Jump to content

Νεα συσκευή μέχρι 350 ευρώ


puteolana
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Χάλασε η παλιά μου συσκευή Xiaomi redmi note 3 pro και ψάχνω άμεσα για νέα. Μπάτζετ έχω μέχρι 350 αλλά για αγορά απο Cosmote κατάστημα. Η χρήση που του κάνω είναι βασική(δεν παίζω παιχνίδια, browsing, κάποια βασικά apps, gps) και αυτό που μου άρεσε στο Xiaomi είναι οτι η μπαταρία άντεχε έυκολα 1+ μερα παρά τα 2,5 χρόνια χρήσης. Άρα ψάχνω κάτι value for money και που θα αντέξει η μπαταρία του κανα 3 χρονο. Προσανατολιζόμουν προς Hauwei ή Xiaomi πάλι. Υπάρχει κάποια πρόταση για το τι να αποκλείσω ή τι να προτιμήσω?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω βάσει των αναγκών σου δεν υπάρχει λόγος να δώσεις λεφτά για κάτι παραπάνω από το Redmi Note 5. Αυτονομία το ίδιο καλή με του κινητού που είχες, πιο ισχυρός επεξεργαστής και καλύτερες κάμερες, που βέβαια δεν φαίνεται να σε ενδιαφέρουν ιδιαίτερα. Μην πάρεις το Redmi Note 6 Pro, έχει απλά καλύτερη σελφοκάμερα που δεν φαίνεται να σε ενδιαφέρει.

 

Ότι έχει η Cosmote μέχρι τα 350 από Huawei είναι σαπάκια, μην τα σκέφτεσαι. Αν θέλεις να αγοράσεις από αλλού κοίτα και το Huawei Honor Play, αλλά από τη στιγμή που δεν παίζεις παιχνίδια δεν θα δεις διαφορά σε σχέση με το RN5

Link to comment
Share on other sites

Δες το Huawei Honor 8x, ακούγονται τα καλύτερα για την μπαταρία του και για τη συσκευή γενικότερα. Από κοντά που το δούλεψα λίγο, η οθόνη του ήταν απολαυστική.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω βάσει των αναγκών σου δεν υπάρχει λόγος να δώσεις λεφτά για κάτι παραπάνω από το Redmi Note 5. Αυτονομία το ίδιο καλή με του κινητού που είχες, πιο ισχυρός επεξεργαστής και καλύτερες κάμερες, που βέβαια δεν φαίνεται να σε ενδιαφέρουν ιδιαίτερα. Μην πάρεις το Redmi Note 6 Pro, έχει απλά καλύτερη σελφοκάμερα που δεν φαίνεται να σε ενδιαφέρει.

 

Ότι έχει η Cosmote μέχρι τα 350 από Huawei είναι σαπάκια, μην τα σκέφτεσαι. Αν θέλεις να αγοράσεις από αλλού κοίτα και το Huawei Honor Play, αλλά από τη στιγμή που δεν παίζεις παιχνίδια δεν θα δεις διαφορά σε σχέση με το RN5

 

Πρώτον ευχαριστώ πολύ. Απλά έχω μεγαλύτερη επιδότηση από την τιμή του Redmi Note 5 για αυτό ψάχνω κάτι από 260 και πάνω. Συγνώμη που δεν το είπα και από την αρχή.

 

Μετά απο λίγο παραπάνω ψάξιμο και με βάση τα σχετικά περιορισμένα μοντέλα που έχουν τα καταστήματα Cosmote καταλήγω στα εξής.

Από Xiaomi:

- XIAOMI Mi 8 Lite

- XIAOMI Redmi Note 6 Pro

- XIAOMI Mi Mix 2

 

Απο Hauwei το μοντέλο που πρότεινε και ο zananiro:

- HONOR 8X

 

Από Samsung που όμως δεν με τρελαίνει κιόλας:

- SAMSUNG Galaxy A7 (2018)

 

Υπάρχει κάποιο που να πρέπει να αποφύγω ή κάποιο που να ξεχωρίζει?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σε παρόμοια κατάσταση είμαι (απο Redmi Note 3 σε συσκευή μέσω επιδότησης cosmote) και μάλλον θα καταλήξω στο Honor 8X λόγω μεγέθους οθόνης (αν και η τιμή του είναι λίγο τσιμπημένη ακόμη).

 

Νομίζω την επιδότηση μπορείς να την πάρεις κι από Γερμανό οπότε τσέκαρε και το Honor 10 (ειναι στα 380€ μαζί με smartband). Λίγο εκτός budget σου, αλλά νομίζω αρκετά πιο δυνατή συσκευή από τα προαναφερόμενα.

Edited by g1orgos

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Honor απο εμένα.

 

Η αλήθεια είναι ότι όσο το ψάχνω καταλήγω να είμαι μεταξύ Hauwei Honor 8x και του XIAOMI Mi Mix 2 και δυσκολεύομαι γιατί έχουν ίδια τιμή. Το πρώτο έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια στο forum, έχει μεγαλύτερη μπαταρία, έχει jack 3.5 και είναι φετινό μοντέλο όμως το 2ο σε benchmarks, χαρακτηριστικά (CPU, RAM)... Άραγε ισχύει ότι είναι τόσο καλύτερο όσο λένε τα benchmarks και η διαφορά στα χαρακτηριστικά?

Edited by puteolana
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς είναι καλύτερο το Mi mix 2....

Είναι περσινή ναυαρχίδα και το συγκρίνεις με φετινό mid range...

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Το Honor 8x είναι ανώτερο του P20 lite ...

 

... και έχει πάρα πολλές ομοιότητες με το Mate 20 lite (λίγο μεγαλύτερη οθόνη, λίγο χειρότερη σελφοκαμερα, κατά τα άλλα δείχνουν ίδια).

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω φίλε μου πως πρέπει να κοιτάξεις τις ανάγκες σου. Το Mi Mix 2 είναι καλό κινητό αλλά έχει κατώτερη αυτονομία και από το Redmi Note 5/6 και το Honor 8X. Αν δεν παίζεις παιχνίδια τι να τον κάνεις τον καλύτερο επεξεργαστή του Mi Mix 2; Δεν θα δεις διαφορά στην καθημερινή χρήση, απλά θα σου κρατάει λιγότερο το κίνητρ κινητό.

 

Αντίστοιχα, το Redmi Note 6 Pro είναι ακριβώς η ίδια συσκευή με το Redmi Note 5, απλά με καλύτερη μπροστινή κάμερα. Αν δεν παίρνεις ποτέ σέλφι γιατί να δώσεις τα περισσότερα λεφτά;

 

Τέλος, το Honor 8X έχει απλά ελάχιστα καλύτερο επεξεργαστή από το Redmi Note 5. Στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι ίδια κινητά

 

Φυσικά δικά σου τα λεφτά, αλλά αν δίνεις περισσότερα δεν παίρνεις πάντα κινητό που είναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω φίλε μου πως πρέπει να κοιτάξεις τις ανάγκες σου. Το Mi Mix 2 είναι καλό κινητό αλλά έχει κατώτερη αυτονομία και από το Redmi Note 5/6 και το Honor 8X. Αν δεν παίζεις παιχνίδια τι να τον κάνεις τον καλύτερο επεξεργαστή του Mi Mix 2; Δεν θα δεις διαφορά στην καθημερινή χρήση, απλά θα σου κρατάει λιγότερο το κίνητρ κινητό.

 

Αντίστοιχα, το Redmi Note 6 Pro είναι ακριβώς η ίδια συσκευή με το Redmi Note 5, απλά με καλύτερη μπροστινή κάμερα. Αν δεν παίρνεις ποτέ σέλφι γιατί να δώσεις τα περισσότερα λεφτά;

 

Τέλος, το Honor 8X έχει απλά ελάχιστα καλύτερο επεξεργαστή από το Redmi Note 5. Στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι ίδια κινητά

 

Φυσικά δικά σου τα λεφτά, αλλά αν δίνεις περισσότερα δεν παίρνεις πάντα κινητό που είναι καλύτερο.

 

 

Ευχαριστώ gippas

Link to comment
Share on other sites

Mi Mix2s από 350 το 6/64 στο σκρουτζ, ταχύτητα και κάμερα (με τα καινούρια updates έχει ουσιαστικά την κάμερα του mix3 + την gcam που σπέρνει και δε θέλει ρουτ) από άλλο πλανήτη. Επίσης φοβερή ποιότητα, κεραμική πλάτη και μπαταρία 2 μέρες. Ωχ τώρα είδα πως πρέπει να το πάρεις από cosmote. 8x και από εμένα, πανέμορφο και με χορταστική οθόνη Edited by Katzenjammer
Link to comment
Share on other sites

Mi Mix2s από 350 το 6/64 στο σκρουτζ, ταχύτητα και κάμερα (με τα καινούρια updates έχει ουσιαστικά την κάμερα του mix3 + την gcam που σπέρνει και δε θέλει ρουτ) από άλλο πλανήτη. Επίσης φοβερή ποιότητα, κεραμική πλάτη και μπαταρία 2 μέρες.

Αυτό με την μπαταρία είναι από προσωπική εμπειρία και αν ναι με τι χρήση; (Επειδή έχει 3400 mAh)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...