Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω στο σαλονι το 12αρι καθρεπτης της LG και στο δωμάτιο εχω το 9αρι που ειναι σαν πινακας .

 

απο ομορφια ειναι απαιχτα αλλα αποδοση δεν ειμαι ευχαριστημενος.μου φαινεται οτι δεν ειναι αθορυβα οπως ο κατασκευαστης λεει.

 

επισης ο χειρισμος τους γενικα ειναι αρκετά δυσκολος.

 

αν τα παιρνεις μονο για την αποδοση τους σου συνιστω να τα αποφύγεις.

αν τα παιρνεις και για το Look τοτε να τα πάρεις με την μια.

ειναι εντυπωσιακότατα.

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Έχω στο δωμάτιο το 12αρι που ειναι σαν πινακας και μόνο αθόρυβο δεν είναι.

Ειδικά η εξωτερική μονάδα...

"Πάλι μπρος το τραχτερ έβαλες" φωνάζει ο πατέρας μου.

Το ψιλομετάνιωσα που το αγόρασα, είναι πολύ υπερεκτιμημένο, αλλα μούρικο...

...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κάπου είχα διαβάσει παλιά σε διαφήμιση για ένα κλιματιστικό που έβαζε και λίγο αέρα από έξω που και που, αλλά δεν θυμάμαι ούτε τι μάρκα ήταν. Επειδή το θεωρώ πολύ σημαντικό να ανανεώνεται και λίγο ο αέρας του δωματίου (έστω και αν καταναλώνεται επιπλέον ενέργεια), μήπως ξέρετε πιο είναι;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κάπου είχα διαβάσει παλιά σε διαφήμιση για ένα κλιματιστικό που έβαζε και λίγο αέρα από έξω που και που, αλλά δεν θυμάμαι ούτε τι μάρκα ήταν. Επειδή το θεωρώ πολύ σημαντικό να ανανεώνεται και λίγο ο αέρας του δωματίου (έστω και αν καταναλώνεται επιπλέον ενέργεια), μήπως ξέρετε πιο είναι;

 

Ναι απο το 2005, πολύ καλά μηχανήματα, τεχνολογίας Exchanger της εταιρίας Hitachi και δεν χρειάζεται να έχεις ανοικτά τα παράθυρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Εμεις έχουμε τα sharp inverter κι ειμαστε υπερευχαριστημένοι !!!! Δυνατα και πολύ οικονομικά... Α, και τα toyotomi ειναι αρκετα καλά και....γνήσια ιαπωνικά...!!!!:):):):)

...ευτυχής κάτοχος Μ600i...:)

 

Κλείσε μέσα στην ψυχή σου την Ελλάδα και θα δεις να λαχταρεί κάθε είδους μεγαλείο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κάπου είχα διαβάσει παλιά σε διαφήμιση για ένα κλιματιστικό που έβαζε και λίγο αέρα από έξω που και που, αλλά δεν θυμάμαι ούτε τι μάρκα ήταν. Επειδή το θεωρώ πολύ σημαντικό να ανανεώνεται και λίγο ο αέρας του δωματίου (έστω και αν καταναλώνεται επιπλέον ενέργεια), μήπως ξέρετε πιο είναι;

 

Και είναι και A class αλλά πρέπει να κοστίζει αρκετά η αγορά τους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο το 2005, πολύ καλά μηχανήματα, τεχνολογίας Exchanger της εταιρίας Hitachi και δεν χρειάζεται να έχεις ανοικτά τα παράθυρα. :)

Και είναι και A class αλλά πρέπει να κοστίζει αρκετά η αγορά τους.
Ευχαριστώ. :up: Θα το ψάξω και θα δω τι γίνεται.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Για τα MITSUBISHI INVERTER τί λέτε;
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτά είναι:

Νέα σειρά κλιματιστικών Air Exchanger από την Hitachi (Pathfinder News).

"Official" site.

 

Απορούσα εδώ και καιρό γιατί τα κλιματιστικά σπιτιού δεν είχαν την δυνατότητα αυτή των αυτοκινήτων να φέρνουν αέρα και από το εξωτερικό περιβάλλον.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παιδια ερωτηση:

σκεφτομαι να βαλω 9αρι air condition inverter ΑΘΟΡΥΒΟ και προσανατολιζομαι προς mitsubishi MSZ-GA.

Εαν καποιος εχει τετοιο μοντελο θα μπορουσε να με ενημερωσει για κατι;

Οταν ξεκινα ο συμπιεστης λογικα ανεβαζει πολλες στροφες για να αποδωσει τα μεγιστα.ΜΕΣΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ;Δηλαδη εαν βαλεις τη μεσα μοναδα στο πιο χαμηλο ακους το βουητο της εξω μοναδας;;

 

Ρωταω γιατι εχουμε και ενα fujitsu που ενω ειναι αθορυβη η εσωτερικη μοναδα οταν ξεκινα ακουγεται η εξωτερικη!!!

Βεβαια εχει καλη αποδοση αλλα δεν θελω να παρω καινουργιο και να εχω το ιδιο ''προβλημα''.

Περιττο να σας πω οτι στα χαρτια οι προδιαγραφες τους ειναι σχεδον ιδιες.Που να βγαλω ακρη....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα έχω να πω.Σεβαστείτε λίγο το περιβάλλον και περιορίστε τη χρήση των κλιματιστικών.Υπάρχουν εναλλακτικοί τρόποι θέρμανσης-ψύξης.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα έχω να πω.Σεβαστείτε λίγο το περιβάλλον και περιορίστε τη χρήση των κλιματιστικών.Υπάρχουν εναλλακτικοί τρόποι θέρμανσης-ψύξης.
Ναι, αλλά είναι λίγο δύσκολο να γκρεμίσουμε τα σπίτια μας και να φτιάξουμε καινούργια με εφαρμογή βιοκλιματισμού. Για εμάς που αναγκαστικά θα καταφύγουμε σε ενεργοβόρες λύσεις υπάρχει το θέμα αυτό. Αν πάλι έχεις να προτείνεις κάτι και για εμάς, μπορείς να ανοίξεις καινούργιο θέμα «πως να περιορίσετε την χρήση κλιματιστικών».

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα έχω να πω.Σεβαστείτε λίγο το περιβάλλον και περιορίστε τη χρήση των κλιματιστικών.Υπάρχουν εναλλακτικοί τρόποι θέρμανσης-ψύξης.

 

Ναι να εφαρμόσουμε τις βλακείες της Greenpeace, λες και ζούνε σε άλλο πλανήτη αυτοί οι άνθρωποι.

 

 

 

 

 

http://www.greenpeace.org/greece/news/529632/529861

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,ενδιαφέρομαι να αγορασω ενα μικρο κλιματιστικο(9000 btu) αλλα πολύ καλο.Δεν εχω προβλημα με το οικονομικο.

Θελω να εχει φιλτρα καλα,ιονιστες,Inverter,τι πρεπει να εχει?τι ειναι καλο?μαρκες?

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων:)

Link to comment
Share on other sites

hitachi Inverter φιλε μου,πολυ καλα κι απο αποδοση κι απο οικονομια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Χερεται, εχω σπιτι 75τμ και ενα παιδακι 10 ημερων, ενδιαφερομαι για το ποιοτικοτερο και οσο ποιο υγειινο κλιματιστικο γινεται, σκευτομαι για 24αρη στο διαδρομο.

Το inverter ειναι ενσωματομενος ιονιστης?

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σου ζήσει φίλε :)

Έπειτα δες εδώ για να μάθεις τι είναι το inverter (οικονομία κάνει, δεν έχει σχέση με τον αέρα εν ολίγοις) --> http://en.wikipedia.org/wiki/Inverter_(air_conditioning)

Για το πιο υγιεινό πάρε DAIKIN ;) Εγγύηση στα κλιματιστικά κ το λένε κ όλοι οι επιστήμονες.

Link to comment
Share on other sites

Τα Haier ειναι πολυ καλα ειδικα με inverter.
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Χερεται, εχω σπιτι 75τμ και ενα παιδακι 10 ημερων, ενδιαφερομαι για το ποιοτικοτερο και οσο ποιο υγειινο κλιματιστικο γινεται, σκευτομαι για 24αρη στο διαδρομο.

Το inverter ειναι ενσωματομενος ιονιστης?

Τα 24αρια inverter ειναι αρκετα ακριβα(1400 ευρω και πανω) αλλα προσφερουν χαμηλοτερη καταναλωση.Σε πολλες περιπτωσεις ειναι καλυτερα να βαλεις 2 12αρια που θα καλυψουν το χορο ποιο ομοιομορφα.

Απο υγιεινο θα προτεινα το hitachi air exchanger(που δυστυχως δεν πρεπει να βγαινει πανω απο 12αρι)το οποιο και εχω.Επειδη αναφερθηκε και πιο πανω να εξηγησω πως το συγκεκριμενο κλιματιστικο εχει αισθητηρα ''βρωμιας''(σκονης-CO2) και οταν ξεπερασει το οριο ευαισθησιας που του εχεις βαλει ενεργοποιει την εξατμιση οπως την περιγραφει το manual και μετα την εισαγωγη αερα.Επισης εχει ιονιστη(παραγει αρνητικα ιοντα στον αερα) και αντιβακτιριακα φιλτρα.

Ειναι αθορυβο ειδικα σε σχεση με το fujitsu inverter που ειχα πριν.

 

Βεβαια παρομοιο σε προδιαγραφες μηχανημα βγαζει και η daikin μονο που ειναι νομιζω αρκετα πιο ακριβο.

 

 

Παντως παιδια προσφατα με ενα συναδελφο υπολογισα τη διαφορα καταναλωσης μεταξυ inverter και on-off κλιματιστικων και ειδα οτι αποσβεση της διαφορας της τιμης γινεται σε τουλαχιστον 25 χρονια...

Link to comment
Share on other sites

Λάθος υπολογισμούς έκανες, τα inverter είναι 40% πιο οικονομικά, αν υποθέσουμε ότι από τα 200 ευρώ που δίνουμε κάθε καλοκαίρι επιπλέον για κλιματισμό, τα 80 τα εξοικονομούμε από το inverter, τότε μια διαφορά των 300 ευρώ(που κοστίζουν ακριβότερα τα inverter) σε 4 καλοκαιράκια έχει εξαφανιστεί. Απλή λογική σκέψη η δική μου, εσύ πως έβγαλες 25 χρόνια δεν ξέρω :worry:
Link to comment
Share on other sites

Λάθος υπολογισμούς έκανες, τα inverter είναι 40% πιο οικονομικά, αν υποθέσουμε ότι από τα 200 ευρώ που δίνουμε κάθε καλοκαίρι επιπλέον για κλιματισμό, τα 80 τα εξοικονομούμε από το inverter, τότε μια διαφορά των 300 ευρώ(που κοστίζουν ακριβότερα τα inverter) σε 4 καλοκαιράκια έχει εξαφανιστεί. Απλή λογική σκέψη η δική μου, εσύ πως έβγαλες 25 χρόνια δεν ξέρω :worry:

Δεν θα το ελεγα!!!

Ποσες ωρες το χρησιμοποιεις το κλιματιστικο;

Ο υπολογισμος μου βασιστηκε στη χρηση 5 ωρων ημερησιως επι 50 μερες το καλοκαιρι.

Eνα καλο 9αρι κλιματιστικο καιει γυρω στα 580watts ενω το πιο φθηνο 9αρι το πολυ 1000w.Η kw/h της ΔΕΗ κοστιζει 0,078 αρα σε μια ωρα το πολυ να κερδισεις 0,039 ευρω(εαν εχει τη μιση καταναλωση το inverter) κοινως 10 ευρω το χρονο λιγοτερο.

τιμη φθηνου:300 ευρω

τιμη επωνυμου:700 ευρω και ανω.

 

Do the math....

 

 

Παντως και εγω ακριβο εχω βαλει.Αλλα δεν πληρωνεις μονο την οικονομια.-

Link to comment
Share on other sites

http://www.daikin.com/global_ac/products/residential/non_series/lineup.html

Εδώ φίλε μου αν δεις ένα 9αράκι καλής μάρκας χωρίς inverter καίει 2.62kw ανά ώρα. Αν λειτουργείς οικονομικά ένα inverter μπορεί να αποδόσει μέχρι κ 40% χαμηλότερα. Αν κάνεις τους υπολογισμούς πόσο καίει το απλό για 90 μέρες όπως είπες επί 8 ώρες τη μέρα αναμμένο (γιατί 5 είναι ουτοπία, μόνο καθώς κοιμάσαι να το ανάψεις έχουμε 8 ώρες) με το rate που έδωσες από ΔΕΗ μας κάνουν 148 ευρώ. Αφαίρεσε το 40% κ θα δεις ότι έχει 60 ευρώ διαφορά, άρα χονδρικά 5 καλοκαίρια για τη διαφορά ενός επώνυμου μη inverter κλιματιστικού κ ενός επώνυμου με inverter.

Αν πάρεις ένα bluesky για παράδειγμα χωρίς inverter κ συγκρίνεις με ένα daikin inverter μπορεί να δεις κ ακόμη μεγαλύτερη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι η ψυκτηκη/θερμαντικη αποδοση σε watt... Μην τρελαθουμε...

Το καλοκαιρι που περασε πηρα ενα toshiba 9αρι και ειμαι υπερευχαριστημενος :D 870w καταναλωση (2 φορες το πισι) που ισουτε με σχετον 1/3 της καταναλωσης του θερμοσωσσυρευτη... :D Παντως η εξω μοναδα βαραει καλα...

Link to comment
Share on other sites

http://www.daikin.com/global_ac/products/residential/non_series/lineup.html

Εδώ φίλε μου αν δεις ένα 9αράκι καλής μάρκας χωρίς inverter καίει 2.62kw ανά ώρα. Αν λειτουργείς οικονομικά ένα inverter μπορεί να αποδόσει μέχρι κ 40% χαμηλότερα. Αν κάνεις τους υπολογισμούς πόσο καίει το απλό για 90 μέρες όπως είπες επί 8 ώρες τη μέρα αναμμένο (γιατί 5 είναι ουτοπία, μόνο καθώς κοιμάσαι να το ανάψεις έχουμε 8 ώρες) με το rate που έδωσες από ΔΕΗ μας κάνουν 148 ευρώ. Αφαίρεσε το 40% κ θα δεις ότι έχει 60 ευρώ διαφορά, άρα χονδρικά 5 καλοκαίρια για τη διαφορά ενός επώνυμου μη inverter κλιματιστικού κ ενός επώνυμου με inverter.

Αν πάρεις ένα bluesky για παράδειγμα χωρίς inverter κ συγκρίνεις με ένα daikin inverter μπορεί να δεις κ ακόμη μεγαλύτερη διαφορά.

Ο αρθμος που αναφερεις ειναι η αποδοση του κλιματιστικου δηλαδη τα λεγομενα btu/h.

Για να τα μετατρεψεις σε kw:http://www.airlinktransformers.com/faq.asp?q=11

Κοινως αυτο που αναφερεις ειναι 9000 btu(λεγονται και 25αρια γιατι ειναι 2,5kw).

Mιας ομως και πιασαμε την daikin η καταναλωση στο καλυτερο inverter της (ftxr28 ειναι λιγο παραπανω απο 9000 btu) και το πιο ακριβο βεβαιως-βεβαιως ειναι 560watt ενω στο αντιστοιχο on/off της mitsubishi(σε daikin δεν βρισκω) ειναι 820 watt.Δηλαδη 260 watt διαφορα.Λιγα πραγματα αλλα οχι αμελητεα.

 

http://www.daikin.co.uk/Product_Brochures/Split_and_sky_air.jsp

http://www.studioklima.gr/Mitsubishi_Smart_Air-conditions_007.asp

 

Πιστεψε με φιλε μου το εχω ψαξει αρκετα το ολο θεμα.Απλα οπως ειπα δεν κανεις αποσβεση μονο απο τη καταναλωση.Ειναι καλυτερα σε κατασκευη και σε αποδοση στις ακραιες συνθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...