Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανεξαρτητα του τι κλιματιστικο βαλει καποιος, αν μπορει να το τοποθετησει χαμηλα σε υψος περιπου 1 μετρο θα εχει περιπου 30% οικονομια.

Αν δε θελει να το βαλει χαμηλα λογω συνηθειας κυριως η λογω διαρρυθμισης, τοτε πρεπει να συνοδευτει απο ανεμιστηρα οροφης η εστω δαπεδου με ορθοστατη, για να εχει οικονομια 30% παλι.

Παντα αν εχουμε κλιματιστικο ψηλα ανεβαζουμε την θερμοκρασια και χρησιμοποιουμε ανεμιστηρα.

Πολλες φορες υπαρχει μειωση της καταναλωσης ακομα και 50% εφορμοζοντας νομους της φυσικης.[/quote

 

δηλαδη τα δαπεδου εχουν οικονομια 30 % δεν νομιζω

τα επιτοιχια εχουν βγει για ενα σκοπο και οχι να συνδυαζονται με την βαβουρα του ανεμιστηρα ¨

αν βαλεις τοιχου ,στο ενα μετρο θες ανεμιστηρα δαπεδου(υπαρχει?)

Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτητα του τι κλιματιστικο βαλει καποιος, αν μπορει να το τοποθετησει χαμηλα σε υψος περιπου 1 μετρο θα εχει περιπου 30% οικονομια.

Αν δε θελει να το βαλει χαμηλα λογω συνηθειας κυριως η λογω διαρρυθμισης, τοτε πρεπει να συνοδευτει απο ανεμιστηρα οροφης η εστω δαπεδου με ορθοστατη, για να εχει οικονομια 30% παλι.

Παντα αν εχουμε κλιματιστικο ψηλα ανεβαζουμε την θερμοκρασια και χρησιμοποιουμε ανεμιστηρα.

Πολλες φορες υπαρχει μειωση της καταναλωσης ακομα και 50% εφορμοζοντας νομους της φυσικης.

 

Έμενα ο εγκαταστάτης μου κάνε την εξής βλακεία. Στα χαρτιά έλεγε ότι το κλιματιστικό πρέπει να έχει απόσταση απο την οροφή τουλάχιστον 50 εκ . Εμένα μου το βαλε με απόσταση 35 εκ......... :angry: .Το εγχειρίδιο που σου δίνει η κάθε εταιρεία είναι για πέταμα για αυτούς.

Λες να έχω σημαντική αύξηση κατανάλωσης;

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

κρατα τους όποιους χαρακτηρισμούς για λογ/σμό σου και άσε τους άλλους να το ψάξουν με τα κριτήρια τους αν ενδιαφέρονται.

 

σε πιο ποστ μου σε χαρακτηρισα? :wacko: τελος παντων εγω αυτο που ηθελα το καταλαβα. η τακτικη γραψε κατι θα μεινει ειναι καλη. δε μας ειπες σε πιο μαγαζι θα σε βρουμε να μας βαλεις μηχανημα Α διαλογης αντε γεια

Link to comment
Share on other sites

Η δικη σου τακτική σου φαίνεται οτι θες να δικαιολογείς τι μπορει να γίνεται στην αγορά με ότι εσυ υποθετεις, για να δικαιολογησεις μια αγορά σου με εμμεση διαφήμιση http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4714411#post4714411 ή ότι άλλο νομίζεις αν δεν έχεις συμφερον,και όλα αυτά χωρίς να ασχολείται κανεις μαζί σου καθώς η παρακάτω απαντηση δόθηκε σε άλλον. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4715184#post4715184 Αλλος θελει να το ψάξει καλύτερα ή καταλαβαίνει άλλα στα κριτήρια του,εσένα τι σε νοιαζει ; .Eσυ είπες όμως ότι το εψαξες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4720022#post4720022 ενω δεν προκύπτει κατι τέτοιο στην αγορά σου από το πρωτο ποστ. Συνεχισε να ανακυκλώνεις τα ίδια και να κουραζεις αυτούς μετέχουν εδώ μεσα. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

θέλω να πάρω ένα 12άρι Inverter για το σαλόνι.

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο

1.Hitachi RASE14HAG

2.Panasonic UE12PKE

Ποιο θεωρείται καλύτερο και περισσότερο αξιόπιστο.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα ξερω τα μοντέλα,αλλα γενικά τα φθηνα panasonic ειναι Κινέζικα και φαίνεται από ότι εχει αναφερθεί ότι εχουν συχνά προβληματα ενώ τα φθηνα Hitachi το πιο πιθανό κανουν λίγο θορυβο,ειδικα ο συμπιεστης. και ειναι πιο οικονομικα στην πραξη στην κατανάλωση.

 

Δε πιστεύω τις διαφημίσεις. Διάβασε αυτό και θα καταλάβεις :

Τον Μάρτιο του 2008 η Daikin Industries Ltd (Osaka, Japan) και η Gree Electric Appliances Inc

(Zhuhai, PRC) συμφωνούν στην ανάθεση από πλευράς της Daikin προς την Gree κατασκευής

500.000 οικιακών κλιματιστικών Inverter με προορισμό την αγορά της Ιαπωνίας για το 2009. Οι

εταιρίες επίσης θέτουν την βάση για την περεταίρω συνεργασία σε 5 τομείς που περιλαμβάνουν

μεταξύ άλλων την από κοινού εξέλιξη αλλά και την παραγωγή οικιακών σειρών Inverter για την

παγκόσμια αγορά.

Η Daikin κατέχει την 1η θέση παγκόσμια στην αγορά κλιματιστικών Inverter ενώ η Gree είναι

ο παγκόσμιος ηγέτης στην αγορά των κλιματιστικών σταθερών στροφών. Η συνέργειά τους

θεωρείται ότι θα βοηθήσει στην επέκτασή και των δύο εταιριών στην αγορά των Inverters.

Η συμφωνία περιλαμβάνει 5 βασικούς τομείς:

1. Ανάθεση κατασκευής της Daikin προς την Gree οικιακών κλιματιστικών Inverter.

2. Από κοινού εξέλιξη οικιακών κλιματιστικών Inverter.

3. Από κοινού παραγωγή συμπιεστών, εξαρτημάτων και PCBγια κλιματιστικά Inverter.

4. Από κοινού εξεύρεση εξαρτημάτων και υλικών (procurement).

5. Από κοινού παραγωγή καλουπιών κατασκευής πλαστικών (precision molding).

(Daikin Corporate News, 31 Μαρτίου 2008, http://www.daikin.com)

Τον Δεκέμβριο 2008 οι 2 εταιρίες επικυρώνουν την σύσταση εταιριών joint venture στο Zhuhai

Κίνας, με την από 51% και 49% συμμετοχή της Gree και Daikin αντίστοιχα για την παραγωγή

1 εκ. συμπιεστών και PCB κλιματιστικών Inverter. (Περιοδικό Νέων Κλιματισμού Ιαπωνίας Jarn,

http://www.ejarn.com)

Τέλος, τον Φεβρουάριο του 2009 στα πλαίσια των ανωτέρω οι 2 εταιρίες προχωρούν στην

δημιουργία της Zhuhai Gree Daikin Device Co Ltd, και στην Zhuhai Gree Daikin Precision Mold

Co Ltd. Οι εταιρίες αυτές είναι υπεύθυνες για την παραγωγή νέων κλιματιστικών Gree DC Inverter με την ονομασία Change. (Daikin Industries News, 18 Φεβρουαρίου 2009, http://www.daikin.com)

 

Η GREE Electric Appliances Inc. είναι σήμερα ο μεγαλύτερος εξειδικευμένος κατασκευαστής συστημάτων κλιματισμού

παγκοσμίως, με δυναμικό παραγωγής πλέον των 30 εκ. οικιακών κλιματιστικών & 2 εκ. κεντρικών μονάδων & κύκλο

εργασιών που ξεπερνά τα 6.8 δις δολάρια ετησίως.

 

 

Αυτο ειναι ενα δελτίο τύπου της εταιρίας που ανακοινώνει μια συνεργασία .Μια συνεργασία δεν κάνει την εταιρία ίδια με μια άλλη .Βρες και άλλα άλλων εταιριών να συγκρίνεις τι λένε για την ιστορία τους και τις συνεργασίες τους,και κρίνε σχετικά .Ομως και πάλι δεν σημαίνει ότι όλα τα προιοντα τους είναι καλά,κάνουν για όλους τους χώρους και για όλα οσα λένε,ούτε όλα κυκλοφορουν και παντου στην αγορά.Από οτι εχει αναφερθει σε προηγούμενα οι μεγάλες εταριίες του χώρου είναι η Μitsubishi,η Daikin,η panasonic ,η Hitachι και η Τoshiba εδω και δεκαετίες.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

θέλω να πάρω ένα 12άρι Inverter για το σαλόνι.

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο

1.Hitachi RASE14HAG

2.Panasonic UE12PKE

Ποιο θεωρείται καλύτερο και περισσότερο αξιόπιστο.

 

Σας ευχαριστώ

 

Και τα δυο ειναι καλα. Κυτταξε αυτο που σου ερχεται σε συμφερουσα τιμη.

Αν ομως η χρηση σου ειναι λιγες ωρες στο σαλονι θα σου προτεινα να μην πληρωσεις τη διαφορα σε inverter γιατι τα απλα ενεργειακη κλαση A εχουν ελαχιστη διαφορα στη καταναλωση.

Επισης αν βαλεις κι ενα ανεμιστηρα αυξανεις κατα πολυ την αξιοπιστια του κλιματιστικου και ταυτοχρονα κανεις σημαντικη οικονομια χωρις να ξεραινεις την ατμοσφαιρα.

 

Έμενα ο εγκαταστάτης μου κάνε την εξής βλακεία. Στα χαρτιά έλεγε ότι το κλιματιστικό πρέπει να έχει απόσταση απο την οροφή τουλάχιστον 50 εκ . Εμένα μου το βαλε με απόσταση 35 εκ......... :angry: .Το εγχειρίδιο που σου δίνει η κάθε εταιρεία είναι για πέταμα για αυτούς.

Λες να έχω σημαντική αύξηση κατανάλωσης;

Ανεξαρτητα απ τα εγχειριδια πολλες φορες οι εγκαταστατες κολλανε αμα βρουν μπετο. Δλδ στερεωνεται καλυτερα η μοναδα αν τα ουπα πανε στο μπετο.

Γιαυτο τα βαζουν ψηλα στο δοκαρι.

 

 

 

 

 

 

δηλαδη τα δαπεδου εχουν οικονομια 30 % δεν νομιζω

τα επιτοιχια εχουν βγει για ενα σκοπο και οχι να συνδυαζονται με την βαβουρα του ανεμιστηρα ¨

αν βαλεις τοιχου ,στο ενα μετρο θες ανεμιστηρα δαπεδου(υπαρχει?)

 

Δεν καταλαβες τι εγραψα. Αν το βαλεις ψηλα τοτε χρειαζεσαι ανεμιστηρα.

Ο κρυος αερας λογω βαρους κατεβαινει στο κατω μερος του δωματιου. Αν λοιπον βαλουμε τη εσ. μοναδα χαμηλα, τοτε με τον κυκλο του αερα, κρυωνουμε το μισο δωματιο και στο υψος που ζουμε αντι να κρυωνουμε ολο το δωματιο.

Κατι παρομοιο πετυχαινουμε με το ενδοδαπεδιο συστημα θερμανσης.

Επισης ο αερας δε εφαπτεται στη ζεστη οροφη με αποτελεσμα να απαιτειται λιγοτερη ενεργεια.

Οσο κι αν σου φαινεται απιστευτο, αν τα κλιματιστικα κατεβαιναν χαμηλα θα υπηρχε μεγαλη οικονομια.

Το μυστικο στην ενεργεια βρισκεται στην οικονομια και οχι στην παραγωγη φτηνης ενεργειας.

 

ΥΓ. Δεν πουλαω ουτε βαζω κλιματιστικα.

Αν καποιος θελει να του εξηγησω καποιες λεπτομερειες ας μου στειλει ΠΜ για να μη γραφω κατεβατα που δεν ενδιαφερουν κανενα.

Επισης υπαρχει μια εφαρμογη που λεγεται zello wakie takie. Μπορειτε να την βαλετε στον ΗΥ η κινητο και να μπειτε οσοι θελετε να συζητησουμε.

Edited by gnt
Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτητα απ τα εγχειριδια πολλες φορες οι εγκαταστατες κολλανε αμα βρουν μπετο. Δλδ στερεωνεται καλυτερα η μοναδα αν τα ουπα πανε στο μπετο.

Γιαυτο τα βαζουν ψηλα στο δοκαρι.

 

Το κλιματιστικό δεν τοποθετήθηκε σε δοκάρι κοντά στο δοκάρι λογικά ναι. Τα ούπα και οι τρύπα για τις σωληνώσεις γίναν πάνω σε τούβλο.....

Link to comment
Share on other sites

Το κλιματιστικό δεν τοποθετήθηκε σε δοκάρι κοντά στο δοκάρι λογικά ναι. Τα ούπα και οι τρύπα για τις σωληνώσεις γίναν πάνω σε τούβλο.....

 

Πολλες φορες για να εχει η σωληνα αποχετευσης σωστη κλιση, γινονται ματσακονιες.

Αλλα αν ο σωληνας αποχετευσης δεν εχει σωστη κλιση κι επιτρεπει την αναπτυξη βακτηριδιων, ειναι χειροτερο απο το να τοποθετηθει λιγο πιο ψηλα.

Χωρις να προσπαθω να δικαιολογησω τιποτα....καμμια φορα γινονται και οχι τοσο σωστες επιλογες, στη προσπαθεια να συνδυαστουν πολλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Θέλω να βάλω ένα 24αρι INVERTER στο σαλόνι μου κυρίως για ψύξη . Ελεγα να βάλω mitsubishi αλλά ο πωλητής μου μίλησε για το Hitachi RAK60PPA. Με ταβάνι τα 1500 ευρώ τι να επιλέξω

1) Hitachi RAK60PPA

2) Mitsubishi MSZ-GE71VA

3) Mitsubishi SRK/SRC-71ZK-S

4) Mitsubishi MSZ/MUZ-GF71VE

 

Με ενδιαφέρει η χαμηλή κατανάλωση, μέγιστη απόδοση και τα εξτρά που δίνει το κάθε κλιματιστικό . Εαν υπάρχει κάποια άλλη αξιόλογη πρόταση μέχρι αυτά τα χρήματα είναι καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Το Mitsubishi SRK/SRC-71ZK-S ανηκει σε σειρα που ειναι από τα κορυφαια κλιματιστικά της αγοράς σε πραγματική αισθηση απόδοσης πολύ ισχυρό μηχανημα σε σημειο μπορει να ενοχλει αν δεν κανει σωστα για τον χωρο σου. Το Ηitachi που σου προτείνουν ειναι και αυτό από τα καλύτερα γενικά της αγοράς ήπιο μηχανημα και μάλλον ειναι φθηνότερο αυτή την περιοδο λόγω διαφημήσεων γνωστης αλυσίδας αλλά και ίσως επειδή συμφέρει και καποιους να το προωθούν καλύτερα συγκριτικά.Το άλλο Μitsubishi ειναι κατι ενδιαμεσο .
Link to comment
Share on other sites

Το Mitsubishi SRK/SRC-71ZK-S ανηκει σε σειρα που ειναι από τα κορυφαια κλιματιστικά της αγοράς σε πραγματική αισθηση απόδοσης πολύ ισχυρό μηχανημα σε σημειο μπορει να ενοχλει αν δεν κανει σωστα για τον χωρο σου. Το Ηitachi που σου προτείνουν ειναι και αυτό από τα καλύτερα γενικά της αγοράς ήπιο μηχανημα και μάλλον ειναι φθηνότερο αυτή την περιοδο λόγω διαφημήσεων γνωστης αλυσίδας αλλά και ίσως επειδή συμφέρει και καποιους να το προωθούν καλύτερα συγκριτικά.Το άλλο Μitsubishi ειναι κατι ενδιαμεσο .

 

Το Mitsubishi MSZ/MUZ-GF71VE η τιμή του ξεκινάει απο 1.467 ευρώ , το Mitsubishi SRK/SRC-71ZK-S από 1397 ευρώ και το Hitachi απο 1000 ευρώ. Αξίζει πραγματικά να αγοράσω κάποιο Mitsubishi η όχι.

Link to comment
Share on other sites

Oι τιμες ειναι σχετικες και θέλουν ψαξιμο και αλλου.Αν το θέμα ειναι με βαση το οικονομικό πας για το hitachi.Αν δεν αφορα μόνο τα χρηματα θα το κρινεις πρωτα με βαση τις αναγκες σου και τι ταιριαζει στον χωρο σου μαζι με όσα έχουν αναφερθει για τα συγκεκριμένα μηχανήματα σε προηγουμενες απαντήσεις καθώς ειναι από τα πολύ γνωστα σε προτιμηση εδω μέσα κλιματιστικά.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση κι απο μενα, μιας κι ενδιαφερομαι να βαλω ενα κλιματιστικο στο δωματιο.

 

Κοιταω για Inverter 9αρι ή 12αρι, σχετικα οικονομικο σε τιμη (γυρω στα €500) αλλα και καταναλωση, με οσο το δυνατον πιο πολλα χαρακτηριστικα!

 

Τι γνωμη εχετε για το Samsung Maldives AR12FSFPDGMN : https://www.skroutz.gr/s/2859717/Samsung-Maldives-AR12FSFPDGMN.html ???

Ειναι 12αρι, με EER=5.1 και COP=3.4, εχει επισης και αφυγρανση αλλα και ιονιστη (που το θελω).

Απο ενα παλαιοτερο Samsung απλο 12αρι που εχω τωρα δεν εχω κανενα παραπονο!

 

Ενα αλλο που κοιτουσα ειναι το https://www.skroutz.gr/s/2977811/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A128GVR-T3.html

με παραπλησια χαρακτηριστικα και τιμη αλλα στα 9000BTU.

 

Ποια η γνωμη σας για τα παραπανω κλιματιστικα ? Υπαρχει κι αλλη προταση στην ιδια κατηγορια που μου ξεφυγε ?

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

εγω φετος εβαλα δυο LG hero στα υπνοδωματια των μικρων

 

http://www.skroutz.gr/s/316178/LG-Hero-CS12AF.html

 

παρα πολυ καλα. το χειμωνα αυτα ειχα για θερμανση.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, οφείλω να δηλώσω, ότι νοιώθω απέραντη ευγνωμοσύνη, για όλους αυτούς που βοηθάνε εμάς τους άσχετους, με τις συμβουλές τους κ την απίστευτη τεχνογνωσία τους.

Στο δια ταύτα:

Αθήνα-κέντρο. Απο πάνω ήλιος κ απο μπροστά ήλιος, (αν κ έχει μία μικρή τέντα). Χώρος 24 τμ, άρα 12000 btu. Λεφτά ανύπαρκτα, μισώ τα air condition, αλλά δεν την παλεύω κι' άλλο καλοκαίρι ειδικά την κάψα. Θα προτιμούσα να μην ξεπεράσω το όριο των 600 με 650 € με κάποια απόκλιση προς τα πάνω, αν κάτι αξίζει τον κόπο.

μου είπαν για:

Toyotomi Akira, GAN/GAG -A135 GVR, Ενεργειακή κλάση ψύξης A, 530€

Toyotomi Kuro, KURO TKN/TKG-A35 DV, Ενεργειακή κλάση ψύξης A++, με ένα περίεργο nanofilter 685€

Inventor- Avra A2VI-12 / A2VO-12, Ενεργειακή κλάση ψύξης A++, (κινέζικο μεν, αλλά με 10 χρόνια εγγύηση συμπιεστή, και 5 για τα ηλεκτρικά/μηχανικά μέρη), 630€

Γνώμες, σκέψεις ή προτάσεις;;

ΧΧελπ ππλίιζ

Link to comment
Share on other sites

Τα toyotomi τα kuro πολυ καλη σειρα. Τα inventor ειναι αμερικανικα και κατασκευαζονται στην αμερικη και στο μεγαλυτερο εργοστασιο στην κινα. Οπως και τα daikin και gree.
TCe
Link to comment
Share on other sites

Τα toyotomi τα kuro πολυ καλη σειρα. Τα inventor ειναι αμερικανικα και κατασκευαζονται στην αμερικη και στο μεγαλυτερο εργοστασιο στην κινα. Οπως και τα daikin και gree.

 

Στα εργοστάσιατης Gree στη Κινα φτιάχνονται τα inventor κυρίως. Τα daikin πλέον κάποια είναι της Daikin κάποια απο κοινού εξέλιξη με την κοινοπραξία Gree-Daikin και κάποια καθαρά της Gree σε τεχνολογια. Αυτό έχω καταλάβει. Οπως και να χει παγκοσμιοποιηση. Είναι λίγο λάθος να μιλάμε πλέον για Ιαπωνικά Daikin όπως είναι λάθος να βλέπουμε τα Κινέζικα προιόντα πλέον με κακό μάτι. Η Κίνα έχει αρχίσει και βγάζει ποιοτικά πράγματα σε πολλούς τομείς.

Link to comment
Share on other sites

Ομως Daikin Κινέζικα δεν υπάρχουν προς το παρόν στην αγορά μας από ότι ξέρω,ενώ τα Gree συνεργασίας κατασκευάζονται μόνο Κίνα .Αν δεν ήταν θεμα αγοράς ,θέμα προσδιαγραφών, θέμα κόστους κλπ κριτήρια που έχουν οι εταιρίες δεν θα κατασκευαζαν σε άλλες χώρες.Αντίθετα Ιαπωνικά μηχανήματα υπάρχουν μεν σε όλες τις φίρμες αλλά στην Ελλάδα μόνο καποια Daikin και Toshiba από ότι εχει αναφερθεί έρχονται.Φυσικα και κάποια Κινέζικα θα ειναι καλα μηχανηματα.Ψαξε βρέστα όμως όταν ακους να συμβαινουν διαφορα, οπότε καπου δεν υπάρχει καπνός χωρις φωτια.
Link to comment
Share on other sites

Ομως Daikin Κινέζικα δεν υπάρχουν προς το παρόν στην αγορά μας από ότι ξέρω,ενώ τα Gree συνεργασίας κατασκευάζονται μόνο Κίνα .Αν δεν ήταν θεμα αγοράς ,θέμα προσδιαγραφών, θέμα κόστους κλπ κριτήρια που έχουν οι εταιρίες δεν θα κατασκευαζαν σε άλλες χώρες.Αντίθετα Ιαπωνικά μηχανήματα υπάρχουν μεν σε όλες τις φίρμες αλλά στην Ελλάδα μόνο καποια Daikin και Toshiba από ότι εχει αναφερθεί έρχονται.Φυσικα και κάποια Κινέζικα θα ειναι καλα μηχανηματα.Ψαξε βρέστα όμως όταν ακους να συμβαινουν διαφορα, οπότε καπου δεν υπάρχει καπνός χωρις φωτια.

 

Ναι ούτε εγώ έχω δει κινέζικα daikin στην αγορά της Ελλάδος. Αυτό δε σημαίνει ότι πλεόν τα daikin θα είναι καθαρά Ιαπωνικά μιας και η Daikin δανείζεται τεχνογνωσια απο τη Gree. Π.χ G10 inverter. Ξέρω μόνο ότι κυκλοφόρησαν 500.000 inverter daikin στην ιαπωνική αγορά πριν χρόνια κατασκευασμένα απο τη Gree στα πλαισια συνεργασίας των 2 εταιρειών.

 

Επίσης απο τα gree που κυκλοφορούν εδώ το Change τουλάχιστον είναι το πρώτο κλιματιστικό της κοινοπραξίας Gree-Daikin το οποίο το κυκλοφορεί και η Daikin με δικό της όνομα. Τώρα σε ποια αγορά αυτό δε το γνωρίζω.

Ναι κινέζικα μούφα θα βρείς ακόμα σε πολλούς τομείς της τεχνολογίας. Η gree όμως είναι σοβαρή εταιρεία. Ετσι δείχνει . Τουλάχιστον ειναι πρωτοπόρος σε συμπιεστές inverter αυτη τη στιγμή σε οικονομία και απόδοση (δικιά της πατέντα)

 

Στη σχολή έχουμε εδώ και χρόνια πολλά κλιματιστικά της Gree . Δεν έχουν βγάλει καμία βλάβη απο τι μου παν οι καθηγητές.

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Κατσε να δούμε όταν αρχίσουν τα προβλήματα και θα κρίνουμε .Ενα μαπα μηχανημα χάνει σε αποδοση γρηγορότερα από οτι χαλά .Ενα νορμαλ σε χρήση κλιματιστικό μια 5ετια αντέχει ανετα με βασική συντήριση,αν δεν ειναι ελαττωματικό εξ'αρχής ,χωρια ότι συνήθως όλα ειναι και μεσα στη εγγυση τους. Για οικονομία τα ίδια λέει και η Mitsubishi για τις πατεντες της .Ποιον να πιστέψουμε καλύτερα ;

 

Πολλες παντως εταιρίες συνεργάζονται μεταξύ τους για κάποια προιόντα για κάποιους λόγους .Kαι η Toshiba κάπου διαβασα σε οικονομική εφημερίδα ανακοίνωσε προσφατα συμφωνία με Fujitsu .Αυτό δεν σημαίνει ότι η Toshiba που είναι πιό παλια εταιρία στον χώρο θα είναι ίδια με την Fujitsu που ειναι νεωτερη στον χώρο ή θα γίνει σύντομα.Θελει πολλά χρόνια αξιοπιστίας και ερευνας για να γίνει κάποιος φίρμα ,αλλά και ο ανταγωνιστής τους να μην συνεχίζει να κάνει το ίδιο για να κρατά την φήμη του.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

χαιρετω την παρεα!! για 1 δωματιο 13 τμ σκεφτομαι να βαλω αυτο http://www.skroutz.gr/s/3279571/LG-Artcool-A09RK.html

 

υπαρχει καποιο που να εχει αρκετη διαφορα για να αξιζει να παρω σε αυτα τα λεφτα???

το εβαλε ενας φιλος μου σε αντιστοιχο χωρο κι επαθα πλακα δεν ακουγετε σχεδον καθολου και ειναι αρκετα δυνατο. ειμαι ασχετος τελειως απο κλιματιστικα! καθε προταση ευπροσδεκτη!

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Aπο οτι ειναι γνωστο ειναι το καλύτερο διαχρονικά μοντελο της LG ως τώρα.Βεβαια θα πρεπει στα χρήματα αυτά να κοιτάξεις και άλλες επιλογές και να συγκρίνεις τι μπορει να κάνει στον χωρο σου.Αν εχεις απορίες θα πρέπει να συμβουλευτεις και τεχνικό.Αν εχεις κέφι διαβασε σε προηγουμενα να δεις κάποια μοντέλα που έχουν αναφερθεί αν σε ενδιαφέρουν.
Link to comment
Share on other sites

Aπο οτι ειναι γνωστο ειναι το καλύτερο διαχρονικά μοντελο της LG ως τώρα.Βεβαια θα πρεπει στα χρήματα αυτά να κοιτάξεις και άλλες επιλογές και να συγκρίνεις τι μπορει να κάνει στον χωρο σου.Αν εχεις απορίες θα πρέπει να συμβουλευτεις και τεχνικό.Αν εχεις κέφι διαβασε σε προηγουμενα να δεις κάποια μοντέλα που έχουν αναφερθεί αν σε ενδιαφέρουν.

 

ευχαριστω για την απαντηση.. ξερω οτι πληρωνω παραπανω αποτι πρεπει αλλα επειδη εχω τα λεφτα τωρα θελω να παρω ενα καλο μηχανημα και το συγκεκριμενο ειναι και ομορφο .εχω διαβασει παρα πολλες σελιδες εδω για αυτο και εστειλα. στο συγκεκριμενο κολλησα επειδη δε κανει πολυ θορυβο και επειδη διαβασα πολυ καλα σχολια γενικα

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος που γνωριζει να μας πει την πρακτικη χρηση και χρησιμοτητα του ιονιστη; Εγω αυτο που καταλαβα ειναι πως ειναι χρησιμος ο ιονιστης οταν δουλευει το κλιματιστικο παρα πολλες ωρες (ολη σχεδον τη μερα) ενω αν χρησιμοποιεις το κλιματιστικο λιγες ωρες και ανα διαστηματα ανοιγεις παραθυρα δεν ειναι σημαντικος ο ιονιστης. Επισης η χρηση του ιονιστη πρεπει να συνοδευετε με καλοσυντηρημενο κλιματιστικο για να εχει αποτελεσμα. Ισχυουν αυτα; Υπαρχει κατι αλλο σημαντικο σχετικα με τον ιονιστη;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...