Jump to content

Sony Xperia XZ3


JimZe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ που φορτίζω το xz1 με qc 3 δηλαδή δε φορτίζει πιο γρήγορα; Τσάμπα το βάζω εκεί;

Θέλουν power delivery όλα τα sony;

Πάντως εμένα φορτίζει πολύ γρήγορα η συσκευή , για πλάκα αρπάζει 10 και 20 % , φθάνει να είναι κάτω από 80 .

Ίσως φταίει που έχω αστεία χωρητικότητα 2700 .

Εγώ θα τον έπαιρνα πάντως .

Αν δεις ότι ζεσταίνεται πάω πάσο .

Εγώ το βάζω μπριζα οπότε λάχει μέσα στην μέρα .

Δε το σκέφτομαι .

Τα περισσότερα χαλάνε η σπάνε πριν φθάσουμε στο σημείο να πούμε χρειάζομαι μπαταρία.

Επίσης δε μπορώ να το δω κάτω από 30 , με πιάνει άγχος , ίσως επειδή ξέρω ότι είναι μικρή .

Άλλο να είσαι 30 % σε 4000mah και άλλο σε 2700 .

Οπότε μπριζα ακόμα και για 5 λεπτά αν την βρω μπροστά μου.

Γιωργο εσενα υποστηριζει το προτυπο QC οποτε εισαι μια χαρα.

Η πρωτη Sony συσκευη πριν απο πολλους γνωστους κατασκευαστες με PD ειναι το ΧΖ3. Ουτε καν το ΧΖ2 δεν ειχε PD.

 

https://www.sonymobile.com/gr/products/phones/xperia-xz1/specifications/#gref

https://www.sonymobile.com/gr/products/phones/xperia-xz2/specifications/

https://www.sonymobile.com/gr/products/phones/xperia-xz3/specifications/

Link to comment
Share on other sites

Εγω το battery care ποτε δεν καταφερα να το γνωρισω,οσο ευλαβικα και αν τηρουσα τις ωρες τον πρωτο καιρο.

 

Μα το battery care δε το γνωρίζεις , κοιμάσαι εκείνη την ώρα .

Εάν εισαι με ξυπνητήρι η έχεις σταθερή συνήθεια αυτό θα δουλέψει.

Σε εμένα ας πούμε που όπως είπα είμαι ερτσι μπουρτσι και λουλας δε θα πάρει μπροστά αν το βάλω το βράδυ , γιατί δεν έχει σταθερά στοιχεία από εμένα .

Ίσως επειδή έχω ξυπνητήρι να κάνει κάτι .

Link to comment
Share on other sites

Μα το battery care δε το γνωρίζεις , κοιμάσαι εκείνη την ώρα .

Εάν εισαι με ξυπνητήρι η έχεις σταθερή συνήθεια αυτό θα δουλέψει.

Σε εμένα ας πούμε που όπως είπα είμαι ερτσι μπουρτσι και λουλας δε θα πάρει μπροστά αν το βάλω το βράδυ , γιατί δεν έχει σταθερά στοιχεία από εμένα .

Ίσως επειδή έχω ξυπνητήρι να κάνει κάτι .

Θεωρητικα βγαζει συμβολακι οταν ενεργοποιειται αυτο. Ποτε δεν το ειδα,ακομα και πριν ξυπνησψ το πρωι ουτε χαραματα.

Σταθερα το εβαζα στις 1 το βραδυ και το εβγαζα 7:30 το πρωι για ποσο καιρο αλλα δεν το ειδα ποτε. Ακομα και 2-3 ωρες νωριτερα να το ελενχα.ηταν 100% φορτισμενο

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Α ναι ;

Δε το ήξερα .

Όντως βγάζει σύμβολο;

Εγώ πάντως το έχω τσεκ την φροντίδα.

Αν το θυμαμαι σωστα καπου το εγραφε για καποια ενδειξη κατα τη φορτιση.

Μπορει ομως αυτη η λειτουργια να μην ενεργοποειται με την ασυρματη φορτιση και εγω φορτιζα σχεδον παντα με αυτην.

Παντως δεν την ειδα να λειτουργει και περασε κατι 5-6ωρα πανω στο φορτιστη οποτε δεν ξανασχοληθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες!

Αν δεν χαλάσουν πως θα πάρουμε αλλά;

Άσε που δεν χαλάνε κιόλας.

Σπάνια να κλάσει συσκευή πλέον.

Δεν έχω ακούσει κανέναν .

Ανεξάρτητου oem .

Link to comment
Share on other sites

Α ναι ;

Δε το ήξερα .

Όντως βγάζει σύμβολο;

Εγώ πάντως το έχω τσεκ την φροντίδα.

 

Πιο πριν που το φορτιζα μια φορά τη μέρα. Έβγαζε μήνυμα και έλεγε ενεργοποιηθηκε το battery care και θα έχει φορτίσει πλήρως το πρωί π.χ. Και αν ήθελα πάταγα όχι και φόρτιζε κανονικά. Τώρα έχω καιρό να το δω. Και γω έτσι ειμαι Γιώργο όποτε να ναι το βαζω και για 10 λεπτά. Με μια εφαρμογή μέτρησα το ρεύμα που βγάζει(με κάποιον αλγόριθμο το υπολογιζει λογικά) ο φορτιστής που είχε μέσα και έβγαζε 1,5A. Έχω έναν άλλο υποτίθεται qc3 και βγάζει 2,2Α.

Link to comment
Share on other sites

Δε μας έχεις γράψει όμως έτσι λίγο πως ένιωθες το xz3 μπροστά στο κτήνος που έχεις τώρα.

Ήταν κάπου καλύτερο;

Σε κάμερα είναι μπροστά στο 1+ από οσα έχω δει και ξέρω.

Οθόνη ήχο σβελταδα gps κ.α ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α ωραίος ratatouis .

Link to comment
Share on other sites

Δε μας έχεις γράψει όμως έτσι λίγο πως ένιωθες το xz3 μπροστά στο κτήνος που έχεις τώρα.

Ήταν κάπου καλύτερο;

Σε κάμερα είναι μπροστά στο 1+ από οσα έχω δει και ξέρω.

Οθόνη ήχο σβελταδα gps κ.α ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α ωραίος ratatouis .

 

Καταρχην να πω οτι το συμβολακι που προειπα ηταν μια μπαταρια με ενα μισοφεγγαρο μεσα.

Συγκριτικα με το OP7 pro:

Στον ηχο τα εχω σχεδον ισοπαλα με μικροδιαφορες.Ισως λιγο καλυτερη ποιοτητα το ΧΖ3.

Καμερα οπως εχεις δει,την ημερα μου αρεζαν παντα τα φυσικα και ολοσωστα χρωματα του ΧΖ3 και η 16:9 ετοιμη αναλογια.

Στο oneplus την ημερα παιρνω εξισου καλες και λεπτομερεις φωτο σε 4:3 απλα αναγκαζομαι να κοβω.Βεβαια εμαθα την επεξεργασια ετσι.

Εχω και την wide αλλα λιγες φορες την χρησιμοποιησα απο υπαρκτη αναγκη.Στη νυχτα,συντριπτικη νικη του oneplus με την νυχτερινη σκηνη που με εκανε να μην βαλω gcam παρολο που δοκιμασα 3-4. Στο ΧΖ3 θυμασαι οτι μαθαμε να δουλευουμε και να κανουμε μια μετρια καμερα,αξιοπρεπη.Στο oneplus τα εχουμε ετοιμα αλλα καποια στιγμη θα ασχοληθω και εκει με την manual λειτουργια.

 

Οπτικα οι οθονες ειναι καταπληκτικες σε αισθηση,ανταποκριση,αφη,αναλυση αλλα σε καποιες συνθηκες τα 90ΗΖ κανουν πιο βουτυρενια την κινηση (πχ σε κινουμενα γραφικα ή live wallpaper ή στο σκρολαρισμα).Το μεγαλυτερο μειον στην οθονη του ΧΖ3 ηταν τα μεγαλα bezels αλλα προς τιμην της η Sony δεν εβαλε notch,δακρυα,σεμεδακια κλπ.Ο κυριοτερος λογος ηταν αυτος που εφαγα σκαλωμα με το oneplus.

 

Βαρος,ογκος,αισθηση στο χερι σχεδον ιδια.Στην καθημερινοτητα τα ειχα/εχω χωρις θηκες,μονο με μεμβρανες απλα τωρα ειμαι με ματ μεμβρανη που σε απαλλασει απο δαχτυλιες και εχεις παντα καθαρο κινητο. Το αποτυπωμα προσωπικα θα το ηθελα στα πλαγια στον αντιχειρα.Ουτε στην οθονη ουτε πισω,Συγκριτικα στα 2 τηλεφωνα,το αποτυπωμα στην οθονη ειναι λιγο πιο βολικο και αυτο γιατι το ΧΖ3 εκει που το ειχε,ολο εβαζα το δαχτυλο στην καμερα.Oσο και αν το συνηθισα και το εκανα μηχανικα πολλες φορες και σωστα. Αν το ειχε πιο ψηλα θα προτιμουσα αυτο.Η μη προεξεχουσα καμερα μου λειπει.Ολα τα κινητα που προεξεχει δεν μ αρεσουν και με ενοχλουν.

 

Premium αισθηση ασυζητητι και τα 2 και τρομερη κατασκευη. Ναυαρχιδες,κινηταρες.Να περασεις πολυ καιρο μαζι και να τα απολαμβανεις καθε μερα.

 

Στο software και τα 2 απειραχτα απο root κλπ ειναι σε παραπλησιο επιπεδο απλοτητας,απαλλαγμενων απο αχρηστες εφαρμογες,γρηγορα και με σταθερα updates αν και η Sony λιγο αραιωσε οσο περνουσε ο καιρος ενω η oneplus στο 1ο εξαμηνο βαραει αβερτα και stable και beta λογισμικα παραλληλα.Τωρα εχω security patch Νοεμβριου εδω και 10 μερες περιπου.Σε android 10 open beta 6.

Στην μπαταρια,στο ΧΖ3 δουλευα λιγοτερα πραγματα και εφαρμογες στυλ messenger,huawei health,κλειστο ΒΤ και gps και ειχα 5-6 ωρες sot.Mε αυτα ανοιχτα θα εχανα καμια ωρα sot.Τωρα με τα 90ΗΖ,με τις εφαρμγογες που εγραψα να τρεχουν συνεχεια αλλα και επιπλεον 1000mah ειμαι περιπου στις 7 ωρες sot σταθερα. Αναλογικα η διαχειριση ενεργειας δεν ξερω αν μπορει να συγκριθει. Αν τα κλεισω και το δουλεψω σαν το ΧΖ3 θα σας πω.

 

Τα 256 gb τωρα δεν θα γεμισουν ποτε και θα ηθελα να εχω 64 ή 128 αλλα με υποδοχη καρτα μνημης παραλληλα για λογους ασφαλειας.

Τα 8 gb ram σε απλη χρηση δεν αλλαζουν κατι δραματικα σε σχεση με τα 4 αλλα ισως με τον καιρο και τις ολο και πιο βαριες εφαρμογες,θα δειξουν την χρησιμοτητα τους.

 

Σε ιδια τιμη περιπου,το oneplus ειναι πιο συμφερουσα αγορα και σε μεταπωληση και σαν επενδυση λογω χαρακτηριστικων και software.Υπο αλλες τιμες να το συζητησουμε. Σε περιοδους ειδικων προσφορων,τα 240 ευρω του ΧΖ3 ειναι αχτυπητα αλλα ειναι και λιγο κοροιδια σε οσους το ειχαν παρει στα 644 ή θελανε τοσο καιρο να το αποκτησουν σε πιο νορμαλ τιμη. Το oneplus απο 750 παει 620 τωρα λογω black friday ή κοντα 600 το 6/128 (αμα τα βρεις διαθεσιμα).

Παντως σε samsung ή huawei δεν θα πηγαινα. Θα προτιμουσα τη Sonara

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος Δημητρο

Την καλήμερα σε όλους

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπισα 2 προβληματα και βαζω εδω τις λυσεις μηπως ενδιαφερουν κανενα.

 

1) Μου ελεγε στο play store στα settings οτι δεν εχω play store protect certified device.

Αυτο το ελυσα κανοντας clear cache στην εφαρμογη play store και play services

 

2)Το backup ελεγε waiting to backup και δεν εκανε τιποτα.

 

Εβαλα τους drivers με τον τροπο που λεει εδω

https://developer.sony.com/ja/file/download/xperia-xz3-driver/

https://support.sonymobile.com/global-en/xperiaxz3/faq/wifi-&-connectivity/0231018805656b91c0145c620eeaf004cb9/#gref

 

εβαλα τα adb απο εδω

 

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2588979

 

και ετρεξα τις εντολες απο εδω

 

https://forum.xda-developers.com/mi-8/how-to/guide-google-backup-waiting-to-backup-t3895101

 

βοηθησε σε εμενα σα δευτερη εντολη μετα το

adb shell

το

bmgr transport com.google.android.gms/.backup.BackupTransportService

 

 

Restart και ολα τελεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι morfea διάβασα αλλά δυστυχώς άκρη δεν μπόρεσα να βγάλω, οπότε μάλλον θα περιμένω την αναβάθμιση σε 10 για να μην έχω home button. Το μόνο που έκανα ήταν να διαγράψω κάποιες εφαρμογές της Google που δεν χρησιμεύουν σε τίποτα.

Τελικά πήρα φορτιστή από Κωτσόβολο που υποστηρίζει PD μέχρι 45w, προφορά από 43 ευρά στα 30. Μέσα περιείχε καλώδιο USB type-c σε USB type-c, πολύ καλή κατασκευή το εργαλείο, μένει να το δοκιμάσω να δω πόσο γρήγορα φορτίζει, λογικά με τον μαμά θα φορτίζω εκτός των περιπτώσεων που θα χρειαστώ μπαταρία γρήγορα.....

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Αφου το εχεις με το adb απο εδω τα μικραινεις τα on screen button εως και τα εξαφανίζεις εάν θες την εφαρμογή με τα gestures.

 

Επισης απο εδω βάζεις τον πρόσφατο launcher σαν apk αλλα θελει κατι adb πάλι για να δουλεψει το pill με gestures.

 

https://forum.xda-developers.com/crossdevice-dev/sony-themes-apps/pie-xperia-10-10-plus-launcher-t3905699/amp/

 

Αν θες παιξε έτσι.

Εγω με το βιντεο απλα τα μείωσα αρκετά σε μέγεθος.

Μειώνονται μονο εαν δεν έχεις καποιο theme , δηλαδη με τα μαμα που εχει μέσα είδη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι morfea διάβασα αλλά δυστυχώς άκρη δεν μπόρεσα να βγάλω, οπότε μάλλον θα περιμένω την αναβάθμιση σε 10 για να μην έχω home button. Το μόνο που έκανα ήταν να διαγράψω κάποιες εφαρμογές της Google που δεν χρησιμεύουν σε τίποτα.

Τελικά πήρα φορτιστή από Κωτσόβολο που υποστηρίζει PD μέχρι 45w, προφορά από 43 ευρά στα 30. Μέσα περιείχε καλώδιο USB type-c σε USB type-c, πολύ καλή κατασκευή το εργαλείο, μένει να το δοκιμάσω να δω πόσο γρήγορα φορτίζει, λογικά με τον μαμά θα φορτίζω εκτός των περιπτώσεων που θα χρειαστώ μπαταρία γρήγορα.....

Ποιον φορτιστη ακριβως? Μεγιες!

Η διαδικασια και το πνευμα αυτης ειναι οτι εγκαθιστας ενα προγραμμα στον υπολογιστη. Κατεβαζεις την εφαρμογη στο κινητο.Το ετοιμαζεις για λειτουργια προγραμματιστη με τα 7 tap στην εκδοση λογισμικου και επιπλεον μεσα σε αυτη,ενεργοποιεις το debug και με 2 βηματα-εντολες εισαι ετοιμος. Μια φορα γινεται και δεν ξαναχρειαζεται ακομα και αν σβησεις την εφαρμογη.Μονο αν κανεις επαναφορα ξαναχρειαζεται.

Τελος παντων,αν δεν ειστε 100% σιγουροι αφηστε το και απολαυστε την κινηταρα. Στην 10αρα το εξισου ωραιο πραγμα ειναι το dark theme που σου ξεκουραζει τα ματια οσο τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζει κανεις γιατι εχω μεινει με patch αυγουστου και build 52.0.A.8.131 , οταν εχει βγει ακομα και νοεμβριου με build 52.0.A.11.32 ? Δοκιμασα και απο pc δεν βρισκει αλλο.
Link to comment
Share on other sites

Ποιον φορτιστη ακριβως? Μεγιες!

Η διαδικασια και το πνευμα αυτης ειναι οτι εγκαθιστας ενα προγραμμα στον υπολογιστη. Κατεβαζεις την εφαρμογη στο κινητο.Το ετοιμαζεις για λειτουργια προγραμματιστη με τα 7 tap στην εκδοση λογισμικου και επιπλεον μεσα σε αυτη,ενεργοποιεις το debug και με 2 βηματα-εντολες εισαι ετοιμος. Μια φορα γινεται και δεν ξαναχρειαζεται ακομα και αν σβησεις την εφαρμογη.Μονο αν κανεις επαναφορα ξαναχρειαζεται.

Τελος παντων,αν δεν ειστε 100% σιγουροι αφηστε το και απολαυστε την κινηταρα. Στην 10αρα το εξισου ωραιο πραγμα ειναι το dark theme που σου ξεκουραζει τα ματια οσο τιποτα.

 

Ακριβώς ποιος είναι δεν ξέρω, θα σου πω όταν θα είμαι ξανά σπίτι, λέω εγώ τώρα... μήπως το Σάββατο το πρωί ήκάποια στιγμή θα μπορείς τηλεφωνικά να με βοηθήσεις να το κάνω; Εννοείται πως τηλέφωνο θα σε πάρω εγώ.

 

 

Μηπως γνωριζει κανεις γιατι εχω μεινει με patch αυγουστου και build 52.0.A.8.131 , οταν εχει βγει ακομα και νοεμβριου με build 52.0.A.11.32 ? Δοκιμασα και απο pc δεν βρισκει αλλο.

 

Κι εγώ μια από τα ίδια με το patch Αυγούστου είμαι...

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτόν πήρα....

Φόρτισα το κινητό ενώ ήταν στο 50%....

Από 50% έως 80% έκανε 24 λεπτά...

Από 80% έως 90% έκανε 15 λεπτά...

Και από 90% έως 100% έκανε άλλα 20 λεπτά... σύνολο μια ώρα για πλήρη φόρτιση από το 50%, λογικά καλά πρέπει να είναι δεδομένου ότι φορτίζει πιο γρήγορα όταν είναι χαμηλά η μπαταρία.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλά είναι , πάνω από 80 βάζει φρένο.

Δηλαδή εάν το καρφώσεις κάπου στα 30 λέμε τώρα θα δεις για πότε θα φθάσει στα 70 .

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ποιος είναι δεν ξέρω, θα σου πω όταν θα είμαι ξανά σπίτι, λέω εγώ τώρα... μήπως το Σάββατο το πρωί ήκάποια στιγμή θα μπορείς τηλεφωνικά να με βοηθήσεις να το κάνω; Εννοείται πως τηλέφωνο θα σε πάρω εγώ.

 

 

 

 

Κι εγώ μια από τα ίδια με το patch Αυγούστου είμαι...

Επειδη τα πρωινα και Σαββατο και Κυριακη δουλευω,αν βολεψει καποια αλλη στιγμη,ισως προς Κυριακη απογευματακι να μιλησουμε

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ποιος είναι δεν ξέρω, θα σου πω όταν θα είμαι ξανά σπίτι, λέω εγώ τώρα... μήπως το Σάββατο το πρωί ήκάποια στιγμή θα μπορείς τηλεφωνικά να με βοηθήσεις να το κάνω; Εννοείται πως τηλέφωνο θα σε πάρω εγώ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Κι εγώ μια από τα ίδια με το patch Αυγούστου είμαι...

Και εγώ το ίδιο

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα πρωινα και Σαββατο και Κυριακη δουλευω,αν βολεψει καποια αλλη στιγμη,ισως προς Κυριακη απογευματακι να μιλησουμε

 

Ναι δεν έχω πρόβλημα αν μπορείς κι εσύ φίλε μου.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και σε εσάς θόρυβος σαν παράσιτα κατά την διάρκεια των κλήσεων; Υγ. Βασικα οπου εχει μια μπαρα σήμα ακουω. Edited by morfeas-dsl-
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και σε εσάς θόρυβος σαν παράσιτα κατά την διάρκεια των κλήσεων; Υγ. Βασικα οπου εχει μια μπαρα σήμα ακουω.

 

Δεν έχω προσέξει κάτι τέτοιο, μιας και το ανέφερες να πω πως σε σχέση με το Mi 8 Pro στις κλήσεις και το πως ακούγεται στο ηχείο, είναι κλάσεις ανώτερο το XZ3

 

Σήμερα κατάφερα να κάνω μετρήσεις στην φόρτιση με τον φορτιστή PD που αγόρασα, τα ποστάρω για να ξέρει όποιος θέλει...

Από 30% έως 50% - 16 Λεπτά

Από 50% έως 60% - 08 Λεπτά

Από 60% έως 70% - 08 Λεπτά

Από 70% έως 80% - 16 Λεπτά

Από 80% έως 90% - 28 Λεπτά

Από 90% έως 100% - 36 Λεπτά

 

Πρώτη φορά βλέπω τέτοιες μετρήσεις...

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...