Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα Starenios και υπόλοιποι.

Εχω διαβάσει πάρα πολλές σελίδες...κοιτάζω πλέον σοβαρά για αγορα κλιματιστικού για ψύξη/θέρμανση ενός χώρου περίπου 30τμ (θα μπει και ένας θερμοπομπός για ξεχωριστή ή παράλληλη λειτουργία). Με ενδιαφέρει να είναι inverter, με καλή ενεργειακή απόδοση, όσο το δυνατόν αθόρυβο και αξιόπιστο.

Είμαι ανάμεσα σε Sharp AY-XP12LSR και Midea MSR-12HRDN1

Ποιο από τα 2? Αξίζει η διαφορά των 150 ευρώ για το sharp? Προτείνεις κάτι άλλο?

thank you

Edited by xaotikos
Link to comment
Share on other sites

Οπως έχουμε πει το Sharp στα χρήματα που πωλείται εδώ και καιρό,επειδή είναι ανώτερης κατηγορίας είναι ευκαιρία, δεδομένου της ποιότητας του,ευκολιών κλπ με ατου τον πολύ καλο καθαρισμό αέρα .Το Midea είναι Κινέζικο, πιο απλό μηχανημα, αλλά πλεον με πολυ καλή υποστήριξη στην αγορά.Σε ότι κρίνεις σου χρειάζεται περισσότερο ή λιγότερο,αποφασίζεις αν θες να δώσεις παραπάνω χρήματα ή όχι. Προτάσεις στα χρήματα του Midea έχουν πολλες φιρμες ίδιας προέλευσης Κινας επίσης ,με αυτό http://www.skroutz.gr/s/79908/Panasonic-CS-CU-UE12JKE.html να ξεχωρίζει λιγο όπως έχουμε αναφέρει :) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι σας εχασα λιγο, Θελω ενα μηχανημα οσο το δυνατον πιο αθορυβο και inverter οχι πανω απο 450 ευρω, ειναι για μια μηκρη κρεβατοκαμαρα, οποιος μπορει ας μου δωσει καποιες επιλογες, ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Aπο θέμα ποιότητας αφού δεν σε απασχολούν τόσο τα χρήματα εννοείται Daikin :) -Τεχνικός που συνεργάζεται με άλλη εταιρία και ξεχωρίζει το καλύτερο προιόν είναι γνώστης του κλάδου,πρέπει να τον εμπιστεύεσαι,γιατί απλά δεν προτείνει να πουλήσει:)

 

Φίλε starenios σήμερα μου προτάθηκαν επίσης και τα:

Mitsubishi srk-src 25ZJ-S και

Mitsubishi srk-src 35ZJ-S

Ανάμεσα σε αυτά και τα Daikin FTXS 25J και 35J ποιά είναι η γνώμη σου;

Link to comment
Share on other sites

Το Daikin είναι πιο κλασικό κλιματιστικό :) Το συγκεκριμένο Μitsubishi ως γνωστό, είναι καλύτερο σε αίσθηση απόδοσης λογω ανεμιστήρα ,λίγο καλύτερο σε κατασκευή γιατι είναι βασικά ημιεπαγγελματικό μηχανημα που το πουλάνε λογω marketing σαν οικιακό γιατι σίγουρα θα ταιριάζει κάπου,αλλά έχει καλύτερο καθαρισμό αέρα αν χρειάζεσαι αυτή την λειτουργία ιδιαιτερα για τον χώρο σου. :)

 

Η αληθεια ειναι οτι σας εχασα λιγο, Θελω ενα μηχανημα οσο το δυνατον πιο αθορυβο και inverter οχι πανω απο 450 ευρω, ειναι για μια μηκρη κρεβατοκαμαρα, οποιος μπορει ας μου δωσει καποιες επιλογες, ευχαριστω

 

Δες τι είπαμε μόλις παραπάνω για 12αρι Midea ή Panasonic κλπ και διαλέγεις το ίδιο σε 9αρι αν ταιριάζει στον χώρο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δυνατόν τα μέλη που έχουν το Mitsubisi 63/71 ZE/ZK να μας που τις εντυπώσεις τους σχετικά με την ποσότητα και τον ρυθμό του ζεστού αέρα, παράλληλα με χώρο (τ.μ.), θερμοκρασία εξωτερική/εσωτερική, ρυθμίσεις (auto? fan? θερμοκρασία που το έχετε) κ.λ.π. για να μπορέσουμε να δούμε τι γίνεται με το μηχάνημα.....

Επίσης ξέρει κανείς πως γίνεται reset στο μηχάνημα? :)

Link to comment
Share on other sites

Στο πρόβλημα σου θα πρέπει να αναφερθούν μόνο εντυπώσεις με ιδια μηχανήματα ΖΚ και με αναφορά αν έχουν ή όχι αισθητήρα εξωτερικων συνθηκών.

Για το reset πρέπει να γράφουν οι οδηγίες χρήσης.:)Συνήθως γίνεται από το τηλεκοντρόλ με επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και άνοιγμα κλείσιμο του μηχανήματος ,είτε με κουμπί που έχει πάνω στο μηχανημα πάλι με άνοιγμα κλείσιμο.Καλύτερο πάντως το τηλεκοντρόλ να βλέπεις τι κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το Daikin είναι πιο κλασικό κλιματιστικό :) Το συγκεκριμένο Μitsubishi ως γνωστό, είναι καλύτερο σε αίσθηση απόδοσης λογω ανεμιστήρα ,λίγο καλύτερο σε κατασκευή γιατι είναι βασικά ημιεπαγγελματικό μηχανημα που το πουλάνε λογω marketing σαν οικιακό γιατι σίγουρα θα ταιριάζει κάπου,αλλά έχει καλύτερο καθαρισμό αέρα αν χρειάζεσαι αυτή την λειτουργία ιδιαιτερα για τον χώρο σου. :)

 

 

 

Δες τι είπαμε μόλις παραπάνω για 12αρι Midea ή Panasonic κλπ και διαλέγεις το ίδιο σε 9αρι αν ταιριάζει στον χώρο σου :)

 

@Starenios βρήκα αυτο με την δική σου παρότρυνση και λεω να το παρω γιατι εκτος των άλλων στην αγορα υπάρχει μεγαλη έλλειψη και οτι ψάχνω μια μου λένε δεν το εχω, την άλλη σε 10 μερες κλπ.

 

Πιστεύω να βγει καλό.

http://www.ecomarkt.gr/product.asp?id=5032

Link to comment
Share on other sites

γειά σας. πρώτη φορά γράφω στο forum, αν και παρακολουθώ εδώ και καιρό διάφορα θέματά σας. Θα ήθελα να μου πείτε μια γνώμη για αγορά κλιματιστικού, για το σπίτι των γονιών μου στο Χολαργό. Πρόκειται για ένα χώρο γύρω στα 30 τετραγωνικά, ενιαίο χωλ και σαλόνι σε παλιά πολυκατοικία του 1978, 1ος όροφος, με αρκετή υγρασία. Δίπλα ακριβώς βρίσκεται και μια μικρή κουζίνα 7-8 τετραγωνικά, που χωρίζεται από συρόμενη πόρτα από τον υπόλοιπο χώρο, και θα ήταν καλό να ζεσταίνοταν και αυτή! Ο τεχνικός που ήρθε πρόσφατα μου πρότεινε ένα καλό 12άρι ή το πολύ 14άρι inverter ότι είναι επαρκές. Με βάση αυτά έκανα μια έρευνα αγοράς και σκέφτομαι τα ακόλουθα, με προτίμηση να μην ξεπεράσω τα 900 ευρώ.

http://www.skroutz.gr/s/86762/Mitsubishi-MSZ-GE35VA.html

http://www.skroutz.gr/s/444707/LG-Hyper-H12MW.html

http://www.skroutz.gr/s/351422/Fujitsu-ASYG14LE.html

http://www.skroutz.gr/s/48350/Mitsubishi-MSZ-FD35VA.html

http://www.skroutz.gr/s/343231/Daikin-FTXS35J-RXS35J.html

http://www.skroutz.gr/s/448252/Samsung-AQV12KBBN.html

ποιά είναι η γνώμη σας?

 

θα ήθελα να προσθέσω δύο ακόμα κλιματιστικά στις επιλογές μου. Το Panasonic Etherea CS/CU-E12NKEW και το Fujitsu ASYG12LU. Θα ήθελα πολύ να μου πείτε τη γνώμη σας, γιατί έχω κατασταλάξει μεταξύ αυτών των δύο και του Mitsubishi-MSZ-GE35VA. Το panasonic το λίγο πιο παλιό, νομίζω jke, το έχει τοποθετήσει η γυναίκα μου σε επαγγελματικό χώρο σε 9000 BTU και είναι ικανοποιημένη, κρίνοντας όμως μόνο από την ψύξη. Ο συγκεκριμένος τεχνικός που επισκέφτηκε το σπίτι, μου ανέφερε αρκετά προβλήματα με τα panasonic στη λειτουργεία της θέρμανσης σε πελάτες σε σημείο, που είχαν προβεί σε απεγκατάστασή τους γιατί δε λειτουργούσαν καθόλου στη θέρμανση. Εσείς τί νομίζετε?

Link to comment
Share on other sites

@Starenios βρήκα αυτο με την δική σου παρότρυνση και λεω να το παρω γιατι εκτος των άλλων στην αγορα υπάρχει μεγαλη έλλειψη και οτι ψάχνω μια μου λένε δεν το εχω, την άλλη σε 10 μερες κλπ.

 

Πιστεύω να βγει καλό.

http://www.ecomarkt.gr/product.asp?id=5032

 

 

Φιλε μου απο ολα οσα αναφερθηκαν παραπανω εκρινες σαν καταλληλότερη αγορα το Midea??

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να προσθέσω δύο ακόμα κλιματιστικά στις επιλογές μου. Το Panasonic Etherea CS/CU-E12NKEW και το Fujitsu ASYG12LU. Θα ήθελα πολύ να μου πείτε τη γνώμη σας, γιατί έχω κατασταλάξει μεταξύ αυτών των δύο και του Mitsubishi-MSZ-GE35VA. Το panasonic το λίγο πιο παλιό, νομίζω jke, το έχει τοποθετήσει η γυναίκα μου σε επαγγελματικό χώρο σε 9000 BTU και είναι ικανοποιημένη, κρίνοντας όμως μόνο από την ψύξη. Ο συγκεκριμένος τεχνικός που επισκέφτηκε το σπίτι, μου ανέφερε αρκετά προβλήματα με τα panasonic στη λειτουργεία της θέρμανσης σε πελάτες σε σημείο, που είχαν προβεί σε απεγκατάστασή τους γιατί δε λειτουργούσαν καθόλου στη θέρμανση. Εσείς τί νομίζετε?

 

Το Panasonic είναι πολυ νέο μηχανημα για εντυπώσεις,είναι ένα ακόμα λιφτινκ του JKE,έχει λίγο διαφορετικο σχεδιο παρέχει λίγο λιγότερο αέρα στις χαμηλές ταχύτητες και έχουν αλλάξει τον καθαρισμό αέρα σε πιό απλο αλλά παρόμοια αποτελεσματικό καλύτερα απο όλα που συγκρίνεις.

Για προβλήματα μάλλον αναφέρεσε στα πιό φθηνά Κινέζικα ,είναι μια από τα ίδια όπως όλες οι φίρμες τι θα σου βγεί.Δεν υπάρχει δουλεύει το ένα

ή δεν δουλεύει το άλλο σε λειτουργίες.Αν σου βγεί είναι χάλια όλο.Το NKEW είναι Μαλαισίας ,άλλες προδιαγραφές για την εταιρία.:)

 

Για το Fujitsu ως τώρα υπάρχουν καλές εντυπώσεις για τον χρόνο που κυκλοφορεί.Φαίνεται είναι απο τα καλύτερα Fujitsu το τελευταίο καιρό ,με επίσης ωραίο slim design,ικανοποιητικό καθαρισμό αέρα και θόρυβο ,αλλά μας τα χαλα η αμφιβολία τι θα βγει τελικά από την προέλευση Κίνα επίσης για τα χρήματα που ζητά,παρά την καλή υποστήριξη που έχει.Το Mitsubishi αντίθετα είναι ένα κλασικό κλιματιστικό στον τρόπο που λειτουργεί, με πολύ καλό φίλτρο, καλή οικονομία ,πολύ καλής ποιότητας κατασκευής και πετυχημένο εμπορικά όχι μόνο για την εταιρία.:)

 

@Starenios βρήκα αυτο με την δική σου παρότρυνση και λεω να το παρω γιατι εκτος των άλλων στην αγορα υπάρχει μεγαλη έλλειψη και οτι ψάχνω μια μου λένε δεν το εχω, την άλλη σε 10 μερες κλπ. Πιστεύω να βγει καλό. http://www.ecomarkt.gr/product.asp?id=5032

 

Η βιασύνη είναι κακός σύμβουλος :) Αν όντως έκρινες για το μοντέλο αυτό σου κάνει με ότι έχουμε πει,δεν υπάρχει θέμα σε ότι θες.

Κοίταξε όμως την εγγύηση τι καλύπτει γιατί έχει κυκλοφορήσει και από παλαιότερη αντιπροσωπεία.

 

Εχεις δίκιο. Οσο αφορά τον αισθητήρα στην εξωτερική μονάδα, υπάρχει οπτικά κάπου για επιβεβαίωση?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4215278#post4215278

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να προσθέσω δύο ακόμα κλιματιστικά στις επιλογές μου. Το Panasonic Etherea CS/CU-E12NKEW και το Fujitsu ASYG12LU. Θα ήθελα πολύ να μου πείτε τη γνώμη σας, γιατί έχω κατασταλάξει μεταξύ αυτών των δύο και του Mitsubishi-MSZ-GE35VA. Το panasonic το λίγο πιο παλιό, νομίζω jke, το έχει τοποθετήσει η γυναίκα μου σε επαγγελματικό χώρο σε 9000 BTU και είναι ικανοποιημένη, κρίνοντας όμως μόνο από την ψύξη. Ο συγκεκριμένος τεχνικός που επισκέφτηκε το σπίτι, μου ανέφερε αρκετά προβλήματα με τα panasonic στη λειτουργεία της θέρμανσης σε πελάτες σε σημείο, που είχαν προβεί σε απεγκατάστασή τους γιατί δε λειτουργούσαν καθόλου στη θέρμανση. Εσείς τί νομίζετε?

 

Δεν ξερω, αλλα βλεπω πως στα φθηνα και κινεζικα (τουλαχιστον) panasonic υπαρχει προβλημα στην θερμανση. Εχω και εγω και καποιοι γνωστοι μου το ιδιο προβλημα στην θερμανση. Που απλος ειναι το λιγοτερο ανεπαρκες σε σχεση με καποια αλλα μηχανιματα, στο βαθμο που λεει και ο τεχνικος σου, δεν μπορεσα επισεις να βρω πληροφοριες η συμβουλες απο την αντιπροσωπια τους.

Link to comment
Share on other sites

starenie ξερω πως διαγνωση απο φορουμ δε γινεται αλλα πριν καλεσω τον τεχνικο δωσε μια πρωτη εκτιμηση!Εχω ενα lg 9αρι http://www.skroutz.gr/s/316180/LG-Hero-CS09AF.html σε ενα δωματιο 12 τετρ που οταν δουλευει στους 25 βαθμους βγαζει πολυ ζεστο αερα και γινεται αμεσως φουρνος το δωματιο στο αλλο ομως δωματιο που ειναι 9 τετρ εχω ενα fujitsu 9αρι http://www.electroniki.gr/electroniki/el_gr/fujitsu-asyg-9-leca-set.php που στους 25 βγαζει ζεστο αερα αλλα προς το χλιαρο παρα προς το πολυ ζεστο.Μηπως αλλοι οι 25 βαθμοι στο ενα αλλοι στο αλλο,μηπως ......Παντως εχω εγγυηση γιατι το εβαλα πριν ενα μηνα.Ξερεις στο Ηρακλειο κρητης που ειναι το σερβις?

 

Να ρωτησω εδω κατι ?: 1. Εαν και τα δυο μηχανιματα τα περασε ο ιδιος τεχνικος και αν χρησημοποιησε αντλια κενου ? 2. Εαν ο ελαχιστος μηκος τον σολινοσεων ειναι συμφονα με τους κατασκευαστες και τον δυο μηχανιματον (που κατα μεσο ορο μερικοι κατασκευαστες το οριζουν στα 3 μετρα min). 3. Αν το μικροτερο δοματιο ειναι βορειο η με χειροτερη μονοση η κατι αλλο π.χ. υγρασια. 4. Τελος, τι σου ειπε ο τεχνικος για το ''προβλημα'' στο δευτερο μηχανιμα?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το 9αρι Panasonic ειτε jke ειτε nke δεν εχουν δυναμη στην θερμανση; και χαλανε;

Ειναι επιβεβαιωμενο αυτο;;

οταν η αντιπροσωπεια δινει στην θερμανση 13000btu και με πολυ δυνατο ανεμιστηρα;

Ειναι και η πρωτη επιλογη κινεζικου 9αριου του Stareniou και ειμαι ενα βημα πριν να το αγορασω;

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα JKE Μαλαισίας είναι ήδη δοκιμασμένα 3+ έτη με σχεδόν μηδενικά προβλήματα από ότι ξέρω:) Στα Κινέζικα είναι όμως τι θα βγούν ,γι'αυτό επισημαίνουμε συνεχώς αν κάτι είναι από εκεί,για όλες τις φίρμες.Είναι θέμα πολιτικής των εταιριών για το κόστος.Καλό όμως είναι να αναφερθεί και ποιό μοντέλο έχει βγεί προβληματικό,παρότι απο κάποιες μόνο απόψεις δεν μπορεί να ξέρει κανείς απόλυτα, αν δεν ξέρει ότι δεν αφορά και μια παρτίδα μόνο, που όλα βγήκαν προβληματικά πχ μια ευκαιριακή εισαγωγή,ή ακόμα και σε γνώση ενός εισαγωγέα να έφερε προιόντα Β'διαλογής.

Από την άλλη όμως όποιος δεν συνεργάζεται με μια φίρμα εύκολα την κατηγορά να πωλήσει αυτή που συνεργάζεται,είναι γνωστό.:wacko:

 

Δεν ξερω, αλλα βλεπω πως στα φθηνα και κινεζικα (τουλαχιστον) panasonic υπαρχει προβλημα στην θερμανση. Εχω και εγω και καποιοι γνωστοι μου το ιδιο προβλημα στην θερμανση. Που απλος ειναι το λιγοτερο ανεπαρκες σε σχεση με καποια αλλα μηχανιματα, στο βαθμο που λεει και ο τεχνικος σου, δεν μπορεσα επισεις να βρω πληροφοριες η συμβουλες απο την αντιπροσωπια τους.

 

Aν έχεις το πρόβλημα που έχεις αναφέρει εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4384657#post4384657 έχουμε εξηγήσει παρακάτω .:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Απλος θεωρω πολυ περιεργο εταιριες κολωσοι οπως Panasonic Fujitsu Samsung ασχετα αν δινουν για συναρμολογηση τα προιοντα τους, δεν ελεγχουν και την παραγωγη τους. Να ειναι μια αγνωστη μερκα κοπια ΟΚ αλλα αυτες μου φαινεται πολυ χλωμο. η δευτερη αιτια που αναφερει ο srarenios μου φαινεται πιο λογικη.

Βρηκα τα fujitsu asyg 12 και 09 σε ενα σπιτι και ρωτησα πως τους φαινονταν. η απαντηση για θερμανση ηταν πολυ καλη για το 12 αρι αλλα οχι τοσο καλη για το 09αρι. Οπως ειχα πει και παλαιοτερα εχει μικρο ανεμιστηρα το 9αρι και μαλλον αυτος ειναι ο λογος. Εχει μονο 6,7 παροχη αερα.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Για τα made in θεωρητικά υποτίθεται οι προδιαγραφές είναι ίδιες, γι'αυτό καλύπτονται με την ίδια εγγύηση.Πρέπει όμως να ψάχνει κανείς που παράγει κάθε εταιρία με τι έρχεται στην καθε αγορά για να κρίνει. Στην πράξη οι διαφορές είναι για το θέμα του κόστους. Επειδή όλα κατασκευάζονται με μηχανήματα,δεν τίθεται τόσο θέμα φθηνών εργατικών που νομίζουν όλοι με ότι βλέπουν από εικόνες από διάφορα άθλια εργοστάσια της Ασίας.Οι μεγάλες εταιρίες "παίζουν" με τα κοστολόγια με τις πρώτες ύλες (που είναι κατά κύριο λόγο από την χώρα κατασκευής οπότε το ίδιο αμφίβολα),τον ποιοτικό έλεγχο σε όλες τις φάσεις, και καποια σχετικά πχ ηλεκτρικό ρεύμα,μεταφορικά,δασμοί,ειδικές συμφωνίες κλπ. που έχουν το ίδιο συνέπεια σε ποιοτικά κριτήρια σε μια κατασκευή.Οταν όλα ελαχιστοποιούνται για θέμα κόστους ,μέχρι και σπασμένο μηχάνημα μπορείς να πάρεις ανοίγοντας την συσκευασία και να μην καλύπτεσαι με αντικατάσταση,αλλά επισκευή.Σε όποιον φαίνεται ακραίο να γίνεται, να δει τις διαφορές στις συσκευασίες σε πολλα κλιματιστικά. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά πήγα να πάρω σήμερα το Toyotomi Akira GAN/GAG A180GVR όπως μου είχαν πει από το κατάστημα και μου λένε ότι δεν τους το έχει φέρει ο προμηθευτής ακόμα και έπρεπε να περιμένω μέχρι τέλη Δεκέμβρη. Μέτα από συνεννόηση μου έδωσαν το LG Libero E E18SQ στην ίδια τιμή;) το οποίο είναι από την Κορέα και με καλύτερα χαρακτηριστικά:p http://www.lg.com/gr/air-conditioning/lg-E18SQ-inverter-ac. Εντυπώσεις μόλις το δουλέψω εξάλλου το θέλω πιο πολύ για την θέρμανση.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά πήγα να πάρω σήμερα το Toyotomi Akira GAN/GAG A180GVR όπως μου είχαν πει από το κατάστημα και μου λένε ότι δεν τους το έχει φέρει ο προμηθευτής ακόμα και έπρεπε να περιμένω μέχρι τέλη Δεκέμβρη. Μέτα από συνεννόηση μου έδωσαν το LG Libero E E18SQ στην ίδια τιμή;) το οποίο είναι από την Κορέα και με καλύτερα χαρακτηριστικά:p http://www.lg.com/gr/air-conditioning/lg-E18SQ-inverter-ac. Εντυπώσεις μόλις το δουλέψω εξάλλου το θέλω πιο πολύ για την θέρμανση.

 

Μεγειά, καλοδούλευτο με οικονομία και χωρίς προβλήματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Ελπίζω να μπορείτε να με βοηθήσετε. Διάβασα όσες περισσότερες σελίδες μπόρεσα αλλά δεν κατάφερα να αποφασίσω για κάποιο κλιματιστικό. Θέλω ένα inverter για κύρια θέρμανση σαλοκουζίνας περίπου στα 50τ.μ. Το δωμάτιο έχει εσωτερικη σκάλα για τα πάνω δωμάτια. Θεωρώ ότι εκεί θα έχω την μεγαλύτερη απώλεια. Σκέφτικα για ένα με 18.000 btu.Δυστυχώς δεν διαθέτουμε πολλά χρήματα περίπου 600 € το πολύ 700 €. Επίσης να αναφέρω ότι λόγω νεογέννητου μωρού θέλω να έχει και καθαρισμό αέρα και να καίει όσο το δυνατόν λιγότερο. Αν μπορεί κάποιος να με προτείνει κάποιο καλό κλιματιστικο γιατί έχω χαθεί με τόσα που υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :) Αν διαβασες στα προηγούμενα έχουμε τονίσει κατά επανάληψη,ότι ταιριάζει στον χώρο μας το λέει τεχνικός επιτόπου, παρά οι υποθέσεις.Επίσης δεν πρόσεξες όταν θέλουμε πολύ καλό καθαρισμό αέρα κοιτάμε κλιματιστικό που τον κάνει μέσω ιονιστή και εδώ ξεχωρίζουν τα http://www.skroutz.gr/s/2074471/Panasonic-Etherea-CS-CU-XE18NKEW.html και http://www.skroutz.gr/s/269314/Sharp-AY-XPC18LR.html .Στα προηγούμενα όμως έχουμε αναφέρει και άλλα κλιμαστικά τι προσφέρουν αν εξυπηρετουν.Οπότε πρέπει να διαβάσεις καλύτερα τα σχετικά, και να τα δείς όλα από κοντά σε κατάστημα κλιματισμού.:)
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Starenieo για την απαντηση σου αλλά τα δύο κλιματιστικά που λες ότι ξεχωρίζουν ξεφεύγουν πολύ στην τιμή. Θα προσπαθήσω να ξανακοιτάξω τις προηγούμενες σελίδες μήπως και βγάλω τελικά άκρη αλλά είναι τόσες πολλές γι' αυτό και έλεγα μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα πρωτομπηκε σε λειτουργια ενα μιτσουμπισι 18αρι srk 50js .starenie ειχες δικιο για τον θορυβο της εσωτερικης μοναδας. Δυστυχως σε διαβασα μετα την αγορα. Υπαρχει καποιος τροπος να μειωσω καπως τον θορυβο? Τουλαχιστον κατα τα αλλα ειναι ενα καλο κλιματιστικο?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το 9αρι Panasonic ειτε jke ειτε nke δεν εχουν δυναμη στην θερμανση; και χαλανε;

Ειναι επιβεβαιωμενο αυτο;;

οταν η αντιπροσωπεια δινει στην θερμανση 13000btu και με πολυ δυνατο ανεμιστηρα;

Ειναι και η πρωτη επιλογη κινεζικου 9αριου του Stareniou και ειμαι ενα βημα πριν να το αγορασω;

 

Εγω μιλαω για κινεζικη σειρα MKE...και σε σχεση με αλλο μηχανιμα σε ακριβος ιδιο χωρο, συνθικες, ρυθμησεις κ.λ.π. στην θερμανση ειναι Ανεπαρκες (χλιαρο αερα παντα στους 25-26 βαθμους ρυθμησης). Επισης η αντιπροσωπια σε παραπεμπει σε τοπικο συνεργατη(Service), και δεν εχει τεχνικο συμβουλο στα κεντρικα της για να σου μηλισει για το προβλημα.:(

 

Ολα τα JKE Μαλαισίας είναι ήδη δοκιμασμένα 3+ έτη με σχεδόν μηδενικά προβλήματα από ότι ξέρω:) Στα Κινέζικα είναι όμως τι θα βγούν ,γι'αυτό επισημαίνουμε συνεχώς αν κάτι είναι από εκεί,για όλες τις φίρμες.Είναι θέμα πολιτικής των εταιριών για το κόστος.Καλό όμως είναι να αναφερθεί και ποιό μοντέλο έχει βγεί προβληματικό,παρότι απο κάποιες μόνο απόψεις δεν μπορεί να ξέρει κανείς απόλυτα, αν δεν ξέρει ότι δεν αφορά και μια παρτίδα μόνο, που όλα βγήκαν προβληματικά πχ μια ευκαιριακή εισαγωγή,ή ακόμα και σε γνώση ενός εισαγωγέα να έφερε προιόντα Β'διαλογής.

Από την άλλη όμως όποιος δεν συνεργάζεται με μια φίρμα εύκολα την κατηγορά να πωλήσει αυτή που συνεργάζεται,είναι γνωστό.:wacko:

 

 

 

Aν έχεις το πρόβλημα που έχεις αναφέρει εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4384657#post4384657 έχουμε εξηγήσει παρακάτω .:)

 

Το εχουμε δοκιμασει σε ολες λειτουργιες (τι auto, τι χαμιλη ταχ. τι υψιλη, τι περσιδες auto πανω/κατω...) και αν δεν παει στους 28 βαθμους και πανω δεν βγαζει το ζεστο αερα (ενω αλλα μηχανιματα σε ιδιες συνθηκες βγαζουν πολυ ζεστο αερα ηδη απο 23 βαθμους ρυθμησης). Και ειναι δευτερος χειμονας , για να πεις οτι δεν το δοκιμασαμε απο παντου. Επισεις κλιματιστικα εχω απο το '85...

 

Το μηχανημα που έχει αναφερθεί είναι το panasonic cs/cu ye 12mke ,όντως Κινέζικο και όχι κάποιο απλά με κατάληξη MKE.Υπάρχει διαφορά στα μοντέλα.

 

 

 

Στα χρήματα που διαθέτεις το μόνο 18αρι μηχάνημα με καλό καθαρισμό αέρα που θες, θα το βρείς σταθερών στροφών Κινέζικο φασόν.

http://www.skroutz.gr/s/1759655/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A180VL.html

 

 

 

To μηχάνημα είναι πολύ καλο,απλά έχουμε πει δεν κάνει εύκολα για όλους τους χώρους ,επειδή το πουλάνε κάποιοι απλά για να πουλάνε.

Δυστυχως στο προβλημα σου τώρα μόνο με τις ρυθμίσεις που θα κρίνεις εσυ,όπως και να μην συντονίζει κάπου από κακή τοποθέτιση.:cry:

 

 

 

 

 

Αν έχει πρόβλημα το μηχανημα πρέπει να το δεί τεχνικός,αφου αποκλειστεί κάτι άλλο λάθος στην εγκατάσταση.

Διαγνωση δεν γίνεται τηλεφωνικά από καμία εταιρία αλλά επιτόπου.Τώρα αν έπεσες στην περίπτωση :X

 

Στην γειτονια υπαρχουν 3 μηχανιματα με το ιδιο προβλημα (τα πηραμε περιση απο τον Κοτσοβολο 500 ε. και την πατησααμε.) Εφερα και τον τεχνικο/service (στον οποιον με παρεπεψε η panasonic) o οποιος, ιστερα απο δοκιμες, δεν βρικε κατι (μιας και του ειπα οτι στην ψυξη δεν εχει προβλημα). Μετα πηγαμε και ειδαμε και το αλλο μηχανιμα (Lg) να λειτουργη...- ''καμμια σχεση'' ειπε ο τεχνικος... Εκανα 10 τηλεφωνα στα κεντρικα της panasonic, μπας και εχουν τεχνικο συμβουλο, αλλα...

 

Συγνώμη φίλε lokas8 το σχόλιό μου πήγαινε ως απάντηση στις ερωτήσεις του μέλους chalk που ρωτούσε για τα JKE και NKE. Έχω την εντύπωση όμως πως και τα NKE είναι Κίνας.

 

:)..........................................

Edited by gnt
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...