Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...οι μετρητές κατανάλωσης ρεύματος συσκευών δεν είναι τόσο αξιόπιστοι ,είναι αναλογα και την φίρμα , και ανάλογα την σύνδεση καθε εγκατάστασης ,οπότε οι τιμές είναι απλά ενδεικτικές.Βεβαια καταλαβαίνει πάνω κατω κανείς τι γίνεται :).

Κατανοητά αυτά που λες, αλλά όταν οι μετρήσεις τους είναι παρόμοιες με τις ενδείξεις του ρολογιού της ΔΕΗ έχουμε σύμπτωση ή καλό μετρητή;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς ότι οι μετρήσεις σας δεν είναι σωστές,αλλά τι να προσέχει κανείς :) Τα ρολόγια της ΔΕH μιας και αναφέρθηκε, έχουν μεγάλες αποκλίσεις με μετρήσεις ηλεκτρολόγων γι'αυτό και τελευταία η εταιρία έχει αρχίσει ν'αντικαθιστά αρκετά με νέα χρώματος γκρί με την πρώτη ευκαιρία . Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς ότι οι μετρήσεις σας δεν είναι σωστές,αλλά τι να προσέχει κανείς :) Τα ρολόγια της ΔΕH μιας και αναφέρθηκε, έχουν μεγάλες αποκλίσεις με μετρήσεις ηλεκτρολόγων γι'αυτό και τελευταία η εταιρία έχει αρχίσει ν'αντικαθιστά αρκετά με νέα χρώματος γκρί με την πρώτη ευκαιρία .

 

Το owl κανει μετρησεις στο ρεύμα που περνάει, τι ρεύμα μου χρεώνει ο μετρητής της ΔΕΗ.. ο θεός κ η ψυχή του!! ;-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλο το forum.

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει σε κάποιο κατάστημα,αντιπροσωπεία διαθέσιμο το μοντέλο LG Prestige H12MW ?

Αν ναι ας μου στείλει κάποιος p.m ή ας μου το πει εδώ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το OWL μετράει μόνο το ρεύμα σωστά? Αν έχει μόνο ένα "πιαστράκι" που αγκαλιάζει το καλώδιο της παροχής όπως αρκετοί μετρητές κεντρικής παροχής, τότε μετράει τα αμπερ που περνάνε. Ωστόσο αυτή είναι όλη η ισχύς που περνάει. Σε συσκευές με ηλεκτροκινητήρες (όπως τα κλιματιστικά και τα ψυγεία) η πραγματική ισχύς που γράφει ο μετρητής της ΔΕΗ είναι μικρότερη, διότι αυτός δεν μετρά την άεργο ισχύ που προκύπτει όταν έχουμε διαφορά φάσης ρεύματος-τάσης διάφορη των 90 μοιρών. Για αυτό και κάποιοι μετρητές κατανάλωσης πρίζας υπολογίζουν και εμφανίζουν και το Power Factor, για μεγαλύτερη ακρίβεια. :)
Link to comment
Share on other sites

Σκοπος είναι να έχει κανείς καλή ηλεκτρική εγκατάσταση ,και οποιοδήποτε μετρητή (και από ΔΕΗ) που δεν χάνει ή δεν σε κλέβει :) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

θέλω την γνώμη σας γι'αυτό το κλιματιστικό...

LG

A09 AW1 Art Cool Panel

Δεν με ενδιαφέρει η τιμή για δωμάτιο 15 τμ με καλή μόνωση επειδή θέλω να τον έχω και σαν πίνακα αλλά με ενδιαφέρει και η ποιότητά του...

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :) Oπως έχουμε αναφέρει ,τα LG artcool μπορεί να είναι εμφανίσημα σαν πίνακας , όμως υπάρχουν πολλές αναφορές

για πολλά προβλήματα,και με τους συμπιεστές και στο εσωτερικό,μάλλον λόγω του compact σχεδιασμού.Επίσης δεν κάνουν και ότι διαφημίζουν γενικά .Πρόσφατα πάντως άλλαξαν συμπιεστές με κοινά μέρη με υπόλοιπα LG κλιματιστικά. Αν θες κάτι κομψό και ποιοτικό από την εταιρία,

μόνο το μοντέλο Mirror έχει δείξει σταθερή ποιότητα ως τώρα :)

Link to comment
Share on other sites

Στα στατιστικά πάντα υπάρχει και ένα ποσοστό λάθους που ικανοποιεί άλλους .Ετσι λειτουργεί το εμπόριο :)

Για να ρωτάς όμως για ίδιας σειράς μηχάνημα προφανώς έχεις τις αμφιβολίες σου από τότε μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΥ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ ΚΑΘΕ ΜΑΡΚΑΣ και για κάθε μοντέλο??

Μήπως είναι σύμφωνα με ότι έχει συναντήση κανείς μόνος του???

Αν υπάρχει κάτι καλό είναι να το γνωρίζουμε όλοι για να μην κάνουμε λάθος στις αγορές μας......................................

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είμαι ευχαριστημένος αλλά μια γνώμη από κάποιους πιο ειδικούς από εμένα δεν κάνει κακό. Γι'αυτό το μοντέλο ποιά η γνώμη σας;

Toyotomi

MTN MTG A428DV

Στα ίδια περίπου λεφτά είναι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Είμαι ο Νίκος από Πειραιά (και είμαι καλά).

Μόλις τελείωσα το σπίτι μου και ψάχνω για κλιματιστικό το οποίο θα ζεσταίνει/ψύχει ένα χώρο γύρω στα 40τμ (σαλονοτραπεζαρία).

Η πρώτη μου απορία είναι το πλήθος των btu. Προσανατολιζόμουν σε 20άρι - 24άρι καθαρά και μόνο επειδή υπάρχει και η κουζίνα (~15τμ) λίγο πιο πέρα, σε δικό της βέβαια δωμάτιο, και θα ήθελα να θα μπορούσα να τη "πιάσω" και αυτή.

Μπορώ να διαθέσω περίπου 1200ε άνετα και μπορώ να ανέβω λίγο με μια σχετική δυσκολία. Το θέμα είναι όμως ότι θέλω να πάρω κάτι αποδοτικό που να μου μείνει και να το ευχαριστηθώ.

Αρχικά σκεφτόμουν αποκλειστικά και μόνο Mitsubishi, αλλά διαβάζοντας κάποιες σελίδες εδώ άρχιζαν να γυρίζουν στο μυαλό μου και τα Toshiba-Panasonic.

Μου πρότειναν και LG αλλά είμαι σχετικά απογοητευμένος από την απόδοση του 14.000btu Mirror που έχω στη κρεβατοκάμαρα μιας και βραδυπορεί λίγο.

Επίσης μου ρίξανε στο τραπέζι και τα Fujitsu αλλά δε μπορώ να βρω μια σχετικά αξιόλογη κριτική με δαύτα.

Περιμένω εναγωνίως τις προτάσεις-συμβουλές σας

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας:) Η απόδοση είναι σχετική με πολλά θέματα. Το τι ταιριάζει σε ενα χώρο πρώτα το λέει τεχνικός επιτόπου και αν έχουμε αμφιβολίες ρωτάμε και άλλον.Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς (ή τις σειρές τους) με τα υπέρ και κατά τους. Αν δεν σε καλύπτει κάτι και έχεις απορίες μαζί και και σου πούν ,εδω είμαστε :)

 

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΥ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ ΚΑΘΕ ΜΑΡΚΑΣ και για κάθε μοντέλο?? Μήπως είναι σύμφωνα με ότι έχει συναντήση κανείς μόνος του???

Αν υπάρχει κάτι καλό είναι να το γνωρίζουμε όλοι για να μην κάνουμε λάθος στις αγορές μας......................................

 

Υπάρχουν γραφεία που κάνουν εμπορικές έρευνες για ότιδήποτε θεμα.Αν δεν θέλει κάποιος να πληρώνει για οτιδήποτε ,πιό απλό είναι να κάνει τα δικά του στατιστικά με ότι διαβαζει ,ακούει κάπου ,ρωτώντας εκεί που πρέπει, όπως παρόμοια προτρέπουμε όταν είναι να κάνει κάποιος μια αγορά, και όποιος έχει αμφιβολίες ρωτά και αλλου, ώσπου να καλύψει κάθε απορία του .:) Απο εκει και πέρα είναι και πως κρίνει καθένας τι μαθαίνει με ότι θέλει περισσότερο.

 

Μπορεί να είμαι ευχαριστημένος αλλά μια γνώμη από κάποιους πιο ειδικούς από εμένα δεν κάνει κακό. Γι'αυτό το μοντέλο ποιά η γνώμη σας; Toyotomi MTN MTG A428DV Στα ίδια περίπου λεφτά είναι...

 

Είναι το πιο σταθερό σε ποιότητα και απόδοση για φασόν Κινέζικο μηχανημα από τα πρόσφατα Toyotomi που κυκλοφορούν,έχει αρκετές ευκολίες,αρκετά καλύτερο καθαρισμό αέρα από πολλά κλιματιστικα ,αν και ενα φίλτρο το Sweep φαίνεται χρεώνεται extra σε πολλές παρτίδες.Αν ρωτάς από οικονομία,θόρυβο κλπ είναι όπως έχουμε πει,σχετικά με πολλούς παράγοντες.:) Στα χρήματα αυτά πάντως αυτά έχουν αναφερθεί και άλλες επιλογές.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάλω 3 εσωτερικά με μια εξωτερική μονάδα σε 3 υπνοδωμάτια με προεγκατάσταση.

Σε τρία μαγαζιά που ρώτησα μου είπαν για:

1. DAIKIN 3MXS52+ 3X FTXS25

2. FUJITSU AOY24 LMAK + 3X ASY 9L

3. TOYOTOMI TAM3-90HIF

4. MITSUBISHI MXZ-3C54VA+ 3X MSZ-G25VA

5. MITSUBISHI MXZ-3C54VA+ 3X MSZ-FD25VA

6. FUJITSU AOYG 24LAT3+ 3X ASYG 09L

 

Ποιο απο τα παραπάνω προτείνετε ή κάποιο άλλο καλύτερο μέχρι 2200... :)

Link to comment
Share on other sites

Aν δε σε ενοχλούν τα μειονεκτήματα των multi όπως έχουμε αναφέρει ,κοιτάς μεταξύ Daikin και Mitsubishi που έχουν καλύτερη παράδοση σ'αυτή την κατηγορία, με βαση τι έχουμε πει για τα ίδια σε μεμονωμένα μηχανήματα.:) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Aν δε σε ενοχλούν τα μειονεκτήματα των multi όπως έχουμε αναφέρει ,κοιτάς μεταξύ Daikin και Mitsubishi που έχουν καλύτερη παράδοση σ'αυτή την κατηγορία, με βαση τι έχουμε πει για τα ίδια σε μεμονωμένα μηχανήματα.:)

 

Θυμάσαι σε ποιες σελίδες είχαν αναφερθεί; (έχω διαβάσει τις τελ. 10σελ.)

Οπως προείπα υπάρχει προεγκατάσταση όπου και οι τρεις παροχές βγάζουν σε μια εξωτερική(ρεύμα, αποχετ. κλπ)

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι σε ποιες σελίδες είχαν αναφερθεί; (έχω διαβάσει τις τελ. 10σελ.) Οπως προείπα υπάρχει προεγκατάσταση όπου και οι τρεις παροχές βγάζουν σε μια εξωτερική(ρεύμα, αποχετ. κλπ) Ευχαριστώ...

 

Χονδρικά, τα multi εκτός ότι συνήθως βγαίνουν ακριβότερα από μεμονωμένα,σε περιορίζουν ότι λειτουργείς στο ένα δωμάτιο να έχεις και στο άλλο,

αν χαλάσει ο συμπιεστής δεν λειτουργούν όλα ,πιθανόν ανάλογα το μοντέλο ή την βλάβη αν χαλάσει και ένα εσωτερικό να μην λειτουργεί και το δίπλα.

Η οικονομία τους είναι ανάλογα πόσα μηχανήματα βάλεις σε ένα συμπιεστή ,πολλα μοντέλα έχουν οικονομία μόνο αν τα λειτουργείς μαζί ,και όχι όποιο σε βολεύει,ασχετα τι διαφημίζουν.Ο συμπιεστής αν δεν είναι μεγαλύτερος σε όγκο να θέλει χώρο ,είναι σίγουρα σε ισχύ,και θέλει μεγαλύτερη ασφάλεια στον πίνακα εκεί που θα το βάλεις,σε σχεση με μεμονωμένα κλιματιστικα. Τελος όσο αφορά μια προεγκατάσταση θα πρέπει να την δει τεχνικός με βάση τι θα επιλέξεις,αλλά το πιο πιθανό αν είναι παλιά να μην ταιριάζει,όποτε κάνεις έξοδα από την αρχή.Αν δεν κάνει,κοίταξε τα μεμονωμενα,τουλάχιστον θα έχεις επιλογές απο διαφορους τύπους με διαφορες ευκολίες σε κάθε δωμάτιο ,και μπορεί με λιγότερα μηχανήματα και χρήματα να κάνεις καλύτερη δουλειά :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Τοποθέτησα το παραπάνω μηχάνημα πριν 1 εβδομάδα και γράφω για να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου σε αυτό το σαιτ που με έχει βοηθήσει τόσο στην επιλογή κλιματιστικών.

Έψαχνα πολύ καιρό για κλιματιστικό σε υπνοδωμάτιο 11,5 μέτρων με αμόνωτη ταράτσα αλλά καλούς τοίχους και διπλά πορτοπαράθυρα. Είχα προφανώς καταλήξει σε 9άρι (2,5 kw).

Για τον ενιαίο χώρο πήρα πριν 12 μήνες ένα mitsubishi srk-71ZE-S μετά από αρκετό ψάξιμο και αφού έδινα προτεραιότητα στην ποιότητα του αέρα και της θέρμανσης και στη δύναμη. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από αυτό σε όλα αν και σύμφωνα με πολλούς -και τον Σταρένιο- θα έκανα την ίδια δουλειά και με το 60 ή ακόμη και με το 50άρι (για χώρο 38+7 κουζινοσαλόνι). Η λογική μου ήταν "better safe than sorry".

Ψάχνοντας για το 9άρι λοιπόν είχα μεγάλο πρόβλημα. Μου άρεσε το LG prestige σαν εμφάνιση και σαν χαρακτηριστικά αλλά εδώ μέσα λέγεται ότι δεν είναι ακριβώς ότι διαφημίζει. Το toshiba daisekai που επίσης μου άρεσε το έβρισκα στο Ηράκλειο Κρήτης (το 10άρι) στα 1160 οπότε ήταν απαγορευτικά ακριβό. Είπα λοιπόν να μην το κουράσω και αφού ήμουν ευχαριστημένος από τη Mitsu να πάω ξανά εκεί για εγγύηση και ας δώσω 100-200 ευρώ παραπάνω. Έτσι θα είχα και τα 2 μου κομμάτια από την ίδια εταιρία με ότι θετικό αυτό συνεπάγεται (service μια και έξω κτλ.) Κατέληγα προς το Mitsubishi electric msz fd25va (τη ναυαρχίδα της electric στα 9άρια) επειδή τα electric σε σχέση με τα heavy ίσως είναι πιο home friendly (αν και το συγκεκριμένο δεν έχει ιονιστή όπως το heavy). Τέλοσπάντων, το fd θα είναι ξανά διαθέσιμο από τον Φεβρουάριο οπότε τελικά είπα να πάρω το srk. Κόστισε 850 συν 70 εγκατάσταση.

Οι εντυπώσεις μου μετά από μια βδομάδα χρήσης σε καλό κρύο (για τα δεδομένα του Ηρακλείου-περίπου 10 βαθμούς το βράδυ) είναι πάρα πολύ καλές. Είναι αθόρυβο σε σχέση με ότι περίμενα (διότι στα χαρακτηριστικά της θέρμανσης δίνει 26-27 db που είναι από τα υψηλότερα που υπάρχουν). Βέβαια όταν είμαι ξαπλωμένος στην ησυχία ακούω ότι δουλεύει αλλά δεν έχω και μέτρο σύγκρισης με άλλα για να ξέρω εαν υπάρχει κανένα εντελώς αθόρυβο. Ζεσταίνει πολύ γρήγορα το χώρο (λιγότερο από 5 λεπτά) και η ποιότητα του αέρα είναι εφάμιλλη του μεγάλου (αν και νομίζω ότι το 71 βγάζει και μια ωραία μυρωδιά που δεν τη βγάζει το 25άρι αν και έχουν το ίδιο αποσμητικό φίλτρο). Μέχρι εδώ ότι περίμενα. Αυτό που με έχει εντυπωσιάσει πάντως (ξαναλέω χωρίς να έχω εμπειρία από άλλα κορυφαία κλιματιστικά) είναι ότι δε δημιουργεί ρεύμα αέρα μέσα στο υπνοδωμάτιο. Ενώ οι περσίδες είναι στραμμένες εκεί που είμαι και αυτό δουλεύει (ακόμη και στην αρχή που γκαζώνει πιο πολύ) δε νιώθω ότι έρχεται αέρας κατά πάνω μου. Επίσης αργότερα που πιάνει τη θερμοκρασία και αρχίζει και βγάζει πιο χλιαρό αέρα, ενώ στο σαλόνι το 71άρι θέλει ρύθμιση στις περσίδες να μη σε βρίσκει ο αέρας εκεί που είσαι γιατί σε παγώνει, με το 25άρι απλά δεν το έχεις καθόλου στο νου σου. Αυτό με έχει εντυπωσιάσει καθώς δεν το περίμενα και φοβόμουν ότι λόγω της θέσης του (στην ευθεία του προσκέφαλου μου) θα είχα ένα θεματάκι και θα έπρεπε να έχω τις περσίδες ρυθμισμένες αλλού. Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα κάποιους που το σκέφτονται.

Edited by sargus
Link to comment
Share on other sites

Aν μένει κάποιος ευχαριστημένος με μια φίρμα,σίγουρα η πρώτη σκέψη ξαναπά εκεί για μια αγορά.:)Ομως κάθε επιλογή πρέπει να γίνεται με βάση άποψη τεχνικού στον χώρο μας ,εκτός από την αρχική τι ταιριάζει,και με κάποιον που γνωρίζει ένα μηχανημα,και αν έχουμε αμφιβολίες ρωτάμε και άλλον,παρά ότι μας λέει κάποιος κάπου ή γενικά :) Το νέο μηχάνημα που πήρες ,είναι πολυ μκρότερο από το άλλο σε ένταση ,άλλη σειρά ,αλλά και λόγω ισχύς καταλαβαίνει διαφορετικά τον κάθε χώρο το ένα από το άλλο ,χώρια και ο χώρος είναι διαφορετικός.Οσο αφορα τον αποσμητικό χαρακτήρα πρέπει θεωρητικά να βγάζει τό ίδιο,εκτός αν είναι χαλασμένο για κάποιους λόγους.Απλά στο μεγάλο είναι μεγαλύτερη η ποσότητα που γίνεται πιό εύκολα αισθητή λόγω της ισχύς του μηχανηματος.Οσο αφορά τον όποιο θόρυβο είναι φυσιολογικός γιατι είναι αρκετά πιό ισχυρό μηχανημα σε πολλά,συγκριτικά με άλλα της αγοράς.Μπορείς όμως να "παίξεις" λίγο με τις ρυθμίσεις και να βρείς τις κατάλληλες για τον χώρο σου και στα δύο μηχανήματα.:) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Βγήκα και εγώ τη Δευτέρα στη γύρα λοιπόν να δω τι λένε και από κοντά τα κλιματιστικά και το τι άκουσα δε λέγεται.

Οι προτάσεις που έπεσαν στο τραπέζι είναι Panasonic Etherea 24Kbtu (το οποίο για να ξέρεται και εσείς έχει ραντάρ, ξέρει πως κινείσαι στο χώρο και αναλόγως ρυθμίζει ανεμηστήρες κτλπ) και Toshiba Suzumi 22Kbtu (το οποίο μπορεί να μη φτάσει και να χρειαστεί και άλλο ένα 18άρι).

Η ερωτησή μου (επειδή μου κάθεται λίγο βαρύ το Ehterea ~1600E) είναι αν αξίζει το Suzumi στο χιλιάρικο και αν τελικάθα κάνει δουλειά.

Επίσης τα δυο παραπάνω "κόντρα" στο Super Daiseikai (το 18άρι) πως είναι?

Και τέλος αν κάποιος γνωρίζει κάποιο σοβαρό κατάστημα προς Πειραιά - Νίκαια - Κορυδαλλό ή ας είναι και πιο μακρυά ας μου στείλει ένα ΠΜ γιατί αρχίζω και απογοητέυομαι με αυτά που ακούω...

Link to comment
Share on other sites

Η όποια "γύρα" πρέπει ν'αφορά πρώτα αυτά που σε προτρέψαμε για αρχή εδω :) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4449900#post4449900

Το Etherea εκτός ότι το έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη μαζί με τα άλλα που αναφέρεις ,το συγκεκριμένο έχει μειονεκτημα ότι στη θέρμανση δεν είναι οικονομικό.Ο αισθητήρας που αναφέρεις είναι κίνησης, που έχουν και άλλα κλιματιστικά της αγοράς,στηρίζεται στην βασική λειτουργία του Inverter ,

οπότε όλα της αγοράς θεωρητικά μπορούν να αποδίδουν το ίδιο και χωρίς να έχουν.Αφορά περισσότερο maketing για θέμα οικονομίας και στην πράξη είναι για αίσθηση άνεσης αν βολεύει ένα χρήστη ή τον χώρο,συνήθως όμως όχι ,αλλά ευτυχώς μπορείς να το απενεργοποιήσεις ή αντίστροφα με κουμπί.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Βγήκα και εγώ τη Δευτέρα στη γύρα λοιπόν να δω τι λένε και από κοντά τα κλιματιστικά και το τι άκουσα δε λέγεται.

Οι προτάσεις που έπεσαν στο τραπέζι είναι Panasonic Etherea 24Kbtu (το οποίο για να ξέρεται και εσείς έχει ραντάρ, ξέρει πως κινείσαι στο χώρο και αναλόγως ρυθμίζει ανεμηστήρες κτλπ) και Toshiba Suzumi 22Kbtu (το οποίο μπορεί να μη φτάσει και να χρειαστεί και άλλο ένα 18άρι).

Η ερωτησή μου (επειδή μου κάθεται λίγο βαρύ το Ehterea ~1600E) είναι αν αξίζει το Suzumi στο χιλιάρικο και αν τελικάθα κάνει δουλειά.

Επίσης τα δυο παραπάνω "κόντρα" στο Super Daiseikai (το 18άρι) πως είναι?

Και τέλος αν κάποιος γνωρίζει κάποιο σοβαρό κατάστημα προς Πειραιά - Νίκαια - Κορυδαλλό ή ας είναι και πιο μακρυά ας μου στείλει ένα ΠΜ γιατί αρχίζω και απογοητέυομαι με αυτά που ακούω...

Tο Super Daiseikai είναι από τις καλύτερες προτάσεις τις αγοράς, το θέμα είναι τι ακριβώς το χρειάζεσαι, τι χρήματα έχεις να διαθέσεις και γενικότερα το χώρο που θα τοποθετηθεί. Έτσι όπως γενικά τα αναφέρεις δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να σου δώσει και σαφείς απαντήσεις... αν κάνεις το κόπο να διαβάζεις παλαιότερα μηνύματα πάντως θα σου λυθούν πολλές απορίες.

 

Υ.Γ. Χρονιά πολλά με υγεία σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...