Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το mi8 ισως υπερτερεί στο face unlock. Το op6 υπερτερεί στη κάμερα, μικρότερο notch (οπότε έχει ειδοποιήσεις), updates και ευκολία στο ξεκλείδωμα/ρουταρισμα. Αν δεν έχουν διαφορά σε τιμή πας για op6.

 

Αν κάπου αδικώ το mi8 ας σχολιάσει κάποιος.

Έχει καλύτερη αυτονομία το mi8 κι αυτό με τις ειδοποιήσεις θα διορθωθεί άμεσα. Κι εγώ πάντως σε op6 θα πήγαινα αν και λατρεύω miui

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

95€ από Ελλάδα δεν αξίζει. Δίνεις άλλα 10 και παίρνεις το redmi 5a που είναι και πολύ καλύτερο κινητό. Στα 60 είναι εντάξει και με priority δεν θα έχεις θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο ίδιο δίλημμα είμαι.. πρέπει να κάνω άμεσα αγορά και είναι σε αυτά τα δύο. Έχει καλύτερη κάμερα τι OnePlus από το mi8? Το ανάποδο ξέρω εγώ..
Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια και εγώ. Η τιμή του op6 είναι πλέον πολύ καλή (το 6/64 στα 355€). Στα ίδια λεφτά όμως βγαίνει και το mi8 αλλά με 6/128.... Μεγάλο δίλημμα!!! Οι περισσότεροι λένε ότι τα 1+ είσαι πιο ποιοτικά. Το mi8 έχει σαν πλεονέκτημα τον μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο ( για την ίδια τιμή), το face unlock μέσω hardware (αν δηλώσεις βέβαια χώρες Ασίας) ενώ το 1+ το κάνει μέσω firmware, και τον διπλό δεκτή gps. Το 1+ παίρνει πιο γρήγορα ενημερώσεις και λένε ότι αντέχει στον χρόνο (αν έχεις σκοπό να το κρατήσεις αρκετά). Οπότε είναι λίγο δίλημμα: καλύτερη ποιότητα ή δυνατότητες/χαρακτηριστικά . Edited by L.Angel
ΑΓΓΕΛΟΣ
Link to comment
Share on other sites

SAMSUNG A6 PLUS Η HUAWEI P20 LITE

 

Το κινητό προορίζεται για γυναίκα χωρίς πολλές απαιτήσεις

 

Βασικά ζητούμενα είναι:

1. Μια καλή κάμερα (όχι σουπερ αλλά τουλάχιστον την ημέρα να βγάζει φωτογραφιες της προκοπής που να μπορούν να εκτυπωθούν)

2. Δεν είναι ιδιαίτερη εξοικειωμένη, οπότε ευκολία στην χρήση και στο menu (το αρχικό στήσιμο θα γινει από εμένα)

3. Γρήγορο και αξιόπιστο gps

4. Με μέτρια χρήση (δηλαδή μονο τηλέφωνο, μηνυματα και ιντερνετ) να βγάζει 2 ημέρες

 

 

Οπως καταλάβατε παιχνίδα και πολλές εφαρμογες δεν υπάρχουν, οποτε τα 32 μνημης του samsung δεν είναι πρόβλημα

 

Προσωπικά βάσει των 2 πρώτων κριτηρίων θα έκλινα προς samsung.

 

 

Eσεις τι λέτε; Δεκτές και αλλες προτάσεις με αυτό το οικονομικό όριο ομως'

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο ίδιο δίλημμα είμαι.. πρέπει να κάνω άμεσα αγορά και είναι σε αυτά τα δύο. Έχει καλύτερη κάμερα τι OnePlus από το mi8? Το ανάποδο ξέρω εγώ..

 

Κάναμε σύγκριση με φίλο. Είναι κατώτερο το mi8 στις νυχτερινές. Βασικά το op6 βελτίωσε πολύ τη κάμερα του με update κάπου τελη Ιουλίου. Δεν ξέρω αν οφείλεται εκεί η διαφορά σε σχέση με τα πρώτα συγκριτικά ή αν απλά δεν ήταν αντικειμενικα. Πόσο μάλλον όταν χειροτερεψε η xiaomi τη κάμερα με miui 10

Link to comment
Share on other sites

Έκανα παραγγελία το mi8 από gearbest τελική τιμή 365 ευρώ την έκδοση με 128 giga. Ελπίζω να έκανα καλά. Θεωρώ ισάξια και τα δύο κινητά. Λίγο φτηνότερο το mi8 οπότε και το πήρα. Λένε ότι και η κάμερα του mi 8 θα φτιάξει γιατί την χάλασαν με το miui 10. Θα δούμε...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το Redmi Note 5 ή το 6 και να κάνεις οικονομία :) Αξιοπρεπέστατες φωτογραφίες το πρωί, επεξεργαστής πολύ καλύτερος από τα δύο που ανέφερες οπότε δεν θα πέφτει γκρίνια σε ένα χρόνο πως το κινητό σέρνεται. Ειδικά με το A6 και τον χάλια επεξεργαστή του αυτό είναι αναπόφευκτο.

 

Τώρα για την ευκολία οι απόψεις δυίστανται, πάντως το MIUI δεν έχει app drawer οπότε ένα μπέρδεμα λιγότερο για μια αρχάριο χρήστρια. Η κοπέλα μου πήγε από το iOS σε MIUI χωρίς δυσκολία, έστω και αν δεν έμαθε ποτέ να χρησιμοποιεί το μενού των ειδοποιήσεων :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι τα xiaomi είναι καλύτερα από αυτά που αναφέρεις... και αν θέλεις ακόμα καλύτερες φωτογραφίες και πιο δυνατό επεξεργαστή.... Mi A2 από μένα

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Α6 Plus.

Για την κάμερα (φωτο και βιντεο)

Για την αυτονομία.

Για την καλύτερη οθόνη.

Για το 4G+.

Για το NFC.

Για notifications που δουλεύουν πάντα και παντού χωρίς να ψάχνεσαι τι, πως και γιατί η MIUI σκοτώνει διάφορα.

Για τακτικά security updates.

Για καλύτερο ήχο στα ακουστικά (Dolby Atmos).

Για τη μεταπωλητική αξία.

 

Τα Xiaomi είναι ξερά soc με κατώτερα όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά.

 

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9156&idPhone2=9120

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Βρε φίλε, πραγματικά. Εντάξει για την οθόνη, οι Amoled είναι καλύτερες, πες πως η κάμερα είναι υποκειμενικό, ας πούμε πως τη γυναίκα την ενδιαφέρει το 4G+, που ο φίλος δεν μου έδωσε την εντύπωση πως θα πάει να αγοράζει πακέτα των 5Giga αλλά τέσπα. Σοβαρά τώρα το A6 με μικρότερη μπαταρία, πιο ενεργοβόρο επεξεργαστή, έχει καλύτερη αυτονομία;;;;; Επειδή προφανώς έχεις κόλλημα ενάντια σε μια εταιρεία κινητών δεν χρειάζεται να λες αρλούμπες στον κόσμο . Να το πεις και σε αυτούς που το αγοράσαν και στο Σκρουτζ διαμαρτύρονται για την μπαταρία του δηλαδή.

 

Όσο για το παραμύθι με τις ειδοποιήσεις, εδώ και πολλά MIUI δεν ισχύει.

 

Τέλος να σημειώσω πως δεν έχω κανένα θέμα με την Samsung και την Huawei, οι ναυαρχίδες τους είναι πολύ δυνατές και θα σύστηνα το S9 αντί για το Mi8 σε πολλές περιπτώσεις. Απλά τα φτηνά τους κινητά έχουν κακούς επεξεργαστές, μέτριες κάμερες και μικρές μπαταρίες, με λίγες εξαιρέσεις, και το A6 δεν είναι μια από αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Από ότι είδα το samsung εχει φακό στο 1.8 το Huawei στα 2.2 και περισσότερα pixel όποτε θεωρώ καλύτερη την κάμερα του.

Δεν έχω δίκιο; Σταθερπποιητη Έχει κάποιο;

 

Τα xiaomi δεν έχουν πιο δύσκολο menu;

 

Θα ρίξω μια ματιά πάντως

Edited by stama
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Από ότι είδα το samsung εχει φακό στο 1.8 το Huawei στα 2.2 και περισσότερα pixel όποτε θεωρώ καλύτερη την κάμερα του.

Δεν έχω δίκιο; Σταθερπποιητη Έχει κάποιο;

 

Τα xiaomi δεν έχουν πιο δύσκολο menu;

 

Θα ρίξω μια ματιά πάντως

 

απο μόνο του το διάφραγμα δεν λέει κάτι, παίζει ρόλο και ο αισθητήρας/οπτικά μέρη σε συνδυασμό με το software.. σταθεροποιητή μην περιμένεις σε τέτοιας κατηγορίας συσκευές

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Έκανα παραγγελία το mi8 από gearbest τελική τιμή 365 ευρώ την έκδοση με 128 giga. Ελπίζω να έκανα καλά. Θεωρώ ισάξια και τα δύο κινητά. Λίγο φτηνότερο το mi8 οπότε και το πήρα. Λένε ότι και η κάμερα του mi 8 θα φτιάξει γιατί την χάλασαν με το miui 10. Θα δούμε...

 

θα φτιάξει και θα πάρει και το software του mi mix 3 λένε.. την καλύτερη επιλογή έκανες, με το καλό να παραλάβεις

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει τα 95 ευρώ, με 15 ευρώ λιγότερα βρίσκεις καλύτερη συσκευή από Ελλάδα.
Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

απο μόνο του το διάφραγμα δεν λέει κάτι, παίζει ρόλο και ο αισθητήρας/οπτικά μέρη σε συνδυασμό με το software.. σταθεροποιητή μην περιμένεις σε τέτοιας κατηγορίας συσκευές

 

Όπως τα λέει ο φίλος. Το Α6 πχ λόγω πολύ αδύναμου επεξεργαστή δεν μπορεί να κάνει ιδιαίτερα καλή επεξεργασία εικόνας και ειδικά οι νυχτερινές φωτογραφίες του υποφέρουν παρά το καλό διάφραγμα. Το P20 Lite ίσως είναι λίγο καλύτερο. Κανένα δεν είναι το ίδιο καλό με το Mi A2 πχ αλλά πιστεύω πως για τη χρήση που θέλει η σύζυγος και τα δύο επαρκούν.

 

Τώρα για το μενού των Xiaomi, έχω αγοράσει μοντέλα Xiaomi σε 4 διαφορετικές γυναίκες, καμία εκ των οποίων δεν ασχολείται ιδιαίτερα με την τεχνολογία, και καμία δεν είχε πρόβλημα με το μενού του. Έχω ακούσει περισσότερα παράπονα για το EMUI της Huawei αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει πολύ. Πάντως το MIUI αντιγράφει το iOS της Apple σε σημαντικό βαθμό, το οποίο γενικά θεωρείται φιλικό λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Βρε φίλε, πραγματικά. Εντάξει για την οθόνη, οι Amoled είναι καλύτερες, πες πως η κάμερα είναι υποκειμενικό, ας πούμε πως τη γυναίκα την ενδιαφέρει το 4G+, που ο φίλος δεν μου έδωσε την εντύπωση πως θα πάει να αγοράζει πακέτα των 5Giga αλλά τέσπα. Σοβαρά τώρα το A6 με μικρότερη μπαταρία, πιο ενεργοβόρο επεξεργαστή, έχει καλύτερη αυτονομία;;;;; Επειδή προφανώς έχεις κόλλημα ενάντια σε μια εταιρεία κινητών δεν χρειάζεται να λες αρλούμπες στον κόσμο . Να το πεις και σε αυτούς που το αγοράσαν και στο Σκρουτζ διαμαρτύρονται για την μπαταρία του δηλαδή.

 

Όσο για το παραμύθι με τις ειδοποιήσεις, εδώ και πολλά MIUI δεν ισχύει.

 

Τέλος να σημειώσω πως δεν έχω κανένα θέμα με την Samsung και την Huawei, οι ναυαρχίδες τους είναι πολύ δυνατές και θα σύστηνα το S9 αντί για το Mi8 σε πολλές περιπτώσεις. Απλά τα φτηνά τους κινητά έχουν κακούς επεξεργαστές, μέτριες κάμερες και μικρές μπαταρίες, με λίγες εξαιρέσεις, και το A6 δεν είναι μια από αυτές.

 

Mάλλον το gsmarena λέει ψέματα που δίνει 106 ωρες αυτονομία στο Samsung και 92 ώρες στο Xiaomi, ε;

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9156&idPhone2=9333&idPhone3=9098

 

Όπως και δεκαδες άλλα reviews.

Το "παραμύθι" της MIUI με τις ειδοποιήσεις και τα force close των εφαμρογών στα 10 λεπτα ισχύει δυστυχως, όσο κι αν θέλεις να το καλύψεις. Είναι μία τραγική ρομ σε διαχείριση μνήμης και ειδοποιήσεων.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όπως τα λέει ο φίλος. Το Α6 πχ λόγω πολύ αδύναμου επεξεργαστή δεν μπορεί να κάνει ιδιαίτερα καλή επεξεργασία εικόνας και ειδικά οι νυχτερινές φωτογραφίες του υποφέρουν παρά το καλό διάφραγμα. Το P20 Lite ίσως είναι λίγο καλύτερο. Κανένα δεν είναι το ίδιο καλό με το Mi A2 πχ αλλά πιστεύω πως για τη χρήση που θέλει η σύζυγος και τα δύο επαρκούν.

.

 

Tώρα τι να πω, που έχεις την εντύπωση ότι την επεξεργασία εικόνας κάνει η CPU και όχι ο ISP... :lol:

Οι νυχτερινες του Α6+ δεν υποφέρουν καθόλου για την κατηγορία τιμής του, μάλλον είναι οι καλύτερες στα κυβικά του, μαζί με το P20 Lite.

https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=9156&idPhone2=9333&idPhone3=9098

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

off topic.o κυριος λογος που αντιπαθησα τα xiaomi,ειναι ότι το πρωτο που επεσε στα χερια μου,ειχε απίστευτα δυσκολο μενου για εμενα.αν και από ότι λενε μπορεις να αλλαξεις launcher.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον το gsmarena λέει ψέματα που δίνει 106 ωρες αυτονομία στο Samsung και 92 ώρες στο Xiaomi, ε;

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9156&idPhone2=9333&idPhone3=9098

 

Όπως και δεκαδες άλλα reviews.

Το "παραμύθι" της MIUI με τις ειδοποιήσεις και τα force close των εφαμρογών στα 10 λεπτα ισχύει δυστυχως, όσο κι αν θέλεις να το καλύψεις. Είναι μία τραγική ρομ σε διαχείριση μνήμης και ειδοποιήσεων.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Tώρα τι να πω, που έχεις την εντύπωση ότι την επεξεργασία εικόνας κάνει η CPU και όχι ο ISP... :lol:

Οι νυχτερινες του Α6+ δεν υποφέρουν καθόλου για την κατηγορία τιμής του, μάλλον είναι οι καλύτερες στα κυβικά του, μαζί με το P20 Lite.

https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=9156&idPhone2=9333&idPhone3=9098

 

Προσωπικά στο σύνδεσμο που έδωσες δεν είδα χρόνο για το xiaomi. Από την μια έχεις amoled με πιο αργό μπαταρία και από την άλλη ips με πιο δυνατό επεξεργαστή αλλά και μεγαλύτερη μπαταρία....

 

Τώρα για τις ειδοποιήσεις και το force close εδώ και ένα χρόνο θέμα αντιμετώπισα μια φορά και μάλλον έφταιγε η εφαρμογή του viber γιατί από δική τους αναβάθμιση το θέμα έστρωσε.

 

Τώρα δεν ξέρω τι κάνει το samsung σε θέμα φωτογραφίας αλλά και τα συγκεκριμένα xiaomi έχουν πάρει πολύ καλές κριτικές....

 

Όσο για το menu μια χαρά περίεργο είναι και της samsung και το emui.

 

Μόνο το stock android είναι το πιο εύκολο αλλά και το πιο γυμνό....

Link to comment
Share on other sites

82fde32abee2a991eeb380b0ae4b815f.jpg

 

Τώρα είδες χρόνο και για το Xiaomi? Στη μέση είναι. Αριστερά το Samsung, δεξιά το Huawei.

 

Επειδή ήμουν από κινητό τώρα το είδα. Πάμε παρακάτω

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήμουν από κινητό τώρα το είδα. Πάμε παρακάτω

 

Τι ασχολείστε με την συγκεκριμένο . Μην δει ποστ για την xiaomi βούρ μέσα . Το Α6 κ το p20 lite γελάω πραγματικά ..μάλλον θα είναι άσχετοι εκεί στις αγγελίες στο διπλανό site που τα σκοτώνουν από τον πρώτο μήνα αγοράς τους κ σφραγισμένα ..περίεργα πράγματα ..

Link to comment
Share on other sites

off topic.o κυριος λογος που αντιπαθησα τα xiaomi,ειναι ότι το πρωτο που επεσε στα χερια μου,ειχε απίστευτα δυσκολο μενου για εμενα.αν και από ότι λενε μπορεις να αλλαξεις launcher.

 

Το δύσκολο μενού δεν αλλάζει με τον launcher. Το μενού είναι σαν το ios. Αυτό που είναι δύσκολο είναι το μενού των ρυθμίσεων που σε κανένα κινητό με launcher δεν αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...