Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους, παρατηρώ το λεγόμενο" burn in " να συμβαίνει στην οθόνη όταν η εικόνα παραμένει ίδια για ώρα όμως μετά από λίγο, σιγά σιγά, εξαφανίζεται.

Με την συσκευή κλείνω 2 χρόνια τον ερχόμενο Ιούνιο και αυτό συμβαίνει εξ αρχής όμως μιας και εξαφανίζεται το αγνοούσα. Το ερώτημά μου είναι εαν είναι πρόβλημα το οποίο καλύπτει η εγγύηση ή όχι.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, παρατηρώ το λεγόμενο" burn in " να συμβαίνει στην οθόνη όταν η εικόνα παραμένει ίδια για ώρα όμως μετά από λίγο, σιγά σιγά, εξαφανίζεται.

Με την συσκευή κλείνω 2 χρόνια τον ερχόμενο Ιούνιο και αυτό συμβαίνει εξ αρχής όμως μιας και εξαφανίζεται το αγνοούσα. Το ερώτημά μου είναι εαν είναι πρόβλημα το οποίο καλύπτει η εγγύηση ή όχι.

Ευχαριστώ

 

Δύσκολα, καθώς οι IPS οθόνες όπως του RN7 δεν εμφανίζουν μόνιμο burn-in. Δεν αναμένεται να σου δημιουργήσει μόνιμο πρόβλημα.

Μπορείς να χαμηλώσεις λίγο την φωτεινότητα, ή να την γυρίσεις στο αυτόματο, εάν είναι πολύ υψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Την κατάργηση σιγής ήχου δεν την έχει στις ρυθμίσεις .

εγώ έχω dev κι όχι stable rom, οπότε λογικά η ρύθμιση θα έρθει και στην stable με κάποιο μελλοντικό update

Καλημέρα σε όλους, παρατηρώ το λεγόμενο" burn in " να συμβαίνει στην οθόνη όταν η εικόνα παραμένει ίδια για ώρα όμως μετά από λίγο, σιγά σιγά, εξαφανίζεται.

Με την συσκευή κλείνω 2 χρόνια τον ερχόμενο Ιούνιο και αυτό συμβαίνει εξ αρχής όμως μιας και εξαφανίζεται το αγνοούσα. Το ερώτημά μου είναι εαν είναι πρόβλημα το οποίο καλύπτει η εγγύηση ή όχι.

Ευχαριστώ

εγώ το πρωτοπαρατήρησα με την μετάβαση σε miui 12...?

όπως και να έχει, δεν είναι πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σήμερα, μια νέα απορία έχω.

Όταν επιλέξω την ρύθμιση "μην ενοχλείτε" οι ειδοποιήσεις μηνύματος ηχούν κανονικά. Νομίζω δεν θα έπρεπε ακούγεται τίποτα. Υπάρχει κάποια ρύθμιση γι'αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω το κινητό hotspot για να συνδεθεί με το σύστημα και την οθόνη του αυτ/του, προκειμένου να ενεργοποιήσω μια υπηρεσία για τους χάρτες tomtom.

Οι οδηγίες για το Android λένε ότι αφού ενεργοποιηθεί το hotspot πρέπει να ενεργοποιηθεί και το WiFi Bridge αλλά στο κινητό δεν υπάρχει αυτή η επιλογή.

Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω το κινητό hotspot για να συνδεθεί με το σύστημα και την οθόνη του αυτ/του, προκειμένου να ενεργοποιήσω μια υπηρεσία για τους χάρτες tomtom.

Οι οδηγίες για το Android λένε ότι αφού ενεργοποιηθεί το hotspot πρέπει να ενεργοποιηθεί και το WiFi Bridge αλλά στο κινητό δεν υπάρχει αυτή η επιλογή.

Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω;

αν κατάλαβα καλά θέλεις να δώσεις ίντερνετ στο αυτοκίνητο ,θα φτιάξεις ένα hot spot στο κινητό με όνομα και κωδικό που θα δει το αυτοκίνητο σαν wifi και θα συνδεθεί εκεί

ελπίζω να σε βοήθησα γιατί δεν εχω αυτοκίνητο με wifi να δοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη βλέπει το κινητό, πληκτρολογώ τον κωδικό που δείχνει το κινητό για τη σύνδεση, παλεύει να συνδεθεί αλλά βγάζει μήνυμα λάθους κωδικών, αν και έχω ελέγξει πολλές φορές ότι πληκτρολογώ το σωστό.

Γιαυτό έγραψα ότι οι οδηγίες λένε ενεργοποίηση του WiFi Bridge που δεν βρίσκω στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη βλέπει το κινητό, πληκτρολογώ τον κωδικό που δείχνει το κινητό για τη σύνδεση, παλεύει να συνδεθεί αλλά βγάζει μήνυμα λάθους κωδικών, αν και έχω ελέγξει πολλές φορές ότι πληκτρολογώ το σωστό.

Γιαυτό έγραψα ότι οι οδηγίες λένε ενεργοποίηση του WiFi Bridge που δεν βρίσκω στο κινητό.

 

Εφόσον ενεργοποιήσεις το hotspot, δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Μπορείς να κάνεις τη δοκιμή με κάποια τρίτη συσκευή (πχ άλλο κινητό).

Επιβεβαίωσε ότι οι ρυθμίσεις ασφαλείας του hotspot είναι συμβατές με το σύστημα του αυτοκινήτου (πχ WPA2).

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη βλέπει το κινητό, πληκτρολογώ τον κωδικό που δείχνει το κινητό για τη σύνδεση, παλεύει να συνδεθεί αλλά βγάζει μήνυμα λάθους κωδικών, αν και έχω ελέγξει πολλές φορές ότι πληκτρολογώ το σωστό.

Γιαυτό έγραψα ότι οι οδηγίες λένε ενεργοποίηση του WiFi Bridge που δεν βρίσκω στο κινητό.

 

Εμένα σε 9ς και Mi 10 T όταν συνδέονταν για επιβεβαίωση κωδικού απορρίπτονταν. Τελικά διαπίστωσα ότι οι κωδικοι σύνδεσης του hotspot που εμφανίζονταν στα κινητά που αναφέρω δεν φαίνονταν πλήρως, έπρεπε δηλαδή να μετακινήσω την μπάρα δεξιά, αριστερά πάνω στους κωδικούς για να εμφανιστεί πλήρως όλη η γραμματοσειρά με νούμερα και ψηφία , οπότε ουσιαστικά έδινα λάθος κωδικό για την σύνδεση. Με Samsung και 1+ πολύ πιο απλά!

Δες μήπως σου συμβαίνει κάτι παρόμοιο...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε 9ς και Mi 10 T όταν συνδέονταν για επιβεβαίωση κωδικού απορρίπτονταν. Τελικά διαπίστωσα ότι οι κωδικοι σύνδεσης του hotspot που εμφανίζονταν στα κινητά που αναφέρω δεν φαίνονταν πλήρως, έπρεπε δηλαδή να μετακινήσω την μπάρα δεξιά, αριστερά πάνω στους κωδικούς για να εμφανιστεί πλήρως όλη η γραμματοσειρά με νούμερα και ψηφία , οπότε ουσιαστικά έδινα λάθος κωδικό για την σύνδεση. Με Samsung και 1+ πολύ πιο απλά!

 

Δες μήπως σου συμβαίνει κάτι παρόμοιο...

αφού εσύ χειροκίνητα βάζεις τον κωδικό όταν ενεργοποιεις το hot spot,τι δεν φαίνεται?

αν θέλεις να συνδεθείς χωρίς δεδομένα σου δίνει η συσκευή κωδικό όταν πάει να συνδεθεί ,δηλ σε smart tv σου δίνει κωδικό ssd η τηλεόραση,εννοείται ότι σε αυτή την περίπτωση κλείνεις το hot spot και ανοίγεις το wifi (wifi direct)

έχω mi 9t pro και ξέρω πως είναι!!!

τώρα πως είναι σε αυτοκίνητο οι ρυθμίσεις έχω μαύρα μεσάνυχτα

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Δεν εμφανιζόταν ολόκληρη η γραμματοσειρά με τα ψηφία νούμερα και αριθμούς μες στην αγκύλη με τον κωδικό, σέρνοντας τον κέρσορα δεξιά αριστερά έβλεπες όλο το password δηλαδή 10 ψηφία κι όχι 8 που φαινόντουσαν αρχικά.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εμφανιζόταν ολόκληρη η γραμματοσειρά με τα ψηφία νούμερα και αριθμούς μες στην αγκύλη με τον κωδικό, σέρνοντας τον κέρσορα δεξιά αριστερά έβλεπες όλο το password δηλαδή 10 ψηφία κι όχι 8 που φαινόντουσαν αρχικά.

 

Ευχαριστώ για την επιμονή σου.

Προσπάθησα τώρα να σύρω αριστερά τον κωδικό και, από 10 γράμματα/αριθμούς που έβλεπα και πληκτρολογούσα, εμφανίστηκαν ... 12 !!!.

Θα το παλέψω πάλι αύριο.

 

ΥΓ

Παραμένει, όμως, το μυστήριο με το κινητό της συζύγου (ASUS) στο οποίο είχα ενεργοποιήσει το hotspot και WiFi, αλλά δεν το έβλεπε η οθόνη, παρά μόνο με σύνδεση Bluetooth.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

όταν έχουμε το wifi κλείνουμε το hotspot και το αντίστροφο

αν το αυτοκίνητο δεν βλέπει τα wifi κάπου έχεις πρόβλημα γενικά,είσαι σίγουρος ότι έχει wifi να παίρνει ίντερνετ ? κατι κάνεις λάθος και καλό θα είναι επικοινωνήσεις με την αντιπροσωπεία σου η με κάποιον που ξέρει από αυτά,όσο για το bridge που σου βγάζει μήνυμα ,google it ...

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

όταν έχουμε το wifi κλείνουμε το hotspot και το αντίστροφο

αν το αυτοκίνητο δεν βλέπει τα wifi κάπου έχεις πρόβλημα γενικά,είσαι σίγουρος ότι έχει wifi να παίρνει ίντερνετ ? κατι κάνεις λάθος και καλό θα είναι επικοινωνήσεις με την αντιπροσωπεία σου η με κάποιον που ξέρει από αυτά,όσο για το bridge που σου βγάζει μήνυμα ,google it ...

 

Δεν βγάζει μήνυμα για wifi bridge, αλλά οι οδηγίες που δίνει ο κατασκευαστής (Peugeot), για Android και Iphone, στο Android λένε να ενεργοποίησω 1) το Tethering portable hotspot και 2) το wifi bridge, και το 2ο δεν υπάρχει στο RN7.

Link to comment
Share on other sites

εννοώ ότι μόνο μετά απ το παραπάνω και δοκιμάζοντας το έτσι μπορείς να πεις ότι φταίει η μπαταρία...

εγώ θα έψαχνα τις εφαρμογές αλλά και τις ρυθμίσεις τους

 

ρυθμίσεις/σύνδεση & κοινοποίηση/επαναφορά WIFI...

 

τελικά δούλεψε αυτό

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

άντε πάλι από την αρχή!!!η διαδικασία είναι τόσο απλή,ενεργοποιεις τα δεδομένα στο κινητό,ανοίγεις το hotspot,φτιάχνεις ένα hotspot με όνομα rn7 για παράδειγμα,του βάζεις και ένα κωδικό και το αποθηκεύεις

όλα αυτά στο κινητό

πάμε στο αυτοκίνητο τώρα

αυτό λοιπόν το rn7 wifi πρέπει να δει το αυτοκίνητο και να συνδεθεί στο ίντερνετ

αυτή ειναι η σωστή διαδικασία για να δώσεις ίντερνετ στο αυτοκίνητο η οποία άλλη συσκευή από το κινητο

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάζει μήνυμα για wifi bridge, αλλά οι οδηγίες που δίνει ο κατασκευαστής (Peugeot), για Android και Iphone, στο Android λένε να ενεργοποίησω 1) το Tethering portable hotspot και 2) το wifi bridge, και το 2ο δεν υπάρχει στο RN7.

επειδή ο κατασκευαστής το λέει wifi bridge δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό. αυτές οι τεχνολογίες δυστυχώς δεν έχουν κοινή ονομασία ανάμεσα στις εταιρείες

https://www.pcmag.com/encyclopedia/term/wi-fi-bridge

εσύ προφανώς χρειάζεσαι wifi direct που φυσικά το redmi υποστηρίζει

ενεργοποιείται αυτόματα όταν μέσω κάποιου app πας να στείλεις data απ' ευθείας σε άλλη συσκευή

δοκίμασε να ανοίξεις το mi share, και μετά από ρυθμίσεις/wifi/πρόσθετες ρυθμίσεις/wifi direct να συνδεθείς στην άλλη συσκευή

επίσης δοκίμασε το wifi tethering χωρίς ασφάλεια (καμία αντί για WPA)

 

*άρα είναι άλλο πράγμα να δώσεις internet στο αυτοκίνητο (wifi tethering)

κι άλλο να συνδέσεις απ' ευθείας τις 2 συσκευές (wifi direct)

δεν κατάλαβα εσύ τι θέλεις να κάνεις...

* και φυσικά τον κωδικό του wifi tethering μπορούμε απλά να τον αλλάξουμε:)

 

*μετά είδα το μνμ του akalos

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

@nikos

το mishare πρέπει είναι εγκατεστημένο και στις 2 συσκευές για να δουλέψει,πράγμα που το περιοριζει σε αυτοκίνητο, android tv κτλ

και συνήθως τέτοιες εφαρμογές είναι για να στείλουμε π.χ ένα βίντεο ασύρματα είτε μέσω δικτύου η και με την βοήθεια της κινητής τηλεφωνίας,εγώ χρησιμοποιώ το sent files to tv σε αυτές τις περιπτώσεις,επίσης προσέχουμε και το πάροχο μας ποσά mb's μας δίνει για tethering...

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

@nikos

το mishare πρέπει είναι εγκατεστημένο και στις 2 συσκευές για να δουλέψει,πράγμα που το περιοριζει σε αυτοκίνητο, android tv κτλ

και συνήθως τέτοιες εφαρμογές είναι για να στείλουμε π.χ ένα βίντεο ασύρματα είτε μέσω δικτύου η και με την βοήθεια της κινητής τηλεφωνίας,εγώ χρησιμοποιώ το sent files to tv σε αυτές τις περιπτώσεις

1. που είδες να λέω να χρησιμοποιήσει το mi share? απλά πρέπει να είναι ανοικτό αυτό ή άλλο αντίστοιχο app για να μπορείς να πατήσεις το wifi direct στις ρυθμίσεις (σε εμένα τουλάχιστον αλλιώς είναι ανενεργό)

2. δεν νομίζω να μπορείς να στείλεις αρχεία ανάμεσα σε συσκευές "μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας"

όλα τα σχετικά app το wifi direct χρησιμοποιούν :)

Link to comment
Share on other sites

ας το αφήσουμε εδώ γιατί θα το μπερδέψουμε ακόμα πιο πολύ χωρίς πραγματικά να υπάρχει λόγος, ελπίζω ο ενδιαφερόμενος να έλυσε το πρόβλημα του
Link to comment
Share on other sites

επειδή ο κατασκευαστής το λέει wifi bridge δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό. αυτές οι τεχνολογίες δυστυχώς δεν έχουν κοινή ονομασία ανάμεσα στις εταιρείες

https://www.pcmag.com/encyclopedia/term/wi-fi-bridge

εσύ προφανώς χρειάζεσαι wifi direct που φυσικά το redmi υποστηρίζει

ενεργοποιείται αυτόματα όταν μέσω κάποιου app πας να στείλεις data απ' ευθείας σε άλλη συσκευή

δοκίμασε να ανοίξεις το mi share, και μετά από ρυθμίσεις/wifi/πρόσθετες ρυθμίσεις/wifi direct να συνδεθείς στην άλλη συσκευή

επίσης δοκίμασε το wifi tethering χωρίς ασφάλεια (καμία αντί για WPA)

 

*άρα είναι άλλο πράγμα να δώσεις internet στο αυτοκίνητο (wifi tethering)

κι άλλο να συνδέσεις απ' ευθείας τις 2 συσκευές (wifi direct)

δεν κατάλαβα εσύ τι θέλεις να κάνεις...

* και φυσικά τον κωδικό του wifi tethering μπορούμε απλά να τον αλλάξουμε:)

 

*μετά είδα το μνμ του akalos

 

Όπως έγραψα στο #7034, έχω ενεργοποιήσει από 5/2 μια υπηρεσία που προσφέρει η tomtom στην Peugeot, για τους χάρτες της και το Navigation (το αυτ/το έχει Navi από το εργοστάσιο), αλλά στο λογαριασμό μου φαίνεται "Activation in progress" και νόμιζα ότι πρέπει αυτοί να ενεργοποιήσουν το συμβόλαιό μου. Μετά από επικοινωνία, και αποστολή βίντεο με οδηγίες, επιβεβαίωσαν το συμβόλαιο και την υπηρεσία και προσπαθώ να ενεργοποιήσω το συμβόλαιο μέσω της οθόνης του αυτ/του. Ακολουθώ τις οδηγίες, η οθόνη βλέπει το RN7, αλλά αφού ψάχνει για να κατεβάσει το activation απαντάει ότι δεν το βρίσκει.

Σήμερα προσπάθησα και με το router, που το έβγαλα σε σημείο που να το βλέπει η οθόνη, έβαλα τον κωδικό, συνδέθηκε στο WiFi, αλλά και πάλι δεν κατέβασε το αρχείο.

Προσπάθησα και με το Mi Κοινοποίηση αλλά δεν γίνεται ενεργό και έτσι δεν ενεργοποιείται το WiFi Direct του RN7.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα στο #7034, έχω ενεργοποιήσει από 5/2 μια υπηρεσία που προσφέρει η tomtom στην Peugeot, για τους χάρτες της και το Navigation (το αυτ/το έχει Navi από το εργοστάσιο), αλλά στο λογαριασμό μου φαίνεται "Activation in progress" και νόμιζα ότι πρέπει αυτοί να ενεργοποιήσουν το συμβόλαιό μου. Μετά από επικοινωνία, και αποστολή βίντεο με οδηγίες, επιβεβαίωσαν το συμβόλαιο και την υπηρεσία και προσπαθώ να ενεργοποιήσω το συμβόλαιο μέσω της οθόνης του αυτ/του. Ακολουθώ τις οδηγίες, η οθόνη βλέπει το RN7, αλλά αφού ψάχνει για να κατεβάσει το activation απαντάει ότι δεν το βρίσκει.

Σήμερα προσπάθησα και με το router, που το έβγαλα σε σημείο που να το βλέπει η οθόνη, έβαλα τον κωδικό, συνδέθηκε στο WiFi, αλλά και πάλι δεν κατέβασε το αρχείο.

Προσπάθησα και με το Mi Κοινοποίηση αλλά δεν γίνεται ενεργό και έτσι δεν ενεργοποιείται το WiFi Direct του RN7.

δοκίμασε με ενεργή την "τοποθεσία" στο RN7

 

πάντως συνεχίζω να μην καταλαβαίνω αν θέλει απλώς internet στο αυτοκίνητο

αν ναι, πού κολλάει το wifi bridge?

Link to comment
Share on other sites

το direct πρέπει να έχει ενεργή την τοποθεσία διαφορετικά είναι γκριζαρισμενη η επιλογή
Link to comment
Share on other sites

Αφού παιδεύτηκα αρκετά σήμερα, με το δικό μου κινητό και της συζύγου αλλά και το router, προσπάθησα και με το Poco X3 του γιου μου που αγόρασε την προηγούμενη εβδομάδα και ολοκληρώθηκε η ενεργοποίηση, εμφανίζοντας το logo tomtom στην οθόνη.

Άνοιξα το λογαριασμό μου στην Peugeot και δείχνει πλέον Active. Τέλος, ήρθε και μήνυμα από την Peugeot ότι ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία.

Ευχαριστώ όλους όσοι συμμετείχαν στο πρόβλημα, αν και, στο Poco, απλά ενεργοποίησε το hotspot, έγραψα τον κωδικό στην οθόνη, επέλεξα να αρχίσει το ψάξιμο και ... φάνηκε η ενεργοποίηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...