Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,θα χρειαζόμουν μια βοήθεια με τι σύγκριση του gf71VE και του RAK70 (εχω διαβασει σχεδον τις μισες σελιδες)......επίσης δεν καταλαβαίνω το σημείο που λέει ότι καiεί 880 watt το ένα και 2200 το άλλο αλλα του ενός η μέτρηση είναι σε θερμη ζώνη....οποτε στη θέρμανση στην ουσία το ίδιο δεν καίνε? Αν μπορεί κάποιος να γράψει σε ποιο σημείο και αν υπερτερεί κάποιο! Αυτό με το 2rotary με το πολύ καλο "monorotary special τεχνολογιας" της Mitsubishi είναι καλυτερο? Η στην ουσία θα Ζορίζονται ακριβώς το ίδιο τα μηχανήματα άρα παραπλήσια κατανάλωση και όχι οικονομικότερο το RAK .....καθώς και τα ατσάλινα μέρη δεν υπάρχουν στο rak 70 σειρά performance .....να σας πω το rak ήθελα να πάρω αλλα λίγο με χάλασε το ότι δεν έχει το ασύρματο από κινητά και tablet (έλεχο από εφαρμογή δηλαδή)....αλλά μετράει πολύ η κατανάλωση γιατί προορίζεται για αρκετές ώρες λειτουργίας

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω και μια άλλη ερώτηση . Η Samsung κατασκευάζει η ίδια τα κλιματιστικά της ? η είναι και αυτά φασόν ? παρεπιπτόντως έχω Ίδη ένα 24αρι εδώ και τρία χρόνια δουλεύει φοβερά 13 ώρες τη μέρα σε καύσωνες στο Φούλ απροβλημάτιστα (είναι το Crystal)

Link to comment
Share on other sites

H Gree είναι το μεγαλύτερο εργοστάσιο κατασκευής κλιματιστικών οικιακής χρήσης στον κόσμο (κατασκευάζει και βιομηχανικό κλιματισμό) .

Εχει το μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς είτε με το δικό της σήμα είτε με το σήμα αλλων εταιριών όπως Daikin . (Ναι αυτές οι δυο εταιρίες έχουν κοινοπραξία με την κυριότητα να ανήκει στην Gree. απο κοινού εξέλιξη μοντέλων και κατασκευή συμπιεστών και άλλων εξαρτημάτων, κοινές γραμμές παραγωγής στην Κίνα κτλ).

Το Gree Change για παράδειγμα είναι το πρώτο κοινό μοντέλο των 2 εταιριών . Η Daikin το διαθέτει στην αγορά με το δικό της σήμα .

Για μένα όμως θα σου λεγα να κοιταζες και τα inventor που είναι Ελληνική εταιρία αλλά κατασκευής και τεχνολογίας της Gree. Απλά η inventor έχει πολύ καλό after sales support σε σύγκριση με την εκπρόσωπο της Gree στην Ελλάδα . (προσωπική άποψη απο διάφορα πυο έχω ακούσει)

 

Υ.Γ Είμαι κάτοχος του Gree Hansol 2+ απροβλημάτιστα χρόνια . Κύρια πηγή θέρμανσης και ψύξης . Απόλυτα ευχαριστημένος για τα λεφτά που έδωσα .

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Καταρχάς θα δει κάποιος τεχνικός τον χώρο σου να σου προτείνει πόσες μονάδες κλιματιστικών θες και πόσα btu η κάθε μία .

Απο εταιρίες να δεις Inventor Gree Fujitsu Hitatchi . Αυτές θ απρότεινα κυρίως αλλά το θέμα είναι και πόσα διαθέτεις λεφτά . Σε πια πόλη μένεις ;

 

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Μένω Θεσσαλονίκη και ειδικότερα στην Καλαμαριά που έχει απίστευτη υγρασία όλο το χρόνο.Ναι γνωρίζω καλά πως πρέπει να έρθει κάποιος τεχνικός στον χώρο όπως έγραψα και παραπάνω είχε έρθει παλιότερα και μου είχε προτείνει ένα μικρό σε κάθε δωμάτιο (δεν είναι μεγάλο το σπίτι 85 τμ καθαρά απλώς είναι η διαρρύθμιση τέτοια που δεν καλύπτεται ολόκληρο αν μπουν ένα ή δύο μεγαλα κλιματιστικά).Απλώς ηθελα να μου προτείνετε εταιρείες κυρίως για να ψάξω, και ίσως και κάποια μοντέλα που έχουν βγει γερά μηχανήματα, δεν έχω θέμα με τα χρήματα γιατί θεωρώ οτι όταν κάτι είναι γερό και κάνει σωστά τη δουλειά του γίνεται απόσβεση σε βάθος χρόνου άρα είναι οικονομικότερο!!Δεν μου απαντήσατε για τα Sharp Plasma cluster δεν είναι τόσο καλά όσο τα παλιότερα μοντέλα? και η λύση του split unit? δεν έχετε κάτι να μου προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλημερα στην παρεα,

 

Λοιπον κοιταω για ενα air condition σε εναν ενιαιο χώρο 35-40 τμ σαλονι/κουζινα στο 1ο οροφο.

 

Οι παραγοντες ιεραρχικα οπως με ενδιαφέρουν και δινω πιο πολυ βαρος ειναι

 

1. Καλη θερμανση/Ψυξη

2. Να μην τριζει η εσωτερικη μοναδα (θορυβος)

3. Να ειναι οικονομικό

4. Κοστος

 

Fujitsu ASYG24LFC

 

Mitsubishi SRK/SRC 71ZK S

 

Mitsubishi MSZ/MUZ GF71VE

 

Inventor Vision V4MVI-24WFR

 

Υπαρχει καποιο αλλο που πρεπει να δω??

 

Επιπλεον με 2.5 καλωδιο ειμαστε οκ για αυτα??

 

Λεω να παω αυριο απο τα γνωστα μαγαζια και να τα τσεκαρω απο κοντα και να παρω και δευτερες/τριτες γνωμες.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Edited by narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Δεν ξέρω αν μπορεί να απαντηθεί εδώ αλλά δεν έβρισκα κάποιο άλλο νήμα... Με ενδιαφέρει καθαριστής αέρας (air purifier) γιατί διαγνώστηκε ο μικρός μου με αλλεργικό άσθμα. Από την έρευνα που έκανα καταλήγω στους παρακάτω (θέλω να είναι φορητός ώστε να τον πηγαίνω από το σαλόνι στο δωμάτειό του όταν κοιμάται):

 

https://www.skroutz.gr/s/7352504/Winix-U300.html

https://www.skroutz.gr/s/5124068/Meaco-Airvax.html

https://www.skroutz.gr/s/336923/Toyotomi-EKT-S50.html

https://www.skroutz.gr/s/6515492/Inventor-Spring.html

 

Eίμαι άσχετος με την κατηγορία οπότε κάθε βοήθεια θα την εκτιμούσα.

 

Ευχαριστώ

 

εχετε κανει αλεργικο τεστ και ξερετε σε τι ειναι αλεργικος?Αν ειναι ας πουμε στα ακαρεα και 5000 να δωσετε για ιονιστη δε θα κανετε δουλεια.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανεις για τα juro pro κλιματιστικά;

 

Αδιάφορα πραγματικά . Δεν είναι εταιρία κλιματισμού η juro pro . Υπάρχουν καλύτερες λυσεις σε αυτά τα λεφτά με καλύτερο support

Link to comment
Share on other sites

Αδιάφορα πραγματικά . Δεν είναι εταιρία κλιματισμού η juro pro . Υπάρχουν καλύτερες λυσεις σε αυτά τα λεφτά με καλύτερο support

Μου ειπαν οτι είναι AUX το εργοστάσιο η το κλιματιστικό με ταμπέλακι juro pro (αν έχει εργοστάσιο aux).

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Tι γνωμη εχετε για τα κλιματιστικα της Pitsos και συγκεκριμενα για αυτο αξιζουν; https://www.skroutz.gr/s/7161835/Pitsos-P1ZAI0951W.html
Link to comment
Share on other sites

Tι γνωμη εχετε για τα κλιματιστικα της Pitsos και συγκεκριμενα για αυτο αξιζουν; https://www.skroutz.gr/s/7161835/Pitsos-P1ZAI0951W.html

 

Η pitsos προσφατα μπήκε στην αγορά κλιματιστικού. ΤΟ συγκεκριμένο αν και έχει καλές καταναλώσεις για τα λεφτά του δεν το συνιστώ για υπνοδωμάτιο λόγω επιπέδων θορύβου .

 

Τι budget διαθέτεις και σε τι χώρο θα μπει ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μου ειπαν οτι είναι AUX το εργοστάσιο η το κλιματιστικό με ταμπέλακι juro pro (αν έχει εργοστάσιο aux).

 

Η AUX βγάζει φθηνά κλιματιστικά όπου ακόμα δεν γνωρίζουμε κατα πόσο αξιόπιστα είναι . Απο άποψη αποδόσεων και χαρακτηριστικών είναι αδιάφορα. Αν τα λεφτά είναι σοβαρό πρόβλημα ναι ίσως να αξίζει AUX . Το θέμα είναι πόσα διαθέτεις και τι κλιματιστικό ψάχνεις ; 9άρι; 12άρι;

Link to comment
Share on other sites

Η pitsos προσφατα μπήκε στην αγορά κλιματιστικού. ΤΟ συγκεκριμένο αν και έχει καλές καταναλώσεις για τα λεφτά του δεν το συνιστώ για υπνοδωμάτιο λόγω επιπέδων θορύβου .

 

Τι budget διαθέτεις και σε τι χώρο θα μπει ;

 

Καλημερα

Ο χωρος που θα μπει ειναι 10-15 τετραγωνικα σε δωματιο για αυτο βλεπω για 9αρι. Kοιταω κατι απο αυτα λογο δοσεων, η αληθεια ειναι οτι καλοβλεπω το toyotomi hiro που εχει και ιονιστη αλλα δε ξερω πως τα παει απο επιπεδα θορυβου..:worry:

 

Υ/Γ Ο ιονιστης αξιζει η να μην τον κοιταω καν;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Ενόψει του καλοκαιριού θα ήθελα να ρωτήσω πότε θεωρείτε κατάλληλη εποχή να αγοράσει κανείς κλιματιστικό. Οι παράμετροι που παίζουν ρόλο θεωρώ ότι είναι:

 

1) Να έχουν βγει τυχόν νέα μοντέλα

2) Να έχουν βγει προσφορές-ευκαιρίες από καταστήματα

3) Να μπορείς να βρεις εύκολα συνεργεία και να μην τους κυνηγάς όταν πέφτει η φουλ δουλειά τους.

 

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Ο χωρος που θα μπει ειναι 10-15 τετραγωνικα σε δωματιο για αυτο βλεπω για 9αρι. Kοιταω κατι απο αυτα λογο δοσεων, η αληθεια ειναι οτι καλοβλεπω το toyotomi hiro που εχει και ιονιστη αλλα δε ξερω πως τα παει απο επιπεδα θορυβου..:worry:

 

Υ/Γ Ο ιονιστης αξιζει η να μην τον κοιταω καν;

 

Aξίζει ότι είναι καλό για την υγεία σου και ο ιονιστής αξίζει . Εχε υπόψιν σου ότι όλα αυτα τα φιλτρα πυο έχουν κάποια στιγμή θέλουν αλλαγή . Δεν είναι πλενόμενα όλα . Για παράδειγμα στο δικό μου που δεν έχει ιονιστή αλλάζω φίλτρα ενεργου άνθρακα κάθε χρόνο περίπυο 10 ευρώ. Αν θες δεν αλλαζεις τίποτα δικό σου θέμα αυτο ! :)

 

Υποθέτω ότι το θες για υπνοδωμάτιο. Θα κοιτάξεις για ένα μηχάνημα το πολύ 22 db στην χαμηλή σκάλα . (μην λάβεις ΚΑΘΟΛΟΥ υπόψιν ότι γράφουν τα καταστήματα . Κάνουν πολλαααα λαθη στα χαρακτηριστικά. Θα κοιτάξεις τα sites των κατασκευαστών)

 

Τώρα για τον κωτσόβολο που λες.

 

Προτείνω αυτό ως value for money: http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/156722-midea-msmbau-09hrfn1-mission-&-wifi-module

 

Ειδάλλως κάποιο fujitsu από αυτά που έχει στα 470 ευρώ και πάνω .

 

Yπόψιν ρώτα τον κωτσόβολο για την εγγύηση γιατί απο όσο ξέρω το συγκεκριμένο κλιματιστικό είναι παραεισαγωγής . Αυτοί γράφουν για εγγύηση αντιπροσωπείας στο site αλλά εσυ ρώτα γιατί πολλά λένε πολλά καταστήματα και άλλα ισχύουν .

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας

 

Ενόψει του καλοκαιριού θα ήθελα να ρωτήσω πότε θεωρείτε κατάλληλη εποχή να αγοράσει κανείς κλιματιστικό. Οι παράμετροι που παίζουν ρόλο θεωρώ ότι είναι:

 

1) Να έχουν βγει τυχόν νέα μοντέλα

2) Να έχουν βγει προσφορές-ευκαιρίες από καταστήματα

3) Να μπορείς να βρεις εύκολα συνεργεία και να μην τους κυνηγάς όταν πέφτει η φουλ δουλειά τους.

 

 

Ευχαριστώ :)

 

 

Δεν υπάρχει κατάλληλη περιοδος . Προσφορές παίζουν συνεχώς χωρίς καποια συγκεκριμένη περίοδο προσφορών . Έχεις κυνηγήσει ποτέ τεχνικό ; Γιατί εγώ βλέπω πολλούς να κάθονται και να τρελαίνονται στυος φόρους χωρίς να δουλεύουν !

 

Μοντέλα καινούρια βγάινουν και ανοιξη και φθινόπωρο και Ιανουάριο και όποτε θες .

 

Στην ουσία μην σκέφτεσαι πότε είναι η κατάλληλη περίοδος . Τίποτα δεν κερδίζεις . Η κατάλληλη περίοδος είναι ΟΤΑΝ ένα κλιματιστικό τύχει να βγει σε πραγματική προσφορά και σε ενδιαφέρει . Το πότε ; Άγνωστο . Στην αγορά και όχι μόνο στον κλιματισμό και ειδικά την περίοδο εκπτώσεων παίζουν κυρίως πλασματικές εκπτώσεις . marketing .

Link to comment
Share on other sites

 

Το πήρα και εγώ αυτό και το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ αυτό και το προτείνω ανεπιφύλακτα.

 

Ακριβώς . Είναι αξιόπιστο με πολύ καλά χαρακτηριστικά. Το μόνο θέμα είναι η εγγύηση . Ο Κωτσόβολος γράφει για εγγύηση κατασκευαστή . Η Αντιπροσωπία της midea εδώ απο όσο ξέρω δεν το καλύπτει επειδή δεν το εισάγει .

Οπότε ή ο Κωτσόβολος έχει γράψει κάτι λάθος ή όντως καλύπτει αυτός την εγγύηση του μηχανήματος .

Στην χειρότερη περίπτωση έχεις 2 χρόνια εγγύηση σε όλο το μηχάνημα απο το το κατάστημα βάση ευρωπαϊκής και Ελληνικής νομοθεσίας .

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ ερώτηση για κλιματιστικό. Γενικής φύσεως. Το σπίτι είναι καινούριο μεν (μονώσεις πολύ καλές και κουφώματα), από την άλλη έχει πολλά κουφώματα συν ταράτσα από πάνω και το βλέπει αρκετά ο ήλιος. (τέλος προλόγου). Ενδιαφέρομαι κυρίως για ψύξη (υπάρχει θέρμανση).

Σκέφτομαι να βάλω Daikin που όσα ξέρω είναι καλά μηχανήματα. Αξίζουν τα χρήματά τους;

Έχω πάρει προσφορές από ψυκτικούς για Daikin και επίσης έχω προτάσεις για Toshiba-Sharp που βγαίνουν περίπου στα ίδια με τα Daikin. Είναι εφάμιλλα ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

εχετε να προτεινετε κατι εναλλακτικο του inventor vision?

ψαχνω για 9αρι που να εχει:

 

1) χαμηλες σταθμες θορυβου εσωτερικης μοναδας

2) χαμηλη καταναλωση standby (γιατι εκει τα hitachi που εχω ειναι για πεταμα)

 

Το vision συγκεντρωνει πολλες αρνητικες κριτικές για τα πλαστικα του οποτε μαλλον θα το αποφυγω. Θα προτιμουσα, εαν υπαρχει φυσικα, κατι που να ειναι κατω των 500 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

εχετε να προτεινετε κατι εναλλακτικο του inventor vision?

ψαχνω για 9αρι που να εχει:

 

1) χαμηλες σταθμες θορυβου εσωτερικης μοναδας

2) χαμηλη καταναλωση standby (γιατι εκει τα hitachi που εχω ειναι για πεταμα)

 

Το vision συγκεντρωνει πολλες αρνητικες κριτικές για τα πλαστικα του οποτε μαλλον θα το αποφυγω. Θα προτιμουσα, εαν υπαρχει φυσικα, κατι που να ειναι κατω των 500 ευρω.

 

Κάτω απο 500 και να θες ποιότητα στα πλαστικά και ταυτοχρονα οικονομική κατανάλωση και μειωμένους θορύβους είναι χλωμό .

Vision έχει φίλος μου σε υπνοδωμάτιο και κοιμάται με αυτό . Ποτέ δεν παραπονέθηκε . Το να κάνει κάποιο τριγμό το κλιματιστικό όταν αρχίζουν οι διαστολές συστολές γίνεται σε πολλές μαρκες και μπορεί να τύχει και σε ακριβά μοντέλα. Εχω 9άρι 750 ευρώ και ναι σπανίως θα μου κάνει τριγμό μέχρι να σταθεροποιηθεί η θερμοκρασία του χώρου και να σταματήσει παντελώς (να σταματήσουν οι συστολές και διαστολές) .

 

Το vision έχει stand by 1 watt .

 

Αν θες να το αποφύγεις η επόμενη λυση για μένα είναι:

 

https://www.skroutz.gr/s/346329/Fujitsu-ASYG09LUC.html

 

Με 5 watt stand by

Link to comment
Share on other sites

Σε κλιματιστικό μάρκας General χάλασε το τηλεχειριστήριο. Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο για να το ρυθμίζω με το κινητό μου μέσω υπερύθρων;

 

Έχει πάμπολλες μάρκες αλλά όχι αυτή.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια!

Θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με την επιλογη ενος κλιματιστικου αναμεσα σε αυτα τα τρια:

 

https://www.skroutz.gr/s/6578552/Inventor-Passion-P4MVI-09WFR-P4MVO-09.html InventorPassion

https://www.skroutz.gr/s/8727049/Haier-Nebula-AS09NS1HRA-1U09BS3ERA.html Haier Nebula

http://www.skroutz.gr/s/5040578/Hitachi-Perfomance-RAK-25PPB-RAC-25WPB.html Hitachi Performance

 

Θα τοποθετηθεί σε υπνοδωματιο στην σοφιτα με σχετικα καλη μονωση 15τετραγ. μεσο ορο 2μ υψος.

Για λειτουργια ψυξη θερμανση ολον τον χρονο.

Edited by geor89
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια!

Θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με την επιλογη ενος κλιματιστικου αναμεσα σε αυτα τα τρια:

 

https://www.skroutz.gr/s/6578552/Inventor-Passion-P4MVI-09WFR-P4MVO-09.html InventorPassion

https://www.skroutz.gr/s/8727049/Haier-Nebula-AS09NS1HRA-1U09BS3ERA.html Haier Nebula

http://www.skroutz.gr/s/5040578/Hitachi-Perfomance-RAK-25PPB-RAC-25WPB.html Hitachi Performance

 

Θα τοποθετηθεί σε υπνοδωματιο στην σοφιτα με σχετικα καλη μονωση 15τετραγ. μεσο ορο 2μ υψος.

Για λειτουργια ψυξη θερμανση ολον τον χρονο.

 

Για υπνοδωμάτιο όχι passion λόγο επιπέδων θορύβου . Επίσης τα κάθετα πτερύγια δεν ελέγχονται απο το χειριστήριο αλλά με το χέρι αν σε ενδιαφέρει αυτό.

 

Σου προτείνω με σειρά

 

Το Hitatchi στο λινκ σου .

Εναλλακτικά inventor vision .

 

Τα Haier δεν τα πολυ εμπιστεύομαι .

 

Απο άποψη αξιοπιστίας και οι 2 εταιρίες hitatchi inventor είναι πολύ καλές αλλά προτιμώ την inventor στο κομμάτι της αξιοπιστίας και του after sales support .

Απο άποψη θορύβου το vision είναι πιο αθόρυβο με πολύ μικρη διαφορά απο το hitatchi

Aπο άποψη καταναλώσεων το Hitatchi καλύτερο αλλά όχι σημαντική διαφορά !

 

Απο άποψη λειτουργιών το vision είναι πιο ολοκληρωμένο αλλά και το hitatchi δεν του λείπει κάτι σημαντικό ! Έχει και αυτό αρκετές λειτουργίες .

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

έτυχε σε ξενοδοχείο να έχουν στα δωμάτια τα passion.. είχα τέρμα ψηλά την περσίδα και ακόμα με χτυπούσε ο αέρας :wacko: ο θόρυβος δεν με ενόχλησε (ήταν στο auto).

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, μόλις παράγγειλα το inventor passion P4MVI-09WFR. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος να προτείνει (έστω με ένα pm. Περιοχή Πειραιάς.) κάποιον τεχνικό ο οποίος να είναι τυπικός σε αυτά που πρέπει να γίνουν. έχω βρει αρκετούς από το ίντερνετ αλλά δεν ξέρω τι δουλειά κάνει ο καθένας και επειδή την έχω πατήσει με κακή εγκατάσταση παλιά θα ήθελα να γίνει σωστά αυτή τη φορά. ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Για υπνοδωμάτιο όχι passion λόγο επιπέδων θορύβου . Επίσης τα κάθετα πτερύγια δεν ελέγχονται απο το χειριστήριο αλλά με το χέρι αν σε ενδιαφέρει αυτό.

 

Σου προτείνω με σειρά

 

Το Hitatchi στο λινκ σου .

Εναλλακτικά inventor vision .

 

Τα Haier δεν τα πολυ εμπιστεύομαι .

 

Απο άποψη αξιοπιστίας και οι 2 εταιρίες hitatchi inventor είναι πολύ καλές αλλά προτιμώ την inventor στο κομμάτι της αξιοπιστίας και του after sales support .

Απο άποψη θορύβου το vision είναι πιο αθόρυβο με πολύ μικρη διαφορά απο το hitatchi

Aπο άποψη καταναλώσεων το Hitatchi καλύτερο αλλά όχι σημαντική διαφορά !

 

Απο άποψη λειτουργιών το vision είναι πιο ολοκληρωμένο αλλά και το hitatchi δεν του λείπει κάτι σημαντικό ! Έχει και αυτό αρκετές λειτουργίες .

 

Πλεον ο επισημος αντιπροσωπος της HAIER στην Ελλαδα ειναι η invertor...

Link to comment
Share on other sites

Για το LG Prestige H12AK inverter εχει καποιος να μου πει κατι αρνητικο που βλεπει;

Εμενα για τον χωρο , τα λεφτα, χα χαρακτηριστικα και το επιπεδο θορυβου του (17 db στον υπνο) καλο μου φαινεται.

Εσας;

"Πολλες φορές στο Ιντερνετ, βλεπουμε πραγματα που δεν ειναι αληθινα"

(Γεώργιος Καραϊσκάκης, 1824 μΧ.)

便宜不好,好的不便宜! (Γιώργος, 2014 μΧ.)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...