Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχω ανεβάσει ακόμα μέτρηση γιατί περιμένω να στρώσει. Κατά τα άλλα πως ξέρουμε ότι μετράει σωστά;

 

 

 

Προς το παρόν πάντως κάπου 3750 μου το βγάζει (3 φορτισεις)

Αν θυμάσαι είχα ανεβάσει και μέτρηση με usb tester που οι μετρήσεις συμφωνούσαν με αυτές της εφαρμογής. Είχαμε καταλήξει πως μάλλον η Xiaomi βάλει μπαταρίες και με λιγότερα απο 4000 mah. Το θέμα είναι ότι ακόμα και έτσι με χρήση εντός σπιτιού όπως είπε ο sofo, με Eu rom, καταφερνα μια ώρα οθόνης και να απομένουν 93%, 2 ώρες στο 85%, 3 ώρες στο 75% κ.ο.κ. Πλέον κι αυτό είναι ανέφικτο καθώς χάνει σταθερά ένα 10-12% ανά ώρα. Πάντα μιλάω για χρήση εντός σπιτιού με ψιλοάψογες συνθήκες όπως του sofo. Έξω αλλάζουν τα πράγματα
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάσαι είχα ανεβάσει και μέτρηση με usb tester που οι μετρήσεις συμφωνούσαν με αυτές της εφαρμογής. Είχαμε καταλήξει πως μάλλον η Xiaomi βάλει μπαταρίες και με λιγότερα απο 4000 mah. Το θέμα είναι ότι ακόμα και έτσι με χρήση εντός σπιτιού όπως είπε ο sofo, με Eu rom, καταφερνα μια ώρα οθόνης και να απομένουν 93%, 2 ώρες στο 85%, 3 ώρες στο 75% κ.ο.κ. Πλέον κι αυτό είναι ανέφικτο καθώς χάνει σταθερά ένα 10-12% ανά ώρα. Πάντα μιλάω για χρήση εντός σπιτιού με ψιλοάψογες συνθήκες όπως του sofo. Έξω αλλάζουν τα πράγματα

 

Για τη μέτρηση δεν αμφιβάλλω. Περισσότερο για το app το λέω. Η ένσταση μου είναι ότι μπορεί να διαφέρουν σε χωρητικότητα οι μπαταρίες

 

Κατά τα άλλα η xiaomi, σε ότι συσκευή και αν έχω πιάσει, εχει μόνιμα ένα παραπάνω drain από άλλες εταιρείες. Οπότε είτε έχεις καλές συνθήκες είτε κακές δεν θα διαφέρει πολύ η μπαταρία σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να προχωρήσω σε αναβάθμιση 10.3.6.0 ή υπάρχουν θέματα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες!Λοιπον χθες και μονο χθες για πρωτη φορα μολις ανοιξα ενα παιχνιδι μου εβγαλε την παρακατω εικονα.Ηταν η πρωτη φορα που το βγαζει.Μαλιστα επειδη την πρωτη φορα δεν καταλαβα τι ειναι (εσβησε γρηγορα) επανεκκινησα το παιχχνιδι για να το δω.Σημερα που το ανοιξα ξανα δεν εβγαλε τιποτα....Τι παιζει;

%5Bimg%5Dhttps%3A//i.ibb.co/92Nkxxk/2.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες!Λοιπον χθες και μονο χθες για πρωτη φορα μολις ανοιξα ενα παιχνιδι μου εβγαλε την παρακατω εικονα.Ηταν η πρωτη φορα που το βγαζει.Μαλιστα επειδη την πρωτη φορα δεν καταλαβα τι ειναι (εσβησε γρηγορα) επανεκκινησα το παιχχνιδι για να το δω.Σημερα που το ανοιξα ξανα δεν εβγαλε τιποτα....Τι παιζει;

 

%5Bimg%5Dhttps%3A//i.ibb.co/92Nkxxk/2.jpg[/img]

Λογικά αν μπεις στην εφαρμογή Ασφάλεια θα τη βρεις εκεί μέσα την επιλογή
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

@dalain και μενα μου το βγάζει αυτό σε καθε παιχνιδι. εχω κανα 4μηνο τοκινητό. δεν είδα κάτι περίεργο μέχρι στιγμής και έχω παίξει αρκετά παιχνιδια.
Link to comment
Share on other sites

Πρόταση για θήκη πλάτης που να προστατεύει την κάμερα?

 

Από ebay

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες!Λοιπον χθες και μονο χθες για πρωτη φορα μολις ανοιξα ενα παιχνιδι μου εβγαλε την παρακατω εικονα.Ηταν η πρωτη φορα που το βγαζει.Μαλιστα επειδη την πρωτη φορα δεν καταλαβα τι ειναι (εσβησε γρηγορα) επανεκκινησα το παιχχνιδι για να το δω.Σημερα που το ανοιξα ξανα δεν εβγαλε τιποτα....Τι παιζει;

 

%5Bimg%5Dhttps%3A//i.ibb.co/92Nkxxk/2.jpg[/img]

Ασφάλεια - ενισχυτής ταχύτητας παιχνιδιών. Συνήθως τα παιχνίδια τα προσθέτει μόνο του, αλλά μπορείς κι εσύ να προσθέσεις και να αφαιρέσεις.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Νέος στην Xiaomi (Regmi Note 7), έχω μια απορία.

Στα προηγούμενα κινητά που είχα, μόλις συνέδεα μια bluetooth συσκευή, το εικονίδιο του Bluetooth άλλαζε για να φαίνεται ότι υπάρχει συσκευή συνδεδεμένη.

Στο Note 7 απ' όσο έχω δει δεν το κάνει (ενδεχομένως θέμα MIUI). Ακόμη κι όταν συνδεθεί συσκευή το εικονίδιο παραμένι ίδιο (το κλασσικό του bluetooth).

Υπάεχει κάποιος τρόπος (ρύθμιση, app, οτιδήποτε) για να γίνεται και στο Note 7

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω ενεργοποιημένη την "εξοικονόμηση μπαταρίας" θα μου έρχονται κανονικά ειδοποιήσεις των e mails μου αλλά και των social media;

Επίσης ποια είναι η διαφορά της με την "εφαρμογή εξοικονόμησης ενέργειας";

Είναι καλό να τα έχω ενεργοποιημένα και τα δύο ή όχι;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρόταση για θήκη πλάτης που να προστατεύει την κάμερα?

 

Από ebay

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχω δοκιμάσει πολλές θήκες. Αυτή είναι η καλύτερη για μένα και προστατεύει και την κάμερα...

https://www.skroutz.gr/s/17914562/Nillkin-Super-Frosted-Back-Cover-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-Xiaomi-Redmi-Note-7-7-Pro.html

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το συγκεκριμένο κινητό βγάζει άνετα μια μέρα, ήθελα να ρωτήσω τι στρατηγικές φόρτισης/εκφόρτισης της μπαταρίας θεωρείτε βέλτιστες.

 

Υποθέτω δεν το αφήνουμε (συχνά τουλάχιστον) να πέφτει κάτω από 20%. Επίσης, δεν το αφήνουμε στον φορτιστή όλο το βράδυ ή δεν έχει σημασία; Τέλος, θα ήταν καλό να μην το φορτίζουμε πάντα μέχρι το 100% αλλά πχ μέχρι το 80%;

 

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το συγκεκριμένο κινητό βγάζει άνετα μια μέρα, ήθελα να ρωτήσω τι στρατηγικές φόρτισης/εκφόρτισης της μπαταρίας θεωρείτε βέλτιστες.

 

Υποθέτω δεν το αφήνουμε (συχνά τουλάχιστον) να πέφτει κάτω από 20%. Επίσης, δεν το αφήνουμε στον φορτιστή όλο το βράδυ ή δεν έχει σημασία; Τέλος, θα ήταν καλό να μην το φορτίζουμε πάντα μέχρι το 100% αλλά πχ μέχρι το 80%;

 

Ευχαριστώ! :)

 

Γενικά όσο πιο κοντά στο 50-80 είσαι τόσο το καλύτερο. Κατά τα άλλα δεν χρειάζεται να γίνεις και εμμονικος. Απλά οπότε τύχει να μπορείς να φορτισεις το βάζεις μπριζα... Δε θα λες α είναι 40% ας το αφήσω αργοτερα. Ούτε όμως να τρελαίνεσαι κιόλας. Απλά τα φορτιζεις οπότε έχεις χρόνο.

 

Προσωπικά παίζω συνήθως 40-90κατι

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το συγκεκριμένο κινητό βγάζει άνετα μια μέρα, ήθελα να ρωτήσω τι στρατηγικές φόρτισης/εκφόρτισης της μπαταρίας θεωρείτε βέλτιστες.

 

Καλησπέρα, αν έχεις χρόνο δες το βίντεο του Κυρίτση που μιλαει για αυτό το θέμα και εξηγεί (ή και καταρρίπτει) κάποια πράγματα σχετικά με τη φόρτιση!

 

 

Προσωπικά (όχι σε rn7) προσπαθώ να το φορτίζω κάπου στο 50% και το αφήνω μέχρι 92-96%, γιατί κάτω από το 50% δίνει πολλά mA και ζεσταίνει η συσκευή και πάνω από 90% "κόβει" και αργεί πολύ να φτάσει στο 100.

 

:)

Edited by Newkid
link
Link to comment
Share on other sites

Γενικά όσο πιο κοντά στο 50-80 είσαι τόσο το καλύτερο. Κατά τα άλλα δεν χρειάζεται να γίνεις και εμμονικος. Απλά οπότε τύχει να μπορείς να φορτισεις το βάζεις μπριζα... Δε θα λες α είναι 40% ας το αφήσω αργοτερα. Ούτε όμως να τρελαίνεσαι κιόλας. Απλά τα φορτιζεις οπότε έχεις χρόνο.

 

Προσωπικά παίζω συνήθως 40-90κατι

 

Καλησπέρα, αν έχεις χρόνο δες το βίντεο του Κυρίτση που μιλαει για αυτό το θέμα και εξηγεί (ή και καταρρίπτει) κάποια πράγματα σχετικά με τη φόρτιση!

 

 

Προσωπικά (όχι σε rn7) προσπαθώ να το φορτίζω κάπου στο 50% και το αφήνω μέχρι 92-96%, γιατί κάτω από το 50% δίνει πολλά mA και ζεσταίνει η συσκευή και πάνω από 90% "κόβει" και αργεί πολύ να φτάσει στο 100.

 

:)

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες! Αυτά που λέτε υπέθετα όντως και εγώ! Και το βίντεο του Κυρίτση πολύ καλό! :up::respect:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Νέος στην Xiaomi (Regmi Note 7), έχω μια απορία.

Στα προηγούμενα κινητά που είχα, μόλις συνέδεα μια bluetooth συσκευή, το εικονίδιο του Bluetooth άλλαζε για να φαίνεται ότι υπάρχει συσκευή συνδεδεμένη.

Στο Note 7 απ' όσο έχω δει δεν το κάνει (ενδεχομένως θέμα MIUI). Ακόμη κι όταν συνδεθεί συσκευή το εικονίδιο παραμένι ίδιο (το κλασσικό του bluetooth).

Υπάεχει κάποιος τρόπος (ρύθμιση, app, οτιδήποτε) για να γίνεται και στο Note 7

 

Thanks!

 

αλλάζει το σηματάκι όταν το συνδέεις

κοίτα το την ώρα που το συνδέεις και θα δεις ότι αλλάζει και μένει διαφορετικό από ότι όταν δεν είναι συνδεδεμένο

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε η εξής ενημέρωση 10.3.6.0.

Την έχει βάλει κανείς? Βελτιώνεται τίποτα?

 

Από τη σελ. 178 ξεκινάει η συζήτηση για την 10.3.6

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να γίνει μετονομασία των εικονιδίων και πως;

Μετά την εγκατάσταση των gcam έχω 2 εικονίδια "Κάμερα"

Link to comment
Share on other sites

Με τον προεγκατεστημένο launcher όχι, με άλλο ναι.

 

Με τον Poco πως;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά έχω ένα rn7 εδώ και περίπου ένα μήνα αλλά έχω θέμα με το σήμα του παρόχου(wind).Μέσα στο σπίτι έχω μόνο μια γραμμή πάντα και γενικά δεν έχω καθόλου καλό σήμα έξω.Ξερει κανείς γιατί, μήπως θέλει κάποια εξτρα ρύθμιση;Με το παλιό κινητό δεν είχα κανένα πρόβλημα(huawei p9 lite)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...