Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι κινητήρα το mix 2 αλλά δεν θέλω κινητό με 1 χρόνο εγγύηση καταστήματος,Θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Αυτός που ρωτά, νοιώθει χαζός για 5 λεπτά.

Αυτός που δεν ρωτά θα είναι χαζός για μια ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κινητήρα το mix 2 αλλά δεν θέλω κινητό με 1 χρόνο εγγύηση καταστήματος,Θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

2 χρόνια από infoquest....

Link to comment
Share on other sites

Mate 10 pro από μένα. Δικαρτο, 128 γιγα μνήμη, αξιόλογη κάμερα και μπαταρία στο Θεό. Θα σε καλύψει πολύ άνετα στις ανάγκες σου
Link to comment
Share on other sites

2 χρόνια από infoquest....

 

Ακριβώς https://www.mistore-greece.gr/Products/Smartphones/smartphone-xiaomi-mi-mix-2-64gb-black.aspx . Πολύ καλή τιμή για το πακέτο με εγγύηση. ;)

 

Εναλλακτικα λίγο ακριβότερα δες και το u11. Ειδικά αν σε νοιάζει η κάμερα θα το καταευχαριστηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ mate 10 pro θα διάλεγα, είναι το πιο ολοκληρωμένο πιστεύω

τα άλλα θα τα απέρριπτα μονο και μονο για το notch

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

Θέλω να κάνω αναβάθμιση από το Honor 4x που έχω τώρα και κοιτάζω προς αυτά τα κινητά που έγραψα, στις 5,5 ίντσες περίπου, +- 250 ευρώ.

Γενικά είμαι ευχαριστημένος από το 4x. Κάνω απλή χρήση, δεν παίζω παιχνίδια, δεν κατεβάζω αβέρτα εφαρμογές, έχω το πολύ μία ώρα ανοιχτή οθόνη την μέρα. Μόνο οθόνη - κάμερα με ενδιαφέρει.

Θέλω το επόμενο κινητό μου να είναι λίγο πιο συμμαζεμένο από το 4x διότι μου πέφτει τελικά μεγάλο και είναι άβολο για χρήση με το ένα χέρι.

Το Huawei p20 lite, μου έκατσε καλά στο χέρι, μου άρεσε οπτικά, συμμαζεμένο και με μικρά bezels. Φωτεινή οθόνη με ωραία ζωντανά χρώματα. Το βρίσκω στα (329 ευρώ -20% επιστροφή με κάρτα eurobank) 263 ευρώ στο πλαίσιο. Πιο φρέσκο από τα άλλα δύο.

Το Honor 9 lite και το Huawei p smart είναι ελαφρώς μεγαλύτερα από το p20, αλλά και πάλι είναι πιο βολικά στο χέρι μου από το 4x που έχω. Κόστος, (στο πλαίσιο) 199 ευρώ με την χρήση της κάρτας.

Στο skroutz διαβάζω καλές κριτικές για το p smart που είναι και το πιο φτηνό, περίεργο.., ενώ για το πιο ακριβό p20 lite διαβάζω πολλά παράπονα και αυτά με φρενάρουν από την άμεση αγορά του. Καλές κριτικές έχει και το Honor 9 lite.

Στο θέμα φωτογραφίας, από αυτά που διάβασα εδώ στο φόρουμ και συγκρίσεις στο νετ, και τα τρία είναι αξιοπρεπή την ημέρα αλλά όχι το βράδυ.

 

Θα ήθελα την βοήθειά σας μεταξύ αυτών των τριών, αλλά και άλλων προτάσεων στα ίδια χρήματα, με βάση κυρίως την οθόνη και την κάμερα.

Eδώ ένα συγκριτικό τεστ κάμερας στο οποίο φαίνεται να υπερτερεί το p20 lite σε σχέση με το honor 9 lite:

 

 

**

Το redmi note 5 το αποκλείω γιατί είναι αρκετά μεγάλο και δεν προσφέρει (απ΄όσα διάβασα) κάτι παραπάνω στο θέμα κάμερας.

Το meizu note 6 μου άρεσε επίσης αλλά κι αυτό μεγάλο, με μεγάλα bezels.

Επίσης το Ηuawei mate 10 lite το είδα από κοντά, δεν με τρέλανε η οθόνη και είναι και μεγάλο.

Τα φτηνά samsung τα φοβάμαι...

Αν ήταν λίγο πιο συμμαζεμένο το Honor 7x θα το έπαιρνα μάλλον, (200 ευρώ).

 

Eυχαριστώ

Edited by Novalis
Link to comment
Share on other sites

Μate 10 pro μονοδρομος! Και γω αυτο εχω ... για μενα η μπαταρια και το δικαρτο ηταν ο λογος που το διαλεξα και τελικα και η καμερα τουμπανο και το κινητο φυσαει.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

μενω μονιμα Αγγλια κι εχω εναν φιλο στη δουλεια που ειδε το καινουριο μου Redmi Note 5 Pro και του καλαρεσε η ολη φαση με τα κινεζικα κινητα επειδη στην Αγγλια δεν ειναι ιδιαιτερα διαδεδομενα.

Του ειπα θα ρωτησω να βρω κατι. Εχει απο προηγουμενο συμβολαιοα ενα Samsung Galaxy S6 Edge το οποιο δεν πολυγνωριζει τα specs αλλα γενικα απογοητευτηκε απο την μπαταρια του συγκεκριμενου κι οταν του ειπα το δικο μου εχει 4000mah καραφλιασε :lol:

 

Του ειπα θα ψαχτω να του βρω κατι οποτε ειπα να ρωτησω τη συλλογικη σοφια του forum μπας και βρει κατι καλο

 

Τον ενδιαφερει να εχεις τα εξης

  • Μεγαλη μπαταρια οποτε σχετικο ειναι αυτο αλλα φανταστειτε 3-4k mah
  • Να εχει specs πανω κατω κοντα στο S6 Edge που νομιζω το Note 5 εχει παρομοια
  • Να ειναι ει δυνατον απο ευρωπαικο μαγαζι με ευρωπαικες μπαντες οποτε international εκδοση
  • expandable storage ει δυνατον
  • αξιοπρεπη καμερα δεν καιγεται για το συγκεκριμενο
  • οθονη οχι απαραιτητα 2κ αλλα IPS 1080p στην χειροτερη

 

Τα υπολοιπα ειναι σχετικα, περι εμφανισης και τα σχετικα.

Δεν παιζει παιχνιδια με το κινητο τον ενδιαφερει να ειναι δυνατο για browsing, whatsapp και χαλαρη χρηση.

 

Του ειπα για το Redmi Note 5 αλλα λεω μπας και του βρω κατι καλυτερο.

Ειδε κι αυτος το φως και βαρεθηκε να δινει μια περιουσια σε samsung κτλ

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Edited by mossikukulas
Link to comment
Share on other sites

ισως με αναμονη και καλο ψαξιμο να βρεθει μια καλυτερη επιλογη.Αλλα το Redmi note 5 ειναι μια καλη επιλογη αυτην την στιγμη και χωρις αναμονες για να επιλεξει ο φιλος. https://honorbuy.com/1385-xiaomi-redmi-note-5-4gb-ram-64gb-rom-official-global-version-smartphone-black.html καταστημα με ευρωπαικη αποθηκη :)
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για αντικατάσταση redmi note 2 που τα έφαγε τα ψωμιά του

 

Ζητάμε:

μπαταρία να βγάζει ΑΝΕΤΑ 2 μέρες με μέτρια χρήση

Ραμ 2+gb, ιδανικά 3gb

Οθόνη 5 ιντσες ή 5μιση

Fm radio

Micro sd

Αρκετός εσωτερικός χώρος για εφαρμογές

Γύρω στα 80 ευρω είναι οκ.

 

Η χρήση θα είναι μέτρια, κυρίως ινστα, φβ

 

Σκέφτηκα το motorola e4 στα 69 ευρώ αλλά έχει 2gb ram

 

Άλλες επιλογές?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απ όπου να ναι

 

Το μότο δεν αξίζει λόγω ραμ έτσι?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω το κινητό,αλλά γιατί όχι;και το δικο μου και το τωρινό και το προηγούμενο δυο ram είχαν και δεν μου είχαν κολλήσει ποτε.και τα έχω γεμίσει με εφαρμογές.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

 

Eυχαριστώ για την απάντηση. Το nokia θα κοστίσει 205 ευρώ με την επιστροφή της κάρτας, καλή περίπτωση και φαίνεται ποιοτικό.

Από κάμερα τί λέει; Βλέπω οι γνώμες διίστανται στα reviews.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ψαχνω για ενα QWERTY κινητο οχι απαραιτητα smartphone απλως να μπορει να συνδεθει στο ιντερνετ για τα πολυ βασικα κυριοτερο το fb με λιγο ψαξιμο βρηκα το nokia asha 201 το οποιο καλυπτει τις βασικες αναγκες που χρειαζομαι.

Υπαρχει καποιο αλλο μοντελο στην συσγκεκριμενη κατηγορια κινητου?

Ευχαριστω για τον χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω οτι θελω να ειναι καινουργιο

ναι βρηκα δυο Blackberry στο skroutz και ενα nokia asha στο best price οποτε θα δω

Ευχαριστω για τον χρονο σας!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξεχασα να αναφερω οτι θελω να ειναι καινουργιο

ναι βρηκα δυο Blackberry στο skroutz και ενα nokia asha στο best price οποτε θα δω

Ευχαριστω για τον χρονο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την απάντηση. Το nokia θα κοστίσει 205 ευρώ με την επιστροφή της κάρτας, καλή περίπτωση και φαίνεται ποιοτικό.

Από κάμερα τί λέει; Βλέπω οι γνώμες διίστανται στα reviews.

Στις πρωινές λήψεις δεν θα έχεις κανένα θέμα.

Το βίντεο είναι άριστο. Απίστευτος ήχος.

Όσον αφορά τις βραδυνές, το hardware υπάρχει, είναι θέμα λογισμικού.

Στα τελευταία updates έχουν δωθεί κάποια σημαντικά fixes.

 

Επίσης υπάρχει ανεπίσημο Google camera που μπορείς να περάσεις χειροκίνητα.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

https://m.gearbest.com/cell-phones/pp_009944438675.html?wid=1433363&lkid=14948504

 

Αξίζει?

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...