Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6111


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

160 κανονικα ,αν ειναι unicode ομως οι χαρακτηρες,70 :)

 

Το κινητό το επεξεργάστηκα σήμερα αρκετή ώρα. Χθες απο τηλεφώνου προσπαθουσα να βοηθήσω την κοπέλα μου που παραπονιόταν πως στο κινητό καθε SMS εχει 70 χαρακτήρες αλλα μάταια. Της έλεγα να αλλάξει την επιλογή unicode - GSM αλφάβητο, αλλα δε μπορούσε να το βρεί πουθενά.

Τελικά σήμερα που ήρθε στα χέρια μου βρήκα την επιλογή "περιορισμένοι χαρακτήρες" και οταν το ενεργοποίησα το κινητό στέλνει κανονικά SMS με 160 χαρακτήρες. Να προσέξετε ολοι πάντως γιατι το κινητό έχει εργοστασιακή ρύθμιση με unicode χαρακτήρες.

Οσον αφορά την οθόνη δεν με εντυπωσίασε, αλλα ούτε με απογοήτευσε. Την χαρακτηρίζω μέτρια. Κάμερα δεν δοκίμασα γιατι επιδοθήκαμε στο φόρτωμα του κινητού με mp3 ringtones και .gif φωτογραφιών για γραφικά οθόνης απο το δικό μου samsung D 500.

Κάποια στιγμή λοιπόν, είπα να την καλέσω, να δούμε πως χτυπάει ο ήχος που μου αντιστοίχησε... Το κινητό φαινόταν εκτός δικτύου ενώ στην οθόνη του έδειχνε πως σήμα υπήρχε. Δοκίμασε να καλέσει απο το δικό της, τζίφος... Εγω απο το δικό μου μπορουσα να καλώ κανονικά και είμαστε και οι δύο συνδρομητές στην cosmote... Σβήνουμε το κινητό και το ανάβουμε... Το κινητό είχε επανέλθει απο μόνο του στις εργοστασιακές ρυθμίσεις των ήχων και των γραφικών, ενώ ο,τι της είχα στείλει υπήρχε κανονικά στην μνήμη του κινητού... Είπα πως το μπλοκάραμε απο τα πειράγματα και το "φόρτωμα" αλλα ενα μήνυμα που είχε σταλεί μιαμιση ολόκληρη ωρα πριν και ήρθε, φανερώνει οτι το κόλλημα υπήρχε πολύ πριν συναντηθούμε...

ΧΑΙΡΕ ΝΟΚΙΑ ΑΘΑΝΑΤΗ!!!:D

Μετά απο το γεγονός αυτο δεν παρουσιάστηκε αλλο κόλλημα, αλλα και οι δυο προβληματιστήκαμε απο το κόλλημα μέσα στο πρώτο 24ωρο ζωής του κινητού...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 433
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kalo to 6111 moy arese poly ,

arxika ekana arketo xavale sth gynaika moy otan to phre alla...

to kinito einai ena -gadjetaki- kai exei kala pragmata,

moy arese to programma pou exei gia to pc.

:lol:

Vazeis gia ScreenSaver VIDEO ... kalo !!!!

:lol:

(den exoume 3anaparei NOKIA)

 

8elw THEMES ,

exei kanenas THEMES gia to 6111

 

Exw pola THEMES pou trexoun sto 6111 alla den einai

gia 6111, einai gia series 40 kai h analysh toys einai gia

pio mikres o8ones.

 

EXEI KANEIS themes GIA 61111????

:)

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι η καμερα του βγαζει καλυτερες φωτογραφιες απο το 6230 που εχω τωρα. Σωστα???

1MP δεν ειναι και λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Μολις το πηρα και το εβαλα για φορτισμα.Πρωτες εντυπωσεις..

Το κινητο ειναι κουκλι.Για μενα οτι πιο ομορφο κυκλοφορει αυτην την στιγμη.Ποιοτητα κατασκευης...μετρια.Ο μηχανισμος που ανοιγει και κλεινει μου μοιαζει εξαιρετικος,δεν ''χανει'' καθολου,αλλα το υλικο απο το οποιο ειναι φτιαγμενο δεν ειναι και οτι καλυτερο και ο σταυρος κανει καποιον θορυβο.

Περισσοτερα για οθονη,ποιοτητα ηχειου κλπ θα γραψω το βραδυ,αφου εχει φορτιστει

Link to comment
Share on other sites

@skatzoxoiros

 

φίλε μου αυτό μου το έχει κάνει και εμένα 2-3 φορές. ενώ είναι ανοιχτό, ούτε δέχεται, ούτε κάνει κλήσεις!

 

τίποτα για αυτά που ρωτούσα σε προηγούμενο post ανακάλυψες;

Link to comment
Share on other sites

Στο περίπου πόσες φωτογραφίες και βιντεάκια μπορεί να χωρέσει άραγε; Ξέρει κανεις; Έστω ότι δεν έχουμε βάλει τίποτα extra πάνω π.χ. mp3, παιχνίδια κτλ.

Μήπως τα 23 ΜB είναι τελικά τόσο λίγα όσο ακούγονται συγκριτικά με άλλα τηλέφωνα;

Link to comment
Share on other sites

@skatzoxoiros

 

φίλε μου αυτό μου το έχει κάνει και εμένα 2-3 φορές. ενώ είναι ανοιχτό, ούτε δέχεται, ούτε κάνει κλήσεις!

 

τίποτα για αυτά που ρωτούσα σε προηγούμενο post ανακάλυψες;

Ωχ... φοβάμαι πως είμαστε μπρόστα σε πρόβλημα software... Ευτυχώς ως τώρα δεν της το έχει ξανακάνει της κοπέλας μου... Πιθανώς το πρόβλημα θα λυθεί σε αναβάθμιση... Κρίμα πάντως... Έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα άραγε?

Για αυτά που ρωτάς δε μπορώ να σου απαντήσω προς το παρόν, γιατι το κινητό δεν είναι δικό μου και δεν το έχω στα χέρια μου.

Για το νουμερο 3 πάντως, όντως έτσι είναι. Δεν είναι πρόβλημα πάντως, αυτό συμβαίνει σε παρα πολλές συσκευές. Όταν δέχονται αρχείο ΔΕΝ εμφανίζουν status bar όπως οταν στέλνεις. Προσωπικά δεν το έχω δει σε κανένα κινητό αυτό.

Φιλικά

Κώστας

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Καποια παραπανω πραγματακια.Η οθονη φαινεται μετρια,οχι ομως κακη.Περισσοτερα αυριο που θα περασω καποιες εικονες.Το μενου ειναι εξαιρετικο και πολυ γρηγορο.ΤΡΑΓΙΚΗ η θυρα pop art.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.ΤΟ 6030 ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΘΥΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ 6111 ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΗ POP ART ΠΟΥ ΣΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ?

Επισης μειονεκτημα οτι η αναλυση της οθονης του υπαρχει σε λιγα κινητα και ετσι δεν υπαρχουν αυτην την στιγμη πολλα wallpapers,ενω δεν εχω βρει ουτε ενα theme.

Γενικα,ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος απο το κινητο στο λιγο που το εχω δει.Εχει μικροπροβληματα,αλλα γενικα ειναι ΚΟΥΚΛΙ και δεν εχει σοβαρα μειονεκτηματα για καποιον που δεν χρειαζεται καρτα μνημης.

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάζεις φωτο στην μέγιστη ανάλυση, πόσα ΚΒ είναι η κάθε φωτογραφία; Ενδεικτικά ένα βιντεάκι πεντάλεπτο, ας πούμε πόσα ΚΒ είναι;

 

Eπειδή θέλω να το πάρω αλλά ο μόνος μου ενδυασμός είναι η μικρή μνήμη και θέλω να ξέρω τι χωράει και αν χωράει, μην το μετανοιώσω μετά, όποιος το έχει ας με διαφωτίσει.:w00t:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :p

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάζεις φωτο στην μέγιστη ανάλυση, πόσα ΚΒ είναι η κάθε φωτογραφία; Ενδεικτικά ένα βιντεάκι πεντάλεπτο, ας πούμε πόσα ΚΒ είναι;

 

Eπειδή θέλω να το πάρω αλλά ο μόνος μου ενδυασμός είναι η μικρή μνήμη και θέλω να ξέρω τι χωράει και αν χωράει, μην το μετανοιώσω μετά, όποιος το έχει ας με διαφωτίσει.:w00t:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :p

Αν και δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με την καμερα,γιατι δεν με ενδιαφερει καθολου,μια φωτογραφια που εβγαλα σημερα στην μεγιστη αναλυση ηταν καπου 130kb.

 

Κατα τ'αλλα μου εμφανισε και εμενα σημερα ενα προβλημα που ειχε εμφανιστει και σε αλλους χρηστες.Καποια στιγμη εσβησε για 1-2 δευτερολεπτα η οθονη και μετα απο 1-2 πατηματα πληκτρων ξανανοιξε.Δεν το εχει ξανακανει αλλη φορα στην 1 μερα που το εχω.Και μιας και ειπα για μερα,μετα απο 24ωρες ανοιχτο,με 5-6 μηνυματα,περιπου 15 λεπτα τηλεφωνα,1 ωρα ραδιοφωνο και καμια ωρα πασπατεμα στο μενου,η ενδειξη της μπαταριας ειναι ακομα καταπρασινη:X .Αν δεν προκειται για bug που εμφανιζει λαθος ποση μπαταρια μενει,τοτε μαλλον θα εχει πολλη καλη αυτονομια.

 

EDIT:Τωρα που περασα καποιες φωτογραφιες μεσα στο κινητο,η γνωμη μου για την οθονη του λλαξε.Λοιπον,η οθονη του δεν ειναι μετρια,ειναι ΚΑΛΗ.Δεν ειναι τιποτα το απιστευτο,ειδικα σε συγκριση με 6270,d600 κλπ,αλλα σιγουρα δεν ειναι αποτρεπτικος παραγοντας για την αγορα του κινητου.Μου θυμιζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ την οθονη του Κ700.

Επισης,κατι για wallpapers.Επειδη η αναλυση της οθονης ειναι λιγο περιεργη και δεν θα βρειτε πολλα,μπορειτε να χρησιμοποιειτε wallpapers αναλυσης 240*320(δηλαδη ψαχνετε για εικονες που πανε στο 6270),ταιριαζουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.Κοβεται μονο ενα ελαχιστο μερος απο το πανω μερος της φωτογραφιας.Πρακτικα,δεν θα καταλαβετε διαφορα.

 

Οσο παω και μου αρεσει ολο και περισσοτερο το κινητο.Απλα ελπιζω να μην βγαλει τιποτα σημαντικα bugs

 

 

Y.Γ.Να μην ξεχασω.Το ακουστικο του κινητου,οντως δεν ειναι δυνατο.Δεν δημιουργει προβλημα σε νορμαλ καταστασεις,αλλα αν εχει θορυβο..Γενικα,ειναι μαλλον πιο χαμηλης εντασης απ'οτι πιθανως θα εχετε συνηθισει.

Link to comment
Share on other sites

H mpataria einai an8ektikh, kai egw to "zalisa" arketh wra kai krata gera prasino.

 

THEMES

pistevw oti den exei akoma THEMES , giati einai men s40 alla exei

analysh 128X160.

oti Theme vreite gia ta parakatw NOKIA kanoyn gia to 6111:

N90,N70 ,6280 , 6270 , 8800 ,6060 ,6230i ,6030 ,6021 ,6822, 6170

7260 ,6020 kai 7200

alla...

einai elaxista ayta poy den einai 128X128

tip:

egw vrika ena pou einai 128x160

anazhthste "nokia 6060 platinum"

Link to comment
Share on other sites

Επισης μειονεκτημα οτι η αναλυση της οθονης του υπαρχει σε λιγα κινητα και ετσι δεν υπαρχουν αυτην την στιγμη πολλα wallpapers,

 

1 ) download any wallpaper

2) DOWNLOAD: "FastStone Photo Resizer"

It's smal , it's Free, it's fast, it's Easy!

:)

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις που μπορουμε να βρουμε παιχνιδια για το κινητο;

 

edw tha vreis apeira pexnidia gia ta s40 kathws ke merika (metria) apps -

http://s40nokia.siteburg.com/games.htm

- to 99% leiturgun sto 6111.

 

(den exw katalavei to policy me ta direct links an kakws edwsa to link zhtw sygnwmh prokatavolika)

 

Genika to 6111 den volevei poly gia pexnidia action ktl mono gia arcade pu xreiazodai to poly dyo plhktra. O stavros eidika stis diagwnies kinhseis parusiazei arketa prolvlhmata (eidka diagwnia de3ia, tulaxiston sto diko mu)

 

 

Gia osus eipan oti o stavros kanei thorivo meta apo arketh xrhsh (px ama liwsetai sto arkanoid to tri3imo stamataei)

 

Oi fotografies sthn megisth analysh efoson exete stathero xeri ke to subject den kineitai einai ikanopoihtikes esws kales.

 

H poiothta tu video einai metria alla ke afth ikanopoihtikh gia kinhto.

 

H edash tu hxu tha eprepe na htan dynatoterh polles fores se kinhsh adimetwpizetai provlhma.

 

H battaria an pezeis pexnidia kai vgazeis me flash olh thn wra adexei gia tulaxiston mia mera.

 

H othoni odws tha boruse na einai kalyterh.

 

Mu exei crasharei mia fora alla den to exei 3anakanei kai mia fora adimetwpisa provlhma me thn sim h opoia gia kapoio logo eixe metakinithei apo to slot.

 

Padws ane3arthta apo afta ta meion gia thn timh tu to mikro megethos, to menu ke to design tu einai eina apo ta agaphmena mu kinhta.

Link to comment
Share on other sites

dubdlx,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΦΙΛΕ!

Ευχαριστω και τον φιλο για το προγραμμα που κανει resize τα wallpapers,πολυ χρησιμο και αυτο.

 

Στα του κινητου,η μπαταρια τελικα δεν συνεχισε οπως ειχε ξεκινησει και μετα απο περιπου 40 ωρες,εκλεισε.Παντως ηταν η πρωτη φορα,ειχα και αρκετη ωρα το bluetooth ανοιχτο χτες..Λογικα μετα απο 2-3 φορτισεις και με μετρια χρηση θα κραταει 2+ μερες.Θα μπορουσε και καλυτερα παντως.

Γενικα συμφωνω με τον φιλο,παρα τα καποια μειονεκτηματα του,το κινητακι το εκτιμαω ολο και περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας.Μολις απέκτησα το 6111 και είναι πραγματικά αρκετά καλό κινητό. Τουλάχιστον σχετικα με το Siemens CX65 που είχα πριν. Όσο αφορά τα κολλήματα και μένα μου κόλλησε την ώρα που μόλις έιχα γράψει ένα βίντεο. Κατα τ'άλλα καλά όμως. Το μόνο που θέλω να ρωτήσω είναι εάν γνωρίζετε πού θα βρώ καλώδιο USB για το συγκεκριμένο κινητό και πόσο περίπου κάνει. Εψαξα σε κάποια eshops αλλα δεν βρήκα τιποτα. Ευχαριστώ και καλά χριστούγεννα.:happy:
Good things come to those who wait...
Link to comment
Share on other sites

H ΦΩΤΟ ΣΤΗ ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΟΥΝ ΤΑ 200 ΚΒ. ΑΛΛΑ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ, ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΠΟΛΥ ΜΟΥΝΤΑ. Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΕΠΙΣΗΣ ΕΒΓΑΛΕ ΜΟΝΟ 2 ΗΜΕΡΕΣ ΣΕ ΔΙΚΤΥΟ VODAFONE, ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΝΕΡΓΟΒΟΡΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΗΣ COSMOTE!!! ΙΣΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΡΩΣΕΙ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας.Μολις απέκτησα το 6111 και είναι πραγματικά αρκετά καλό κινητό. Τουλάχιστον σχετικα με το Siemens CX65 που είχα πριν. Όσο αφορά τα κολλήματα και μένα μου κόλλησε την ώρα που μόλις έιχα γράψει ένα βίντεο. Κατα τ'άλλα καλά όμως. Το μόνο που θέλω να ρωτήσω είναι εάν γνωρίζετε πού θα βρώ καλώδιο USB για το συγκεκριμένο κινητό και πόσο περίπου κάνει. Εψαξα σε κάποια eshops αλλα δεν βρήκα τιποτα. Ευχαριστώ και καλά χριστούγεννα.:happy:

Δεν ξερω που εχει καλωδιο,αλλα δεν αξιζει να το παρεις.Συνηθως εχουν γυρω στα 30ε.Με αυτα τα λεφτα(και με λιγοτερα)παιρνεις bluetooth που θα το χρησιμοποιεις για ολα σου τα μετεπειτα κινητα,ενω το καλωδιο αμα αλλαξεις το 6111 θα σου μεινει..

Link to comment
Share on other sites

(den exw katalavei to policy me ta direct links an kakws edwsa to link zhtw sygnwmh prokatavolika)
τους ορους χρησης τους διαβασες φιλε μου;:)
oti Theme vreite gia ta parakatw NOKIA kanoyn gia to 6111:

N90,N70

εδω εισαι λαθος φιλε μου γιατι τα συγκεκριμενα δεν κανουν, μην τα κατεβαζετε αδικα;)
Link to comment
Share on other sites

Τι περιέχει το κουτί;

και τι εννοείς όταν λες "καλωδιοταινία σύνδεσης ";

 

Το κουτί περιείχε το στερεοφωνικό handsfree, manuals, και το cd με το Nokia PC suite χωρίς ούτε καν χάρτινη θήκη!!!

 

Καλωδιοταινία είναι η το λεπτό καλώδιο που συνδέει τα δύο κομμάτια του κινητού μεταξύ τους...

Salut le platane !!!
Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι κλειστό το slider, το πάνω μέρος ψιλοκουνιέται όταν αγγίζω τα πλήκτρα. Ισχύει και σε εσάς;

 

Ρε παιδιά, δεν λέει μέσα ότι έχει μέγιστη διάρκεια για βίντεο την μία ώρα;

Προσπαθώ από το πρωί αλλά το μέγιστο που μου έχει δείξει είναι τα 7 λεπτά κι αυτό με την χαμηλότερη ανάλυση και χωρίς μικρόφωνο.

Ξέρει κανείς κάτι για αυτό;;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι κλειστό το slider, το πάνω μέρος ψιλοκουνιέται όταν αγγίζω τα πλήκτρα. Ισχύει και σε εσάς;

Οχι.Για το αλλο που ρωτας,δεν εχω ιδεα.

 

 

ΕDIT:Στην παρακατω διευθυνση,υπαρχουν πανω απο 1000 wallpapers ακριβως για το κινητοhttp://x6mobile.free.fr/logos.php

Link to comment
Share on other sites

To kinhto to phre x8es h kopela moy,

Antimetopise problhma me th ypodoxh ths kartas sim...to systhma poy exoyn balei gia kapoio logo einai arketa dysxreisto (enw fainetai aplo).To 1o to gyrisame pisw giati htan problhmatiko...kai to 2o poy mas edwsan to koympi toy on-off 8elei kapoia prosoxh....enw bgazontas th karta sim to metaliko mas emeine sto xeri...

Den perimena apo th Nokia teleia

Elpizw na einai mono auta kai na xei antoxh sto xrono

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...