Jump to content

Huawei Watch GT


makismakis2004
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχεδον 10 μηνες το εχω φορεμενο και δεν εχει κανει κιχ το τζαμακι,ουτε και τρατζουνιες.

Απο ΕΒΑΥ ειχα παρει ενα σετακι 3 τζαμακια.Που σκαλωνει η τοποθετηση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χωράει μέσα στην οθόνη, βρίσκει στο στεφάνι.

θα πάω να δω αν κάνει το συγκεκριμένο

https://www.skroutz.gr/s/19048283/3MK-Flexible-Glass-Huawei-Watch-GT-GT2.html

 

Δυστυχώς δεν θυμάμαι τι μάρκα ήταν αυτά που εκανα δοκιμή αν μπαίνει. Δεν έκανα καν ολη τη διαδικασια να τοι ανοιξω κλπ, απλά εφαρμογή απο πάνω το έκανα και έβρισκε.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα και καλώς σας βρήκα.

Κάτοχος εδώ και λίγες μέρες του συγκεκριμένου smartwatch.

Καταρχίν να πω ότι:

-είμαι κάτοχος κινητού xiaomi redmi note 8 pro, που τρέχει MIUI 11.0.3 GLOBAL και ANDROID 10 QP1A.190711.020. Να πω την μαύρη μου αλήθεια είχα κάποιους ενδοιασμούς όσον αφορά την συνδεσημότητα μεταξύ τους....:wacko:

-Το Huawei Health είναι v10.1.0.311

-Το ρολόι μετά από 2-3 αναβαθμίσεις που έκανε όταν το άνοιξα, καταστάλαξε στην 1.0.11.20.

 

Δεν μπορώ να πω για διάρκεια μπαταρίας μιας και το έχω μόνο 4 μέρες. Ενδεικτικά την Κυριακή που το άνοιξα είχε 36% και σήμερα που το φόρτισα είχε φτάσει στο 14%, με συνεχή μέτρηση παλμών και μέτρηση ύπνου για 1 ημέρα.

 

Να πω την αλήθεια μου πιο πολύ αναλώθηκα στο να πειραματίζομαι με την συνδεσημότητα μεταξύ κινητού και ρολογιού. Κατέληξα λοιπόν στα εξής:

το ρολόι μια χαρά συνδέετε με το κινητό, όπως επίσης και επανασυνδέετε αυτόματα (μπορεί να αργεί λίγο καμιά φορά αλλά επανασυνδέετε), αρκεί να έχουν γίνει τα εξής:

1) δίνουμε όλες τις άδειες που χρειάζονται στην εφαρμογή Health, (Ρυθμίσεις -> Διαχείρηση εφαρμογών -> Υγεία -> Άδειες εφαρμογής), εγώ οι μόνες άδειες που δεν έχω δώσει είναι για το μικρόφωνο και την κάμερα, που δεν χρειάζεται κιόλας,

2) επιλέγουμε η εφαρμογή Health να κάνει αυτόματη έναρξη, (Ρυθμίσεις -> Διαχείρηση εφαρμογών -> Υγεία -> Αυτόματη έναρξη),

3) επιλέγουμε για την εφαρμογή Health ''χωρίς περιορισμούς'' στην εξοικονόμηση μπαταρίας, (Ρυθμίσεις -> Διαχείρηση εφαρμογών -> Υγεία ->Εξοικονόμηση μπαταρίας -> Χωρίς περιορισμούς)

4) στο multitasking, πατώντας παρατεταμένα το εικονίδιο της εφαρμογής Health, σου βγάζει 3 επιλογές. Μία από αυτές είναι ένα λουκέτο, το οποίο πατώντας πάνω του ''κλειδώνει'', το οποίο σημαίνει ότι η εφαρμογή τρέχει συνέχεια στο παρασκήνιο.

5) το GPS να είναι συνέχεια ενεργοποιημένο. Αν το ρολόι είναι συνδεδεμένο και απενεργοποιήσω το GPS, το ρολόι μένει συνδεδεμένο με το τηλέφωνο, αλλά δεν κάνει αυτόματη επανασύνδεση σε περίπτωση που χαθεί η σύνδεση. Σε αυτή την περίπτωση γίνεται χειροκίνητα η επανασύνδεση και αφού πρώτα ενεργοποιηθεί το GPS. Επείδή δεν έχω πείρα από smartwatches, δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό με το GPS. Αν ξέρει κάποιος μου λέει....

6) εννοείται bluetooth ανοιχτό....

 

Κάνοντας λοιπόν όλα τα παραπάνω το ρολόι μια χαρά συνδέεται με το xiaomi. Έρχονται όλες οι ειδοποιήσεις, αυτές βασικά που έχεις δηλώσει και στο τηλέφωνο να εμφανίζονται, και με τον τρόπο που έχεις δηλώσει να εμφανίζονται στην οθόνη, οι κλήσεις, όπως και οι αναπάντητες.

 

Κάτι άλλο που παρατήρησα, και αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, είναι ότι η εφαρμογή Health ανοίγει μόνο όταν έχω συνδεθεί σε wifi ή έχω ενεργοποιημένα τα δεδομένα στο κινητό. Αλλιώς μου βγάζει μήνυμα '' Δεν είναι δυνατή η σύνδεση λόγω σφάλματος δικτύου. Προσπαθήστε ξανά αργότερα''. Δηλαδή αν δεν είμαι συνδεδεμένος σε δίκτυο, δεν μπορώ να χρησιμοποιώ την εφαρμογή; :blink:

 

Σε γενικές γραμμές, για την ώρα, είμαι πολύ ευχαριστημένος από το ρολόι. Εμφάνιση, κατασκευή, δυνατότητες για τα λεφτά του (99 γιούργια από Media).

Αυτά και συγγνώμη για το σεντόνι....

Link to comment
Share on other sites

xristos_1976 , πολύ αναλυτικος. Είμαι και εγώ νέος κάτοχος του ρολογιού (στην κατοχή μου εχω τα amazfit pace, bip , miband2,3 ) με το gt νιώθω ότι ανέβηκα κατηγορία. Με την συνδεσιμότητα του ( εχω το redmi note 7) , μέχρι χθες που ήμουν με android 9 τα πράγματα ήταν εύκολα και με τα βήματα 1,2,3 που έγραψες όλα ήταν απροβλημάτιστα, από χθες που πηρε το redmi το android 10 τα πράγματα αλλάξαν και πρέπει να κάνεις όλα τα υπόλοιπα ακόμα και to gps που δεν ήταν αναγκαίο πριν.....έχουν βγει νέες ενημερώσεις για το ρολογακι ( 1.0.12.8 , 1.0.12.18 ) που όμως δεν τις εχω λάβει, είμαι και εγώ στην 1.0.11.20.
Link to comment
Share on other sites

Πατάς ενημέρωση και δεν έχει τίποτα;

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Αν και νομίζω δεν παίζει ρόλο, το HMS Core είναι στην τελευταία έκδοση;

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

HMS Core 5.0.0.304 , το περασα και αυτό. Δεν αλλάζει κατι. Δεν νομίζω το γεγονός αυτό να οφείλεται σε εμάς από την στιγμή που και ο xristos_1976 εχει μείνει στο ιδιο firmware, κάποια μ@λ@κια της huawei πιστεύω οτι είναι. Στην ουσία δεν έχουμε πάρει τα update του Ιονίου - Ιουλίου... Edited by Eegw
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στη παρεα. Νεος κατοχος huawei gt και θελω να ρωτησω αν υπάρχει τροπος να προσθέσουμε watch face εκτος απο αυτα που εχει

 

Υπάρχει ναι αλλά δυστυχώς αυτή την ώρα δεν μπορώ να σου στείλω τα λινκς, με μια απλη αναζήτηση θα μπορέσεις να το βρεις, χρειάζεται λίγο δουλίτσα βέβαια, δεν είναι κάτι το απλό.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Πρώτον, υπάρχει τρόπος να βάλουμε ελληνικά στο ρολόι;

Και δεύτερον, έχετε παρατηρήσει κι εσείς στα faces κάποια σημεία, όπου δεν είναι τόσο smooth τα γραφικά ή είναι πρόβλημα της δικής μου οθόνης;

Πχ στο θέμα «24-hour Time» υπάρχουν σημεία στα γραφικά (πχ στο φωτεινό πορτοκαλί σημείο) που φαίνονται σαν να μην έχουν καθόλου καλή ανάλυση... Γιατί συμβαίνει αυτό; Είναι θέμα της οθόνης γενικά ή μόνο της δικής μου;

Ευχαριστώ!

 

Δείτε τη φωτό πιο κάτω, για να καταλάβετε τι εννοώ.

[ATTACH]67351[/ATTACH]

Edited by Big_Bang
Link to comment
Share on other sites

Λογικά είναι φάση neon λάμπα, κ εμένα έτσι δείχνει το active.

Ελληνικά όχι δεν υπάρχουν, επίσημα τουλάχιστον. Για άλλη μέθοδο δεν γνωρίζω.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Λογικά είναι φάση neon λάμπα, κ εμένα έτσι δείχνει το active.

Ελληνικά όχι δεν υπάρχουν, επίσημα τουλάχιστον. Για άλλη μέθοδο δεν γνωρίζω.

 

Σε ευχαριστώ! Ωστόσο, έχω δει το ίδιο face περασμένο στο gt2 και δεν είναι έτσι, είναι πολύ πιο smooth εκεί και αναρωτιέμαι γιατί, αφού σύμφωνα με τα specs gt και gt2 έχουν την ίδια οθόνη... :confused:

Link to comment
Share on other sites

διαφορετικό hardware σίγουρα, η όλη αίσθηση και πλοήγηση στο μενού είναι καλύτερες στο GT2/MagicWatch 2 λόγω kirin A1.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

διαφορετικό hardware σίγουρα, η όλη αίσθηση και πλοήγηση στο μενού είναι καλύτερες στο GT2/MagicWatch 2 λόγω kirin A1.

 

Επομένως, δεν έχω εγώ κάποιο θέμα στην ανάλυση της οθόνης μου, έτσι βλέπουν τα faces όλοι όσοι έχουμε το gt. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν εχω καταλάβει γτ κάποιοι απο εμάς δεν έχουμε πάρει τις τελευταίες ενημερωσεις.... Εχω κανει τα πάντα και δεν εχω βγάλει ακρη.

Είμαι στην 1.0.11.20 (ενημέρωση Απριλίου) και η τελευταία είναι η 1.0.12.18.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις καμια ιδεα που μπορω να βρω αυτο το συγκεκριμενο face για το ρολοι μας?

https://amazfitwatchfaces.com/gtr/view/2766

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν μου βγάζει κάτι για ενημέρωση.

Είμαι εδώ και καιρό με το 1.0.12.18

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου βγάζει κάτι για ενημέρωση.

Είμαι εδώ και καιρό με το 1.0.12.18

 

1.0.12.26 Πηρα εγω σημερα το πρωι.

 

Θα σου προτεινα να το πας για ελεγχο.

Link to comment
Share on other sites

1.0.12.26 Πηρα εγω σημερα το πρωι.

 

Θα σου προτεινα να το πας για ελεγχο.

 

Εκανα έλεγχο μόλις και την εμφάνισε κανονικά.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Εκανα έλεγχο μόλις και την εμφάνισε κανονικά.

 

Δεν φαίνεται καμιά σημαντική αλλαγή!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται καμιά σημαντική αλλαγή!

 

Μπας και εβαλαν κανενα καινουριο Watchface στην εφαρμογη του Android?

 

Δεν μπορω να το τσεκαρω απο iOS. :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...