Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα σε όλους,

 

Εχω πάρει δυο i-phones 32gb απο την Ελβετία με σύνδεση swisscom κλειστό συμβόλαιο για 2 χρόνια.

Δεν μπορώ όμως να βάλω άλλη simcard σε αυτά επειδή είναι σεταρισμένα μόνο για την swisscom.

Υπάρχει τρόπος να ξεμπλοκαριστούν, ώστε να παίρνουν άλλη κάρτα..πχ cosmote??

Στον Γερμανό μου είπαν πως γίνεται αλλά δεν το κάνουν αυτοί , αλλά διάφοροι άλλοι

Μήπως ξέρει κανένας σας που??

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα.

 

Έχω ένα iPhone3GS 16GB ενός φίλου, το οποίο μετά από μια πτώση έσπασε η οθόνη του (η LCD εσωτερικά, όχι εξωτερικά). Πάραυτα, ανταποκρίνεται στην αφή. Κλειδώνει και ξεκλειδώνει κανονικά (δουλεύει το Slide to unlock δηλαδή). Αυτό «μυρίζει» LCD αντικατάσταση. Στάλθηκε στο service (?) της Wind και θέλουν €175 για την επισκευή. Αλλά δεν θέλω να τους τα δώσω. Οπότε θα πάρω ανταλλακτικά από το eBay και ο Θεός βοηθός!

 

Και εδώ ρωτώ: Ξέρουμε κανέναν καλό και σωστό πωλητή από το eBay, που να έχει αγοράσει κανείς, ώστε να αγοράσω και εγώ; Ή απλά ψάχνω και όπου με βγάλει;

 

Τελικά έγινε πραγματικότητα όλο το παραπάνω.

 

Περισσότερα στο

και το video που έφτιαξα για όποιον θέλει!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έχω ένα iPhone3GS 16GB ενός φίλου, το οποίο μετά από μια πτώση έσπασε η οθόνη του (η LCD εσωτερικά, όχι εξωτερικά). Πάραυτα, ανταποκρίνεται στην αφή. Κλειδώνει και ξεκλειδώνει κανονικά (δουλεύει το Slide to unlock δηλαδή). Αυτό «μυρίζει» LCD αντικατάσταση. Στάλθηκε στο service (?) της Wind και θέλουν €175 για την επισκευή. Αλλά δεν θέλω να τους τα δώσω. Οπότε θα πάρω ανταλλακτικά από το eBay και ο Θεός βοηθός!

 

Και εδώ ρωτώ: Ξέρουμε κανέναν καλό και σωστό πωλητή από το eBay, που να έχει αγοράσει κανείς, ώστε να αγοράσω και εγώ; Ή απλά ψάχνω και όπου με βγάλει;

 

Ουτε να το σκεφτεσαι...μακρια απο τις εταιρειες κινητης για σερβις θα σου κανουνε μια τρυπα στο νερο....

για μενα δες εδω.....http://www.iphonerepair.gr/ και αν τους βρεις ακριβους ... http://www.fix-iphones.com/ οι τιμες ειναι λογικοτατες

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, τελικά το έκανα μόνος μου με αγορά των ανταλλακτικών από το eBay. Αν δεις το video που έχω από πάνω θα καταλάβεις.
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, τελικά το έκανα μόνος μου με αγορά των ανταλλακτικών από το eBay. Αν δεις το video που έχω από πάνω θα καταλάβεις.

 

οκ κανενα προβλημα ετσι και αλλιως δεν ειναι και τιποτα δυσκολο..αν εμπιστευεσαι τα χερια σου φυσικα και καλυτερα ειναι να το κανεις μονος σου.Εγω σου προτεινα απλα και τις δυο λυσεις... (να στο κανουν ) και να το κανεις μονος σου (το ifixit σου στελνει ανταλλακτικα και πως να διορθωσεις το προβλημα) :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κρατάει 3 μέρες περίπου.

3g off (το ανοίγω μόνο όταν θέλω Internet), data το ίδιο, location off, push off, bt off.

Παιχνίδι αρκετό. Σαν psp το χω :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ζητάω συγνώμη αν δεν γράφω σε σωστό μέρος την ερώτηση μου.

Έχω το iphone 3g και μου έχει χαλάσει η οθόνη απο υγρασία μου είπαν και θέλει αλλαγή.( η οθόνη όχι το touch).

Μπορείτε να μου πείτε που να ψάξω να το παραγγείλω και πως λέγεται το συγκεκριμένο κομμάτι?

Μου ζητάνε 110evro για να μου το αλλάξουν.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω το iphone 3g και μου έχει χαλάσει η οθόνη απο υγρασία μου είπαν και θέλει αλλαγή.( η οθόνη όχι το touch).

Μπορείτε να μου πείτε που να ψάξω να το παραγγείλω και πως λέγεται το συγκεκριμένο κομμάτι?

Αυτό είναι?

http://cgi.ebay.com/OEM-Replacement-LCD-Glass-Screen-Display-Iphone-3G-/140465112206?pt=PDA_Accessories&hash=item20b45f848e

Μου ζητάνε 110evro για να μου το αλλάξουν.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χτες το βραδυ και πριν κοιμηθω ειχα κανει μια κληση και το πρωι σημερα με πηραν τηλ και το ακουστικο ηταν νεκρο.δεν ακουγα απολυτως τιποτα ετσι ξαφνικα.Αναγκαστηκα εβαλα τα hands free για να μπορω να ακουω τον συνομιλητη.Το κινητο αγοραστηκε απο το oteshop μεσω ιντερνετ τον περασμενο Μαρτιο.Μενω Σερρες ειναι καλυτερα να το στειλω στο οτεshop εδω πισω??το κινητο ουδεποτε εχει πεσει κατω η υγρα πανω του αλλα φοβαμαι οτι αν το δωσω στην κοσμοτε θα μου βρουνε καμια @#$@# να μου πουνε για να χρεωθω το ακριβη επιδιορθωση.Θεσσαλονικη Υπαρχει σερβις να το παω γιατι αν παει αθηνα θα μεινω χωρις τηλεφωνο αρκετο καιρο
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα παιδια!θα χρειαστω την βοηθεια σας γιατι δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε.

μου εδωσαν ενα iphone 3g. δεν εχει εγγυηση.

αυτο τωρα νομιζει οτι εχει ακουστικα και ετσι δεν παιζει μουσικη και ουτε μπορεις να ακουσεις τον αλλον οταν μιλας στο τηλ. μονο αν το βαλεις σε ανοιχτη ακροαση. τα ηχεια δεν ειναι χαλασμενα.

που και που λειτουργει κανονικα για μισο λεπτο και δειχνει οτι δεν εχει ακουστικα. αλλα μετα νομιζει οτι του τα ξαναβαλα.

σημειωση: με τα ακουστικα δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!θα χρειαστω την βοηθεια σας γιατι δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε.

μου εδωσαν ενα iphone 3g. δεν εχει εγγυηση.

αυτο τωρα νομιζει οτι εχει ακουστικα και ετσι δεν παιζει μουσικη και ουτε μπορεις να ακουσεις τον αλλον οταν μιλας στο τηλ. μονο αν το βαλεις σε ανοιχτη ακροαση. τα ηχεια δεν ειναι χαλασμενα.

που και που λειτουργει κανονικα για μισο λεπτο και δειχνει οτι δεν εχει ακουστικα. αλλα μετα νομιζει οτι του τα ξαναβαλα.

σημειωση: με τα ακουστικα δουλευει.

 

Κάνε ένα restore και set as new. Στο 3G μου συνέβη ακριβώς το ίδιο, αλλά με τα hands free, είτε ενσύρματα, είτε bluetooth. Μετά από το restore, συνήλθε!

Link to comment
Share on other sites

εβαλα κ εβγαλα τα ακουστικα πολλες φορες αλλα τιποτα.

κωστα εχω κανει restore. εσυ εννοεις να εχω κ τα ακουστικα συνδεδεμενα εκεινη την ωρα??

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει αυτό σημασία. Μετά το restore έκανε set as new ή επανέφερες το backup από πριν?
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά πριν λίγο είδα αυτό το σημάδι στην οθόνη του 3g μου χωρίς να έχει προηγηθεί κάτι. Απλώς ήταν πάνω στο γραφείο μου! Δείχνει σα να έχουν κολλήσει πολλά pixels μαζί. Έχει τύχει σε κανέναν? Καμιά πρόταση για λύση του προβλήματος?

 

Ευχαριστώ...

 

http://i132.photobucket.com/albums/q25/kostassti/IMG_0026Small.jpg

http://i132.photobucket.com/albums/q25/kostassti/IMG_0025Small.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους.

 

Το Iphone 3G φιλου, δεν χτυπαει οταν ειναι σε stand by mode. Ουτε δειχνει κατι στην οθονη οταν ερχεται η κληση. Αν δεν ειναι σε stand by αλλα λειτουργει η αν ειναι σε φορτιση χτυπαει κανονικα.

Αναβαθμιση η rollback του OS δεν βοηθησε. Καμμια προταση πριν το παει για service ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους.

 

Το Iphone 3G φιλου, δεν χτυπαει οταν ειναι σε stand by mode. Ουτε δειχνει κατι στην οθονη οταν ερχεται η κληση. Αν δεν ειναι σε stand by αλλα λειτουργει η αν ειναι σε φορτιση χτυπαει κανονικα.

Αναβαθμιση η rollback του OS δεν βοηθησε. Καμμια προταση πριν το παει για service ?

Αντί για αναβάθμιση, προσπαθήστε να κάνετε restore.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Καναμε και επαναφορα εργοστασιακων ρθμισεων αλλα δε βοηθησε.

Εχω ψαξει αρκετα και στο νετ και δεν εχω βρει κατι...

Εγώ μιλάω για restore μέσω iTunes. Καμμία σχέση με το restore settings κλπ :)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλημερα σε ολους...εδω και μια βδομαδα εχω το iphone 3gs με προβλημα...το πηγα σε ενα μαγαζι στον πειραια που κανει iphone επιδιορθωσεις και μου ειπε οτι κατα 90% φταει η motherboard....το κινητο πλεον δεν ανοιγει καθολου...δοκιμασαμε αλλο connectora και παλι το ιδια...εχει κανεις να μου πει καμια γνωμη....το μονο που δεν δοκιμασαμε ειναι να βαλουμε την δικη μ motherboard σε αλλο 3gs....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια κι από μένα.

Χρόνια αναγνώστης, μα πρώτη φορά γράφω.

Στο δικό μου iphone συνέβη το εξής μαγικό: Έσπασε/χάθηκε/εξαφανίστηκε (ακόμα δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε) το μικρό ασημί on-off button, δεξιά στο πάνω μέρος της συσκευής. Το τηλέφωνο είναι με θήκη προστασίας από τότε που αγοράστηκε κι όμως, συνέβη αυτό... Τρελή γκαντεμιά.

Τέλος πάντων, γνωρίζει κάποιος φίλος αν υπάρχει η δυνατότητα να αντικαταστήσω το συγκεκριμένο button κι αν ναι που; Όχι τίποτε άλλο, πρέπει να ...σταματήσω να τρώω τα νύχια μου μιας και μόνο με μεγάλα νύχια στα χέρια μου μπορώ πλέον να κλείσω το τηλέφωνο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πηρα iphone 4 πριν 1-2 μηνες. τις τελευταιες μερες σταματησε να λειτουργει το κομματι του φορτιστη που μπαινει στην πριζα.αν βαλω το καλοδιο ομως στο pc δουλευει μια χαρα .στην πριζα τιποτα...πηγα στην vodafone Που το πηρα και μου λενε οτι δεν το καλυπτει η εγγυηση..ισχυει??
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...