Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλοδούλευτο captain!

Η τεχνολογία inverter έχει προχωρήσει σε τέτοιο επίπεδο, που τα κλιμαστικά μπορούν και πιάνουν καταναλώσεις μικρότερες ακόμα και των απλών ανεμιστήρων δαπέδου/οροφής.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποσο υπολογιζετε οτι κοστιζει το μοτερ του εξωτερικου κουτιου; Εχει χαλασει, με αποτελεσμα να μη γυρναει ο ανεμιστηρας, και να κλεινει μετα απο μερικα λεπτα χρησης.
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πάντα τη μάρκα, το μοντέλο και την παλαιότητα. Ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία θα σου λύσει τις απορίες.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις το post που παραθέτω θα διαπιστώσεις ότι στη δεξιά στήλη αναφέρει το COP ανάλογα με την κλιματική περιοχή και την εξωτερική θερμοκρασία.

 

Ίσως σε βοηθήσει και αυτό εδώ το post.

 

Ενημερωτικά διάβασε και αυτό για να πάρεις μια ιδέα περί ιονιστών/φίλτρων κτλ και αυτό για το θόρυβο.

 

Πήγα και είδα από κοντα το hitachi και πράγματι είναι καλό μηχάνημα για τα λεφτά του. Βέβαια είναι και αυτό made in china όπως και το toyotomi.

Δεν ξέρω ποιο από τα δύο να πάρω ακόμα...έχω μπερδευτεί :rolleyes:

Το Toyotomi βέβαια έχει και Ιονιστή...

Μόλις ψωνίσω θα σου πω...:cool:

 

Α και κάτι άλλο... ψάχνω να βρω κανένα πίνακα με τις κλιματικές ζώνες στην Ελλάδα/Αττική σύμφωνα με τις προδιαγραφες για τα a/c δηλαδή Α,Β,Γ ζώνες...

Υπάρχει κανένας? δεν βρίσκω...

Edited by makist
Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό

Πρακτικά η κεντρική, νότια και νησιωτική Ελλάδα ανήκει στο θερμό κλίμα, ενώ η βόρεια και όσες περιοχές βρίσκονται σε υψόμετρο > 800 m ανήκουν στο μεσαίο κλίμα. Κάποιες λίγες περιοχές πολύ υψηλού υψομέτρου και ειδικών κλιματολογικών συνθηκών μπορεί να καταταχθούν στο ψυχρό κλίμα.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό

Πρακτικά η κεντρική, νότια και νησιωτική Ελλάδα ανήκει στο θερμό κλίμα, ενώ η βόρεια και όσες περιοχές βρίσκονται σε υψόμετρο > 800 m ανήκουν στο μεσαίο κλίμα. Κάποιες λίγες περιοχές πολύ υψηλού υψομέτρου και ειδικών κλιματολογικών συνθηκών μπορεί να καταταχθούν στο ψυχρό κλίμα.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο: http://www.skroutz.gr/s/3433571/Toyotomi-Akira-Premium-GAN-GAG-A28IVL.html?keyphrase=TOYOTOMI+GAN+A28IVL

http://www.skroutz.gr/s/2937397/Hitachi-RAS-RAC-S10HA.html νομίζω ότι για το χώρο που το θέλω με καλύπτουν και τα δύο. Η απορία μου είναι αν το hitachi αξίζει τα παραπάνω 100 ευρω. Τί λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

 

Το σπίτι μου είναι

Κατευθυνση: βορινό

Χωρος: 18 τετραγωνικά ενιαιος

Μόνωση: Κακη , Αντί για μπαλκονόπορτα, εσωτερική πόρτα. Τοίχος χωρις μόνωση, Παράθυρο αλουμινίου συρώμενο 25ετιας.

Τοποθεσία: Μένουμε στον περιφερειακό της Θεσσαλονικης σε μονοκατοικία.

Υπάρχουσα Θέρμανση: 3 πάνελ υπερυθρης θερμανσης. Στο πολύ κρύο με το ζόρι να φτάσω τους 19 βαθμούς.

 

Δεν θα μείνω για πάντα εδώ οπότε δεν αξίζει να φτιάξω την μόνωση. Μου ζήτησαν 250 ευρώ για την μπαλκονόπορτα και 280 για το παράθυρο. Και 1000-1500 ευρώ για τους τοίχους.

 

Σκέφτομαι να βάλω ένα air-condition που αργότερα όταν βρει και η γυναίκα μου δουλειά και μετακομίσουμε να μπορούμε να το πάρουμε μαζί μας.

 

Επειδή είχαμε παλιά air-condition, το πρωί όταν ξυπνούσαμε είμασταν μπουκωμένοι και γενικότερα χάλια, θέλουμε να πάρουμε ένα, αλλά καλής ποιότητας με φίλτρα και λοιπά. Πήρα την toyotomi τηλεφωνο και το καλύτερο σε ποιότητα που μου είπαν με ιονιστες,φιλτρα κλπ κλπ είναι το kuro. Το βρήκα στο skroutz στα 420 ευρώ. Διάβασα ότι έχει φίλτρο κατά αυτού του μπουκώματος που προέρχεται από μικρόβια,μουχλα κλπ.

 

Δεν με πειράζει να δώσω και 500 ευρώ και κάτι παραπάνω αν η ποιότητα που θα επιλεξω και οι λειτουργίες του δικαιολογούν τι τιμή.

 

Εσείς πια air condition μου προτείνεται;

Edited by garnakis
συμπληρωση πληροφοριων
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση κρισεως.Αν ειχατε να επιλεξετε αναμεσα σε ενα carrefour home 12.000btu inverter στα 300ευρω η ενα toyotomi 12.000btu στα 369ευρω τι θα επιλεγατε?Προσοχη επαναλαμβανω ειναι ερωτηση κρισεως επαναλαμβανω με την καλη ενοια παντα.;)!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Ενδιαφέρομαι για κλιματιστικό σε δωμάτιο 10-12 τ.μ.

Η χρήση είναι κυρίως για το βράδυ που θα πηγαίνω για ύπνο.Δεν θα καίει πολύ δηλαδή.

Το budget μου είναι 650 € .

Έχω σημειώσει κάποια μοντέλα και θα ήθελα την γνώμη σας.

 

http://www.skroutz.gr/s/270133/Mitsubishi-SRK-25ZJ-S.html

http://www.skroutz.gr/s/3144999/Hitachi-RAK-25PPA-RAC-25WPA.html

http://www.skroutz.gr/s/1759799/Toyotomi-Takara-TAN-TAG-A10HDI.html?from=most-popular&keyphrase=a10hdi

http://www.skroutz.gr/s/3026655/Panasonic-Etherea-CS-CU-E9PKEW.html

http://www.skroutz.gr/s/2938146/Samsung-AR09FSSKABEN.html

http://www.skroutz.gr/s/293381/Hitachi-RAS-S10H3A-RAC-S10H3.html

 

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση καλοδεχούμενη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα του φορουμ.

Θελω να χρησιμοποιησω ενα απο τα παρακατω δυο κλιματιστικα για αποκλειστικο μεσο θερμανσης το χειμωνα . Τα btu και η θεση επιλεχθησαν απο τον εγκαταστατη ψυκτικο που ηρθε να δει τον χωρο πριν επιλεξω κλιματιστικο.

Ποια ειναι η γνωμη σας σεβασμιοι γεροντες του κλιματισμου;

Πηγαινα για το hitachi αλλα ξαφνικη προσφορα απο τα 1400 στα 1300 ευρω στο mitsubishi με προβληματισε εκ νεου. Θα ηθελα την γνωμη σας ως επαγγελματιων του χωρου.

Σας ευχαριστω θερμα εκ των προτερων:)

 

http://www.skroutz.gr/s/2862296/Hitachi-RAK-60PPA-RAC-60WPA.html?from=autocomplete&keyphrase=hitachi+60ppa

στα 1150 ευρω μαζι με τα περαστικα

 

http://www.skroutz.gr/s/3124570/Mitsubishi-MSZ-MUZ-GF60VE.html?keyphrase=muz-gf60ve

στα 1300 ευρω μαζι με τα περαστικα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

 

Το σπίτι μου είναι

Κατευθυνση: βορινό

Χωρος: 18 τετραγωνικά ενιαιος

Μόνωση: Κακη , Αντί για μπαλκονόπορτα, εσωτερική πόρτα. Τοίχος χωρις μόνωση, Παράθυρο αλουμινίου συρώμενο 25ετιας.

Τοποθεσία: Μένουμε στον περιφερειακό της Θεσσαλονικης σε μονοκατοικία.

Υπάρχουσα Θέρμανση: 3 πάνελ υπερυθρης θερμανσης. Στο πολύ κρύο με το ζόρι να φτάσω τους 19 βαθμούς.

 

Δεν θα μείνω για πάντα εδώ οπότε δεν αξίζει να φτιάξω την μόνωση. Μου ζήτησαν 250 ευρώ για την μπαλκονόπορτα και 280 για το παράθυρο. Και 1000-1500 ευρώ για τους τοίχους.

 

Σκέφτομαι να βάλω ένα air-condition που αργότερα όταν βρει και η γυναίκα μου δουλειά και μετακομίσουμε να μπορούμε να το πάρουμε μαζί μας.

 

Επειδή είχαμε παλιά air-condition, το πρωί όταν ξυπνούσαμε είμασταν μπουκωμένοι και γενικότερα χάλια, θέλουμε να πάρουμε ένα, αλλά καλής ποιότητας με φίλτρα και λοιπά. Πήρα την toyotomi τηλεφωνο και το καλύτερο σε ποιότητα που μου είπαν με ιονιστες,φιλτρα κλπ κλπ είναι το kuro. Το βρήκα στο skroutz στα 420 ευρώ. Διάβασα ότι έχει φίλτρο κατά αυτού του μπουκώματος που προέρχεται από μικρόβια,μουχλα κλπ.

 

Δεν με πειράζει να δώσω και 500 ευρώ και κάτι παραπάνω αν η ποιότητα που θα επιλεξω και οι λειτουργίες του δικαιολογούν τι τιμή.

 

Εσείς πια air condition μου προτείνεται;

 

Πηγεναι σε daikin/mitsubishi/hitachi και σε καμία περίπτωση μην πάρεις toyotomi

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μονο το carrefour ειναι inverter το toyotomi ειναι συμβατικο

 

Kαρφουφ δαγκωτο αφού και τα δυο είναι φουλ κινεζιες.:)Σαν μάρκες εννοώ.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Kαρφουφ δαγκωτο αφού και τα δυο είναι φουλ κινεζιες.:)Σαν μάρκες εννοώ.

 

Ευχαριστω πολυ αυτο ηθελα να διαβασω θα το παρω οστε να ξηλοσουμε το κολο SLMSUNG ο τεχνικος ειπαι οτι θα αργησουν να ερθουν πλακετες και μπορει να μην το καλυπτει η εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ελπιζω η βοηθεια μου στο φορουμ σας να ειναι χρησημη.Ειμαι εργαζωμενος ψυκτικος στο επαγγελμα και δουλευω στην INTERCOOL.Γραφτηκα στο φορουμ για να βοηθησω τον καθε προβληματισμενο σε μια αγορα κλιματιστικου, η καπια οπιαδηποτε βλαβη σε οπιαδηποτες μαρκας κλιματιστικο.Να ξεκινησω με το μυνημα που εγραψε ο φιλος BASILOTTOS για τα κλιματιστικα carrefour.Λοιπον,ολα τα κλιματιστικα ειναι το ιδιο συμπιεστες και ψυκτρες αυτο δεν υπαρχη καλυτερο χειροτερο εχω δει εγω Panasonic,Daikin,Gree και πολλα αλλα που απο την δευτερη μερα λειτουργιας τα κακαροσανε.Γιαυτο σας συμβουλευω ολους μην κοιτατε της μαρκες παρα μονο να σας βολευουν τα btu και να ειναι καταληλα για το χορο αυτα για σημερα.Περιμενω τις ερωτησεις σας και ελπιζω η απαντησεις μου να σας ειναι χρησημες καληνυχτα σε ολους!!!!!!:) Edited by INTERCOOL
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι, γνωστός θέλει να βάλει ένα 12άρι σε δωμάτιο. Είμαστε ανάμεσα στα:

Mitsubishi Heavy SRK/SRC-35ZJP-S με 600€

Hitachi RAS/RAC-E14HAG με 535€

Daikin FTX35JV / RX35JV με 730 €

Τι λέτε; Όποιος μπορεί ας βοηθήσει. Έχει μικρά παιδιά και ο καιρός, εδώ στα βόρεια αγρίεψε.

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω τον πονο μου ... σκεφτομαι για να βάλω κλιματιστικό μιας και στην πολυκατοικια πετρέλαιο δεν ....

θα μπει στο σαλονι (στο υπνοδοματιο εχει ενα μαλλον αρχαιο) λοιπον το σαλονι ειναι μεγαλο, 40+ τετραγωνικά ειναι γωνια με 2 μεγάλες μπαλκονοπορτες και ενα μικρο παράθυρο ολα αλουμινίου παλια .4 οροφος

θα παω για ινβερτερ μιας και θα εχει διαφορα φανταζομαι στην κατανάλωση ( ε; )

καθε προταση δεκτη

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι, γνωστός θέλει να βάλει ένα 12άρι σε δωμάτιο. Είμαστε ανάμεσα στα:

Mitsubishi Heavy SRK/SRC-35ZJP-S με 600€

Hitachi RAS/RAC-E14HAG με 535€

Daikin FTX35JV / RX35JV με 730 €

Τι λέτε; Όποιος μπορεί ας βοηθήσει. Έχει μικρά παιδιά και ο καιρός, εδώ στα βόρεια αγρίεψε.

 

Λοιπον φιλε μου.Αν και οπως ειπα δεν εχει σχεση η μαρκα παρε το Mitsubishi Heavy SRK/SRC-35ZJP-S θα σε βολεψει μια χαρα η Daikin αν και ανωτερη σαν εταιρια εχει ανταλακικα πολυ πιο ακριβα απο την Mitsubishi γι αυτο αν το Daikin παθει καμια ζημια θα εχεις προβλημα οσο για το Hitachi τωρα για 65 ευρω παρε το Mitsubishi να ξενιασεις!!!!!!!!:happy:

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω τον πονο μου ... σκεφτομαι για να βάλω κλιματιστικό μιας και στην πολυκατοικια πετρέλαιο δεν ....

θα μπει στο σαλονι (στο υπνοδοματιο εχει ενα μαλλον αρχαιο) λοιπον το σαλονι ειναι μεγαλο, 40+ τετραγωνικά ειναι γωνια με 2 μεγάλες μπαλκονοπορτες και ενα μικρο παράθυρο ολα αλουμινίου παλια .4 οροφος

θα παω για ινβερτερ μιας και θα εχει διαφορα φανταζομαι στην κατανάλωση ( ε; )

καθε προταση δεκτη

 

Εσυ φιλε πας η σε 18αρι αναλογα με την μονωση η βαρια βαρια σε 24αρι αλλα για να σου

αναφερω κλιματιστικα πρεπει να μου πεις τι χρηματα διαθετης.;)

Και φυσικα παρε inverter αφου απο οτι καταλαβα θα λειτουργει αρκετες ωρες την μερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ελπιζω η βοηθεια μου στο φορουμ σας να ειναι χρησημη.Ειμαι εργαζωμενος ψυκτικος στο επαγγελμα και δουλευω στην INTERCOOL.Γραφτηκα στο φορουμ για να βοηθησω τον καθε προβληματισμενο σε μια αγορα κλιματιστικου, η καπια οπιαδηποτε βλαβη σε οπιαδηποτες μαρκας κλιματιστικο.Να ξεκινησω με το μυνημα που εγραψε ο φιλος BASILOTTOS για τα κλιματιστικα carrefour.Λοιπον,ολα τα κλιματιστικα ειναι το ιδιο συμπιεστες και ψυκτρες αυτο δεν υπαρχη καλυτερο χειροτερο εχω δει εγω Panasonic,Daikin,Gree και πολλα αλλα που απο την δευτερη μερα λειτουργιας τα κακαροσανε.Γιαυτο σας συμβουλευω ολους μην κοιτατε της μαρκες παρα μονο να σας βολευουν τα btu και να ειναι καταληλα για το χορο αυτα για σημερα.Περιμενω τις ερωτησεις σας και ελπιζω η απαντησεις μου να σας ειναι χρησημες καληνυχτα σε ολους!!!!!!:)

 

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ φιλε πας η σε 18αρι αναλογα με την μονωση η βαρια βαρια σε 24αρι αλλα για να σου

αναφερω κλιματιστικα πρεπει να μου πεις τι χρηματα διαθετης.;)

Και φυσικα παρε inverter αφου απο οτι καταλαβα θα λειτουργει αρκετες ωρες την μερα.

 

Μόνωση δεν νομίζω να εχει.εχει απο πανω και αλλο όροφο αλλα το μισο περίπου ειναι ακάλυπτο (ειναθ το μπαλκόνι του απο πανω ) και μετα ξεκινά το διαμέρισμα του άλλου ορόφου για λεφτα καπου 700-1000 ευρώ ;

Link to comment
Share on other sites

Μόνωση δεν νομίζω να εχει.εχει απο πανω και αλλο όροφο αλλα το μισο περίπου ειναι ακάλυπτο (ειναθ το μπαλκόνι του απο πανω ) και μετα ξεκινά το διαμέρισμα του άλλου ορόφου για λεφτα καπου 700-1000 ευρώ ;

 

Τσαμαδας εαν το θελεις για ψυξη και συμπληρωματικη θερμανση τοτε θα παρεις ενα κλιματιστικο απλου τυπου και θα εισαι καλημενος, αν το θελεις ομως και για κυρια θερμανση τοτε θα πρεπει να παρεις κλιματιστικο τυπου inverter το οποιο μπορει να αποδοση στην θερμανση μεχρι και –15 βαθμους κελσιου εξωτερικης θερμοκρασιας.Αφου λοιπον επιλεξεις τον τυπο του κλιματιστικου που θελεις, χρησιμοποιήσε των παρακατω τυπο για επιλεξεις και την σωστη ισχυς του μηχανηματος ας πουμε λοιπον οτι εχεις εναν χωρο 20m2, οποτε 20 x 350btu = 7000btu οποτε το μηχανημα που θα πρεπει να αγορασεις θα πρεπει να ειναι απο 7000btu και πανω το μικροτερο που θα βρεις βεβαια στην αγορα ειναι 9000btu, το παραδειγμα νομιζω πως ειναι κατανοητο χρησιμοποιησε των παραπανω τυπο αλαζοντας τα τετραγωνικα μετρα 40m2 65m2 τελως παντων οσα ειναι ο χωρος σου.Σου προτεινω να επιλεξεις μηχανημα ενεργειακης κλασης Α τα οποια ειναι πολυ ποιο οικονομικα στην καταναλωση του ρευματος σε σχεση με τα αλλα και ειναι ποιο αποδοτηκα με το συστημα inverter.Στο χωρο σου βεβαια το 18αρι νομιζω ειναι οριακο.το 24αρι νομιζω θα δουλευει πιο ξεκουραστα και με λιγοτερη καταναλωση ρευματος.

[sIGPIC][/sIGPIC] Be Creative.......
Link to comment
Share on other sites

Μόνωση δεν νομίζω να εχει.εχει απο πανω και αλλο όροφο αλλα το μισο περίπου ειναι ακάλυπτο (ειναθ το μπαλκόνι του απο πανω ) και μετα ξεκινά το διαμέρισμα του άλλου ορόφου για λεφτα καπου 700-1000 ευρώ ;

 

Σου προτεινω μια σειρα κλιματιστικων και μετα σου λεω πιο ειναι πιο καλο για τον χωρο σου.

hFujitsu-ASYG24LFC στα 1.000 ευρω πολυ δυνατο στην θερμανση

Gree Change GRS-241 EI/JCD -N2 999 ευρω γρηγορο στην αποδοση

Daikin FTXN60L/RXN60L 980 ευρω διαμορφωνει πολυ καλα τον αερα στον χωρο

Hitachi RAK-60PPA / RAC-60WPA 980 ευρω θα εκπλαγεις με την αποδοση του

 

Ολα αυτα που σου εγραψα τα εχω εγκαταστησει σε σπιτια. Κατα την εμπειρια που εχω σαν ψυκτικος σε συμβουλευω να παρεις το Hitachi λογω το οτι θα καλυψειι πληρος τον χωρο που θελεις να θερμανεις απο εκει και περα ειναι πολυ καλο το Fujitsu πλευρα αποδοσης και οικονομιας αλλα θα σου ελεγα να προτιμισεις το Hitachi

το Daikin δεν θα ελεγα να το παρεις για τον λογω που ειπα πιο πανω ακριβα τα ανταλακτικα του και κακη καλυψη εγγυησης το Gree δεν το προτεινο πολυ γιατη πολες φορες τυχαινει να μην βγαινει καλο.

Ελπιζω να σε καλυψα.:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...