Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

19 minutes ago, vasilllios said:

Καλημερα.
Αν σκεφτεσαι ενα λειτουργικό οπως ειχες μάθει θα σε απογοητεύσει. Εγω προσπαθω να διαγράψω απο το μυαλο μου πως το λειτουργούσα παλιά και αρχίζει να γινεται ευκολότερο. Κάποτε βολευτήκαμε να το κανουμε ετσι και τωρα μας φαινεται περίεργο. Πχ αυτο με τις πρόσφατες κλησεις μου φάνηκε περίεργο. Τωρα αποθηκεύω κατευθείαν το νούμερο και με περιεργη ονομασία κιολας και πιστευω τρώω λιγότερο χρονο απο το να ψαχνω μια κληση που ειχε γινει στις 30 του μηνός και να εχω 30 κλήσεις τοτε κλπ.

Ναι πρέπει να πεις θα μάθω αυτό όπως δουλεύει 

Το ίδιο άμα ένας χρόνια χρήστης iPhone πάει σε android 

Πρέπει να πει δεν θα έχω airdrop δεν θα έχω FaceTime δεν θα έχω διαφορά βολικά πράγματα αλλά θα μάθω να χρησιμοποιώ αυτό που έχω στο χέρι μου όπως είναι 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

44 minutes ago, Tasos19s said:

Ναι πρέπει να πεις θα μάθω αυτό όπως δουλεύει 

Το ίδιο άμα ένας χρόνια χρήστης iPhone πάει σε android 

Πρέπει να πει δεν θα έχω airdrop δεν θα έχω FaceTime δεν θα έχω διαφορά βολικά πράγματα αλλά θα μάθω να χρησιμοποιώ αυτό που έχω στο χέρι μου όπως είναι 

Δεννθα εχει airdrop αλλα θα εχει quick share...δεν θα εχει FaceTime αλλα θα εχει google meet που είναι διαθέσιμο σε όλα τα λειτουργικά και με 1080 ανάλυση!!

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, arxontas2323 said:

Δεννθα εχει airdrop αλλα θα εχει quick share...δεν θα εχει FaceTime αλλα θα εχει google meet που είναι διαθέσιμο σε όλα τα λειτουργικά και με 1080 ανάλυση!!

Με τι έχεις συνηθίσει όμως έχει σημασία 

Απο την τσέπη όταν το βγάλεις θέλεις μηχανικά να κανείς πολλά πράγματα και το μυαλό θυμάται που πρέπει να πάει το χέρι σε πολλά πράγματα 

Οταν παίρνεις νέο λογισμικό σου φαίνεται σαν ξένο και μέχρι να μάθεις έχεις θέμα 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Tasos19s said:

Με τι έχεις συνηθίσει όμως έχει σημασία 

Απο την τσέπη όταν το βγάλεις θέλεις μηχανικά να κανείς πολλά πράγματα και το μυαλό θυμάται που πρέπει να πάει το χέρι σε πολλά πράγματα 

Οταν παίρνεις νέο λογισμικό σου φαίνεται σαν ξένο και μέχρι να μάθεις έχεις θέμα 

Εμενα μου λες;; τα δουλεύω και τα 2 και πολλές φορές κάνω οτι να ναι...

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Για τους πρώην  χρήστες android, νομίζω πως ο τύπος τα είπε όλα. 

Και είναι , θεωρώ , και τα σημεία που χρίζουν βελτίωσης/διόρθωσης ώστε να απογειωθεί το iOS. Αλλαγές που δεν έχουν να κάνουν με θέμα συνήθειας αλλά λειτουργικότητας και ευχρηστίας.Enjoy!

https://www.youtube.com/watch?v=VR0Q68SoKfs&t=9

 

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, panoszavra said:

Για τους πρώην  χρήστες android, νομίζω πως ο τύπος τα είπε όλα. 

Και είναι , θεωρώ , και τα σημεία που χρίζουν βελτίωσης/διόρθωσης ώστε να απογειωθεί το iOS. Αλλαγές που δεν έχουν να κάνουν με θέμα συνήθειας αλλά λειτουργικότητας και ευχρηστίας.Enjoy!

https://www.youtube.com/watch?v=VR0Q68SoKfs&t=9

 

Εεεε και πάλι δεν τα λεει ολα!!αλλα ειναι καλή προσέγγιση!! Για εμενα το πιο σημαντικό ειναι η εφαρμογή τηλέφωνο αυτή την στιγμή...κατα τα αλλα πολλά τα εχω συνηθίσει...

Επίσης κατι που παρατήρησα στο βίντεο...δεν εχει παύση οσο βγάζεις ενα βίντεο,γιατί άραγε; 

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

On 21/12/2023 at 7:57 ΠΜ, Tasos19s said:

Ναι πρέπει να πεις θα μάθω αυτό όπως δουλεύει 

Το ίδιο άμα ένας χρόνια χρήστης iPhone πάει σε android 

Πρέπει να πει δεν θα έχω airdrop δεν θα έχω FaceTime δεν θα έχω διαφορά βολικά πράγματα αλλά θα μάθω να χρησιμοποιώ αυτό που έχω στο χέρι μου όπως είναι 

Παρά πολλές φορές την έχω πατήσει και σκέφτομαι ποσό ηλίθιοι στήσιμο έχει μια εφαρμογή (πχ ο pdf viewer) και για να ψαξεις μια σελιδα κανεις ατελειωτο scrolll και ενα χρονο σχεδον μετα ανακάλυψα αν κάνεις δεξια με το δάχτυλο βγαζει σελιδα αναζητησης!!!!

 

ΥΓ Πείτε κανένα ad blocker θα με τρελανουν οι διαφημισεις..`ένα  vpn blocker που δοκίμασα μπλοκάρει πολλές σελίδες (ακόμα και στο tapatalk)

Πως μπορώ να κάνω μια αναζήτησή ένα σημείο ενδιαφέροντος και κάνοντας κλικ επάνω να ανοίξει το iOS map και οχι το gmaps?

Eιναι αρκετά σπαστικό.

Edited by vasilllios
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 ώρες πριν, vasilllios said:

ΥΓ Πείτε κανένα ad blocker θα με τρελανουν οι διαφημισεις..`ένα  vpn blocker που δοκίμασα μπλοκάρει πολλές σελίδες

adguard pro.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, athanaso77 said:

adguard pro.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει.Κατεβασα το  adguard (το απλό) και δεν σταματάει ούτε μια διαφήμιση.Δεν με νοιάζει να το αγοράσω αρκεί να ξέρω ότι κάνει δουλειά. Μετά δοκίμασα και ένα vpn link.Eκοβε καποιες διαφημισεις αλλα οχι ολες.Επισης μπλοκαρε forum στο tapatalk, kai το εβγαλα.

Στο υπολογιστή δοκίμασα όλα αυτά ματαια.Μετα   το adblocking, δέκα μέρες έχει ads blocked 0. Κατεβασα και το adblockplus και αυτο τα ιδια.Εχω κανει επαννεκινηση δεν ξερω τι αλλο να κανω.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, vasilllios said:

Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει.Κατεβασα το  adguard (το απλό) και δεν σταματάει ούτε μια διαφήμιση.Δεν με νοιάζει να το αγοράσω αρκεί να ξέρω ότι κάνει δουλειά. Μετά δοκίμασα και ένα vpn link.Eκοβε καποιες διαφημισεις αλλα οχι ολες.Επισης μπλοκαρε forum στο tapatalk, kai το εβγαλα.

Στο υπολογιστή δοκίμασα όλα αυτά ματαια.Μετα   το adblocking, δέκα μέρες έχει ads blocked 0. Κατεβασα και το adblockplus και αυτο τα ιδια.Εχω κανει επαννεκινηση δεν ξερω τι αλλο να κανω.

Τι θέλεις να μπλοκάρεις? Το adguard το free μπλοκάρει διαφημίσεις στον safari μόνο.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, vasilllios said:

Παρά πολλές φορές την έχω πατήσει και σκέφτομαι ποσό ηλίθιοι στήσιμο έχει μια εφαρμογή (πχ ο pdf viewer) και για να ψαξεις μια σελιδα κανεις ατελειωτο scrolll και ενα χρονο σχεδον μετα ανακάλυψα αν κάνεις δεξια με το δάχτυλο βγαζει σελιδα αναζητησης!!!!

 

ΥΓ Πείτε κανένα ad blocker θα με τρελανουν οι διαφημισεις..`ένα  vpn blocker που δοκίμασα μπλοκάρει πολλές σελίδες (ακόμα και στο tapatalk)

Πως μπορώ να κάνω μια αναζήτησή ένα σημείο ενδιαφέροντος και κάνοντας κλικ επάνω να ανοίξει το iOS map και οχι το gmaps?

Eιναι αρκετά σπαστικό.

Wipr

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, koutsis said:

Τι θέλεις να μπλοκάρεις? Το adguard το free μπλοκάρει διαφημίσεις στον safari μόνο.

Χρόνια πολλά.

Κυρίως στο safari Το θέμα είναι ότι δεν μπλοκάρει καμία

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vasilllios said:

Χρόνια πολλά.

Κυρίως στο safari Το θέμα είναι ότι δεν μπλοκάρει καμία

Μπλοκάρει αλλά πρέπει να το ενεργοποιήσεις πρώτα απο τις ρυθμίσεις του safari. Ανοιξε το ad guard και σου λέει οδηγίες πως να το κάνεις.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, vasilllios said:

c0423cd085ca5c2596e1f89af8664a91.jpg
Ενεργοποιημένο ειναι!
Χρονια πολλα

Τι δεν μπλοκάρει τότε; 🤔 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκοβε καμια διαφημιση σε κανενα site.
Το ειχα ενεργοποιήσει κανονικα


ΥΓ Δοκιμάζω το wipr ,δειχνει οτι δουλεύει καλα μεχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκοβε καμια διαφημιση σε κανενα site.
Το ειχα ενεργοποιήσει κανονικα


ΥΓ Δοκιμάζω το wipr ,δειχνει οτι δουλεύει καλα μεχρι στιγμής.

Το δουλεύω εδώ και 1 χρόνο σε iPhone/iPad/Mac Mini. Απόλυτα ευχαριστημένος, πολύ μικρό σε μέγεθος, πολύ ελαφρύ, και κάνει σωστά τη δουλειά του. Συν ότι έχει συνεχείς ενημερώσεις.


Sent from my iPhone 15 Pro using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκοβε καμια διαφημιση σε κανενα site.
Το ειχα ενεργοποιήσει κανονικα


ΥΓ Δοκιμάζω το wipr ,δειχνει οτι δουλεύει καλα μεχρι στιγμής.

Πρέπει να ολοκληρώσει σωστά τη ρύθμιση, όπως σε καθοδηγεί η εφαρμογή. Στις ρυθμίσεις του Safari / Επεκτάσεις, άνοιξε το διακόπτη σε όλα. 35682b8821a83334ce598f085e7e6088.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκλεισα ένα χρόνο και η μπαταρία,ενδεικτικά τουλάχιστον, γιατί δεν ισχύει στο ακέραιο αυτό, είναι στο 100%. Just saying για τους πικροχολους του iPhone 

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα ένα χρόνο και η μπαταρία,ενδεικτικά τουλάχιστον, γιατί δεν ισχύει στο ακέραιο αυτό, είναι στο 100%. Just saying για τους πικροχολους του iPhone 

Δε σημαίνει και τίποτα...
Οκτώβριο του 22 αγορά
99636dcd154b41d3d581abf6313cbfe2.png


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, rebel1 said:


Δε σημαίνει και τίποτα...
Οκτώβριο του 22 αγορά
99636dcd154b41d3d581abf6313cbfe2.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όντως δεν σημαίνει αλλά είναι ένας σημαντικός δείκτης της αξίας μεταπωλησης

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες μπαταρίες κρατάνε ναι τι να κάνουμε 

Είναι αυτό δεδομένο εδώ και χρόνια 

Και ναι παίζει και ρόλο στην μεταπωλητική αξία 

Ετσι είναι η αγορά 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Tasos19s said:

Κάποιες μπαταρίες κρατάνε ναι τι να κάνουμε 

Είναι αυτό δεδομένο εδώ και χρόνια 

Και ναι παίζει και ρόλο στην μεταπωλητική αξία 

Ετσι είναι η αγορά 

Δλδ δεν είναι όλες οι μπαταρίες ίδιες;; άλλες βάζει στις συσκευές που είναι ίδια μοντέλα; δεν νομίζω φίλε μου.. Έχει να κάνει με την χρήση και το πως λειτουργείς την συσκευή ο καθένας 

Link to comment
Share on other sites

Αν υπολογίσουμε ότι η μπαταρία φθείρεται με τους κύκλους φόρτισης (0-100) και η apple θεωρεί ότι στους 500 κύκλους (δηλαδή στο 80%) χρειάζεται αντικατάσταση τότε το 1% σημαίνει ότι έχεις κανει 6 κύκλους. 
Προφανως αυτό δεν ισχύει, αφενός το κινητό δεν ενημερώνει την υγεία τόσο συχνά ούτε δείχνει τόσο ωμά την κατάσταση, και αφετέρου μια μπαταρία φθείρεται περισσότερο με υπερθέρμανση από ότι σε κανονικές θερμοκρασίες. Η θερμοκρασία είναι επίσης κάτι που υπολογίζει το ποσοστό. 
 

Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι ότι η υγεία δεν μας προσφέρει κάτι ουσιαστικό. Οι κύκλοι φόρτισης μας νοιάζουν και κυρίως το αν τελικά κρατάει η μπαταρία μας. Σε εμένα με το 12αρι, είχα υγεία 85% αλλά δεν κρατούσε. Άλλο κινητό με 82, είχε καλύτερη αυτονομία. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...