Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ψάχνω για συσκευή για να αντικαταστήσει Xiaomi Redmi Note 2.

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

150e

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

5.5 inches και πάνω

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας αν είναι εφικτό, Αγορά από Ελλάδα

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

ναι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

dual μη απαραίτητο, ραδιο nfc αδιάφορα

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

ελληνικό μενού χωρίς φλασάρισμα

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

όχι

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Ταχύτητα, αυτονομία, κάμερα, gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

Xiaomi Redmi Note 2

 

Τι θα προτείνατε από σύγχρονες Xiaomi συσκευές; Οι δυνατότητες Redmi Note 2 καλύπτουν ακόμα τον χρήστη για να καταλάβετε σε τι χαρακτηριστικά κινουμαστε πάνω κάτω - όποια αύξηση σε επιδόσεις εντός τιμής καλοδεχούμενη φυσικά, αν και δεν είμαι αισιόδοξος. Το κινητό προορίζεται για γονείς, οπότε δεν θα ήθελα να πάμε σε μικρότερη οθόνη από του note 2.Η αγορά μάλλον θα γίνει από Ελλάδα.

 

Προτάσεις;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια.

 

Κοίταξε το Redmi Note 5, αισθητή βελτίωση σε σχέση με το 2 σε όλους τους τομείς. Απλά στην τιμή που θέλεις δεν υπάρχει με εγγύηση αντιπροσωπείας αλλά με καταστήματος στην Ελλάδα. Οι τιμές με εγγύηση αντιπροσωπείας είναι πολύ τσιμπημένες κτγμ και δεν αξίζουν αυτό που προσφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια χρήστης κινητών με amoled οθόνη. Αυτή την στιγμή κυκλοφορούν πολλά τηλέφωνα έως 300 ευρώ αλλά τα περισσότερα με LCD οθόνη. Ξέρω αν θέλω amoled πρέπει να πάω σε Samsung αλλά στις τιμές αυτές δεν υπάρχει κάτι να μου αρέσει..Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο με LCD που θα μπορούσε να με ικανοποιήσει;Έχω δει από κοντά το redmi note 5 αλλά αυτό που πρόσεξα σε βιντεάκια του YouTube δεν μου άρεσε,τα χρώματα αρκετά ξεπλυμένα και το μαύρο γκρίζο.. Edited by takglos
Link to comment
Share on other sites

Με λίγο ψάξιμο που έκανα μόλις και εγώ εκεί καταλήγω μου φαίνεται, θετικό το ότι πρότεινες και εσύ το ίδιο! Απ' ότι βλέπω από skroutz βγαίνει κάτι λιγότερο από 150ε η έκδοση με τα 32GB. Πιστεύω πως με τα πιο φθηνά μοντέλα από το note 5 θα πρέπει να γίνουν αρκετοί συμβιβασμοί.

 

Θα περιμένω λίγο ακόμα μήπως υπάρξει κάποια άλλη πρόταση / γνώμη αλλά νομίζω πως αυτή είναι η χρυσή τομή με βάση τις απαιτήσεις.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση και τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά... κοντά στα χριστούγεννα θα κάνω αλλαγή του κινητού μου...! Έχω ένα iphone7....!

Είναι το πρώτο κινητό με ios που έχω και είμαι πολύ ικανοποιημένος σε εμπειρία χρήσης.

Τι λέτε εσείς; Είμαι ανάμεσα σε iphoneXR, iphoneX και στο iphoneXS...! Θα ειναι με συμβόλαιο που θα γίνει η αγορά

Link to comment
Share on other sites

Τι γνωρίζουμε για τη meizu όσον αφορά αναβαθμίσεις και ποιότητα του κινητού;

Το συγκεκριμένο φαίνεται καλό κινητό σε αυτή την κατηγορία τιμής (212€) Δεν γνωρίζω αν με τη μέθοδο με dhl που δίνει το κατάστημα περνάει από τελωνείο η οχι. Άλλα καταστήματα αναφέρουν οτι με dhl κάνει τριγωνική.

Την γνώμη σας για τη συσκευή

https://www.kimovil.com/en/where-to-buy-meizu-meizu-x8-global

Link to comment
Share on other sites

Κίνητρα φαίνεται.όσα meizu έχω πιασει στα χέρια μου είναι πολύ ποιοτικά.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό φαίνεται να έχει καλό επεξεργαστή για την κατηγορία τιμής του. Η μπαταρία δεν είναι κορυφαία για το μέγεθος της οθόνης του αλλά η Meizu έχει αρκετά καλή διαχείριση ενέργειας και το mCharge της είναι ταχύτατο. Κάμερα φαίνεται ικανοποιητική αλλά δεν γνωρίζω πραγματικά. Τον ίδιο αισθητήρα έχουν mid range άλλων εταιρειών με ικανοποιητικά αποτελέσματα.

 

Πάντως με pre-sale Aliexpress μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις πολύυυυυυ και να μην το πάρεις ποτέ. Το όλο πακέτο με DHL θα σου πάει 240. Με όχι πολύ περισσότερα λεφτά, 269, υπάρχει ακόμα προσφορά στο Πλαίσιο (και νομίζω στον Κωτσόβολο) το Honor Play με καλύτερο επεξεργαστή και μεγαλύτερη μπαταρία και διετή εγγύηση Huawei. Και χωρίς αγωνίες για τελωνεία βέβαια. Αν βέβαια μπορείς να δώσεις τα επιπλέον λεφτά νομίζω είναι καλύτερη αγορά.

 

https://www.plaisio.gr/tilefona/kinita-smartphones/smartphones/honor-Play-64gb-Ds-Violet-51092SMD.htm

Link to comment
Share on other sites

Ανέβηκε η τιμή του τώρα, πριν ήταν σύνολο με τα μεταφορικά 240$ = 212€ , δεν έλεγε κάτι για presell.

 

Τώρα σκέφτομαι και το επικείμενο nokia x7 (ή 8.1 στην ευρώπη) βέβαια δεν ξέρω αν θα κάνει 212€ όπως το meizu.

Κοιτάω και το νοκια γιατί θα προτιμούσα pure android που θα έχει και γρηγορότερο support πιστεύω.

Η meizu βγάζει συχνά update για τις συσκευές τις; Από τον 2 χρόνο μειώνεται η συχνότητα όπως και στην xiaomi;

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Σε σύγκριση με το Meizu M6 Note πού βρίσκονται αυτά;

 

To M6 Note θα έλεγα πως είναι πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα με το Mi A2 lite, με ίσως λίγο καλύτερη κάμερα αλλά λίγο χειρότερο από πλευράς αναβαθμίσεων. Επεξεργαστή και μπαταρία έχουν τα ίδια.

 

Το Redmi Note 5 έχει σίγουρα ανώτερο επεξεργαστή και μάλλον λίγο καλύτερη κάμερα από το Μ6, δεν νομίζω όμως ένας απλός χρήστης θα δει μεγάλη διαφορά.

Edited by gippas
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί την υποτιμάς την κάμερα του OnePlus 6T σε νυχτερινές λήψεις. Καταρχάς είναι ένα κινητό (οκ, το 6 αλλά ίδια κάμερα έχουν) που έχουν αρκετοί χρήστες στο φόρουμ, και κάποιοι πολύ απαιτητικοί με κάμερες όπως ο AntReg και λένε καλά λόγια για τις δυνατότητες του σε σκοτάδι.

 

Στο Dxomark σε Exposure & Contrast έχουν σχεδόν το ίδιο σκορ πχ (92 το Huawei, 89 το One+), το ίδιο και στο autofocus (98 και 100) και είναι και πολύ λίγο χαμηλότερη σε texture (75 vs 69) και noise (75 vs 68). Το δε One+ φαίνεται στο ίδιο τεστ να λειτουργεί καλύτερα με φλάς.

 

Αλλά πέρα από το Dxomark, και εδώ στο φόρουμ έχουν ανέβει φωτό που δείχνουν και καλά αποτελέσματα στο σκοτάδι και το καλό επίπεδο της κάμερας του, τόσο της στοκ όσο και της gcam. Πχ:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7709312#post7709312

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7710205#post7710205

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7708322#post7708322

 

Η οποία gcam δεν είναι κάνα φόβητρο. Δεν χρειάζεται ρουτάρισμα το κινητό για να εγκατασταθεί, απλά να κατέβει μια εφαρμογή εκτός google play.

 

Τέσπα, και τα δύο κινητά σίγουρα είναι πολύ καλά (αν εξαιρεθεί το πρόβλημα που παρουσιάζουν κάποιες οθόνες του Mate 20 Pro) και όποιο και να πάρεις σίγουρα θα είσαι ευχαριστημένος.

Δεν την υποτιμώ είναι τίμια κάμερα στα 550ευρ που είναι το 6T. Στα χαρτιά όμως το Mate 20 έχει πολύ μεγαλύτερο σενσορα και καλύτερα Leica optics και πλέον τα Huawei έχουν και κορυφαίο camera optimization οποτε δεν μπορώ να πιστέψω ότι το 6T με τέτοια κάμερα θα έχει σχεδόν ίδια low light αποτελέσματα με το Mate 20.

NOKIA 3310 - NOKIA 3330 - NOKIA 6600 - NOKIA 6630 - SE P990i - Imate jasjar - NOKIA N95 - Sony Ericsson W800 - HTC Touch Pro - LG Secret - NOKIA N70 - HTC HD2 - Samsung Galaxy ACE - HTC ONE X - iPhone 5 - LG G2 - NOKIA Lumia 1520 - Moto X - iPhone 6 - Note 5 - iPhone 6S - S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

To M6 Note θα έλεγα πως είναι πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα με το Mi A2 lite, με ίσως λίγο καλύτερη κάμερα αλλά λίγο χειρότερο από πλευράς αναβαθμίσεων. Επεξεργαστή και μπαταρία έχουν τα ίδια.

 

Το Redmi Note 5 έχει σίγουρα ανώτερο επεξεργαστή και μάλλον λίγο καλύτερη κάμερα από το Μ6, δεν νομίζω όμως ένας απλός χρήστης θα δει μεγάλη διαφορά.

 

βασικά λαθος του m6 note ειναι στα επιπεδα του mi a2 και καλύτερη

γενικος meizu στης cameres ειναι καλη

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω εχω ενα παρομοιο διλημμα αφου σκεφτομαι s9 plus ή 6T, με ενδιαφερει η καμερα πολυ

Το S9+ Απ ότι ξέρω και είδα έχει 100% καλύτερη κάμερα από το 6T, υπάρχουν άπειρα tests και ειδικά low light το S9+ είναι πολύ καλύτερο.

NOKIA 3310 - NOKIA 3330 - NOKIA 6600 - NOKIA 6630 - SE P990i - Imate jasjar - NOKIA N95 - Sony Ericsson W800 - HTC Touch Pro - LG Secret - NOKIA N70 - HTC HD2 - Samsung Galaxy ACE - HTC ONE X - iPhone 5 - LG G2 - NOKIA Lumia 1520 - Moto X - iPhone 6 - Note 5 - iPhone 6S - S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου στα χρήματα που θέλεις να δώσεις μπορείς να βρεις και το Pixel 2xl καινούριο με εξαιρετική κάμερα, και με το καλύτερο point and shoot στην αγορά.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα τη γνώμη σας. Σκέφτομαι να αλλάξω το πολύ καλό s8 για ένα λόγο που λογικά μόνο εγώ τον αντιμετωπίζω. Κάθε φορά που είχα AMOLED οθόνη σε κινητό με κούραζαν υπερβολικά πολύ στα μάτια(έχω και κάποια ευαισθησία με τις οθόνες ούτως η άλλως).

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. Εως 350

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. Αδιάφορο

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Ελλάδα/Amazon

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Ναι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Αδιάφορα

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Ναι

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. IPS οθόνη

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Κάμερα, ταχύτητα, αυτονομία

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Samsung s8

 

Σκεφτόμουν το mi 8 lite, το g6 και μήπως έκανα μια υπέρβαση για το p20 (είχα το p10 και μου άρεσε). Από το s8 δεν τρελαίνομαι με την μπαταρία του και το ηχείο του. Κατά τα άλλα με βολεύει πολύ ειδικά ο αισθητήρας παλμών θα μου άρεσε πολύ αλλά δύσκολα εκτός Samsung galaxy σειράς υποθέτω.. Την αυτονομία τη βάζω τελευταία αλλά θα ήθελα να βγάζω μια μέρα (3+ ώρες SOT, χωρίς βίντεο και παιχνίδια)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία LCD έχει το Nokia 8, τα Sony (XZ1, XΖ2) και φυσικά όλα τα iPhone.

Θα σου έλεγα και τα LG G6, G7 που όντως έχουν οθονάρες, αλλά πάσχουν αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Το op6 (που ουσιαστικα έχει ιδια κάμερα) εβγαζε εξαιρετικές νυχτερινές. Δειτε μερικές που είχα βγάλει (στοκ αυτόματο). Εδώ δειτε ολόκληρο το αλμπουμ Oneplus 6 . Αν τυχον γράφει gcam ειναι με την google camera. Αλλιώς είναι στοκ. Τότε δεν ειχε βγει ούτε το night scape ούτε το night sight της google camera.

 

29623427067_27b0de3e9c_z.jpgIMG_20180909_031001 by Andreas L., on Flickr

 

29655515217_f0dbefe978_z.jpgIMG_20180909_211848 by Andreas L., on Flickr

 

44728488242_b5690e5c52_z.jpgIMG_20180918_234650 by Andreas L., on Flickr

 

43843220954_981838a82e_z.jpgIMG_20180909_031612 by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Poco, Honor Play, Mi8 Lite ή Nokia 7 Plus για κάμερα σε αυτό το range τιμής παιδιά; Edited by yorgos00
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως στα λεφτά που δίνεις το G6 είναι πολύ καλή επιλογή. Ρίξε όμως και μια ματιά στο Xiaomi Mi Mix 2s το οποίο είναι ανώτερο σε επεξεργαστή και αυτονομία και έχει IPS οθόνη. Η κάμερα του θεωρώ πως είναι από τις καλύτερες και επίσης μπορείς να εγκαταστήσεις εύκολα και gcam. Οθόνη πολύ καλή LCD. Επίσης, θα σου κοστίσει πολύ φθηνότερα από το P20, μιας και το βρίσκεις από Ελλάδα λίγο πάνω από τα 350-360.

 

Το Mi8 lite δεν θα το σκεφτόμουν αν δίνεις προτεραιότητα σε κάμερα, μια συμπαθητική mid range κάμερα αλλά μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Poco, Honor Play, Mi8 Lite ή Nokia 7 Plus για κάμερα σε αυτό το range τιμής παιδιά;

 

Θα σου έλεγα Poco ή Nokia 7 Plus, το Play που το δούλεψα αξιοπρεπές στην κάμερα αλλά μέχρι εκεί, άλλα είναι τα θετικά του (ωραία οθόνη, γρήγορο, αυτονομία). Το Mi8 Lite το λίγο που έχω δεί είναι ένα κλικ πιο πάνω από το Play αλλά και πάλι όχι κάτι κορυφαίο.

 

Βέβαια σε αυτή την τιμή την καλύτερη κάμερα την έχει το LG G6.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία LCD έχει το Nokia 8, τα Sony (XZ1, XΖ2) και φυσικά όλα τα iPhone.

Θα σου έλεγα και τα LG G6, G7 που όντως έχουν οθονάρες, αλλά πάσχουν αλλού.

Ευχαριστώ για την απάντηση Nokia και τα δύο Sony όπως και το lg δεν τα προτιμώ,γιατί θα ήθελα μεγαλύτερη οθόνη..Κάτι άλλο σε Xiaomi ή Huawei κοντά στις 6 ίντσες;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...