Jump to content

Εξωσχολικά βοηθήματα


Nokkia
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαθ. Κατ: "Το 4ο θέμα των μαθηματικών" Γ. Μπαϊλάκης (Πολύ βαρύ βιβλίο....)
καλο ειναι? εχει ασκησεις μονο για το 4ο θεμα? πειτε εντυπωσεις και για τα αντιστοιχα της φυσικης.
Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι? εχει ασκησεις μονο για το 4ο θεμα? πειτε εντυπωσεις και για τα αντιστοιχα της φυσικης.

 

Είναι πολύ καλό... Απλά το 40% των ασκήσεων είναι υπερβολικά δύσκολες... Οπότε αν δεν προυπάρχει ένα υπόβαθρο στα μαθηματικά, το βιβλίο μάλλον είναι άχρηστο.. Μπορεί να λέγεται "Το 4ο θέμα" αλλά ουσιαστικά με τις ασκήσεις που έχει σε προετοιμάζει για 2ο,3ο κ 4ο θέμα..Από θεωρία έχει ελάχιστα πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερομαι να παρω ενα βιβλιο μαθηματικων που να εχει θεωρια πολλες λυμμενες ασκησεις και ασκησεις για λυση. ( περαν απο αυτο που θα μου δωσει ο φροντιστης. ) τι προτεινετε;
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερομαι να παρω ενα βιβλιο μαθηματικων που να εχει θεωρια πολλες λυμμενες ασκησεις και ασκησεις για λυση. ( περαν απο αυτο που θα μου δωσει ο φροντιστης. ) τι προτεινετε;

 

Vasika an vreis ena vivlio opws afto pou perigrafeis, pithanon na einai to super-voithima!!Makari vevaia na vrethei...Gia ta mathimatika kalos einai o Gatzoulis.Einai ena epipedo panw apo ton Savvala.Gia oloklirwmata tha protina ena allo alla dustuxws mou diafevgei afti ti stigmi...An ki exoun perasei 2 xronia...thewrw oti to kalutero einai na doulevei enas mathitis panw se 1 voithima kalo (k sto sxoliko) kai kata kairous na lunei askiseis (diaforetikes ennoeitai) kai apo alla vivlia.Epeidi einai duskolo gia kapoion na agorasei poikilia vivliwn omws, afto eksartatai apo ton frontisti kai ta vivlia pou exei.Na pw episis oti den einai kaki idea stis epanaleipseis na lunontai kai liges askisoules apo vivlia desmwn.To teleftaio gia opoion exei idiaitera upsilous stoxous...Gia ti fusiki kat proteinw savvala.Fusiki gen Dimopoulos

Panta me ta dedomena pou isxuan otan imoun sto sxoleio... :)

Ποιος καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη?...
Link to comment
Share on other sites

Εκδόσεος Σαββάλα, Συγγραφείς Μαθιουδάκης και Παναγιωτακόπουλος για Φυσική Κατεύθυνσης. Λίγο άχρωμο βέβαια αλλά οργανωμένο και εύχρηστο. Αναφέρει πολλά που το σχολικό δεν αναφέρει και παρόλ'αυτά θεωρούνται δεδομένα για τη λύση ασκήσεων
There is only one way... My way... The kounelis way... :shifty: :cool:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξερετε ποια απο τα παρακατω βιβλια ειναι το καλυτερο βοηθημα για το μαθημα αναπτυξης εφαρμογων Γ'λυκειου?

 

http://www.e-shop.gr/show_book.phtml?id=BKS.0110783

 

http://www.e-shop.gr/show_book.phtml?id=BKS.0037766

 

http://www.e-shop.gr/show_book.phtml?id=BKS.0323000

 

http://www.e-shop.gr/show_book.phtml?id=BKS.0037498

 

Δεν ξερω ποιο να διαλεξω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω του σαββαλα φυσικη, επειδη αυτο κανουμε στο φροντιστηριο, αλλα θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο αλλο εξωσχολικο επειδη αυτο δεν με βοηθαει και παρα πολυ.. με ενδιαφερει να εχει μεθοδολογια καλη.. ιακωβου απορριπτεται επειδη εχει θεματα εκτος υλης και πολυ δυσκολα πραματα..

 

επισης για μαθηματικα του μπαρλα ειναι καλα; αυτα εχουν και οι καθηγητες στο σχολειο και στο φροντιστηριο. εχω εχω του τραγανιτη, αλλα δεν μου φαινεται και τιποτα το σπουδαιο.. εχει ευκολα πραματα.. για περισσοτερες ασκησεις εχω παρει του Μαυριδη απο εκδοσεις μαθηματικη βιβλιοθηκη. για την θεωρια τι να παρω; να συνεχισω με τραγανιτη ή να παρω μπαρλα; νακης δεν λεει γιατι εχει και εκτος υλης θεματα..

 

δλδ ζηταω καποιο εξωσχολικο της φυσικης, ωστε να με βοηθησει στην μεθοδολογια και επιλυση των ακσησεων και ενα εξωσχολικο μαθηματικων, το οποιο θα εχει το κατι παραπανω.. ( για μπαρλα με βλεπω, αλλα θελω να ακουσω και τις δικες σας αποψεις.. )

 

Καλως σας βρηκα!

Link to comment
Share on other sites

Ρε Denior sorry κιόλας, αλλά 16 χρόνων είσαι...3η λυκείου δεν νομίζω να είσαι...πως μπορείς να είσαι σίγουρος ότι το βιβλίο του Σαβάλλα για την 3η λυκείου είναι καλό; Αμφιβάλω αν το έχεις χρησιμοποιήσει/δει από κοντά...

 

Ας μην ποστάρουμε μόνο για να ποστάρουμε...

Oson afora thn A' Lykeioy,vrhka to vohthhma ths Fysikhs ton ekdoseon Savala eparkes kai katatopistiko.

Aplos ypethesa pos to idio tha symvainei kai me to vohthhma ths Triths Lykeioy...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σε ολους.Ανοιγω αυτο το θεμα για να παρω μια γνωμη και πληροφοριες γυρω απο τα σχολικα βοηθηματα του λυκειου και ιδιαιτερα της Γ ταξης του ενιαίου λυκειου.Ολες οι προτασεις δεκτες.

 

Υ.Γ.Ψαχνω για καλα βοηθηματα με αυτο το κατι παραπανω απο τα κοινα καλα,δηλαδη με ασκησεις ανωτερου επιπεδου για καλυτερη προετοιμασια για τις πανελληνιες εξετασεις.Ευχαριστω.:grin:

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι κατεύθυνση είσαι.

 

Από Χημεία σου προτείνω τον Σαλτερή (εκδόσεις Σαββάλα).Πλούσιο υλικό,καλές λυμένες ασκήσεις και πληθώρα άλυτων (με αυξανόμενη δυσκολία)

 

Από Βιολογία τον Τζαβάρα (εκδ Σαββάλα).

 

Για τα 2 αυτά μαθήματα αυτά τα βοηθήματα αρκούν.

 

Από Φυσική σου προτείνω αρχικά το βιβλίο του Σαββάλα (2 τεύχη) και στο τέλος για επανάληψη Δημόπουλο.

Link to comment
Share on other sites

Aυτος ο Σαβάλλας καρκίνος είναι....

 

Όντως. Παντού χωμένος. Πάντως απ'ό,τι θυμάμαι, τα βοηθήματά του ήταν άλλοτε αίσχος άλλοτε καλά.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Όντως. Παντού χωμένος. Πάντως απ'ό,τι θυμάμαι, τα βοηθήματά του ήταν άλλοτε αίσχος άλλοτε καλά.

 

Απ' ότι έχω ακούσει από καθηγητές και του σχολείου και του φροντιστηρίου τα βοηθήματα φυσικής του Σαββάλα δεν είναι και ότι καλύτερο :rolleyes:. Έχει πολλά χρόνια να τα ανανεώσει και επίσης έχουν μέσα μερικές ασκήσεις δυσκολίας πολύ μεγαλύτερης απ' αυτής των Πανελληνίων.

 

Εγώ απο μαθηματικά είχα το βιβλίο του Αξιώτη. Με βοήθησε πολύ αλλά επείδη πήγαινα στο φροντιστήριο και το κάναμε με τον ίδιο. Αν το πάρεις για να το κάνεις μόνος σου δεν πιστεύω να μείνεις ικανοποιημένος. Από Φυσική είχα Μαθιουδάκη - Παναγιωτακόπουλο. Δε το άνοιξα και πολύ αλλά όσες φορές το έκανα με βοήθησε. Κυρίως για τη θεωρία το άνοιγα (όχι ότι δεν είχε καλές ασκήσεις). Για επανάληψη όπως είπε και ο jog ο Δημόπουλος είναι κορυφή.

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

απο μαθηματικα ενα ονομα θα πω..ΜΠΑΡΛΑΣ...οτι καλυτερο κυκλοφορει για μαθηματικα,μαλιστα μια χρονια μου εκανε μαθημα ο ιδιος, φευγατο ατομο με πολυ μυαλο;)για τα αλλα μαθηματα δεν ξερω να σου πω:worry:
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω ακούσει από καθηγητές και του σχολείου και του φροντιστηρίου τα βοηθήματα φυσικής του Σαββάλα δεν είναι και ότι καλύτερο :rolleyes:. Έχει πολλά χρόνια να τα ανανεώσει και επίσης έχουν μέσα μερικές ασκήσεις δυσκολίας πολύ μεγαλύτερης απ' αυτής των Πανελληνίων.

 

Εγώ απο μαθηματικά είχα το βιβλίο του Αξιώτη. Με βοήθησε πολύ αλλά επείδη πήγαινα στο φροντιστήριο και το κάναμε με τον ίδιο. Αν το πάρεις για να το κάνεις μόνος σου δεν πιστεύω να μείνεις ικανοποιημένος. Από Φυσική είχα Μαθιουδάκη - Παναγιωτακόπουλο. Δε το άνοιξα και πολύ αλλά όσες φορές το έκανα με βοήθησε. Κυρίως για τη θεωρία το άνοιγα (όχι ότι δεν είχε καλές ασκήσεις). Για επανάληψη όπως είπε και ο jog ο Δημόπουλος είναι κορυφή.

 

Ο Σαββάλας άλλαξε εντελώς πέρσι τον 2ο τόμο της Φυσικής και η ίδια η κοπέλα ζήτησε βοηθηματα που κάνουν την διαφορά ( με δύσκολες ασκήσεις)

 

(Γι αυτό και το πρότεινα ) :)

Link to comment
Share on other sites

Ο Σαββάλας άλλαξε εντελώς πέρσι τον 2ο τόμο της Φυσικής και η ίδια η κοπέλα ζήτησε βοηθηματα που κάνουν την διαφορά ( με δύσκολες ασκήσεις)

 

(Γι αυτό και το πρότεινα ) :)

 

Κάτι παραπάνω θα ξέρεις. Εγώ όπως είπα έχω ακούσει για τη Φυσική του Σαββάλα. Δεν έχω προσωπική εμπειρία. :)

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την αποψή μου από την εμπειρία μου.Η Φυσική που έχουν γράψει τα αδέρφια Σαββάλα είναι όντως λίγο παροχυμένη.Είχα λύσει τον πρώτο τόμο.Του Μαθιουδάκη-Παναγιωτακόπουλου είναι καλό αλλά δύσκολο βιβλίο,θέλει πολλά κότσια.Μην απογοητευτείτε.Αυτό δρα για εμένα ως συμπλήρωμα αφού έχεις φτάσει ένα επίπεδο.Εγώ έλυσα Δημόπουλο όλα όσα είχε και έχω να πω ότι απλά είναι στο κλίμα των πανελληνίων γεγονός που σε βοηάει.Αν αποκτήσεις ευχέρεια με τον Δημόπουλο πολύ είσαι καλά.Αν αποκτήσεις ευχέρεια με τον Μαθιουδάκη είσαι μάγκας.Ο Μπάρλας είναι κορυφή.Έχει πράγμα μέσα...Τώρα έβγαλε και οι εκδόσεις Σαββάλα για μαθηματικά κάτι φοβερά.Είναι 2 πολύ χοντρά.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εμεινα ευχαριστημενος απο τη φυσυκη του σαββαλα....προτιμισε εκδωσεις κωστογιαννος ενα βοηθημα που εχει μεσα κριτηρια αξιολογησεις σε καθε κεφαλαιο ,μονο με δυσκολες ασκησεις.ειδεικα οι επαναληπτικες που εχει στο τελος δεν παιζονται και για να τις λυσεις δεν αρκρι να ξερεις τη θεωρια του βιβλιου αλλα πρεπει να πας ενα βημα παρακατω(ισως και δυο...)για να τις λυσεις,παντα βεβαια στα πλαισια τις υλης!αλλα δεν εχει καθολου θεωρια μονο ασκησεις

Οδηγός επανάληψης στη φυσική Γ λυκείου - 30 διαγωνίσματα, 79 γενικά θέματα: Κατεύθυνσης

Κωστόγιαννος Συγγρ. : Πλέρος, Αλέκος Συγγρ. : Ράζος, Νίκος

εδω το εχει και σε εικονα http://www.bibliopolio.gr/Οδηγός-επανάληψης-στη-φυσική-λυκείου-διαγωνίσματα-γενικά-θέματα-Κατεύθυνσης-p-84740.html

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Φυσικη Γ λυκείου θετικής-τεχνολογικής κατευθυνσης εκδόσεις Σαββάλα/Λιβάνη.

 

Μαθηματικά Γ λυκείου εκδόσεις Σαββάλας.

 

Χημεία Γ , Α λυκείου εκδόσεις Σαββάλας

 

Έκθεση λυκείου εκδοσεις Κοινός Νους,Ελληνοεκδοτική.

 

Τα βοηθήματα ειναι σε άριστη κατάσταση και δίνονται σε πολύ λογική τιμή. Οποιος ενδιαφέρεται να επικοινωνήσει στο email: nikosg95@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 4 years later...

Για λύσεις μαθηματικών Γ λυκείου μπορείς να διαβάσεις μόνος σου και να βλέπείς από κάποιο λυσάρι όπως αυτό στο link.

Μπορείς σε κάθε ενότητα να γράφεις και σχόλια δημόσια από κάτω σε αυτό τον ιστότοπο για να σε βοηθήσει αν κάτι δεν καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...