Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Επανέρχομαι για την αγορά που θέλω να κάνω. Μετα απο μια έρευνα εχω καταλήξει σε 4 κλιματιστικά. Στο gree cozy, στο toyotomi Izuru και στα inventor Omnia και passion pro. Γνώμες συμβουλές υπέρ και κατα για να προχωρήσω. Θυμίζω οτι δινω βαρύτητα στην ψύξη, χαμηλή κατανάλωση και φίλτρα. Όποιο ειναι καλύτερο.

Ευχαριστω.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επανέρχομαι για την αγορά που θέλω να κάνω. Μετα απο μια έρευνα εχω καταλήξει σε 4 κλιματιστικά. Στο gree cozy, στο toyotomi Izuru και στα inventor Omnia και passion pro. Γνώμες συμβουλές υπέρ και κατα για να προχωρήσω. Θυμίζω οτι δινω βαρύτητα στην ψύξη, χαμηλή κατανάλωση και φίλτρα. Όποιο ειναι καλύτερο.

Ευχαριστω.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Για μένα Passion pro για φίλτρα κατανάλωση και είναι επίσης και αθόρυβο μηχάνημα. Απο φίλτρα δεν του λείπει τίποτα και γενικότερα απο λειτουργίες. Έχει και δεύτερο αισθητηρα θερμοκρασίας στο τηλεχειριστηριο για καλύτερο ελεγχο της θερμοκρασίας τοπικά εκεί που βρίσκεται το τηλεχειριστήριο . Απο όλα έχει το καλύτερο συντελεστη αποδοσης στην ψύξη που σημαίνει μικρότερη καταναλωση . Χωρίς να σημαίνει ότι τα OMNIA IZURU COZY όι δεν έχουν καλές καταναλώσεις . Απλα συγκριτικά καλύτερο βγαίνει το passion pro σε αυτό τον τομέα .

Απο κει και πέρα η εγγύηση της Inventor είναι 10 χρόνια στον συμπιεστή και 5 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη της μονάδος και το service support υποδειγματικό κατά ομολογία και άλλων . Εναλλακτικά του passion pro (που το θεωρώ για τα δικά σου θέλω ως η καλύτερη λύση), δες το Omnia (και αυτό έχει καλά και πολλά φίλτρα) και το Toyotomi . To cozy δεν είναι κάτι το ιιδαίτερο για αυτά που θες .

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, δεν εχω καμια απολυτως ιδεα απο air condition, η μητερα μου θελει να βαλει σε καθε υπνοδωματιο απο ενα απο 300 εως 400€ το ενα, εχετε να μου προτεινετε καποιο? Και καποιο tip που μπορειτε να μου δωσετε για να προσεξω?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, δεν εχω καμια απολυτως ιδεα απο air condition, η μητερα μου θελει να βαλει σε καθε υπνοδωματιο απο ενα απο 300 εως 400€ το ενα, εχετε να μου προτεινετε καποιο? Και καποιο tip που μπορειτε να μου δωσετε για να προσεξω?

 

Θα εβλεπα τα Nobu NBO-09IDU / NBO-09ΟDU ειναι στα 340ε , εχουνε εξτρα φιλτρα καθαρισμου αερα και ιονιστη και η εγγυηση τους ειναι στα 10 χρονια απο την Inventor

Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Θα εβλεπα τα Nobu NBO-09IDU / NBO-09ΟDU ειναι στα 340ε , εχουνε εξτρα φιλτρα καθαρισμου αερα και ιονιστη και η εγγυηση τους ειναι στα 10 χρονια απο την Inventor

 

Ευχαριστω, δεν βρισκω πουθενα κριτικες ομως για να δω γνωμες απο ιδιοκτητες.

Link to comment
Share on other sites

Το μοντελο ειναι το ιδιο ακριβωσ με το inventor omnia , επομενος μπορεις να δεισ το τι λενε για αυτο. Για να διαπιστωσεις οτι ειναι ιδια συγκρινε τα τεχνικα στοιχεια τουσ και τα εξτρα ειναι ακριβωσ τα ιδια.Φιλοσ μου ψυκτικοσ με ενημερωσε
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, δεν εχω καμια απολυτως ιδεα απο air condition, η μητερα μου θελει να βαλει σε καθε υπνοδωματιο απο ενα απο 300 εως 400€ το ενα, εχετε να μου προτεινετε καποιο? Και καποιο tip που μπορειτε να μου δωσετε για να προσεξω?

 

Το τι χρειάζεσαι ακριβώς στα υπνοδωμάτια,θα πρέπει να ρωτήσεις γνώμες από καταστήματα κλιματισμού ,να δουν και τον χώρο σου .Στα χρήματα που διαθέτεις ,κυρίως παίρνεις μηχανήματα από φίρμες που φτιάχνουν κατά παραγγελία σε άλλους με κριτήριο το κόστος.Δεν υπάρχει ίδιο προιόν με άλλες φίρμες όταν κάτι κατασκευάζεται με κριτήρια κόστους,οπότε όλα είναι πάντα με ρίσκο όπως βγουν.Στα χρήματα που διαθέτεις,βρίσκεις παντού το δημοφιλές Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-09IV από 370 € ,είναι κατασκευής Gree .Το συγκρίνεις με το Inventor Omnia O1MVI-09WFR από 400 ευρώ, που είναι κατασκευής από Μidea .Κάνε επίσης τον κόπο να διαβάσεις κάποια προηγούμενα,τι άλλο μπορείς να βρείς στην περιοχή σου σε τυχόν καλύτερη τιμή .

 

Κατά διαστήματα υπάρχουν προσφορές και σε μηχανήματα από επώνυμους κατασκευαστές .Αυτή την περίοδο βρίσκεις και το Hisense Comfort Series AST-09UW4SVEDJ10 απο 320e με Hitachi εσωτερικά μέρη .Επίσης βρίσκεις και το Midea RF New MS12FU-09HRDN1-QRD0GW πιθανόν και με Toshibα συμπιεστή,ρώτησε κάπου σχετικά,από 380 ευρώ με 10 έτη εγγύηση με όρους όπως όλες οι μεγάλες εγγυήσεις.Για απόψεις καλύτερα να ρωτήσεις σε καταστήματα κλιματισμού που συνεργάζονται με την κάθε φίρμα.Μερικά καταστήματα μπορούν και να στα δείξουν κάπου και σε λειτουργία όπως και άλλα συγκριτικά .Σε κάθε περίπτωση θέλει ψάξιμο να κρίνεις, και όχι με τι λέει οποιοσδήποτε.Ολοι πάντα υποστηρίζουν τα δικά τους σαν καλύτερα .

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Συγγενικό πρόσωπο ενδιαφέρεται να αγοράσει κλιματιστικο για μονοκατοικία, σε χώρο περίπου 22 τ.μ. με ύψος 3,30 (με κάλυψη γειτονικού χώρου) στην Β. Ελλάδα και κατέληξε στα παρακάτω :

 

1. Hitachi - performance RAS-18PPAG

2. Daikin siesta ATXN-NB 50NB9

3. Fujitsu ASYG18LFCA.

Έχω διαβάσει και όλα όσα έχουν γραφτεί αλλά και πάλι αμφιταλαντευομαι σχετικά με το τι να προτείνω. (Αν και πιστεύω ότι 18.000 btu είναι υπερβολή)

Επίσης, ενδιαφέρεται για το Hitachi της σειράς premium "PAK35PSB" λογω του ανοξείδωτου εσωτερικού και της καλής απόδοσης (για 12αρι.)

Εσεις Τι λετε; αξίζει να ανεβάσει το μπάτζετ και να παει στο premium; έχει όντως διαφορά αυτό το περιβόητο ανοξείδωτο εσωτερικό; Μήπως ένα 18αρι είναι υπερβολή;

Εσείς, τι προτείνετε; ενδιαφέρεται κυρίως για καλή απόδοση γιατί ο χώρος είναι κρύος.

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας, ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός Και όχι κουραστικός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για το Inventor Omnia plus ξέρουμε κάτι; Ειναι καινούργιο μοντέλο;

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/omnia-plus

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για το Inventor Omnia plus ξέρουμε κάτι; Ειναι καινούργιο μοντέλο;

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/omnia-plus

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Καμία γνώμη;

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για το Inventor Omnia plus ξέρουμε κάτι; Ειναι καινούργιο μοντέλο;

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/omnia-plus

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μιας και από σένα το διαπίστωσα ότι φέραν καινούριο μοντέλο . Το ψαξα να δω τι παίζει .

Είναι νεώτερο αναβαθμισμένο μοντέλο που αντικαθιστά το OMNIA .

Eίναι βελτιωμένο στις καταναλώσεις όπως φαίνεται και στα τεχνικά χαρακτηριστικά των 2 σειρών (OMNIA και OMNIA PLUS). Πλέον το OMNIA PLUS είναι Α+++ κατηγορίας .

Επίσης έχει λειτουργία ultra silence για τον ανεμιστήρα του.

Αυτά εντοπίζω με ένα πρόχειρο ψάξιμο .Βελτιωμένο μοντέλο το PLUS.

Θεωρώ εξίσου αξιόπιστο με το προηγούμενο. Ετσι και αλλιώς για την Inventor ακούγονται θετικά πράγματα για την αξιοπιστία των προιόντων της, το value for money σε συνδυασμό με τη μεγάλη εγγύηση.

Σε προσωπικό επίπεδο έχω άποψη για τα προιόντα της πέρα απο όσα διαβάζω κατα καιρούς. Εχω κλιματιστικά της . Η αποψή μου είναι θετικότατη .

Link to comment
Share on other sites

Eίναι βελτιωμένο στις καταναλώσεις όπως φαίνεται και στα τεχνικά χαρακτηριστικά των 2 σειρών (OMNIA και OMNIA PLUS). Πλέον το OMNIA PLUS είναι Α+++ κατηγορίας .

Επίσης έχει λειτουργία ultra silence για τον ανεμιστήρα του.

Θεωρώ εξίσου αξιόπιστο με το προηγούμενο

 

Πως γίνεται να να ειναι βελτιωμένο με Α+++ στην κατανάλωση αλλα να έχει χαμηλότερο SEER και SCOP απο το απλό Omnia?

Δεν ειναι περίεργο ή δεν παίζει ρόλο αυτο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by karlosamos
Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω συντήρηση σε 2 mitsubishi (10ετίας) στο σπίτι.

Τί είδους συντηρήσεις υπάρχουν?

Αυτή που απλά ψεκάζουν με το ψεκαστήρι τις μονάδες είναι επαρκής?

Μήπως θα έπρεπε να επιδιώξω κάποιον πιο βαθύ καθαρισμό όπου θα "λύνεται" η εξωτερική και εσωτερική μονάδα?

Οποιαδήποτε πληροφορία καλοδεχούμενη!:confused:

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να δει ο τεχνικος σε τι κατασταση ειναι και να σου προτεινει αυτος.

αν κανεις καθε χρονο συντηρηση και δεν λειτουργει συνεχεια και το περιβαλον ειναι καθαρο νομιζω ειναι περιττο τοσο λεπτομερες καθαρισμος.επισης γινεται ελεγχος στο αεριο ,τιποτα συσφιξεις και εισαι οκ.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να να ειναι βελτιωμένο με Α+++ στην κατανάλωση αλλα να έχει χαμηλότερο SEER και SCOP απο το απλό Omnia?

Δεν ειναι περίεργο ή δεν παίζει ρόλο αυτο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Aν δεις τι ενεργειακές ετικέτες των 2 προιόντων θα δεις ότι για παράδειγμα το OMNIA 9αρι έχει scop θερμη ζωνη 4.9 και το Omnia plus 9αρι SCOP θερμή ζώνη 5.1 . Το ένα είναι Α++ και το Omnia plus A+++

 

Εσύ πού το είδες αυτό που λες ;

Link to comment
Share on other sites

Θα εκτιμουσα τις προτασεις σας πανω στο εξης σεναριο :

 

Λογω των οικονομικων καταστασεων θελω να "ξεμπλεξω" μια και καλη με το πετρελαιο(και οχι μονο) τον χειμωνα.

Μενω στην Αθηνα οποτε μιλαμε για σχετικα "ηπιους" χειμωνες.

 

Το διαμερισμα που μενω ειναι συνολικα 60-65τμ με τον ενιαιο χωρο να ειναι στα 45-50τμ περιπου.

Οποτε αυτο που θελω ειναι να κανω μια και καλη μια "δυνατη" αγορα, ενος inverter που να ειναι οσο το δυνατον αποδοτικο και οικονομικο(Α+++ ισως?).

 

Δεν ειμαι καθολου γνωστης του θεματος γι'αυτο και θα με βοηθουσαν αποψεις ανθρωπων που ξερουν.

Υποθετω οτι 60-65τμ δεν γινεται να ζεσταθουν με μια μονο μοναδα, ομως ισως στο υπνοδωματιο θα μπορουσε να μπει βοηθητικα καποιες λιγες ωρες μια σομπα/θερμοπομπος κλπ για καποιες βραδυνες ωρες.

 

Ειμαι διατεθειμενος να ξεπερασουμε τα 1000€ στο budget αρκει να γινει μια καλη αγορα για αρκετα χρονια γιατι υποθετω οτι ηδη στους 2-3 χειμωνες θα υπαρχει "αποσβεση" σε σχεση με αλλες πηγες θερμανσης.

 

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Aν δεις τι ενεργειακές ετικέτες των 2 προιόντων θα δεις ότι για παράδειγμα το OMNIA 9αρι έχει scop θερμη ζωνη 4.9 και το Omnia plus 9αρι SCOP θερμή ζώνη 5.1 . Το ένα είναι Α++ και το Omnia plus A+++ Εσύ πού το είδες αυτό που λες ;

 

Ναι αλλα στο seer ψύξης το απλό έχει 6,5 και το plus 6,4. Μιλάω για το 18αρι. Άρα πως γίνεται το απλό να ειναι Α++ και το plus A+++ με χαμηλότερο seer; Μπορει να κάνω και λαθος. Για αυτο ρωτάω εσάς που είστε πιο σχετικοί.

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα στο seer ψύξης το απλό έχει 6,5 και το plus 6,4. Μιλάω για το 18αρι. Άρα πως γίνεται το απλό να ειναι Α++ και το plus A+++ με χαμηλότερο seer; Μπορει να κάνω και λαθος. Για αυτο ρωτάω εσάς που είστε πιο σχετικοί.

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Καταρχλας στο κλιματισμό έχουμε 2 κατηγορίες ενεργειακών κλάσεων .

α) Στη θερμανση.

β) Στη ψύξη.

 

Αν δεις τις ενεργειακές ετικέτες στα 18άρια : το Omnia έχει στην ψύξη 6.5 (SEER) και το Omnia plus στην ψύξη 6.4 (SEER) KAI TA 2 είναι ενεργειακής κλάσης Α++ στην ψύξη . Για 18άρια έχουν αρκετά καλές αποδόσεις και αν υπολογισουμε και τον παράγοντα τιμής είναι πολύ καλά για τα λεφτά τους .

Εχε υπόψιν σου ότι καθε ενεργειακή κλάση είναι ενας εύρος συντελεστων SCOP SEER . Παράδειγμα Α++ είναι 6.10=<SEER < 8.50 KAI

4.60 =<SCOP< 5.10

http://www.skroutz.gr/guides/14.CHrisimes-plirofories-gia-tin-agora-klimatistikoy.html Εδώ θα βρείς τα ευρη των ενεργειακών κλάσεων (κάνε scroll down την σελίδα) . Όπως καταλαβαίνεις δεν είναι όλα τα π.χ Α++ το ίδιο οικονομικά.

 

Anyway τα Omnia Omnia plus είναι μια πολύ καλή περίπτωση σχέσης τιμής- χαρακτηριστικών(π.χ καταναλώσεις).

 

 

Υ.Γ Οταν κοιτάς τεχνικά χαρακτηριστικά μηχανημάτων να κοιτάζεις μόνο στα sites των κατασκευαστών . Είναι εξαιρετικά συνηθισμένο το φαινόμενο τα διάφορα μαγαζιά να κάνουν τραγικά λάθη στην περιγραφή των χαρακτηριστικών μηχανημάτων .

Link to comment
Share on other sites

Anyway τα Omnia Omnia plus είναι μια πολύ καλή περίπτωση σχέσης τιμής- χαρακτηριστικών(π.χ καταναλώσεις).

 

Σε ευχαριστω για την απάντηση. Τελικα καμία σοβαρή διαφορά υπάρχει μεταξύ των δυο μοντέλων;

Αν βρω καμία προσφορά για το απλό ΟΜΝΙΑ να το προτιμήσω ή να πάω στο καινούργιο.

Η τιμή πάντως ειναι ίδια.

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για το Inventor Omnia plus ξέρουμε κάτι; Ειναι καινούργιο μοντέλο;

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/omnia-plus

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

και γω ενδιαφέρομαι για Omnia Plus 9αρι και 24αρι..

βασικά είμαι ανάμεσα στα omnia plus και toyotomi izuro.

αν υπάρχει κάποιο feedback θα εκτιμηθεί!

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

και γω ενδιαφέρομαι για Omnia Plus 9αρι και 24αρι..

 

βασικά είμαι ανάμεσα στα omnia plus και toyotomi izuro.

 

αν υπάρχει κάποιο feedback θα εκτιμηθεί!

 

ευχαριστώ!

 

 

 

Θα προτιμούσα το ΟΜΝΙΑ λογω αντιπροσωπείας και γενικά καλού value for money. Γενικά δυο γνωστοί μου με toyotomi είχαν θέματα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα το ΟΜΝΙΑ λογω αντιπροσωπείας και γενικά καλού value for money. Γενικά δυο γνωστοί μου με toyotomi είχαν θέματα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ευχαριστώ φίλε, γενικά και γω έχω διαβάσει/ακούσει τα καλύτερα για την αντιπρoσωπεία της Inventor...

Link to comment
Share on other sites

Θα εκτιμουσα τις προτασεις σας πανω στο εξης σεναριο :

 

Λογω των οικονομικων καταστασεων θελω να "ξεμπλεξω" μια και καλη με το πετρελαιο(και οχι μονο) τον χειμωνα.

Μενω στην Αθηνα οποτε μιλαμε για σχετικα "ηπιους" χειμωνες.

 

Το διαμερισμα που μενω ειναι συνολικα 60-65τμ με τον ενιαιο χωρο να ειναι στα 45-50τμ περιπου.

Οποτε αυτο που θελω ειναι να κανω μια και καλη μια "δυνατη" αγορα, ενος inverter που να ειναι οσο το δυνατον αποδοτικο και οικονομικο(Α+++ ισως?).

 

Δεν ειμαι καθολου γνωστης του θεματος γι'αυτο και θα με βοηθουσαν αποψεις ανθρωπων που ξερουν.

Υποθετω οτι 60-65τμ δεν γινεται να ζεσταθουν με μια μονο μοναδα, ομως ισως στο υπνοδωματιο θα μπορουσε να μπει βοηθητικα καποιες λιγες ωρες μια σομπα/θερμοπομπος κλπ για καποιες βραδυνες ωρες.

 

Ειμαι διατεθειμενος να ξεπερασουμε τα 1000€ στο budget αρκει να γινει μια καλη αγορα για αρκετα χρονια γιατι υποθετω οτι ηδη στους 2-3 χειμωνες θα υπαρχει "αποσβεση" σε σχεση με αλλες πηγες θερμανσης.

 

Ευχαριστω πολυ.

 

Καλησπερα σε ολους!Θα μ ενδιεφερε κι εμενα η παραπανω προσεγγιση.Καποιος που γνωριζει ας μας δωσει παρακαλω πολυ τα φωτα του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια, πλησιαζουν οι ζεστες και ειδικα εδω θεσ/νικη ειναι ανυποφορες. Ψαχνω ενα κλιματιστικο 12.000 btu για το σαλονι μου+ κουζινα συνολο περιπου 25 τμ, το οποιο το θελω αποκλειστικα και μονο για την εξεταστικη περιοδο του καλοκαιριου απο μαιο-αρχες ιουλιου δηλαδη συν ολο τον σεπτεμβρη,αφου τον χειμωνα με καλυπτει απολυτα το αεριο, μιας και φοιτητης διαθετω ενα μπατζετ κοντα τα 400 ευρω. Εχει κανεις καποια αξιολογη λύση? Επισης εχω παρατηρησει οτι τα ΑUX και τα F&U ειναι πολυ οικονομικα αλλα με προβληματιζει λιγο η αξιοπιστια τους.

Ευχαριστω:D

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ψαχνω, σε περιπτωση που αντικαταστησω αυτο που εχω που τουλαχιστον η εξωτερικη του μοναδα κανει πολυ θορυβο,

τοσο που ακουγεται στο απο πανω, της μανας μου,

υπαρχει κατι σε αθορυθο, εννοωντας και την εξωτερικη μοναδα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...