Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ με τον άνθρωπο που μίλησα μου είπε δεν χρειάζεται, εγώ επεμεινα και του είπα εγώ θέλω να κάνω για να είμαι καλυμμένος κλπ. Μου είπε οκ αφού θέλετε κάνουμε. Πόση ώρα πρέπει να το κάνει..;

 

Edit δεν είχα δει την άλλη εικόνα.. Μισή ώρα. Οκ

Sent from my MI 3W using Tapatalk

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με τον άνθρωπο που μίλησα μου είπε δεν χρειάζεται, εγώ επεμεινα και του είπα εγώ θέλω να κάνω για να είμαι καλυμμένος κλπ. Μου είπε οκ αφού θέλετε κάνουμε. Πόση ώρα πρέπει να το κάνει..;

 

Edit δεν είχα δει την άλλη εικόνα.. Μισή ώρα. Οκ

Sent from my MI 3W using Tapatalk

 

Την ώρα συνήθως την γράφει το service manual του κλιματιστικού . Παρ όλα αυτά για τους περισσότερους ψυκτικούς είναι διακοσμητικό . Όπως επίσης το παίζουν κατασκευαστές (οι ψυκτικοί) και δεν δίνουν καμία σημασία στις υποδείξεις του κατασκευαστή .

Σχεδόν κάθε manual κλιματιστικού τονίζει ότι είναι απαραίτητη η χρήση αντλίας κενού .

Link to comment
Share on other sites

Το πιο φθηνό 9αρι inverter που παίζει αυτή την στιγμή πιο είναι; για αξιόπιστο και ας έχει χαμηλά χαρακτηριστικά..

 

Nakassi NKA1609IV Κλιματιστικό Inverter 269€ και με καρτες ατοκα .....

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

τα inventor aria με τα passion pro τι διαφορά έχουν ? Αξίζουν τα παραπάνω χρήματα τα aria (στις αποδόσεις νομίζω φαίνονται καλύτερα τα passion pro στην ψυκτική απόδοση)?
Link to comment
Share on other sites

τα inventor aria με τα passion pro τι διαφορά έχουν ? Αξίζουν τα παραπάνω χρήματα τα aria (στις αποδόσεις νομίζω φαίνονται καλύτερα τα passion pro στην ψυκτική απόδοση)?

 

Το Aria δεν έχει καμία τρομερή διαφορά απο το passion pro σύμφωνα με τα όσα έχω δει μέχρι τώρα.

To Aria απο άποψη καταναλώσεων καμία ουσιαστική διαφορά .

Εχει απλά λίγο μεγαλύτερη παροχή αέρα και είναι ελάχιστα καλύτερο σε θόρυβο .

Επίσης έχει λειτουργία προειδοποίησης για το πλύσιμο των φίλτρων όταν πρέπει.

 

 

Δεν βλέπω καμία σοβαρή διαφορά για να σου πω ξεκάθαρα ότι αξίζει το Aria περισσότερο απο το passion pro . Μικρές οι διαφορές τους και τα 2 είναι αξιόλογα μοντέλα . Αν τα λεφτά είναι θέμα πάρε το φθηνότερο δηλαδή το passion pro .

 

 

Υ.Γ Σύγκρινα τα 9άρια !

Link to comment
Share on other sites

Nakassi NKA1609IV Κλιματιστικό Inverter 269€ και με καρτες ατοκα .....

Το είδα και το σκέφτομαι σοβαρά. Βέβαια με κολλάει η μάρκα που είναι άγνωστη. Είναι για ενοικιαζομενο διαμέρισμα που μενει φοιτητής για υπνοδωμάτιο..

 

Παλιά την είχα πατήσει με κάτι Yokohama (6 τον αριθμό ) που είχα πάρει από makro και αναγκάστηκα να τα πετάξω όλα αφού όσο και αν προσπάθησα δεν λειτουργησαν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και το σκέφτομαι σοβαρά. Βέβαια με κολλάει η μάρκα που είναι άγνωστη. Είναι για ενοικιαζομενο διαμέρισμα που μενει φοιτητής για υπνοδωμάτιο..

 

Παλιά την είχα πατήσει με κάτι Yokohama (6 τον αριθμό ) που είχα πάρει από makro και αναγκάστηκα να τα πετάξω όλα αφού όσο και αν προσπάθησα δεν λειτουργησαν σωστά.

 

Δεν θα έπαιρνα κλιματιστικό τόσο άγνωστης μάρκας . Εγώ θεωρώ ότι ρισκάρεις να πετάξεις τα λεφτά σου προσπαθώντας να γλιτώσεις μερικά ευρώ. Επενδυτικά λάθος σκεπτικό με υψηλό ρίσκο .

 

Πάρε κάτι φθηνό και επώνυμο .

 

Δες με σειρά σε :

 

Inventor (σειρά alfa)

Midea

Hisense

Aux (δεν τη συνιστώ αλλά καλύτερα από το Nakassi)

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε ποσο γελιο manual ειναι και ποσο γελοιες οδηγιες εχει.

Ερχεται ο τεχνικος και βαζει αυτη την αντλια.http://www.tepse.gr/133BD96F.el.aspx

Φτανει μεχρι 25μικρον λεει με 150λτ/λεπτο.καντε ενα υπολογισμο να δείτε σε ποση ωρα θα αντλησει ολο τον αερα που εχει μεσα το κυκλωμα και θα φτασει στα 25μικρον.παρακατω δεν θα κατεβει γιατι δεν μπορει η αντλια.

Ενας αλλος τεχνικος τωρα εχει αυτη την αντλια. http://www.tepse.gr/87D09080.el.aspx

Που σημαινει οτι αντλει διπλασια ποσοτητα αερα στο μισο χρονο και φτάνει μεχρι ενα μικρον.πειτε λοιπον αποτελεσμα της αντλιας 1 και 2 στο λεπτο ,στο 5 λεπτο,και στο μισαωρο.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα οσους τεχνικους ξερω ( στην δουλεια μονο το συνεργειο ψυκτικων εχει 30+ ατομα ΟΛΟΙ κανουν κενο με μοτερακι που εχουν απο παλιο ψυγειο που χαλασε και του πηραν το μοτερ/συμπιεστη κλπ ...)

 

Λιγοι ειναι οι τεχνικοι που θα επενδυσουν σε εργαλεια , γιατι τα εργαλεια κανουν το μαστορα , οι υπολοιποι απλα σου λενε , ελα μωρε ολα την ιδια δουλεια κανουν ......

 

Ας μην πουμε μετα για διακρίβωση - καλιμπραρισμα των οργανων τους ( εστω και των μανομετρων για την περιπτωση μας ) .

4 χρονια ήμουν σε τμημα διακρίβωσης ΗΝ οργανων και εχω δει ................

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το είδα και το σκέφτομαι σοβαρά. Βέβαια με κολλάει η μάρκα που είναι άγνωστη. Είναι για ενοικιαζομενο διαμέρισμα που μενει φοιτητής για υπνοδωμάτιο..

 

Παλιά την είχα πατήσει με κάτι Yokohama (6 τον αριθμό ) που είχα πάρει από makro και αναγκάστηκα να τα πετάξω όλα αφού όσο και αν προσπάθησα δεν λειτουργησαν σωστά.

 

Κοιτα πατρον ειναι ολα τους τα φτηνα , το ονομα αλλαζει ( ψαχτο με τα τεχνικα χαρακτηριστικά και θα το δεις ) .

Ειναι μην σου κατσει .

 

ΠΧ αυτη την στιγμη που γραφω με ψυχει ενα Yokohama 18000btu , ναι απο το Makro το ειχα παρει , που δεν θυμαμαι ποσα χρονια το εχω ..........

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να θεσω και εγω ενα ερωτημα για κατι σχετικο με κλιματισμο αλλα που εχω μαυρα μεσανυχτα .

Απο αεροκουρτινες ξερουμε κατι ?

Εχω τα δυο υπνοδωματια που ειναι στε ενα διαδρομο και θελω να εχω αναμενα τα κλιματιστικα στα δωματια , με ανοιχτες πορτες αλλα να μην φευγει η ψυξη στο υπολοιπο σπιτι αλλα πχ το σκυλι να κυκλοφορει ανετα ......

 

Ο διαδρομος στην αρχη εχει δεν εχει πορτα , και το κασωμα ειναι 80 cm .

 

Βλεπω ενα united σαν πιο φτηνο αλλα δεν ξερω τι και πως ( Πχ απο θορυβο κλπ )

 

να τι θελω να κανω , το κιτρινο ειναι ο χωρος που θελω να φραξω - απομονώσω

 

u14blqV.jpg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Επισης κατοχος πλεον των Midea MSMBAU-09HRFN1 Mission & MSMBBU-12HRFN1 Mission θελω να κανω μια διευκρινηση .

Σε πολλα sites που τα πουλανε αναφερετε οτι εχουν Ιονιστη και συστημα self clean .

Αυτο δεν ισχυει !

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ηξερες πριν τα αγορασεις ή το ανακαλυψες αφου τα πηρες?

 

Εκει που τα αγορασα [ κοτσοβολο ] το ελεγε οτι δεν εχει τετοια , απλα το αναφερω γιατι αλλα sites που το πουλανε αναγραφουν αυτα τα χαρακτηριστικα

 

 

Κοτσοβολος

KtgHubs.png

 

alphaclimagr

zM1WYls.png

 

airconenergy

N3qoqX0.png

 

fiorentinos

Bem541M.png

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

θελω και εγω βοηθεια, για την επιλογη κλιματιστικου

λοιπον, διαμερισμα, κεντρο, 4 οροφος, 6 οροφη πολυκατοικια

σαλονι-κουζινα περιπου 35 τετραγωνικα

κρεβατοκαμαρα περιποy 20 τετραγωνικα

 

θελω δυο κλιματιστικα, αθορυβα, και με φιλτρα και ιονιστες (λογω κεντρου) εαν ειναι δυνατον

προσανατολιζομαι σε midea/inventor, συνολο 1000 ευρω

 

επισης ποια η διαφορα σε invertor vision k aria?

 

θα ηθελα προτασεις, μοντελα,

 

ευχαριστω εκ των προτερων για της απαντησεις

Edited by nikolaos30
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εχω 2 κλιματιστικά toyotomi (9.000 και 24000 btu) inverter στην αποθήκη μου αφού δεν τα εχω τοποθέτησει ακόμα μετά την μετακόμιση που έκανα.

Το σπίτι μου είναι μονοκατοικία και οι τοίχοι είναι πέτρινοι 60 εκατοστά πάχος.

Φοβάμαι ότι οι τρύπες για τις σωλήνες μήπως θα μου κάνουν ζημιά στους τοίχους .Εχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοια περίπτωση και ποιο θα ήταν ένα λογικό κόστος για την τοποθέτηση των 2 κλιματιστικών?

Link to comment
Share on other sites

θελω και εγω βοηθεια, για την επιλογη κλιματιστικου

λοιπον, διαμερισμα, κεντρο, 4 οροφος, 6 οροφη πολυκατοικια

σαλονι-κουζινα περιπου 35 τετραγωνικα

κρεβατοκαμαρα περιποy 20 τετραγωνικα

 

θελω δυο κλιματιστικα, αθορυβα, και με φιλτρα και ιονιστες (λογω κεντρου) εαν ειναι δυνατον

προσανατολιζομαι σε midea/inventor, συνολο 1000 ευρω

 

επισης ποια η διαφορα σε invertor vision k aria?

 

θα ηθελα προτασεις, μοντελα,

 

ευχαριστω εκ των προτερων για της απαντησεις

 

To Vision απο όσο ξέρω δύσκολα θα το βρεις γιατί έχει καταργηθεί σαν μοντέλο . Ότι υπάρχει στο εμπόριο .

 

Μεταξύ Vision και Aria :

 

Το Aria είναι κατα κάποιο τρόπο (όπως το καταλαβαίνω εγώ) Ενα αναβαθμισμένο Vsion . Μικρές διαφορές έως ασήμαντες αδιάφορες .

 

1) Καλύτερη κατανάλωση.

2)Δυνατότερο ανεμιστήρα

3) Καλύτερα επίπεδα θορύβου.

4) Νομίζω έχει αναβαθμισμένα φίλτρα ή κάποιο φίλτρο παραπάνω αλλα και τα 2 απο φίλτρα ειναι ολοκληρωμένα μηχανήματα.

 

και τα 2 είναι αξιόλογα μοντέλα. Στα προτείνω.

 

Για μένα

 

Η καλύτερη λύση απο άποψη τεχνικών χαρακτηριστικών είναι η σειρα Nemesis . Κορυφαίες καταναλώσεις με μεγάλη διαφορά απο τα υπόλοιπα μοντέλα της εταιρίας και η σειρά Nemesis είναι απο τις Top 5 σειρές κλιματιστικών σε καταναλώσεις στο εμπόριο .

Χωρίς να σημαίνει ότι τα vision και aria δεν θεωρούνται απο τα πολύ καλά του εμπορίου σε καταναλώσεις . Αν δεν έχεις σκοπό να χρησιμοποιεις το κλιματιστικό για πάρα πολλές ώρες την ημέρα χειμώνα καλοκαίρι ίσως να μην συμφέρει να πάρεις την σειρά nemesis (απο άποψη απόσβεσης επένδυσης) . Στα συν της σειράς Nemesis είναι το φίλτρο αποστείρωσης HEPA .

 

Η επόμενη πρόταση μου είναι να βάλεις 2 κλιματιστικά Aria .

 

 

Η οικονομική πρόταση μου και η πιο ισορροπημένη είναι να βάλεις οπωσδήποτε Aria στο δωμάτιο (λόγο χαμηλής στάθμης θορυβου . Δεν θα το ακούς) και στο σαλόνι για να μειώσεις το κόστος βάλε το passion PRO . Το οποίο έχει ανάλογες καταναλώσεις με το ARIA σχεδόν ασήμαντες διαφορές απλά δεν το συνιστώ για απόλυτα ήσυχο ύπνο και για αυτό σου προτείνω το Aria σίγουρα για δωμάτιο (ή το vision )

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα να κάνω τη συντήρηση - καθαρισμό του inverter μου μόνος μου. Τελευταία φορά το είχα κάνει πριν 1.5 χρόνο. Το θέμα είναι πως δεν μένω μόνιμα στο σπίτι αυτό και δεν το χρησιμοποιουσα κάθε μέρα, οπότε σκέφτομαι πως δεν θα ναι και τόσο βρώμικο

Επειδή δεν θα θελα να δώσω χρήματα τώρα θα ήθελα λίγες συμβουλές για τον καθαρισμό, δηλαδή τι πρεπει να κάνω. Επίσης οποίος ξέρει να μου πει αυτό το υγρό που ψεξαζουν που μπορώ να το βρω

Ξέρω ζητάω πολλά άλλα φαντάζομαι πολλοί θα θελαν να το κάνουν οι ίδιοι

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα να κάνω τη συντήρηση - καθαρισμό του inverter μου μόνος μου. Τελευταία φορά το είχα κάνει πριν 1.5 χρόνο. Το θέμα είναι πως δεν μένω μόνιμα στο σπίτι αυτό και δεν το χρησιμοποιουσα κάθε μέρα, οπότε σκέφτομαι πως δεν θα ναι και τόσο βρώμικο

Επειδή δεν θα θελα να δώσω χρήματα τώρα θα ήθελα λίγες συμβουλές για τον καθαρισμό, δηλαδή τι πρεπει να κάνω. Επίσης οποίος ξέρει να μου πει αυτό το υγρό που ψεξαζουν που μπορώ να το βρω

Ξέρω ζητάω πολλά άλλα φαντάζομαι πολλοί θα θελαν να το κάνουν οι ίδιοι

 

Εγώ χρησιμοποιώ το NCH Everbrite

 

http://www.tepse.gr/8E0A34CE.el.aspx

 

Eνας καλός οδηγός για το τι θες και πως, είναι ο παρακάτω . Αυτό δεν το λες συντήρηση ολοκληρωμένη αλλά ένα κομμάτι της συντήρησης πολύ σημαντικό για την υγεία μας .

 

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το NCH Everbrite

 

http://www.tepse.gr/8E0A34CE.el.aspx

 

Eνας καλός οδηγός για το τι θες και πως είναι αυτός . Αυτό δεν το λες συντήρηση ολοκληρωμένη αλλά ένα κομμάτι της συντήρησης πολύ σημαντικό για την υγεία μας .

 

 

Σε ευχαριστώ θα το τσεκάρω να δω αν μπορώ και μόνος και όχι να κάνω καμιά ζημιά :)

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για φορητό κλιματιστικό αλλά δεν υπάρχει παράθυρο κοντά στο χωρο που θέλω να το τοποθετήσω. Υπάρχει κάποιο μοντέλο που να μη χρειάζεται αυτήν την εξοδο (για το ζεστο αέρα?) σε παράθυρο ή τρύπα σε τοίχο?
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό που ζητάς ανατρέπεις όλη την θεωρία λειτουργίας των κλιματιστικών, σαφώς και δεν υπάρχει κάτι τετοιο
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό που ζητάς ανατρέπεις όλη την θεωρία λειτουργίας των κλιματιστικών, σαφώς και δεν υπάρχει κάτι τετοιο

Ακριβώς.. Μεταφορά θερμότητας κάνει.. Χωρίς σωλήνα που θα την μεταφέρει;

Link to comment
Share on other sites

To Vision απο όσο ξέρω δύσκολα θα το βρεις γιατί έχει καταργηθεί σαν μοντέλο . Ότι υπάρχει στο εμπόριο .

 

Μεταξύ Vision και Aria :

 

Το Aria είναι κατα κάποιο τρόπο (όπως το καταλαβαίνω εγώ) Ενα αναβαθμισμένο Vsion . Μικρές διαφορές έως ασήμαντες αδιάφορες .

 

1) Καλύτερη κατανάλωση.

2)Δυνατότερο ανεμιστήρα

3) Καλύτερα επίπεδα θορύβου.

4) Νομίζω έχει αναβαθμισμένα φίλτρα ή κάποιο φίλτρο παραπάνω αλλα και τα 2 απο φίλτρα ειναι ολοκληρωμένα μηχανήματα.

 

και τα 2 είναι αξιόλογα μοντέλα. Στα προτείνω.

 

Για μένα

 

Η καλύτερη λύση απο άποψη τεχνικών χαρακτηριστικών είναι η σειρα Nemesis . Κορυφαίες καταναλώσεις με μεγάλη διαφορά απο τα υπόλοιπα μοντέλα της εταιρίας και η σειρά Nemesis είναι απο τις Top 5 σειρές κλιματιστικών σε καταναλώσεις στο εμπόριο .

Χωρίς να σημαίνει ότι τα vision και aria δεν θεωρούνται απο τα πολύ καλά του εμπορίου σε καταναλώσεις . Αν δεν έχεις σκοπό να χρησιμοποιεις το κλιματιστικό για πάρα πολλές ώρες την ημέρα χειμώνα καλοκαίρι ίσως να μην συμφέρει να πάρεις την σειρά nemesis (απο άποψη απόσβεσης επένδυσης) . Στα συν της σειράς Nemesis είναι το φίλτρο αποστείρωσης HEPA .

 

Η επόμενη πρόταση μου είναι να βάλεις 2 κλιματιστικά Aria .

 

 

Η οικονομική πρόταση μου και η πιο ισορροπημένη είναι να βάλεις οπωσδήποτε Aria στο δωμάτιο (λόγο χαμηλής στάθμης θορυβου . Δεν θα το ακούς) και στο σαλόνι για να μειώσεις το κόστος βάλε το passion PRO . Το οποίο έχει ανάλογες καταναλώσεις με το ARIA σχεδόν ασήμαντες διαφορές απλά δεν το συνιστώ για απόλυτα ήσυχο ύπνο και για αυτό σου προτείνω το Aria σίγουρα για δωμάτιο (ή το vision )

 

καταρχην ευχαριστω για την απαντηση.

 

παραγγειλα 2 κλιματιστικα Αρια, ενα 9αρι και ενα 12αρι.

Μεχρι σαββατο θα μου τα τοποθετησουν.

Τα νεμεσις οντως πολυ καλα, αλλα ξεφευγα προυπολογισμου, οποτε κατελειξα στα αρια...

Link to comment
Share on other sites

Είδα λίγο τις πρόσφατες δημοσιεύεσεις και να πω ότι όσο να ναι ακόμη το ψάχνω.

 

Για αρχή να ξεκαθαρίσω ότι παίζουμε ως τα 500€ με εγκατάσταση για υπνοδωμάτιο.

 

Σε πρώτη φάση είχα δει:

toytomi izuru
Fujitsu ASYG09LLCC

 

Μετά από μια βόλτα είδα τα

haier στα 400€

και μου πρότεινε το μαγαζί και κάποια inventor.

 

Το θετικό των haier/inventor είναι η εγγύηση, 5 και 10έτη και ότι το haier είναι με hitachi συμπιεστή και πιστοποίηση Eurovent.

 

Τα inventor από την άλλη είναι με έχει κάποια παραπάνω φίλτρα.

 

Ως τώρα μάλλον έχω είμαι ανάμεσα σε toyotomi, haier & inventor. Με το toyotomi να μπορώ να το πάρω με 24άτοκες και ίσως και λίγο πιο φθηνά με εξαργύρωση πόντων.

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αυτό το Hitachi σε 12άρι πώς το βλέπετε? Είναι Ηitachi-hitachi ή κάποιo πιο φτηνής κατασκευής/κίνας?

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/154471-fujitsu-asyg12llcc

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία πατέντα για να μην "ξερενεται" ο χώρος που λειτουργεί το κλιματιστικό;

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...