Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

41 minutes ago, Tasos19s said:

Τι αυτοκίνητο έχεις ακριβώς; 

X2 f39

43 minutes ago, panoszavra said:

Δεν έχω καταφέρει να δώσω λύση. Και μου το είχε κάνει και παλαιότερα αλλά είχε στρώσει. 

Εχεις το ίδιο θέμα; 

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

3 ώρες πριν, montoya_42 said:

X2 f39

Εχεις το ίδιο θέμα; 

Ναι. Εδώ και 2 εβδομάδες περίπου. Το είχα και παλαιότερα σε ανύποπτο χρόνο πάλι. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω δοκιμάσει σχεδόν ολες τς εφαρμογές για email...στο s23u με κάλυπτε στο 100% η Samsung mail... Στο αιφον εχω 2 εφαρμογές για mail..της αππλ για hotmail και gmail(δεν το χρησιμοποιώ) και την εφαρμογή του zoho(εχω 3 λογαριασμούς εκεί)... Η αμέσως επόμενη ηταν η spark που ειναι εξαιρετική αλλα με χάλαγε νομίζω το interface της..

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, arxontas2323 said:

Παιδιά εχω δοκιμάσει σχεδόν ολες τς εφαρμογές για email...στο s23u με κάλυπτε στο 100% η Samsung mail... Στο αιφον εχω 2 εφαρμογές για mail..της αππλ για hotmail και gmail(δεν το χρησιμοποιώ) και την εφαρμογή του zoho(εχω 3 λογαριασμούς εκεί)... Η αμέσως επόμενη ηταν η spark που ειναι εξαιρετική αλλα με χάλαγε νομίζω το interface της..

Για gmail βάζουμε την εφαρμογή της google 

Στο μαμά apple mail δεν δουλεύει. Δεν έχει push notifications 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Tasos19s said:

Για gmail βάζουμε την εφαρμογή της google 

Στο μαμά apple mail δεν δουλεύει. Δεν έχει push notifications 

Το ξερω...γ αυτο εβαλα την παρένθεση...επειδή δεν το χρησιμοποιώ το εχω βάλει ν ελέγχει μόνο του..στο s23u το ειχα χειροκίνητα οταν μπω εγω και επειδή δεν θέλω να εχω και 3η εφαρμογή στο αιφον...αλλα ναι η εφαρμογή mail και το τηλέφωνο θέλουν εχθές ριζικο update 

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, arxontas2323 said:

Το ξερω...γ αυτο εβαλα την παρένθεση...επειδή δεν το χρησιμοποιώ το εχω βάλει ν ελέγχει μόνο του..στο s23u το ειχα χειροκίνητα οταν μπω εγω και επειδή δεν θέλω να εχω και 3η εφαρμογή στο αιφον...αλλα ναι η εφαρμογή mail και το τηλέφωνο θέλουν εχθές ριζικο update 

Εμένα πάλι με βολεύουν απλά πράγματα χωρίς πολύ πληροφορία 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Tasos19s said:

Εμένα πάλι με βολεύουν απλά πράγματα χωρίς πολύ πληροφορία 

αρα μπορεις να κανεις την δουλεια σου και με το κινητο της υπογραφης;

θεωρειται πολυ πληροφορια να δεις σε μια επαφη ιστορικο κλησης; μιλαμε κινητο για επαγγελματικη χρηση...

αν ημουν στην ηλικια των 18 και εμενα δεν θα με ενοιαζε...

ή θεωρεις περιττη πληροφορια να λαμβάνει άμεσα τα email;

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, arxontas2323 said:

αρα μπορεις να κανεις την δουλεια σου και με το κινητο της υπογραφης;

θεωρειται πολυ πληροφορια να δεις σε μια επαφη ιστορικο κλησης; μιλαμε κινητο για επαγγελματικη χρηση...

αν ημουν στην ηλικια των 18 και εμενα δεν θα με ενοιαζε...

ή θεωρεις περιττη πληροφορια να λαμβάνει άμεσα τα email;

Τα email έρχονται άμεσα 

Το είπαμε αυτό μην λεμε τα ίδια συνέχεια 

Ιστορικο κλήσης ναι δείχνει αρκετά πράγματα ήδη 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, arxontas2323 said:

αρα μπορεις να κανεις την δουλεια σου και με το κινητο της υπογραφης;

θεωρειται πολυ πληροφορια να δεις σε μια επαφη ιστορικο κλησης; μιλαμε κινητο για επαγγελματικη χρηση...

αν ημουν στην ηλικια των 18 και εμενα δεν θα με ενοιαζε...

ή θεωρεις περιττη πληροφορια να λαμβάνει άμεσα τα email;

@arxontas2323 ενώ συμφωνώ μαζί σου , θέλω απλά να σου πω ότι εσύ , εγώ και όσοι άλλοι έχουν τις ίδιες ανάγκες με μας από ένα smartphone, είμαστε ένα σχετικά μικρό ποσοστό του συνόλου των χρηστών iPhone συσκευών. Ο Τάσος τείνει προς το υπόλοιπο ποσοστό χρηστών που η χρήση που κάνουν είναι τέτοια που καλύπτονται απόλυτα από τις υπάρχουσες δυνατότητες της συσκευής. Και εάν δεν καλύπτονται απόλυτα δεν τους επηρεάζουν ιδιαίτερα οι ελλείψεις. 
Μπορεί να σου φαίνεται παράξενο που δεν διαμαρτύρονται για τις ελλείψεις αλλά έτσι είναι. Άλλη χρήση , άλλες ανάγκες. 
 Και φαντάσου ότι στα forums που είμαστε εμείς υπάρχουν οι ψαγμένοι χρήστες. Οι υπόλοιποι στην πλειοψηφία τους απλά κάνουν κλήσεις , στέλνουν μηνύματα στις social εφαρμογές και βγάζουν φωτογραφίες. Άντε και κάποιο mail. 
 Και για να κλείσω, το iPhone δεν είναι επαγγελματικό κινητό με την έννοια που εσύ κι εγώ θελουμε. Δυστυχώς για εμάς βέβαια. 
Ελπίζω στο iOS 18 για αρκετές προσθήκες από αυτές που έχουμε εμείς ανάγκη. Οψόμεθα. 
 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, panoszavra said:

@arxontas2323 ενώ συμφωνώ μαζί σου , θέλω απλά να σου πω ότι εσύ , εγώ και όσοι άλλοι έχουν τις ίδιες ανάγκες με μας από ένα smartphone, είμαστε ένα σχετικά μικρό ποσοστό του συνόλου των χρηστών iPhone συσκευών. Ο Τάσος τείνει προς το υπόλοιπο ποσοστό χρηστών που η χρήση που κάνουν είναι τέτοια που καλύπτονται απόλυτα από τις υπάρχουσες δυνατότητες της συσκευής. Και εάν δεν καλύπτονται απόλυτα δεν τους επηρεάζουν ιδιαίτερα οι ελλείψεις. 
Μπορεί να σου φαίνεται παράξενο που δεν διαμαρτύρονται για τις ελλείψεις αλλά έτσι είναι. Άλλη χρήση , άλλες ανάγκες. 
 Και φαντάσου ότι στα forums που είμαστε εμείς υπάρχουν οι ψαγμένοι χρήστες. Οι υπόλοιποι στην πλειοψηφία τους απλά κάνουν κλήσεις , στέλνουν μηνύματα στις social εφαρμογές και βγάζουν φωτογραφίες. Άντε και κάποιο mail. 
 Και για να κλείσω, το iPhone δεν είναι επαγγελματικό κινητό με την έννοια που εσύ κι εγώ θελουμε. Δυστυχώς για εμάς βέβαια. 
Ελπίζω στο iOS 18 για αρκετές προσθήκες από αυτές που έχουμε εμείς ανάγκη. Οψόμεθα. 
 

Έτσι είναι 

Η μεγάλη μάζα κάνει τα 10 βασικά που προσφέρει η συσκευή όπως τα προσφέρει 

Αυτοι που σκαλίζουν και σκαλίζουν συνήθως δεν αντέχουν με το iPhone 

Τα πρώτα χρόνια κι εγώ ερχόμενος από windows και android όλα μου φαίνονταν στραβά 

Τώρα έμαθα έτσι να ψάχνω τον τρόπο που προσφέρει η apple όχι αυτό που εγώ έχω στο μυαλό μου 

Πολλα από αυτά που θα ήθελα να κάνω δεν τα κάνω και τελείωσε και πάει 


Εχω και android παράλληλα μην νομίζεις. 
Ξερω τις αδυναμίες του ενός και τις αδυναμίες του άλλου 

 

Ο καθένας απλά επιλέγει με τι θέλει να πορευτεί 


Πιο επάνω μου έγραψε κάποιος ότι και με το κινητό της υπογραφής μου ίσως να βολεύομαι 

 

Θα έλεγα ότι ναι αν δεν ήταν το Viber σίγουρα θα χρησιμοποιούσα βασική μου συσκευή το Nokia 8800 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, panoszavra said:

@arxontas2323 ενώ συμφωνώ μαζί σου , θέλω απλά να σου πω ότι εσύ , εγώ και όσοι άλλοι έχουν τις ίδιες ανάγκες με μας από ένα smartphone, είμαστε ένα σχετικά μικρό ποσοστό του συνόλου των χρηστών iPhone συσκευών. Ο Τάσος τείνει προς το υπόλοιπο ποσοστό χρηστών που η χρήση που κάνουν είναι τέτοια που καλύπτονται απόλυτα από τις υπάρχουσες δυνατότητες της συσκευής. Και εάν δεν καλύπτονται απόλυτα δεν τους επηρεάζουν ιδιαίτερα οι ελλείψεις. 
Μπορεί να σου φαίνεται παράξενο που δεν διαμαρτύρονται για τις ελλείψεις αλλά έτσι είναι. Άλλη χρήση , άλλες ανάγκες. 
 Και φαντάσου ότι στα forums που είμαστε εμείς υπάρχουν οι ψαγμένοι χρήστες. Οι υπόλοιποι στην πλειοψηφία τους απλά κάνουν κλήσεις , στέλνουν μηνύματα στις social εφαρμογές και βγάζουν φωτογραφίες. Άντε και κάποιο mail. 
 Και για να κλείσω, το iPhone δεν είναι επαγγελματικό κινητό με την έννοια που εσύ κι εγώ θελουμε. Δυστυχώς για εμάς βέβαια. 
Ελπίζω στο iOS 18 για αρκετές προσθήκες από αυτές που έχουμε εμείς ανάγκη. Οψόμεθα. 
 

Σιγουρα συμφωνω μαζι σου σε ολα οσα γράφεις...το προβλημα είναι οτι οι παλιοί χρήστες αιφον  δεν ξέρουν τι δυνατότητες υπάρχουν αν δεν έχουν δοκιμάσει κάποιο android...σίγουρα αμα τους δώσουν παραπάνω επιλογές όπως ιστορικό κλήσεων επαφής πάρα πολλά άτομα θα το αξιοποιήσουν... έτσι έγινε και με το ιστορικό κλήσεων που αυξήθηκε απο το 100 στα 2000...ξέρεις πόσοι χρήστες αιφον μου είπαν οτι επιτέλους έγινε;

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, arxontas2323 said:

Σιγουρα συμφωνω μαζι σου σε ολα οσα γράφεις...το προβλημα είναι οτι οι παλιοί χρήστες αιφον  δεν ξέρουν τι δυνατότητες υπάρχουν αν δεν έχουν δοκιμάσει κάποιο android...σίγουρα αμα τους δώσουν παραπάνω επιλογές όπως ιστορικό κλήσεων επαφής πάρα πολλά άτομα θα το αξιοποιήσουν... έτσι έγινε και με το ιστορικό κλήσεων που αυξήθηκε απο το 100 στα 2000...ξέρεις πόσοι χρήστες αιφον μου είπαν οτι επιτέλους έγινε;

Ναι απλά δεν σκάμε αν κάτι δεν υπάρχει 

Αν το δώσουν έχει καλώς 

Οχι πάντα βέβαια γιατί πολλές φορές οι πολλές δυνατότητες δημιουργούν προβλήματα και bug 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, panoszavra said:

@arxontas2323 ενώ συμφωνώ μαζί σου , θέλω απλά να σου πω ότι εσύ , εγώ και όσοι άλλοι έχουν τις ίδιες ανάγκες με μας από ένα smartphone, είμαστε ένα σχετικά μικρό ποσοστό του συνόλου των χρηστών iPhone συσκευών. Ο Τάσος τείνει προς το υπόλοιπο ποσοστό χρηστών που η χρήση που κάνουν είναι τέτοια που καλύπτονται απόλυτα από τις υπάρχουσες δυνατότητες της συσκευής. Και εάν δεν καλύπτονται απόλυτα δεν τους επηρεάζουν ιδιαίτερα οι ελλείψεις. 
Μπορεί να σου φαίνεται παράξενο που δεν διαμαρτύρονται για τις ελλείψεις αλλά έτσι είναι. Άλλη χρήση , άλλες ανάγκες. 
 Και φαντάσου ότι στα forums που είμαστε εμείς υπάρχουν οι ψαγμένοι χρήστες. Οι υπόλοιποι στην πλειοψηφία τους απλά κάνουν κλήσεις , στέλνουν μηνύματα στις social εφαρμογές και βγάζουν φωτογραφίες. Άντε και κάποιο mail. 
 Και για να κλείσω, το iPhone δεν είναι επαγγελματικό κινητό με την έννοια που εσύ κι εγώ θελουμε. Δυστυχώς για εμάς βέβαια. 
Ελπίζω στο iOS 18 για αρκετές προσθήκες από αυτές που έχουμε εμείς ανάγκη. Οψόμεθα. 
 

Ακριβώς αυτό Πάνο. Και το να ζητάς τα αυτονόητα  θεωρείται wow. Σκέψου πως έρχονται στο ios πράγματα που υπάρχουν χρόνια απέναντι (πχ windget) και θεωρείται επανάσταση. 

Με απλά λόγια ο κόσμος θέλει να έχει το μήλο στην πλάτη με κάθε τίμημα (υποχώρηση). Σαν τις γυναίκες που έχουν ως αρχή "μπρος στα κάλη τι είναι ο πόνος"......😁 

Εγώ ακόμη ψάχνω κάτι που μου προσφέρει το ios και δεν το είχα ή το είχα κατώτερο. Αντίθετα εχω παααααρα πολλές περιπτώσεις για το αντίθετο. Και υποτίθεται πως πήρα την καλύτερη (για πολλούς) συσκευή άρα θα έπρεπε να ενθουσιαστω. 

Καλώς όσοι βολευονται αλλά πρέπει να έχεις πολύ χαμηλά στάνταρς για το λογισμικό ώστε να βολευτείς. Καλά, αν είσαι και επαγγελματίας αρχίζει το κλάμα......

17 minutes ago, Tasos19s said:

Ναι απλά δεν σκάμε αν κάτι δεν υπάρχει 

Αν το δώσουν έχει καλώς 

 

Αυτό είναι η μεγάλη επιτυχία της Apple. Να προσαρμόζονται οι χρήστες στο λειτουργικό και όχι το λειτουργικό στις ανάγκες τους. 

Δηλαδή θέλω να κάνω 10 πράγματα με την συσκευή μου, να μου δίνει η Apple τα 3 κι εγώ να είμαι ευχαριστημένος. Να μη ζητάω ΤΊΠΟΤΑ περισσότερο. 

Δεν το γράφω προσωπικά σε εσένα αλλά με αφορμή το σχόλιο. Το βλέπω έντονα στους φίλους μου. 

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, montoya_42 said:

Ακριβώς αυτό Πάνο. Και το να ζητάς τα αυτονόητα  θεωρείται wow. Σκέψου πως έρχονται στο ios πράγματα που υπάρχουν χρόνια απέναντι (πχ windget) και θεωρείται επανάσταση. 

Με απλά λόγια ο κόσμος θέλει να έχει το μήλο στην πλάτη με κάθε τίμημα (υποχώρηση). Σαν τις γυναίκες που έχουν ως αρχή "μπρος στα κάλη τι είναι ο πόνος"......😁 

Εγώ ακόμη ψάχνω κάτι που μου προσφέρει το ios και δεν το είχα ή το είχα κατώτερο. Αντίθετα εχω παααααρα πολλές περιπτώσεις για το αντίθετο. Και υποτίθεται πως πήρα την καλύτερη (για πολλούς) συσκευή άρα θα έπρεπε να ενθουσιαστω. 

Καλώς όσοι βολευονται αλλά πρέπει να έχεις πολύ χαμηλά στάνταρς για το λογισμικό ώστε να βολευτείς. Καλά, αν είσαι και επαγγελματίας αρχίζει το κλάμα......

Αυτό είναι η μεγάλη επιτυχία της Apple. Να προσαρμόζονται οι χρήστες στο λειτουργικό και όχι το λειτουργικό στις ανάγκες τους. 

Δηλαδή θέλω να κάνω 10 πράγματα με την συσκευή μου, να μου δίνει η Apple τα 3 κι εγώ να είμαι ευχαριστημένος. Να μη ζητάω ΤΊΠΟΤΑ περισσότερο. 

Δεν το γράφω προσωπικά σε εσένα αλλά με αφορμή το σχόλιο. Το βλέπω έντονα στους φίλους μου. 

Μπορείς να τους στείλεις μήνυμα και να ζητήσεις ότι θέλεις 

Εγω δεν τρώω την ψυχή μου με αυτά 

Και το bmw που είχα του 2001 μοντέλο είχε περισσότερα από το Mercedes 2020 της γυναίκας μου 

Επιλογη μου ήταν να εμένα με το bmw


Δυστυχως αν δεν σου κάνει πρέπει να αλλάξεις λογισμικό γιατί αυτά που θες να κανείς μπορεί να αργήσουν να έρθουν στο iOS ή να μην γίνουν ποτέ 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Tasos19s said:

Μπορείς να τους στείλεις μήνυμα και να ζητήσεις ότι θέλεις 

Εγω δεν τρώω την ψυχή μου με αυτά 

Και το bmw που είχα του 2001 μοντέλο είχε περισσότερα από το Mercedes 2020 της γυναίκας μου 

Επιλογη μου ήταν να εμένα με το bmw


Δυστυχως αν δεν σου κάνει πρέπει να αλλάξεις λογισμικό γιατί αυτά που θες να κανείς μπορεί να αργήσουν να έρθουν στο iOS ή να μην γίνουν ποτέ 

 

Θα πρέπει να αλλάξω και αυτοκίνητο......😁 😁 

31 minutes ago, motoboots said:

Ρε ‘σείς, τόσα χρόνια, δεν βαρεθήκατε;

Κοίτα, στο myphone είμαστε οπότε τέτοιες συζητήσεις θα γίνονται. 

Εσύ πχ δεν βαρέθηκες να λες παναθηναϊκός ή Ολυμπιακός;;;  Κάπως έτσι είναι. Και θεωρώ πως το επίπεδο όλων είναι αρκετά καλό πάρα τις διαφορές μας. 

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, motoboots said:

Ρε ‘σείς, τόσα χρόνια, δεν βαρεθήκατε;

Να μη μιλάμε..

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, montoya_42 said:

Θα πρέπει να αλλάξω και αυτοκίνητο......😁 😁 

Κοίτα, στο myphone είμαστε οπότε τέτοιες συζητήσεις θα γίνονται. 

Εσύ πχ δεν βαρέθηκες να λες παναθηναϊκός ή Ολυμπιακός;;;  Κάπως έτσι είναι. Και θεωρώ πως το επίπεδο όλων είναι αρκετά καλό πάρα τις διαφορές μας. 

Όλοι κάπως εγκλωβιστήκαμε μην νομίζεις 

Οπως είπα έχω και android. Είχα μια ζωή άρα ξέρω τις δυνατότητες 

Επιλέγω iOS όμως 

Ο καθένας για τους λόγους του 

Εσυ για το car play 

Εγω για το Apple Watch και το MacBook (το οποίο με windows δουλεύει καλύτερα από ότι το Mac OS) 

Τι ψάχνεις; 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Tasos19s said:

Όλοι κάπως εγκλωβιστήκαμε μην νομίζεις 

Οπως είπα έχω και android. Είχα μια ζωή άρα ξέρω τις δυνατότητες 

Επιλέγω iOS όμως 

Ο καθένας για τους λόγους του 

Εσυ για το car play 

Εγω για το Apple Watch και το MacBook (το οποίο με windows δουλεύει καλύτερα από ότι το Mac OS) 

Τι ψάχνεις; 

Αν και προσωπικά δεν φοράω ρολόι (πάσης φύσεως) από το 1985, βλέπω πολλούς να προτιμούν το μήλο για το ρολόι (το βλέπω και στη σύζυγο). 

Τελικά οι περισσότεροι προτιμούν iphone για άλλους λόγους (όπως εμείς) πάρα για το ίδιο.....😂😂😂

Αστειεύομαι βέβαια.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρεται παραπάνω, δυστυχώς, όσο και να προσπάθησα, δεν κατάφερα να εξοικειωθω με το iOS. Ναι, είχα και έχω την επαφή με το λογισμικό μέσω του iPad, εκεί όμως, δεν το αλλάζω, επειδή πολύ απλά, είναι ότι καλύτερο σε τάμπλετ, χωρίς περιστροφές, είναι μια αγορά την οποία δε μετάνιωσα. Για τη χρήση που του κάνω (κυρίως σκρολάρισμα και σερφαρισμα), ίσως έδωσα πολλά χρήματα, παρόλα αυτά, δεν με δυσκόλεψε όπως το iPhone και εξηγούμαι.

Σε μια συσκευή όπου χρησιμοποιείται κυρίως για σερφαρισμα, σοσιαλ, φωτογραφίες κτλ, κανείς δεν πρόκειται να καταλάβει τις ιδιαιτερότητες του εκάστοτε λογισμικού, πέραν των διαφορών στο interface, με τέτοιου είδους χρήση, δύσκολα καταλαβαίνει κάποιος αδαής τα προτερήματα και τα ελαττώματα του κάθε λογισμικού.

Αυτό που δεν κατάφερα να συνηθίσω με το iPhone, είναι οι ιδιαιτερότητες του λογισμικού, ναι, δεν κατάφερα να προσαρμοστώ στις ιδιαιτερότητες του. Πρακτικά, μικροπράγματα ήταν τα όσα με δυσκόλεψαν, μαζεύτηκαν όμως αρκετά με την πάροδο του χρόνου και αποφάσισα να επιστρέψω στα γνώριμα λημέρια του Android, για να χρησιμοποιήσω το κινητό όπως ακριβώς θέλω, χωρίς κανέναν απολύτως περιορισμό.

Συν τοις άλλοις, αν εξαιρέσουμε τις ναυαρχίδες της σειράς (Pro & Pro Max), πιστεύω ότι τα απλά τηλέφωνα της σειράς, είναι αντίστοιχα ενός πάρα πολύ καλού midrange Android και επειδή πάνω κάτω οι περισσότεροι κάνουν πολύ συγκεκριμένη χρήση, δεν αξίζει να δώσει κάποιος πολλά παραπάνω χρήματα για να κάνει τα βασικά και μόνο, εκτός αν πρόκειται να αξιοποιήσει πλήρως όλες τις δυνατότητες λογισμικού και hardware.

Προσέξτε, δε λέω ότι δεν αξίζει το iPhone, έχει κάποια πράγματα τα οποία κάνει πολύ καλά, δεν είναι όμως το μάννα εξ ουρανού όπως πιστεύουν και υποστηρίζουν πολλοί και επίσης, πολύ απλά, επειδή δεν μου κάνει, δε σημαίνει ότι είναι του πεταματού.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tsimisde said:

Μιας και αναφέρεται παραπάνω, δυστυχώς, όσο και να προσπάθησα, δεν κατάφερα να εξοικειωθω με το iOS. Ναι, είχα και έχω την επαφή με το λογισμικό μέσω του iPad, εκεί όμως, δεν το αλλάζω, επειδή πολύ απλά, είναι ότι καλύτερο σε τάμπλετ, χωρίς περιστροφές, είναι μια αγορά την οποία δε μετάνιωσα. Για τη χρήση που του κάνω (κυρίως σκρολάρισμα και σερφαρισμα), ίσως έδωσα πολλά χρήματα, παρόλα αυτά, δεν με δυσκόλεψε όπως το iPhone και εξηγούμαι.

Σε μια συσκευή όπου χρησιμοποιείται κυρίως για σερφαρισμα, σοσιαλ, φωτογραφίες κτλ, κανείς δεν πρόκειται να καταλάβει τις ιδιαιτερότητες του εκάστοτε λογισμικού, πέραν των διαφορών στο interface, με τέτοιου είδους χρήση, δύσκολα καταλαβαίνει κάποιος αδαής τα προτερήματα και τα ελαττώματα του κάθε λογισμικού.

Αυτό που δεν κατάφερα να συνηθίσω με το iPhone, είναι οι ιδιαιτερότητες του λογισμικού, ναι, δεν κατάφερα να προσαρμοστώ στις ιδιαιτερότητες του. Πρακτικά, μικροπράγματα ήταν τα όσα με δυσκόλεψαν, μαζεύτηκαν όμως αρκετά με την πάροδο του χρόνου και αποφάσισα να επιστρέψω στα γνώριμα λημέρια του Android, για να χρησιμοποιήσω το κινητό όπως ακριβώς θέλω, χωρίς κανέναν απολύτως περιορισμό.

Συν τοις άλλοις, αν εξαιρέσουμε τις ναυαρχίδες της σειράς (Pro & Pro Max), πιστεύω ότι τα απλά τηλέφωνα της σειράς, είναι αντίστοιχα ενός πάρα πολύ καλού midrange Android και επειδή πάνω κάτω οι περισσότεροι κάνουν πολύ συγκεκριμένη χρήση, δεν αξίζει να δώσει κάποιος πολλά παραπάνω χρήματα για να κάνει τα βασικά και μόνο, εκτός αν πρόκειται να αξιοποιήσει πλήρως όλες τις δυνατότητες λογισμικού και hardware.

Προσέξτε, δε λέω ότι δεν αξίζει το iPhone, έχει κάποια πράγματα τα οποία κάνει πολύ καλά, δεν είναι όμως το μάννα εξ ουρανού όπως πιστεύουν και υποστηρίζουν πολλοί και επίσης, πολύ απλά, επειδή δεν μου κάνει, δε σημαίνει ότι είναι του πεταματού.

Κι όμως υπάρχει αντίπαλος του iPad κατά κάποιο τρόπο 

Λεγεται surface και είναι κανονικός υπολογιστής σε compact μέγεθος με οθόνη αφής και έξτρα μαγνητικό πληκτρολόγιο και ασύρματο ποντίκι 

Το iPad με κούραζε πολύ που δεν έπαιζε YouTube στο παρασκήνιο για να κανείς κάτι άλλο την ώρα που άκουγες ένα βίντεο, δεν τρέχει εφαρμογές windows που όσο και να πεις είναι απαραίτητες αλλά και έπρεπε να έχεις και έξτρα υπολογιστή κανονικό δεν μπορείς να ζήσεις μόνο με iPad 

Έχει και πολλά πλεονεκτήματα βέβαια αλλά εγώ είχα βρει την χαρά μου με το surface 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, montoya_42 said:

 Κοίτα, στο myphone είμαστε οπότε τέτοιες συζητήσεις θα γίνονται. 

Εσύ πχ δεν βαρέθηκες να λες παναθηναϊκός ή Ολυμπιακός;;;  Κάπως έτσι είναι. Και θεωρώ πως το επίπεδο όλων είναι αρκετά καλό πάρα τις διαφορές μας. 

Το πρόβλημα είναι ότι πιστεύεις πως έχουμε διαφορές. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, arxontas2323 said:

Σιγουρα συμφωνω μαζι σου σε ολα οσα γράφεις...το προβλημα είναι οτι οι παλιοί χρήστες αιφον  δεν ξέρουν τι δυνατότητες υπάρχουν αν δεν έχουν δοκιμάσει κάποιο android...σίγουρα αμα τους δώσουν παραπάνω επιλογές όπως ιστορικό κλήσεων επαφής πάρα πολλά άτομα θα το αξιοποιήσουν... έτσι έγινε και με το ιστορικό κλήσεων που αυξήθηκε απο το 100 στα 2000...ξέρεις πόσοι χρήστες αιφον μου είπαν οτι επιτέλους έγινε;

Μωρέ άσε όσους έχουν άγνοια στην ευτυχία τους. 😁

Αφού πραγματικά είναι ευτυχισμένοι με αυτό που έχουν, γιατί να τους αναφέρεις προβλήματα που αφορούν εσένα. 
 Πες τα εδώ να γκρινιάζουμε παρέα. 

2 ώρες πριν, Tasos19s said:

Εγω για το Apple Watch και το MacBook (το οποίο με windows δουλεύει καλύτερα από ότι το Mac OS) 

Για πες λεπτομέρειες. Σε τι δουλεύει  καλύτερα

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Tasos19s said:

Κι όμως υπάρχει αντίπαλος του iPad κατά κάποιο τρόπο 

Λεγεται surface και είναι κανονικός υπολογιστής σε compact μέγεθος με οθόνη αφής και έξτρα μαγνητικό πληκτρολόγιο και ασύρματο ποντίκι 

Το iPad με κούραζε πολύ που δεν έπαιζε YouTube στο παρασκήνιο για να κανείς κάτι άλλο την ώρα που άκουγες ένα βίντεο, δεν τρέχει εφαρμογές windows που όσο και να πεις είναι απαραίτητες αλλά και έπρεπε να έχεις και έξτρα υπολογιστή κανονικό δεν μπορείς να ζήσεις μόνο με iPad 

Έχει και πολλά πλεονεκτήματα βέβαια αλλά εγώ είχα βρει την χαρά μου με το surface 

Σαφώς, το iPad δεν το χρησιμοποιώ ως κύριο εργαλείο δουλειάς, τα όσα χρειάζομαι, εδώ και χρόνια τα δουλεύω με Windows συνεπώς, αναγκαστικά το κύριο εργαλείο μου, είναι τα Windows, όλα τα υπόλοιπα, δευτερεύοντα επομένως, για εργαλεία δευτερεύοντα (smartphone, tablet), η Apple με βολεύει αν και όπως έδειξε η εμπειρία, το  iPad μόνο και ίσως, με βολεύει επειδή μπορώ να λειτουργήσω με τις εφαρμογές τις οποίες ήδη ξέρω, κυρίως αυτές της Google. Της Microsoft, μόνο το Office μπορεί να δουλέψει κάποιος αλλά, είχα συναντήσει κάποια κολλήματα με το γεγονός ότι έπρεπε να ανεβάσω το αρχείο στο Onedrive, να ανοίξω το Office στο iPad και να κάνω επεξεργασία, αυτό, τις περισσότερες φορές δεν γινόταν. Και επίσης, εκεί αντιλήφθηκα το θέμα του να μη γίνεται αποστολή αρχείων μέσω Bluetooth, δεν το κάνω κάθε μέρα αλλά, όσες φορές χρειάστηκε να μεταφέρω αρχεία, έπρεπε να πάω Θεσσαλονίκη μέσω Καλαμάτας και αυτό με απώθησε από το iOS. 

Το iPad, το πήρα με το σκεπτικό να λειτουργεί ως δεύτερο λάπτοπ, κυρίως λόγω βάρους, για να μη χρειάζεται δουλειές που μπορώ να κάνω και με αυτό, να ανοίγω υπολογιστή για να γίνουν αλλά, τελικά, με τα κολλήματα του λογισμικού, η σίγουρη και δοκιμασμένη λύση των Windows, έκανε τη δουλειά, χωρίς πειραματισμούς, πατέντες κτλ. 

Επομένως, καταλήγω σε αυτό που αναφέρουν πολλοί reviewers, έχει να κάνει με το τι ζητάει και θέλει ο κάθε χρήστης, αυτό καθορίζει την επιλογή του. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, montoya_42 said:

Αν και προσωπικά δεν φοράω ρολόι (πάσης φύσεως) από το 1985, βλέπω πολλούς να προτιμούν το μήλο για το ρολόι (το βλέπω και στη σύζυγο). 

Τελικά οι περισσότεροι προτιμούν iphone για άλλους λόγους (όπως εμείς) πάρα για το ίδιο.....😂😂😂

Αστειεύομαι βέβαια.

Μην αστειεύεσαι καθόλου. Και γώ μένω στο iPhone προς το παρόν λόγω MacBook και Apple Watch. 
 Σε άλλη περίπτωση θα είχα χαιρετίσει προ πολλού. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...