Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο τεχνικός έκανε (μάλλον) εξεταση-συντήρηση γιατί είδα ξεβίδωσε μία απο τις βάνες του κλιματιστικού και μετά είπε οτι θα λειτουργεί καννονικά ...Δε μπορούσα ακριβώς να δω τι έκανε μιας και είναι σε δύσκολο σημείο τοποθετημένο και δεν ήθελα να τον 'πρίζώ' με το να μετακινούμαι συνεχώς για να βλέπω ...Είναι φυσιολογικό όμως να πιάνει πάγο επάνω στη βάνα(σα χιόνι μοιάζει με γυμνό μάτι , δε χρειάζεται να το ακουμπήσεις δλδ)...Μήπως έκανε εξαέρωση αλλά δε την έκανε σωστά?Γιατί λειτουργεί λίγο καλύτερα μεν αλλα δεν αποδίδει όπως πρώτα...Είναι κάποια βάνα που αν την ξεβιδώσεις να γίνεται εξαέρωση του κλιματιστικού?

 

Νομιζω οτι ο τεχνικος, μονο τεχνικος δεν ηταν... Αν δεν βαλει οργανα επανω να μετρησει τις πιεσεις, το καταλαβε με το αυτι, ή με το θορυβο το αν θελει φρεον ή οχι? Συνηθως οταν πιανει παγο η σωληνα της υψηλης πιεσης (η λεπτη) χρειαζεται συμπληρωμα υγρου. Η δε εξαερωση γινεται απο την βανα που λες αλλα αφου καποιος εχει βαλει μια αντλια κενου κατα την εγκατασταση του κλιματιστικου και πριν ακομα κυκλοφορησει το υγρο για να αδειασει τον αερα της εσωτερικης μοναδας.(το οποιο σπανια το κανουν, εκτος αν προκειται για σωστους επαγγελματιες..) Απο κει και περα ΜΟΝΟ αν χασει ολα τα υγρα του μπορει να ξαναπαρει αερα αφου σχεδον παντα οι πιεσεις που εχει μεσα του ειναι αρκετα μεγαλυτερες απο εκεινες της ατμοσφαιρας... Απλα το κακο ειναι οτι και στα κλιματιστικα κυκλοφορουν πολλες 'μαιμουδες' τεχνικοι...

 

Σημειωση: δεν ειμαι επαγγελματιας, δεν εχω μαγαζι, δεν τοποθετω air-condition εκτος τα δικα μου για τα οποια αναγκαστηκα να μαθω τη δουλεια για να γλυτωσω απο κατι τετοιους επιτηδιους!!

 

Ευχαριστω για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Παιδες οποιος ξερει 5 πραγματα παραπανω ας βοηθησει...

 

Χωρος σαλονι - κουζινα - διαδρομος 42τμ

Οποτε ψαχνω για κλιματιστικο 22-24.000btu

 

Εχω βρει αυτα σαν προτεινομενα που ειναι και τα 2 inverter...

 

Samsung Forte AQV 24FC Inverter 1150€

http://www.apothema.gr/Product/5-1-145-28393/Samsung/Forte_AQV_24FC_Inverter.html

 

Toyotomi GAN/GAG A220IV (22.000btu) 965€

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?17448

 

Να ρωτησω κατι ?

Βλεπω διαφορες στην ενεργειακη κλαση σε αλλα sites για το ιδιο προιον γραφουν Α και σε αλλα C !!! ας πουμε για το Samsung γραφει στο

http://shopcenter.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=302798&pcode=H002_I00302798 Κλαση Α

 

Παιρνω τηλ στην επισημη αντιπροσωπεια και μου λενε C !!!

 

Για αυτο προσοχη!

 

Οποιος μπορει ας με βοηθησει , thanks!

 

*Εαν υπαρχει στα 22-24.000btu inverter

Κλαση Α εως 1200€ ας το γραψει

Link to comment
Share on other sites

Τη παρασκευη θα ερθουν οι τεχνικοι της μιτσουμπισι να βαλουν 3 μοναδες δυο στα δωματια και ενα στο σαλονι,δηλαδη δυο 9αρια και ενα 18αρι,το κοστος ειναι καπου στα 2700 το 18αρι εχει μηχανισμο ινβερτερ τα 9αρια δεν εχουν διοτι μας ειπαν οτι δε χρειαζεται.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες οποιος ξερει 5 πραγματα παραπανω ας βοηθησει...

 

Χωρος σαλονι - κουζινα - διαδρομος 42τμ

Οποτε ψαχνω για κλιματιστικο 22-24.000btu

 

Εχω βρει αυτα σαν προτεινομενα που ειναι και τα 2 inverter...

 

Samsung Forte AQV 24FC Inverter 1150€

http://www.apothema.gr/Product/5-1-145-28393/Samsung/Forte_AQV_24FC_Inverter.html

 

Toyotomi GAN/GAG A220IV (22.000btu) 965€

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?17448

 

Να ρωτησω κατι ?

Βλεπω διαφορες στην ενεργειακη κλαση σε αλλα sites για το ιδιο προιον γραφουν Α και σε αλλα C !!! ας πουμε για το Samsung γραφει στο

http://shopcenter.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=302798&pcode=H002_I00302798 Κλαση Α

 

Παιρνω τηλ στην επισημη αντιπροσωπεια και μου λενε C !!!

 

Για αυτο προσοχη!

 

Οποιος μπορει ας με βοηθησει , thanks!

 

*Εαν υπαρχει στα 22-24.000btu inverter

Κλαση Α εως 1200€ ας το γραψει

 

Για ριξε μια ματια εδω: http://www.icf-eurotech.com/products/index.php?main_page=product_info&cPath=13_1_3_43&products_id=93

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει την αποψη του για το παρακατω κλιματιστικο ?

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=13971

 

ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισμος φιλτρων...

Συμπληρωσαν 200 ωρες..

Το γραφει και το manual...:O:rolleyes:

 

;

:)διαβασα το manual:p thanks,αλλα το προβλημα παραμένει,καθαρισα ολα τα φιλτρα εκτος αυτα με τους ιονιστες(γιατι αυτα λεει στο manual δεν κανει να τα καθαρισεις) και το λαμπακι εξακολουθει να αναβει.Δεν σβηνει με τπτ.

Διαβασα πως αν πατησεις ενα πληκτρο κανει αυτοκαθαρισμο για 1 ωρα περιπου,το εχω πατησει πολλες φορες αυτο το κουμπι αλλα τπτ δεν κανει,περνανε πολλες ωρες και δεν σβηνει απο μονο του(εχω την αισθηση οτι ειναι σαν να μην το παταω)

τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

:)διαβασα το manual:p thanks,αλλα το προβλημα παραμένει,καθαρισα ολα τα φιλτρα εκτος αυτα με τους ιονιστες(γιατι αυτα λεει στο manual δεν κανει να τα καθαρισεις) και το λαμπακι εξακολουθει να αναβει.Δεν σβηνει με τπτ.

Διαβασα πως αν πατησεις ενα πληκτρο κανει αυτοκαθαρισμο για 1 ωρα περιπου,το εχω πατησει πολλες φορες αυτο το κουμπι αλλα τπτ δεν κανει,περνανε πολλες ωρες και δεν σβηνει απο μονο του(εχω την αισθηση οτι ειναι σαν να μην το παταω)

τι να κανω?

 

1.Για να μηδενισει το ενδεικτικο των φιλτρων πρεπει να πατησεις το κουμπι που κινει την περσιδα.

2.Πρεπει να δουλευει για πανω απο μια ωρα το μηχανημα για να κανει αυτοκαθαρισμο και να εχεις πατησει το κουμπι ΠΡΙΝ το σβησεις.

Link to comment
Share on other sites

υπο νορμαλ συνθηκες και με κλιματιστικο inverter σε καλυπτει

αν εχεις απο πανω αλλο οροφο και δεν το βλεπει ολη μερα ο ηλιος και ειναι η διαμορφωση καταλληλη το καλυπτεις

Link to comment
Share on other sites

1.Για να μηδενισει το ενδεικτικο των φιλτρων πρεπει να πατησεις το κουμπι που κινει την περσιδα.

2.Πρεπει να δουλευει για πανω απο μια ωρα το μηχανημα για να κανει αυτοκαθαρισμο και να εχεις πατησει το κουμπι ΠΡΙΝ το σβησεις.

Thanks για την απάντηση!:)

1)δεν σβήνει το λαμπάκι:( παταω το πληκτρο με τις περσιδες αλλα τπτ....

2)δλδ για πχ αναβω τώρα το κλιματιστικο,κ σε μια ωρα παταω το πληκτρο του αυτοκαθαρισμου χωρις να κλεισω το κλιματιστικο,και περιμενω αλλη μια ωρα μεχρι να σβήσει η ενδειξη?

 

edit: τα καταφερα!,το πληκτρο με τις περσιδες το πατουσα οσο ηταν ανοιχτο το κλιματιστικο γι αυτο δεν εσβηνε:)

και ο αυτοκαθαρισμος ολα οκ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επειδή δεν ξέρω που αλλού να το γράψω

αγόρασα πρόσφατα εναν ιονιστη dap-130 τησ delonghi και έχω μια απορία

οταν ανοίγω μόνο τον ιονιστη (ionizer) δεν κάνει καθόλου θόρυβο, έτσι πρεπει να είναι? οταν ανοίγω τον καθαριστή βεβαίως και κάνει θόρυβο τον προβλεπόμενο..ή ειναι χαλασμενο το μηχάνημα?

pls μονον όσοι γνωρίζουν

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Παιδες γνωστος μου εχει παραγγειλει απο τον Ιούνιου(!!) το mitshubishi heavy industries SRK/SRC-50ZGX-S1 (18αρι, ενεργειακη κλαση Α) και ειναι στην αναμονη επειδη το καταστημα λέει πως δεν εχουν κομματια (και δινουν τη μια αναβολη μετα την άλλη)

Γνωριζει κανεις τι παιζει με το συγκεκριμενο μοντελο? Υπαρχει καποια εξυπηρετηση πελατων της mitsubishi στην οποια μπορω να καλεσω για να μαθω τι παιζει με το συγκεκριμενο μοντελο? Εχετε να προτεινετε κατι αλλο σε daikin στην ιδια κατηγορια τιμης?(1500 ευρω)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες γνωστος μου εχει παραγγειλει απο τον Ιούνιου(!!) το mitshubishi heavy industries SRK/SRC-50ZGX-S1 (18αρι, ενεργειακη κλαση Α) και ειναι στην αναμονη επειδη το καταστημα λέει πως δεν εχουν κομματια (και δινουν τη μια αναβολη μετα την άλλη)

Γνωριζει κανεις τι παιζει με το συγκεκριμενο μοντελο? Υπαρχει καποια εξυπηρετηση πελατων της mitsubishi στην οποια μπορω να καλεσω για να μαθω τι παιζει με το συγκεκριμενο μοντελο? Εχετε να προτεινετε κατι αλλο σε daikin στην ιδια κατηγορια τιμης?(1500 ευρω)

 

για το συγκεκριμενο δε ξερω,εγω παντως που εβαλα αυτο MSZ-GB50VA 18ΑΡΙ μου ειπαν οτι μπορει και να μη το βαλουν σε 7 μερες απο τωρα ας πουμε γιατι δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη στο καταστημα μας.....μιλαω για πατρα μερια.......οταν ομως ηρθε η μερα να βαλουν τα κλιματιστικα ειχαν και αυτο οποτε το τοποθετησαν κανονικα στη μερα που ειχαν πει.το κοστος του συγκεκριμενου ηταν νομιζω κατι παραπανω απο 1400 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μεταξύ αυτών των 2 κλιματιστικών ποιο προτείνετε;

 

LG

 

Samsung

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ αυτών των 2 κλιματιστικών ποιο προτείνετε;

 

LG

 

Samsung

 

Εγω παντος samsung εχω 2 χρονια τωρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προς το Samsung κλίνω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορά έχει το AQV 09VBC από το AQV 09AWA .

Το πρώτο έχει τον καθρέφτη, αλλά παρόλαυτα είναι πιο φθηνό από το 2ο.

Η μόνη (ορατή) διαφορά είναι ότι το 2ο έχει σύστημα κλεισίματος ώστε όταν δεν είναι σε λειτουργία να κλείνει με τέτοιο τρόπο που να μην μπαίνει σκόνη. Δεν μπορώ να βρω κάποια άλλη διαφορά.

 

Τελικά το 2ο θα πάρω, παρόλο πιο ακριβό κι όχι τόσο όμορφο, είναι καλό που δε θα πιάνει σκόνη.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στην δουλεια εχουμε δυο τετοια κλιματιστικα Lg.Μια χαρα σε αξιοπιστια και πανω απο ολα ωραιο desgin.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σκέφτομαι να αγοράσω το εξής:

Samsung AQV 12 NSA. Γνώμες;

Να περιμένω μήπως βγουν προσφορές προς το καλοκαίρι;

Πάντως τώρα που είναι χειμώνας, και υποτίθεται δεν έχουν ζήτηση,

δεν βρήκα κάποια προσφορά σε κλιματιστικά.

Ούτε δωρεάν εγκατάσταση, ούτε καλύτερες τιμές, παρόλη την οικονομική κρίση...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΚΛΗΜΑΤΙΣΥΙΚΑ ΔΕΝ ΒΓΕΝΟΥΝ( ΣΤΑ ΕΠΩΝΙΜΑ).ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΑ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ : PANASONIC FUTZITSU DIKIN ANTE KAI TA MITSUBICHI (OXI TA HAVE). EINAI BEBAIA ΠΟΙΟ ΑΚΡΙΒΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΙΣ ΠΛΑΚΑΣ. ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΜΑΤΟΣ. ΑΛΛΑ ΤΑ LG (ΠΟΥ ΕΧΩ 2 ART COOL) EINAI MAΠΑ ΜΟΝΟ DISINE EXOYN ,ΑΠΟΔΟΣΗ 60-70% ΑΠΟ ΤΑ PANASONIC.:!: ΓΙΑ ΤΑ ΚΛΗΜΑΤΙΣΤΙΚΑ SAMSUNG ΑΠΟ ΠΡΑΚΤΙΚΕΡ ΕΔΩ !!!!!!! ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ SERVICE ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΗ SERVISE ONE TOY FOYRLI.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...