Jump to content

Vodafone eSIM


kostakis13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε 3 καταστήματα στην Θεσσαλονίκη πήγα (σε όλα του κέντρου) και δεν είχε πουθενά esim και ούτε ξέρανε ποτε θα φέρουν (το ένα μου είπε να περάσω αύριο ξανά)

 

Edit: Στο κατάστημα κοντά στην πλατεία της Θέρμης έχει πολλές esim. Επιτέλους κατάφερα να βγάλω μια

Edited by tasosathan
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα έχω το εξής πρόβλημα άλλαξα σε Esim την Παρακευή και από τότε δεν μπορώ να ενεργοποιήσω IMessage και FaceTime έκανα όλα όσα πρέπει αλλά τίποτα μου βγάζει συνέχεια προέκυψε σφάλμα δοκιμάστε αργότερα με άλλον αριθμό που έχω τον ενεργοποιεί μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που αλλάζεις κάρτα, χρειάζονται έως 24 ώρες μέχρι να επανέλθουν οι υπηρεσίες SMS. Μόλις επανέλθουν, θα αποσταλεί το μήνυμα (με χρέωση 7 cent) και θα ενεργοποιηθεί εκ νέου το iMessage και το Facetime.

Ενεργοποίησε απλά τον διακόπτη και θα σου εμφανίσει «αναμονή για ενεργοποίηση». Περιμένεις 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 3 ημέρες τα κατάφερα να ενεργοποιήσω το iMessage σε εμένα δούλεψε κλείνοντας το iMessage και το FaceTime και έκανα επανεκκίνηση την συσκευή και μετά τα άνοιξα και ενεργοποιήθηκε 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα που μίλησα στο chat μου ανέφεραν οτι σύντομα θα ειναι η esim διαθέσιμη ξανά στο my vodafone app.
Πιστεύω οτι απο Γενάρη θα μπεί σε λειτουργία.

ffaf0753bde84b42a1edf6160f7151ff.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είδα ότι πλέον είναι διαθέσιμη ξανά, αλλά μόνο αν συνδέεται με data απο το κινητό. Οχι με WiFi (!)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

https://ibb.co/j4Xzm8G

https://ibb.co/Yd7LtSb

https://ibb.co/6bBVKty

Πολύ όμορφη διαδικασία, όπου για ασφάλεια στην περίπτωση που δεν έχεις e-sim και επιθυμείς να βγάλεις, σου λέει πρώτα θα μπεις με τα δεδομένα της sim σου και μετά θα προχωρήσεις στην αλλαγή. Αλλιώς στην περίπτωση που έχεις ήδη και θες να διαχειριστείς την E-Sim σου, μπαίνεις είτε με τα data είτε με τους κωδικούς My Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Σε WiFi On the spot η διαδικασία δουλεύει κανονικά. Εμφανίζεται η επιλογή της E-Sim και φτάνει στο στάδιο της πληρώμης. Ας δοκιμάσει κάποιος και να μας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και δεν γίνεται.Καταρχην δεν πιάνω 4G αλλα μόνο 3G φουλ σήμα με κλειστο wifi μπήκα στο app τιποτα.καμια επιλογη για esim.
Η καρτα ειναι wifi on the spot.
Δέν ξέρω τι φταίει αλλα οκ θα την αφήσω σε ένα παλιό κινητό που το έχω σαν navi στην μηχανή και αν χρειαστεί κάποτε βλέπουμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάνε check να δεις αν έχεις την τελευταία έκδοση και ύστερα κάνε ''Γρήγορη Είσοδο'' με τον αριθμό. Σε αριθμό που δεν είναι με E-Sim οταν μπαινω με τους κωδικους του My Vodafone δεν μου εμφανίζει καμία επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι μπηκα εβαλα στο iphone την sim και φυσικά έχω την τελευταία εκδοση του app. Δέν ξέρω αλλα και στην εξυπηρέτηση πελατών μου είπε οτι wifi on the spot και esim δεν…

Εβγαλα την κάρτα την ξαναεβαλα σε αλλο κινητό και παλι δέν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το γράφουν ότι δεν υποστηρίζεται, αλλά για το γαμώτο το προσπάθησα και δούλευε. Φυσικά δεν πλήρωσα για να δω αν θα μου δώσει τελικά την E-Sim αλλά είπα να το ανεβάσω μήπως κάποιος που θα το χρειαζόταν να προσπαθούσε να δούμε τι γίνεται.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το γράφουν ότι δεν υποστηρίζεται, αλλά για το γαμώτο το προσπάθησα και δούλευε. Φυσικά δεν πλήρωσα για να δω αν θα μου δώσει τελικά την E-Sim αλλά είπα να το ανεβάσω μήπως κάποιος που θα το χρειαζόταν να προσπαθούσε να δούμε τι γίνεται.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ θα το ήθελα αλλά δεν γίνεται τουλάχιστον για την ώρα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκέφτομαι να κάνω την σύνδεση esim...Αν αλλάξω συσκευή,θα πρέπει να ξαναπληρωσω,η μπορώ να μεταφέρω την esim από το ένα τηλέφωνο στο άλλο;;;

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρεις την e-sim στην νέα σου συσκευή χωρίς να χρειαστείς να πληρώσεις πάλι, με την προυπόθεση πως στην προηγούμενη συσκευή θα την έχεις αφαιρέσει ώστε ο server να μπορέσει να προχωρήσει την διαδικασία στην νέα σου συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, CaptainNickGR said:

Μεταφέρεις την e-sim στην νέα σου συσκευή χωρίς να χρειαστείς να πληρώσεις πάλι, με την προυπόθεση πως στην προηγούμενη συσκευή θα την έχεις αφαιρέσει ώστε ο server να μπορέσει να προχωρήσει την διαδικασία στην νέα σου συσκευή.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...Αν κατάλαβα καλά πρέπει να κάνω στην παλιά συσκευή κάτι σαν κατάργηση,και να ξανασκαναρω το ίδιο κωδικό στην νέα συσκευή...Έχω ένα iPhone XR και θα πάρω το 13 και θέλω να μην ξαναπληρωσω την esim....

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, jimlost said:

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...Αν κατάλαβα καλά πρέπει να κάνω στην παλιά συσκευή κάτι σαν κατάργηση,και να ξανασκαναρω το ίδιο κωδικό στην νέα συσκευή...Έχω ένα iPhone XR και θα πάρω το 13 και θέλω να μην ξαναπληρωσω την esim....

Αν περάσεις το profile μέσω του My Vodafone θα σου εμφανίσει και το αντίστοιχο μήνυμα πως πρέπει πρώτα να διαγραφτεί η e-sim από την προηγούμενη συσκευή διοτί θα την εντοπίζει ως ενεργή.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, CaptainNickGR said:

Αν περάσεις το profile μέσω του My Vodafone θα σου εμφανίσει και το αντίστοιχο μήνυμα πως πρέπει πρώτα να διαγραφτεί η e-sim από την προηγούμενη συσκευή διοτί θα την εντοπίζει ως ενεργή.

Κατανοητό, ευχαριστώ και πάλι για την άμεση απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έκανα αλλαγή από SIM σε eSIM μέσω του vodafone app. To μήνυμα μιλάει για ολοκλήρωση της ενεργοποίησης σε 12 ώρες!

Τόσο κάνει; Ή υπάρχει περίπτωση να γίνει και νωρίτερα;

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, spookype20 said:

Έκανα αλλαγή από SIM σε eSIM μέσω του vodafone app. To μήνυμα μιλάει για ολοκλήρωση της ενεργοποίησης σε 12 ώρες!

Τόσο κάνει; Ή υπάρχει περίπτωση να γίνει και νωρίτερα;

Δεν παίζει να γίνει νωρίτερα. Έχει γίνει για προστασία από sim swap.

Αν δεν κάνω λάθος, όταν βγήκε η υπηρεσία, πρέπει να έγινε τέτοιου είδους αλλαγή και για αυτό το είχαν κόψει.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, minast said:

Νομίζω ότι στην πράξη γίνεται νωρίτερα. Υπάρχει κάποια αναμονή, αλλά νομίζω ότι οι 12 ώρες είναι το ανώτατο.

Έγινε ακριβώς στις 12 ώρες... 

Μπράβο στη Vodafone που όλα γίνονται μέσα από το app. Χθες το μεσημέρι παρέλαβα κάρτα SIM CU, ανέβασα τα δικαιολογητικά online, σε 30' λεπτά ενεργοποιήθηκε η σύνδεση. Μετά μέσα από το Vodafone app μετατροπή από φυσική SIM σε eSIM για Pixel 6! Όλα από τον "καναπέ" του σπιτιού. Επίσης στα θετικά το εφάπαξ ποσό των 9,90€. Στην Cosmote θέλεις 9.90€ για κάθε eSIM που δημιουργείς, πχ για μεταφορά σε καινούργια συσκευή κινητού, αλλά και φυσική παρουσία σε κατάστημα.

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...