Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγραψα καπου για μοναδες και μετρησεις?:blink:

Εμπειρικά και μονο καταλαβαινεις εαν μια συσκευη εχει θεματακια με κολληματα και λαγκαρισματα.

Τουλαχιστον δεν εχω δει κατι σοβαρο εγω για αυτο και το ανέφερα,εσυ θα ελεγα να το κοιταξεις το δικο σου.

Με ποια ρομ εισαι εσυ?

 

Οταν συγκρινω 2 συσκευες και λεω οτι βλέπω μεγάλη διαφορα σε smoothness δεν καταλαβαινω γιατι χρειάζεται να αναλυσω σε ποιες εφαρμογές βλέπω διαφορα ή που θα βοηθησει η δική σου εμπειρια χρησης σε σχεση με τη δικη μου (μιλαω καθαρα συγκριτικά με προηγουμενη μου εμπειρια από αλλες συσκευες). Για αυτο και μιλησα για μοναδα μετρησης αφου το τι θεωρει ο καθενας smooth ειναι καθαρά προσωπικό.

 

Αλλα ξαναλεω οτι μιλαω συγκριτικά παντα με το mi note 3 ;). Η πρότερη εμπειρία που είχα με αυτον τον soc ήταν εξαιρετική και μου κάνει εντυπωση η διαφορά που βλέπω... να βαρυναν τοσο πολυ οι εφαρμογες πια; Τι να πω. Εκτός αν οσο πάνε βαραίνουν το Miui.

 

Με την τελευταία στοκ miui global ειμαι (αλλα ιδια γνωμη ειχα και με προηγούμενες). Και παρόμοια γνώμη ειχα σχηματίσει και για το rn5 με τον 636 όπου το τοτε zenfone 3 zoom με τον 625 ηταν αρκετα πιο σβέλτο. Νομιζω οτι δεν ασχολουνται τοσο από αποψη optimization με τα redmi.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Οταν συγκρινω 2 συσκευες και λεω οτι βλέπω μεγάλη διαφορα σε smoothness δεν καταλαβαινω γιατι χρειάζεται να αναλυσω σε ποιες εφαρμογές βλέπω διαφορα ή που θα βοηθησει η δική σου εμπειρια χρησης σε σχεση με τη δικη μου (μιλαω καθαρα συγκριτικά με προηγουμενη μου εμπειρια από αλλες συσκευες). Για αυτο και μιλησα για μοναδα μετρησης αφου το τι θεωρει ο καθενας smooth ειναι καθαρά προσωπικό.

 

Αλλα ξαναλεω οτι μιλαω συγκριτικά παντα με το mi note 3 ;). Η πρότερη εμπειρία που είχα με αυτον τον soc ήταν εξαιρετική και μου κάνει εντυπωση η διαφορά που βλέπω... να βαρυναν τοσο πολυ οι εφαρμογες πια; Τι να πω. Εκτός αν οσο πάνε βαραίνουν το Miui.

 

Με την τελευταία στοκ miui global ειμαι (αλλα ιδια γνωμη ειχα και με προηγούμενες). Και παρόμοια γνώμη ειχα σχηματίσει και για το rn5 με τον 636 όπου το τοτε zenfone 3 zoom με τον 625 ηταν αρκετα πιο σβέλτο. Νομιζω οτι δεν ασχολουνται τοσο από αποψη optimization με τα redmi.

Σε ρωτησα που βλεπεις και νιωθεις τα λαγκακια,αυτο ηθελα να μαθω,και τι προβληματα δημιουργούν αυτα σε καθημερινη χρηση του κινητου.

Ετσι οπως το γραφεις το συμπερασμα που βγαζει καποιος που δεν εχει την συσκευη ειναι οτι εχει θεματα....:rolleyes:

Τεσπα ακρη δεν θα βρουμε εδω μεσα εαν αρχισουμε τα vs.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Σε ρωτησα που βλεπεις και νιωθεις τα λαγκακια,αυτο ηθελα να μαθω,και τι προβληματα δημιουργούν αυτα σε καθημερινη χρηση του κινητου.

Ετσι οπως το γραφεις το συμπερασμα που βγαζει καποιος που δεν εχει την συσκευη ειναι οτι εχει θεματα....:rolleyes:

Τεσπα ακρη δεν θα βρουμε εδω μεσα εαν αρχισουμε τα vs.

 

Γενικα Κωστα αργει σε σχεση με το mi note 3. Τι παραπάνω να γραψω; Μιλαω για συνολικη εμπειρία χρησης αφου εκεί βλέπεις το smoothness. Δεν μιλάω για speedtest.

 

Δεν ειναι το πως τα γράφω αλλά το πως τα διαβάζεις... Γιατι αν ειναι να λεμε "α εμενα φαινεται μια χαρα, μάλλον εσύ έχεις το πρόβλημα" ενω εγω μιλάω για την εμπειρία χρήσης μου σε σχέση με άλλο κινητό με ίδιο soc, ε μάλλον όντως κάπου έχει χαθεί και η άκρη και το νόημα... ;)

 

Αυτο που λεω ειναι οτι τα πάει χειρότερα από οτι θα περίμενε κάποιος για κινητο με 660 (οπως και το rn5 αντίστοιχα με τον 636 ηταν πιο κάτω από οτι περίμενες). Τώρα αν κάποιος προέρχεται από προηγούμενο redmi, εννοείται οτι δεν θα καταλάβει τι λεω. Στη τελική δεν ειναι όλοι τοσο απαιτητικοί.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα Κωστα αργει σε σχεση με το mi note 3. Τι παραπάνω να γραψω; Μιλαω για συνολικη εμπειρία χρησης αφου εκεί βλέπεις το smoothness. Δεν μιλάω για speedtest.

 

Δεν ειναι το πως τα γράφω αλλά το πως τα διαβάζεις... Γιατι αν ειναι να λεμε "α εμενα φαινεται μια χαρα, μάλλον εσύ έχεις το πρόβλημα" ενω εγω μιλάω για την εμπειρία χρήσης μου σε σχέση με άλλο κινητό με ίδιο soc, ε μάλλον όντως κάπου έχει χαθεί και η άκρη και το νόημα... ;)

 

Αυτο που λεω ειναι οτι τα πάει χειρότερα από οτι θα περίμενε κάποιος για κινητο με 660 (οπως και το rn5 αντίστοιχα με τον 636 ηταν πιο κάτω από οτι περίμενες). Τώρα αν κάποιος προέρχεται από προηγούμενο redmi, εννοείται οτι δεν θα καταλάβει τι λεω. Στη τελική δεν ειναι όλοι τοσο απαιτητικοί.

Κουβεντα να κανουμε λοιπον για το εν λογο κινητο.

Και το αλλο παλικαρι πιο πισω γραφει οτι δεν εχει θεματα,οποτε δεν ειναι πως τα διαβαζω εγω μονο.:)

Και προφανως δεν εινοι ολοι στο ιδιο επιπεδο.προσωπικα εχω στειλει συσκευη στον τοιχο,κυριολεκτικα,απο λογκαρισμα σε λαθος στιγμη που επρεπε να κω κλίση και δεν ηθελε.....

Τεσπα δεν το κουραζω αλλο.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ψιλό χοντρό κολλάει κάπου κάπου...

Χριστούγεννα ίσως το δώσω για κάτι καλύτερο....

Μάλλον το cpu είναι φορ δε πε...

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Ψιλό χοντρό κολλάει κάπου κάπου...

Χριστούγεννα ίσως το δώσω για κάτι καλύτερο....

Μάλλον το cpu είναι φορ δε πε...

Τωρα μας φωτισες εσυ.......:lol:

Εχω κατι καλο στις αγγελιες.........:p

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μας φωτισες εσυ.......:lol:

Εχω κατι καλο στις αγγελιες.........:p

 

Εεεε κολλάει αρκετά σε σημείο που θες να το σπάσεις.... Δεν μπορείς να πάρεις τηλέφωνο σε κάποιες φάσεις...

Δεν μπορείς να στείλεις μήνυμα κλπ.

Πιστεύω είναι θέμα Android.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Εεεε κολλάει αρκετά σε σημείο που θες να το σπάσεις.... Δεν μπορείς να πάρεις τηλέφωνο σε κάποιες φάσεις...

Δεν μπορείς να στείλεις μήνυμα κλπ.

Πιστεύω είναι θέμα Android.

Θέλετε να πείτε ότι το Ν7 είναι χειρότερο από το Ν5 που έχω σε απόκριση και ταχύτητα η γράφετε ότι να ναι να περνά η ώρα?Ένα χρόνο σκίζω το 5αρι καθημερινά και ούτε κιχ δεν μου έχει κάνει ποτέ....

Link to comment
Share on other sites

Θέλετε να πείτε ότι το Ν7 είναι χειρότερο από το Ν5 που έχω σε απόκριση και ταχύτητα η γράφετε ότι να ναι να περνά η ώρα?Ένα χρόνο σκίζω το 5αρι καθημερινά και ούτε κιχ δεν μου έχει κάνει ποτέ....

 

Και εκείνο κολλούσε... Νύχτα το έδιωξα μόλις πήρε το 9 έπεσε η απόδοση του κατά πολύ.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Μαπα το 7ρι λεμε..........βαλτε ολοι για πουλημα!!!!:lol:

Οποιος δεν το θελει ας μου στειλει μνμ.........αλλα μονο απο ινφο.......:lol::lol::lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

έχω το Redmi Note 6 Pro 4/64 και σκέφτομαι να πάρω το RN7

 

Ποιο από τα 2 έχει καλύτερη main κάμερα για βίντεο και φωτογραφίες (δεν με ενδιαφέρει η selfie)

 

Γιατί διαβάζω για προβλήματα με το focus στο RN7, μερικοί μιλάνε για τραγική απόδοση βίντεο σε νυχτερινή λήψη, με πολύ θόρυβο, σκοτεινό κτλ. ισχύουν αυτά;

Be Inspired...

 

LuSifer_gr

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

έχω το Redmi Note 6 Pro 4/64 και σκέφτομαι να πάρω το RN7

 

Ποιο από τα 2 έχει καλύτερη main κάμερα για βίντεο και φωτογραφίες (δεν με ενδιαφέρει η selfie)

 

Γιατί διαβάζω για προβλήματα με το focus στο RN7, μερικοί μιλάνε για τραγική απόδοση βίντεο σε νυχτερινή λήψη, με πολύ θόρυβο, σκοτεινό κτλ. ισχύουν αυτά;

 

Διάβασε το νήμα, για να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα, και μην πιστεύεις τους "μερικούς".

Link to comment
Share on other sites

Να διαβάσω 95 σελίδες είναι λίγο δύσκολο, θα μπορούσες να μου απαντήσεις εσύ όμως αν γνωρίζεις

 

Δεν χρειάζεται να διαβάσεις τις 126 (και όχι 95) σελίδες αυτού του νήματος, αλλά μπορείς να κάνεις αναζήτηση (σύνθετη) με λέξεις κλειδιά, όπως πχ xiaomi και stock ή βίντεο κλπ και θα σου βγάλει όλα τα σχετικά posts.

Link to comment
Share on other sites

μετάτην τελευταία αναβάθμιση του facebook η εφαρμογή δεν την παλεύει έχει lag αλλά μόνο το facebook.

κατα τα άλλα το κινητό πετάει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την τελευταία του Facebook απο playstore σε 117 τελειώνει και πάει σφαίρα..Μηδεν λαγκ και σκρολαρει τέλεια χωρίς να υπάρχει καθόλου κολλληματακι και σπάσιμο. Στην ερώτηση του φίλου για το Redmi note 6 σε σχέση με το 7 επειδή τα είχα και τα 2 θα σου πω.. Το 6 έχει καλύτερη μπαταρία αλλά στην κάμερα το 7 με την Gcam στις φωτογραφίες είναι ανώτερο. Με την στοκ σχεδόν το ίδιο. Στο βίντεο με στοκ και τα 2 το ίδιο θα έλεγα. Οταν χαμηλώνει το φως πέφτει πολύ η ποιότητα,σε συνθήκες καλού φωτισμού επειδή έχουν καλό οπτικό σταθεροποιητη τραβάνε ωραία βίντεο. Για εμένα γενικά πάνω κάτω οι δύο σημαντικές διαφορές 6 με 7 είναι η μπαταρία και η φωτογραφία. Αν θέλεις καλύτερη μπαταρία note 6, αν θέλεις καλύτερη φωτογραφία, note 7,στα υπόλοιπα δεν βλέπω κάτι σημαντικό.
Link to comment
Share on other sites

...επειδή έχουν καλό οπτικό σταθεροποιητη ...

 

To RN7 δεν εχει οπτικο σταθεροποιητη απο οτι ξερω και δεν νομιζω να εχει ουτε το 6....

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

...επειδή έχουν καλό οπτικό σταθεροποιητη ...

 

To RN7 δεν εχει οπτικο σταθεροποιητη απο οτι ξερω και δεν νομιζω να εχει ουτε το 6....

 

Στο βίντεο έχουν ηλεκτρονικο σταθεροποιητη, στις φωτογραφίες όχι.

Link to comment
Share on other sites

Στο βίντεο έχουν ηλεκτρονικο σταθεροποιητη, στις φωτογραφίες όχι.

 

Α,οκ συγνωμη δεν το ηξερα....;)

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Να πω όμως ότι έχει πολύ καλό eis. Συνήθως το έχω κλειστό αλλά στο rn7 το έχω ανοιχτό.

 

Δεν νομίζω να είπε ποτέ κανένας ότι το rn7 υστερεί κάπου σε σχέση με προηγούμενα redmi. Εκτός αν το rn6 παίζει σε επίπεδο ναυαρχιδων... Γιατί με αυτά γινόταν η σύγκριση και συζήτηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις τι μου κανει; Υπαρχει καποιο μοναδα μετρησης smoothness? :lol::p

 

Απλα λεω οτι σε συγκριση με το mi note 3 που ειχα παλαιοτερα (παρόμοιο hw, ανάλυση κλπ) εχουν πολυ μεγαλη διαφορά. Οκ περασε ενας χρονος απο τότε αλλα δεν νομιζω να βαρυναν τοσο πολυ οι εφαρμογες.

 

Γενικα για 660 soc θα το περιμενα πιο σβέλτο. Και αυτο το χα δει και στο rn5 που το zenfone 3 zoom με τον 625 ηταν πιο σβέλτο. Δηλαδή εχω την αισθηση οτι εχουν λιγο κακο optimization τα redmi.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αν εννοεις aosp/los based λένε οτι η gcam εχει κατωτερη απόδοση. Προφανως καποιο θέμα θα εχει με το pixel binning. Εκει φρεναρα και γω και εμεινα miui.

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ολα κιολα τη τσικουδια θα την πιουμε οπως πρεπει. Από κοντα παρέα. Εχω καταγωγή από Κρητη από τη πλευρά της μάνας μου (Ρεθυμνο) οπότε αν κατεβω κανονίζεται :)

Θα σε περιμενω φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω απογοητευθεί. Πρώτη φορά έβαλα σε τηλέφωνο θήκη τύπου βιβλίο για να προστατέψω την οθόνη του και είχα τα αντίθετα αποτέλεσματα. Το καπάκι της θήκης είναι πολύ σκληρό και μου έκανε σημάδια στην οθόνη. Γιαυτό μεγάλη προσοχή στη θήκη που βάζουμε.
Link to comment
Share on other sites

Έχω απογοητευθεί. Πρώτη φορά έβαλα σε τηλέφωνο θήκη τύπου βιβλίο για να προστατέψω την οθόνη του και είχα τα αντίθετα αποτέλεσματα. Το καπάκι της θήκης είναι πολύ σκληρό και μου έκανε σημάδια στην οθόνη. Γιαυτό μεγάλη προσοχή στη θήκη που βάζουμε.

Καλα πως τα καταφερες να κανεις φθορα με την θηκη,και μαλιστα σε gg οθονη?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλα πως τα καταφερες να κανεις φθορα με την θηκη,και μαλιστα σε gg οθονη?

Δεν μπορώ και εγώ να καταλάβω. Τόσα χρόνια όλα τα τηλέφωνα χωρίς θήκη και ούτε μία γρατζουνιά στην οθόνη. Σε αυτό με θήκη έκανε γρατζουνιές. Τώρα η είναι πολύ σκληρή η θήκη ή μας δουλεύουν οι Κινέζοι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...