Jump to content

λιγη βοηθεια?...plz


MadBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τις τελευταιες μερες εχω αγανακτησει με διαφορα exe που προσπαθω να ξεφορτωθω.δυστυχως δεν ακουσα μια συμβουλη ενος φιλου και τωρα φορτωθηκα spy...το firewall μου (zone alarm pro) εντοπιζει ενα αρχειο που ζητα προσβαση στο ιντερνετ αμεσεως μετα απο μια διαφημιση που μου πεταγεται.το ονομα του ειναι rdsndin.exe

πατωντας properties μεσω του zone alarm μου βγαζει σαν ιδιοτητες:περιγραφη rdsndin,μηδενικο μεγεθος,οτι βρισκεται στον C:\WINDOWS\System32 και απολυτως κανενα αλλο στοιχειο.οταν παω να το βρω δεν υπαρχει ουτε σαν κρυμμενο,ουτε σαν προστατευμενο αρχειο με αποτελεσμα να μην μπορω να το σβησω με το χερι.επισης κανενα προγραμμα αντιspy και τα σχετικα δεν μπορει να το εντοπισει...

αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα το εκτιμισω αφανταστα :(

:shifty: try again...
Link to comment
Share on other sites

Aporw giati den apantise akoma kanenas..

 

Loipon.. katevazeis to Ad-aware SE 1.06 (i kai to PRO version akoma kalitera an to vreis se kamia paranomi selida ;) ) http://www.lavasoftusa.com

 

To kaneis install to anoigeis kai to kaneis update gia ta definitions tou.

 

Epeita kaneis restart kai mpeneis sta windows me SAFE MODE ! Nomizw patas to F8 tin stigmi PRIN sou dixei to sima twn windows...

 

Molis mpeis se safe mode anoigeis to ad-aware kai kaneis scan. Etsi tha mporesei na to vrei kai na to aferesei. To WINDOWS FILE PROTECTION pou prostateuei ta files einai apenergopoiimeno se safe mode!

 

Auta... perimenoume apotelesmata!

 

PS. An exeis XP kai den evales to SP2 tha se simvouleua na to kaneis oso einai kairos!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το COUNTER SPY. Υπάρχει σε trial version αλλά κλειδάκι όσο και να έψαξα δεν βρήκα ικανοποιητικό. Είναι πάντως πολύ καλό και έχει και real tim (νομίζω) προστασία.

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω για τη βοηθεια,αλλα δεν εγινε τιποτα απολυτως :cry:

κατεβασα το ad-aware 1.6,εκανα update και μετα πηγα σε safe mode για τα υπολοιπα.εκανα σκαν με το ad-aware,με το spy bot s&d και το symantec antivirus και δεν βρηκε απολυτως τιποτα :( δεν ξερω τι αλλο να κανω και δε θελω να σκεφτομαι το φορματ... :worry: :( :cry:

:shifty: try again...
Link to comment
Share on other sites

και παλι τιποτα...αφαιρεσα τον internet explorer απο τα στοιχεια των windows.δεν ξερω αν εκανα βλακεια,ειδωμεν.ευχαριστω και παλι για τις προτασεις και τις καλες σας προθεσεις.και φυσικα μεχρι να πω "ολα οκ!" δεχομαι οποιαδηποτε προταση...
:shifty: try again...
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πρότεινα να μπεις στην registry των windows (start --> run γραφεις regedit) και να του πείς απο το edit--> find (γράφεις rdsndin) να ψαξει όλες τις εγγραφές που έχει κάνει το πρόγραμμα και να τις σβησεις( την επιλέγεις και πατας del). Mετα με το spy-bot ή το adware μαλλον θα μπορείς να το σβήσεις. αν τυχόν στη registry δεν σε αφήνει να σβήσεις καποια εγγραφή πήγαινε απο safe mode και κάνε το ίδιο. Αν δεν πιάσει τίποτα μπορεις να βάλεις το cd των windows να ξεκινήσεις την εγκατάσταση αλλα όταν σε ρωτήσει αν θέλεις upgrade ή reapair να επίλέξεις repair. μ' αυτο τον τρόπο δεν χάνεις κανενα αρχείο σου ή προγραμμα.δοκιμασε το πρώτο πάντως και μετα βλέπουμε. όλο και κάποια ιδέα θα έρθει ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην πειράξει τη registry αν δεν ξέρει ακριβώς τι κάνει. Είναι πολύ επικίνδυνο και μπορεί να καταλήξεις με ένα μηχάνημα που δεν δουλεύει. Το superadblocker, απ'ότι κατάλαβα λέει ότι το αντιμετωπίζει, ας το δοκιμάσει.
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην πειράξει τη registry αν δεν ξέρει ακριβώς τι κάνει. Είναι πολύ επικίνδυνο και μπορεί να καταλήξεις με ένα μηχάνημα που δεν δουλεύει. Το superadblocker, απ'ότι κατάλαβα λέει ότι το αντιμετωπίζει, ας το δοκιμάσει.

αν τυχόν προσέξει και σβήσει μόνο τις εγγραφέςαπο το αρχείο πιστεύω οτι δεν έχει κίνδυνο. Βεβαια συμφωνώ πως η registry θα πρέπει να είναι η τελευταία λύση, εφόσον δεν μπορεί να βρει άκρη με οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Ελα'δω παλληκαρι μου, θα δεις, ολα θα πανε καλα. :)

Καταρχας, βρες μια τραηαλ εκδοση του Kaspersky 5.0

Πεταξε οτι αντιβαηρους εχεις. Βαλε το. Κανε το update.

Εγκατεστησε το Microsoft AntiSpyware. Κανε το update.

Κρατησε και το Ad-Aware. Επισης ενημερωμενο.

 

Απενεργοποιησε το System Restore.

Διεγραψε καθε Temporary Internet File.

Αδειασε και τον καδο ανακυκλωσης.

:p

 

Τρεξε το Kaspersky.

Διεγραψε οτιδηποτε σου ζητησει.

Τρεξε το Antispyware. Πραξε το ιδιο.

 

Εαν εγκατεστησες καποιο υποπτο Active-X, βρες το στα Dowloaded Program Files και διεγραψε το.

Αφου κανεις ολα αυτα, ενα ρετζιστρυ κλινερ προγραμματακι, θα ητανε καλο, σε καθε περιπτωση ομως, πες μας τι εγινε.

Αν ακομη υπαρχει κατι, εδω ειμαστε.

:)

 

 

Καλο σου απογευμα.

Ελπιζω να πανε ολα καλα.

Αλεξανδρος.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι τωρα εχω κανει τα εξης:

-πολλα scans με το symantec antivirus - το οποιο εχουν παινεψει πολλοι και πολυ - σε κανονικη και σε safe λειτουργια

-επισης πολλα scans και στις 2 λειτουργιες με το Ad-Aware SE Personal 1.06

-το ιδιο και με την τελευταια εκδοση του Spybot S&D

-χρησιμοποιησα και αλλα προγραμματακια τα οποια βγηκαν πατατουλες και τα σουταρα

και τελος

-εγκατεστησα το microsoft antispyware και εκανα αυτα που λεω στα πρωτα

:!: και ολα αυτα με τα τελευταια updates :!: ...

 

ολα ειχαν καλα αποτελεσματα αλλα δεν μου ελυναν το βασικο μου προβλημα που ηταν μια pop-up σελιδα με περιεχομενο πορνο και τζογου (συνδυασμος των 2) και ενα παραθυρο που ειχε το κοκκινο "x" των windows κι ελεγε

 

"Warning Windows firewall detected suspicious network activity ok your computer.Malicious software code try to steal your privacy information such as credit card numbers,electronic mail accounts,financial data or passwords

 

Do you want to learn how to protect your computer? "Yes" "No"

 

προφανως ειναι διαφημιση γιατι 1.το κοκκινο "x" εμοιαζε μαιμου,2.δεν εχω ενεργοποιημενο το firewall των windows (δεν ξερω αν εχει σχεση αυτο) και 3.οταν δοκιμαστικα πατησα το YES το zone alarm μπλοκαρε το rdsndin.exe που προσπαθουσε να μπει σε μια διευθυνση,καμια σχεση με microsft και το οποιο ακομα δεν μπορεσα να εντοπισω με κανενα προγραμμα,αν και το βρηκα στο ιντερνετ ως γνωστο προβληματικο exe.

ομως το micro* οταν μπηκα σε safe mode εντοπισε μια διαδικασια που προσπαθουσε να αλλαξει ονομα σε ενα exe η κατι τετοιο την οποια και μπλοκαρα.δευτερολεπτα μετα μου εβγαλε και αλλη ειδοποιηση για παρομοια διαδικασια με το ιδιο νομιζω exe αλλα σε αλλο ονομα την οποια επισης μπλοκαρα.απο τοτε (φτου φτου μη το ματιασω) δε μου εβγαλε τπτ.επισης αφαιρεσα τον ie απο τα windows μπας και σταματησει η pop-up σελιδα.

 

συγνωμη για το μεγαλο post,αλλα επειδη δειξατε ενδιαφερον παραπανω απο οτι περιμενα (και σας ευχαριστω ολους σας γι'αλλη μια φορα) ενιωσα την αναγκη να σας ενημερωσω για την κατασταση.ακομα δεν λεω "ολα οκ",ειμαι στη φαση της παρακολουθησης του ...ασθενη μου :p

 

*micosoft antispyware :p

:shifty: try again...
Link to comment
Share on other sites

To Συμαντεκ Αντιβαηρους που πολλοι και πολυ (πολυ θα ηθελα να μαθω το γιατι) εχουνε παινεψει, να μην το χαρακτηρισω τι ειναι. Θα θελω πιπερι μετα.

Εχω την εντυπωση πως.. κατι εχει περασει μεσα στον φακελο των Windows, και.. καθε φορα που συνδεεσαι στο Ιντερνετ αυτο ξαναματαφορτωνει οτι χρειαζεται, και ξαναματαεχεις προβλημα.

Θελει ψαξιμο, ισως ενα τερτακι δουλεια, αρκει να ξερεις τι ειναι χρησιμο και τι οχι, οποτε να περιοριστεις στα μη χρησιμα και να σβησεις καθε τι υποπτο μαννιουαλυ.

 

Υ.α.γ Κατι θα κανουμε, δεν θα σε αφησουμε ετσι!

Υ.β.γ :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δοκίμασε και το counter spy.... σε εμένα βρήκε διάφορα που δεν βρήκαν το ad-aware και το acronis privacy suite!!! ;)

Περιμένουμε να μας πεις "ΟΚ"!!!

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να κανω και γω μια ερωτησουλα.. ??

χρησιμοποιώ το zone alarm pro....

ολα ωραια και καλα...το προβλημα μου ποιο ειναι....

δεν μου εμφανίζονται σωστα ορισμενες σελιδες στο ιντερνετ.....

για παραδειγμα πολλες φορες ενα κινούμενο icon οπως αυτο :lol: (που γελαει) μου βγαινει ακίνητο ενω εδω στο myphone εχω ενα μπλε πλαίσιο απο αριστερα που πιανει την μιση οθονη και βαλε...

:blink: :blink: :blink:

μολις απενεργοποιώ το firewall ολα επανέρχονται στο κανονικό τους....

γνωριζει κανεις κατι για αυτο...???

εχω τον netscape explorer αν αυτο βοηθαει...

(και τωρα που βλεπω τι εγραψα παντως το βλεπω στην μιση μου οθονη,η μιση απο αριστερα ειναι μπλε :blink: ).....

Link to comment
Share on other sites

@MadBill :

Κατεβασε ΑΥΤΟ .

 

Ειναι free η συγκεκριμενη εκδοση , την εχω δοκιμασει και εγω και μου ξυλωσε διαφορα πραγματα που δεν εβρισκαν καθολου αλλα διασημα antispyware... ;)

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ το zone alarm pro....

δεν μου εμφανίζονται σωστα ορισμενες σελιδες στο ιντερνετ.....

για παραδειγμα πολλες φορες ενα κινούμενο icon οπως αυτο :lol: (που γελαει) μου βγαινει ακίνητο ενω εδω στο myphone εχω ενα μπλε πλαίσιο απο αριστερα που πιανει την μιση οθονη και βαλε...

μολις απενεργοποιώ το firewall ολα επανέρχονται στο κανονικό τους....

γνωριζει κανεις κατι για αυτο...???

 

ριξε ενα τσεκαρισμα στις ρυθμισεις του zone στο μενου privacy--->main.εγω εψαξα εκεινα και εστρωσαν ολα.απλα ηταν στο φουλ και δεν επετρεπε σχεδον τιποτα απο προσθετα οπως animations κλπ να φορτωθουν...

 

οσο για τα δικα μου ΟΛΑ ΟΚ! :D

τελικα το microsoft antispyware με εσωσε.μπλοκαρε κατι διαδικασιες οταν μπhκα σε safe mode και απο τοτε ολα οκ :up: :yahoo:

THANKS TO ALL OF YOU GUYS :yahoo:

:shifty: try again...
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εξακολουθω να εχω προβλημα με το myphone.gr....

οσο εχω το zone alarm ανοιχτο μου εμφανιζει τις σελιδες καπως ετσι.....

ScreenHunter_003 (Custom).bmp

Link to comment
Share on other sites

λοιπον δεν ξερω τι λετε αλλα εμενα το συγκεκριμενο προγραμματακι(zone alarm) μου δημιουργησε τρομερα problems......

μου μπλοκαρει αρχεια που παω να κατεβασω απο το yousendit κτλ ενω παρα πολλες σελιδες μου εμφανιζονται με προβληματα...

(οπως το myphone πχ που ανεφερα......)...

απογοητευτικα.....

Link to comment
Share on other sites

τις τελευταιες μερες εχω αγανακτησει με διαφορα exe που προσπαθω να ξεφορτωθω.δυστυχως δεν ακουσα μια συμβουλη ενος φιλου και τωρα φορτωθηκα spy...το firewall μου (zone alarm pro) εντοπιζει ενα αρχειο που ζητα προσβαση στο ιντερνετ αμεσεως μετα απο μια διαφημιση που μου πεταγεται.το ονομα του ειναι rdsndin.exe

πατωντας properties μεσω του zone alarm μου βγαζει σαν ιδιοτητες:περιγραφη rdsndin,μηδενικο μεγεθος,οτι βρισκεται στον C:\WINDOWS\System32 και απολυτως κανενα αλλο στοιχειο.οταν παω να το βρω δεν υπαρχει ουτε σαν κρυμμενο,ουτε σαν προστατευμενο αρχειο με αποτελεσμα να μην μπορω να το σβησω με το χερι.επισης κανενα προγραμμα αντιspy και τα σχετικα δεν μπορει να το εντοπισει...

αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα το εκτιμισω αφανταστα :(

 

Δοκίμασε το http://www.ewido.net/en/

Σε άλλο χρήστη έχει καθαρίσει το rdsndin.exe.

Ένα σχετικό Thread υπάρχει στο geekstogo.com.

Λέγεται Malware_Removal_HiJackThis_Logs_Go_Here. (δεν ξέρω εάν είναι ΟΚ να δίνω direct links σε άλλα forums γι'αυτό το λέω έτσι)

The Bride Is Back For The Final
Link to comment
Share on other sites

λοιπον δεν ξερω τι λετε αλλα εμενα το συγκεκριμενο προγραμματακι(zone alarm) μου δημιουργησε τρομερα problems......

μου μπλοκαρει αρχεια που παω να κατεβασω απο το yousendit κτλ ενω παρα πολλες σελιδες μου εμφανιζονται με προβληματα...

(οπως το myphone πχ που ανεφερα......)...

απογοητευτικα.....

Δοκίμασε να βάλεις το Internet Zone Security στο medium, μήπως αλλάξει κάτι. Επίσης φρόντισε να απενεργοποιήσεις εντελώς τα cookie control, ad blocking και mobile code control στο privacy.
Link to comment
Share on other sites

thanks για την απαντηση θα τα δοκιμασω και θα δω αν εχει αποτελεσμα.....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...