Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαίρεται!

 

Φίλος μου θέλει να αγοράσει καινούργιο κινητό.

 

Του αρέσει το s10e λόγω μεγέθους.

Όποτε θέλει κάτι σχετικά με μικρές διαστάσεις. Αυτό είναι νομίζω το μόνο που τον ενδιαφέρει.

Δεν θα αλλάξει κινητό μάλλον στα επόμενα 3 χρόνια. Τουλάχιστον 2.

 

Για τη χρήση που κάνει στο κινητό του, νομίζω το s10e είναι πολυτέλεια. Όποτε προσφερθηκα να προτείνω κάτι άλλο φτηνότερο.

 

Αλλά δεν βρίσκω κάτι σε μικρές διαστάσεις και με αξιόλογα σπεκς.( Όχι μτκ επεξεργαστή, τουλάχιστον 3 γκιγκ ραμ κοκ.)

 

Το pro 30 είναι νομίζω κάτι ανάλογο, λίγο μεγαλύτερο από s10e αλλα με μεγαλύτερη οθόνη .

 

Ποιο από τα 2 λέτε;

 

Από άποψη ανθεκτικότητας σε πτώση νομίζω και τα 2 είναι το ίδιο εύθραυστα, σωστά;

 

Έχετε κάποια άλλη πρόταση;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Υγ...το κινητό θα αγοραστεί στην Ισπανία για χρήση στην ίδια χώρα, σε περίπτωση που αλλάζει κάτι αυτό (πχ όχι Σκρουτζ).

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι μετά το Samsung A70 ,η αμέσως επόμενη καλύτερη επιλογή είναι το Samsung A50?(~280€ μέσω e-shop)

για κάποιον που δεν είναι αθήνα και σχετικά βιαστικός

-ή υπάρχει και κάποια άλλη επιλογή ?

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι μετά το Samsung A70 ,η αμέσως επόμενη καλύτερη επιλογή είναι το Samsung A50?(~280€ μέσω e-shop)

για κάποιον που δεν είναι αθήνα και σχετικά βιαστικός

-ή υπάρχει και κάποια άλλη επιλογή ?

 

Οχι, δεν αξιζει τοσο το α50. Μετα μπορει να σε πηγαινα σε lg v30. Μην σε εξαπατα το μεγεθος της μπαταριας. Εχει πολυ καλη αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ηρθε η ωρα για κινητο και εχω μεινει λιγο πισω με τις εξελιξεις θελω τα φωτα σας

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

200 αντε +50 αν προκειτε να αξιζει το 50αρικο

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

Καμια σημασια

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Ελλαδα αγορα απο σκρουντζ...εγγυηση δεν με απασχολει αφου συνηθως τα φτηνει απο πτωσεις κλπ

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Δεν με απασχολει

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Δεν με απασχολει

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Δεν με απασχολει

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Με σειρα προτεραιοτητας

1)φωτογραφικη

2)οθονη

3)εμφανιση κινητου

 

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

Miezu M8

 

ειχα το honor 10 lite το οποιο με ικανοποιουσε απο αποψη καμερας και οθονης και ηταν και ομορφο...το εχασα οποτε σαν γρηγορη λυση πηρα το miezu το οποιο το μονο που προσφερε ηταν αντοχη στις πτωσεις γιατι στα υπολοιπα ηταν κλαφτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ήλθε η ώρα να αντικατασταθεί το πιστό Motorola Moto G3 ως βασική συσκευή.

Η βασική χρήση του τηλεφώνου είναι: εισερχόμενες/εξερχόμενες κλήσεις (προφανώς), Viber, WhatsApp, φωτογραφία, xάρτες Google, πλοήγηση (καλό GPS), Firefox.

 

1) Xρηματικό ποσό: 250-300 ευρώ περίπου

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε: 5,5 με 6 ίντσες

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη: Από Ελλάδα ή Ευρώπη (Άμαζον) μόνο. Όχι Κίνα.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; Ναι.

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Όχι απαραίτητα, ειδικά το dual. Kαλό θα ήταν να υπάρχουν ir και nfc.

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Ναι, χωρίς φλασάρισμα.

7) Σειρά προτεραιότητας: ταχύτητα, κάμερα (ισάξια ενός Xiaomi Note 7 πχ), αυτονομία.

8) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή: Moto G3

 

Στα υποψήφια τηλέφωνα είναι τα εξής:

-Motorola Moto G7 Plus (από Άμαζον)

-Xiaomi Note 7 (από Ελλάδα ή Άμαζον και μένουν και ρέστα :P)

-Google Pixel 3a (από Άμαζον) έστω και με υπέρβαση στην τιμή, λόγω κάμερας. Αξίζει;

-Samsung A70 (αξίζει; )

 

Huawei, Honor, Meizu δεν θέλω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τυχόν γνώμες και προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ένας φίλος μου ψάχνει κινητό με μέγιστο budget τα 250. Έχουμε καταλήξει στα δύο του τίτλου. Δεν δίνει κάποια προτεραιότητα σε κάποιο τομέα. Τον ενδιαφέρει η μπαταρία που είναι και τα δύο μια χαρά και ποια είναι καλύτερη all around συσκευή. Ποια θεωρείτε καλύτερη επιλογή.?
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για την πεθερά μου. Η σύζυγος έχει ένα LG G6 και είναι πολύ ευχαριστημένη. Η πεθερά ζήτησε ένα ίδιο. Αλλά λυπαμαι να δώσει 300 ευρώ για g6 το 2019..

Θα ήθελα από την άλλη να είναι LG για να της δείξει η γυναίκα μου εύκολα τα κόλπα.

Μήπως το v30 είναι η λύση; τι προτείνετε;

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αλλες επιλογές p20 ή p30 lite

Link to comment
Share on other sites

Huawei ή Xiaomi των 200 ευρώ.

Μεταχειρισμένο κιολας αν θες. Δεν πρόκειται να καταλάβει κατι η πεθερά. Αν στο μέλλον νιωσει χακερ, ε, σε ενα δυο χρόνια παίρνεις ενα αλλο.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις κανένα Huawei Play Στα 199-229, το θεωρώ value for money.

το πήρα στην πεθερα και είναι μια χαρά απο power, οθόνη και κάμερα.

Επίσης vfm θεωρώ το Mi A3 στα <229, και το RedMi Note 7 Pro στα <199

Edited by halkman
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε αυτό το δίλημμα είμαι αλλά έχω βάλει και στο παιχνίδι το Honnor 8x σαν πιο οικονομική λύση.
Link to comment
Share on other sites

Alcatel 1s στα 100€ ήταν η επιλογή για τη δικιά μου. Για τη χρήση αυτή το βρήκα ιδανικό.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στη μάνα μου πήρα το redmi note 7 4/64

 

Το καταχαρηκε-πρωτη φορά επαφή με smartphone!

 

Δεν αξίζει να δώσεις παραπάνω χρήματα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στη μάνα μου πήρα το redmi note 7 4/64

 

Το καταχαρηκε-πρωτη φορά επαφή με smartphone!

 

Δεν αξίζει να δώσεις παραπάνω χρήματα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν και συμφωνω με τη πρόταση, ίσως έχει την αξία της το να παει σε συσκευη με ιδιο ui με της κόρης της από τη στιγμή που αυτή θα της το δείχνει. Οπότε καλύτερα lg. Το v30 ειναι οντως μια εξαιρετική επιλογή αλλά ενδεχομένως να την κάλυπτε κάποιο από τα παρακάτω πολύ πιο οικονομικά δυο και ας υστερούν.

 

https://www.skroutz.gr/s/15373189/LG-Q7-Dual-32GB.html

https://www.skroutz.gr/s/18940166/LG-Q60-Dual-64GB.html

 

Ίσως για μεγάλο άνθρωπο καλύτερα η μεγαλύτερη οθόνη του q60 και ας υστερει σε αναλυση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες.

Κάνω ένα ξέθαμα για να μην κάνω νέο θέμα.

 

Αν κάποιος έχει ήδη 10άρι αλλά θα ήθελε λίγο παραπάνω για να μην κουβαλάει φορητό, υπάρχει κάτι εκεί έξω; Έχω πετύχει ένα ΒΙΝΟΙ 13΄ στο banggood, αλλά κάτι αντίστοιχο του surface σε αντρόιντ με δυνατότητα πληκτρολογίου και κατά προτίμηση υποστήριξη από την κοινότητα...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.

Ψάχνω android συσκευή κατά κύριο λόγο για games, ιδανικά θα ήθελα να έχει adreno 6xx και snapdragon 8xx και bazels γιατί συνήθως οπως κρατάω την συσκευή "παταω" την οθόνη με την παλάμη χωρίς να το θέλω. Αυτή την στιγμή έχω ενα xiaomi mi a2, αλλά δεν τα πάει πολύ καλά σε games με καλά γραφικά. Εύρος τιμής περίπου στα 400-500.

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Alcatel 1s πήρα για τον πατέρα μου στα 89€. Καθαρό Android χωρίς περιττά ui. 3/32GB! Ήταν το πρώτο του smart phone και το χειρίζεται μια χαρά. Το έχει ευχαριστηθεί! Αν και η μπαταρία του είναι 3060mah κρατάει 3 μέρες με ελαφριά χρήση.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...