Jump to content

384 --->512 απο τον ΟΤΕ!!!!!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αντιγράφω απο adslgr.com

 

Αν δε με απατά η μνήμη μου ο chatasos είχε πει ότι ο διαχωρισμός των κλάσεων στα DSLAM είναι 96-3-1% για 384-512-1024. Αν υποθέσουμε (τυχαίοι αριθμοί- και όχι ATM) ότι η 384 έχει κατάληψη 150% και η 512 έχει 50% τότε για μια γραμμή "1Mbps" οι ανάγκες είναι:

384: 150% * 96% * 1024 = 1475Kbps από το διαθέσιμα 983Kbps

512: 50% * 3% *1024 = 15Kbps από τα διαθέσιμα 30Kbps

Ας βάλουμε τις κλάσεις μαζί:

96+3=99% διαθέσιμα δλδ περίπου 1014Kbps

Οι ανάγκες όμως είναι 1475+15=1490

 

Άρα με το καλημέρα, ο φόρτος της κλάσης 384/512 θα είναι 147% !!!!

Και ΟΛΑ αυτά χωρίς να υπολογίσουμε αύξηση της ζήτησης που είναι προφανές ότι θα υπάρξει μόλις οι 384 γίνουν 512.

 

Βέβαια επειδή το θέμα δε δουλεύει ακριβώς έτσι (με bandwidth) στο ATM, αν κάποιος μπορεί να κάνει καλύτερα/σωστότερα τις πράξεις, please do! (που είσαι chatassos, όταν σε χρειαζόμαστε; )

 

Γι αυτό ανέφερα ότι όταν/αν η 384 αναβαθμιστεί σε 512 αυτό για μένα, αν δε συνοδεύεται από αντίστοιχη μείωση στην 1024, θα είναι καταστροφή.

 

Πολύ σωστά όλα Yiapap.

 

Γι' αυτό είχα πει προ καιρού ότι οποιαδήποτε μείωση τιμών / αύξηση ονομαστικής ταχύτητας κλάσεων χωρίς:

 

- αναβάθμιση ATM δικτύου

 

- μείωση τιμών / αναβάθμιση κλάσεων ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΒΑΘΜΙΔΕΣ

 

ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.

 

Ξαναδιαβάστε όλοι προσεκτικά κάποια θεμελιώδη που είπε παραπάνω ο Yiapap. Τα έκανα bold.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν είναι κόφτης, είναι το overhead της 384, το οποίο είναι γύρω στο 15%. Και η 512 θα έχει το ίδιο overhead αλλά προφανώς τα 48 που θα σου δίνει ο ISP θα τα παίρνεις. Ελπίζω να με πιάνεις.

Όχι ακριβώς.

Για να τα πούμε και πιο αναλυτικά, στο ΤCP/IP υπάρχουν 5 επίπεδα:

5. εφαρμογών

4. μεταφοράς

3. δικτύου

2. μετάδοσης

1. φυσικό επίπεδο

Κάθε επίπεδο παίρνει "κομμάτια" δεδομένων από το από πάνω του, και τα μετατρέπει σε "κομμάτια" του δικού του επιπέδου (τους προσθέτει μια επικεφαλίδα και ενδεχομένως μια ουρά στο τέλος οι οποίες θα χρησιμοποιηθούν από το αντίστοιχο επίπεδο του παραλήπτη για να καταλάβει τι έχει λάβει) πριν τα παραδώσει στο από κάτω επίπεδο. Αυτά που προστίθονται από τα διάφορα επίπεδα στα αρχικά δεδομένα είναι τα λεγόμενα overheads.

Όταν το φυσικό επίπεδο (η γραμμή του ΟΤΕ) έχει ταχύτητα A τότε με αυτήν περνάνε και τα ωφέλιμα δεδομένα αλλά και τα overheads όλων των επιπέδων. To αποτέλεσμα είναι στο επίπεδο εφαρμογών η ταχύτητα να φαίνεται μικρότερη.

Αν στο φυσικό επίπεδο η ταχύτητα μεγαλώσει και πάλι δε θα έχεις πλήρη 48. Ίσως γλιτώσεις τα overheads των επιπέδων 1 και 2 (δεν το γνωρίζω), αλλά ως εκεί. Τα overheads των επιπέδων 3-5 δεν τα γλιτώνεις. Άλλωστε και σήμερα όσοι είναι με 256 σε γραμμή 384 δεν πιάνουν 32. ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

...

Αν τα νούμερα 96%-3%-1% όντως ισχύουν (και συνήθως ο yiapap δεν κάνει λάθος), ελπίζω να ξέρουν τι κάνουν αυτοί στον ΟΤΕ...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα overheads των επιπέδων 3-5 δεν τα γλιτώνεις. Άλλωστε και σήμερα όσοι είναι με 256 σε γραμμή 384 δεν πιάνουν 32. ;)

Αυτά τα overheads είναι μικρά. Εγώ έχω 256 σε 384 γραμμή και πιάνω 32 (κόφτης του ISP). Και όταν κάνω ταυτόχρονο up και down πιάνω και πάνω από 32 σε σύνολο, κοντεύω τα 40.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα overheads είναι μικρά. Εγώ έχω 256 σε 384 γραμμή και πιάνω 32 (κόφτης του ISP). Και όταν κάνω ταυτόχρονο up και down πιάνω και πάνω από 32 σε σύνολο, κοντεύω τα 40.

Πιάνεις 32;

Τότε πάω πάσο.

Είχα διαβάσει ότι με 256 σε γραμμή 384 πάνε μέχρι 28-30.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πιάνεις 32;

Τότε πάω πάσο.

Είχα διαβάσει ότι με 256 σε γραμμή 384 πάνε μέχρι 28-30.

Eχω δει και εγω 32-33kb/s σε forthnet 256 on OTE 384 (Eδεσσα).

Αντε ωραια νεα σημερα να ανεβαινει λιγο η Ελλαδα στο internet :D

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις λογικα αφου ο οτε δεν θα παρεχει 384 αρα ουτε και οι isp.Αρα οι 384 πανε και στους isp στα 512...Λογικα....

Αυτο δεν ισχύει γιατί και τώρα ο ΟΤΕ δίνει γραμμές 384/128 αλλά παίζουν απο πολλούς ISP συνδέσεις 256/128 και 128/128. Δεν είναι υποχρεωμένοι δηλαδη οι ISP απο την στιγμή που η γραμμή σου γίνει 512/128 να σου δώσουν και την αναλογη σύνδεση. Αν την θες, θα πληρώσεις παραπάνω.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Όχι ακριβώς.

Για να τα πούμε και πιο αναλυτικά, στο ΤCP/IP υπάρχουν 5 επίπεδα:

5. εφαρμογών

4. μεταφοράς

3. δικτύου

2. μετάδοσης

1. φυσικό επίπεδο

Κάθε επίπεδο παίρνει "κομμάτια" δεδομένων από το από πάνω του, και τα μετατρέπει σε "κομμάτια" του δικού του επιπέδου (τους προσθέτει μια επικεφαλίδα και ενδεχομένως μια ουρά στο τέλος οι οποίες θα χρησιμοποιηθούν από το αντίστοιχο επίπεδο του παραλήπτη για να καταλάβει τι έχει λάβει) πριν τα παραδώσει στο από κάτω επίπεδο. Αυτά που προστίθονται από τα διάφορα επίπεδα στα αρχικά δεδομένα είναι τα λεγόμενα overheads.

Όταν το φυσικό επίπεδο (η γραμμή του ΟΤΕ) έχει ταχύτητα A τότε με αυτήν περνάνε και τα ωφέλιμα δεδομένα αλλά και τα overheads όλων των επιπέδων. To αποτέλεσμα είναι στο επίπεδο εφαρμογών η ταχύτητα να φαίνεται μικρότερη.

Αν στο φυσικό επίπεδο η ταχύτητα μεγαλώσει και πάλι δε θα έχεις πλήρη 48. Ίσως γλιτώσεις τα overheads των επιπέδων 1 και 2 (δεν το γνωρίζω), αλλά ως εκεί. Τα overheads των επιπέδων 3-5 δεν τα γλιτώνεις. Άλλωστε και σήμερα όσοι είναι με 256 σε γραμμή 384 δεν πιάνουν 32. ;)

Δημήτρη σύμφωνα με το OSI model έχουμε 7 και όχι 5 επίπεδα. :rolleyes: :p ;)

7. Application

6. Presentation

5. Session

4. Transport

3. Network

2. Data link

1. Physical

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη σύμφωνα με το OSI model έχουμε 7 και όχι 5 επίπεδα. :rolleyes: :p ;)

7. Application

6. Presentation

5. Session

4. Transport

3. Network

2. Data link

1. Physical

Kαι τι μου το λες;

Το OSI δημιουργήθηκε από τους γραφειοκράτες της αμερικανικής κυβέρνησης σε μια προσπάθεια να βάλουν τάξη στο νέο τότε χώρο των δικτύων υπολογιστών. Ποτέ δεν εφαρμόστηκε σε κανένα τύπου δικτύου ή διαδυκτίου, ωστόσο το κρατήσαμε για εκπαιδευτικούς λόγους, επειδή παριστάνει πολύ καλά το πώς θα έπρεπε να είναι η στίβα πρωτοκόλλων των διαδυκτίων.

Αυτό που χρησιμοποιούμε στην πράξη είναι το TCP/IP, με βάση τη δικιά του στίβα πρωτοκόλλων επικοινωνούν οι υπολογιστές μας στο internet, οπότε και με βάση αυτό λέμε ότι λέμε. Στο TCP/IP αναφέρθηκα και νομίζω ότι το γράφω ρητά.

Άλλη φορά να μην αντιγράφεις ότι δεις κάπου χωρίς να ξέρεις τι σημαίνει. ;) (χωρίς κακία ε; )

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να διορθώσω: Το tcp/ip δεν έχει 5 layers , αλλά 4.

Από την κορυφή μέχρι κάτω.

4.Application layer που περιλαμβάνει το application , presentation και session του OSI.(ftp,telnet,smtp κτλ κτλ)

3.Transport layer (TCP ή UDP)

2.Internet layer (IP,IPX,APPLETALK)

1.Network access layer , το αντίστοιχο του physical και data link στο OSI model (ethernet , tokken ring,fiber optics).

 

Τώρα για να σας πω και την αλήθεια στα ελληνικά δεν τα ξέρω πως τα μεταφέρουν και ούτε με ενδιαφέρει μιας και έχω διδαχθεί στα Αγγλικά μόνο.

 

Εντούτοις , νομίζω ότι δε χρειάζεται να αναφερθούμε εκτενέστερα στο καθένα , δεν είναι επί του παρόντος.

Το dsl παίζει στο 1κ 2 του OSI.

Link to comment
Share on other sites

Να διορθώσω: Το tcp/ip δεν έχει 5 layers , αλλά 4.

Από την κορυφή μέχρι κάτω.

4.Application layer που περιλαμβάνει το application , presentation και session του OSI.(ftp,telnet,smtp κτλ κτλ)

3.Transport layer (TCP ή UDP)

2.Internet layer (IP,IPX,APPLETALK)

1.Network access layer , το αντίστοιχο του physical και data link στο OSI model (ethernet , tokken ring,fiber optics).

Σε ποιό βιβλίο τα είδες έτσι;

Εγώ και στου Tanenbaum και στου Comer βλέπω ότι υπάρχουν χωριστά και επίπεδο data link (στα ελληνικά συνδέσμου μετάδοσης δεδομένων) το οποίο είναι το 2ο και φυσικό επίπεδο το οποίο είναι το 1ο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιό βιβλίο τα είδες έτσι;

Εγώ και στου Tanenbaum και στου Comer βλέπω ότι υπάρχουν χωριστά και επίπεδο data link (στα ελληνικά συνδέσμου μετάδοσης δεδομένων) το οποίο είναι το 2ο και φυσικό επίπεδο το οποίο είναι το 1ο.

 

Tanenbaum σελ 45

Οχι οτι έχει σημασία δεδομένου οτι είναι βιβλίο και όχι Βίβλος συν οτι τα δεδομένα αλλάζουν τόσο γρήγορα που το υπόστρωμα προσπέλασης στο φυσικό μέσο είναι ήδη τόσο σημαντικό όσο και τα άλλα στρώματα και θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ξεχωριστό στρώμα αλλά οι Αμερικάνοι, ο Tanenbaum ......

Link to comment
Share on other sites

Το OSI άργησε να παραδοθεί και εγκαταλήφθηκε. Πάντως, οι απαράδεκτες πολιτικές του ΟΤΕ και το γελοίο overbooking ratio προσωπικά δε με χαροποιούν για την αύξηση στις ταχύτητες, για τους λόγους που ακούστηκαν παραπάνω.

 

Δε μπορείς κύριε πΟΤΕ μέχρι τις 11 το βράδυ να μ' έχεις να κατεβάζω με 15KB/s και να νεκρώνεις το HTTP, και ξαφνικά μετά τις 11 το bitTorrent να εκτινάσσεται στα 35. Και να μου λες κι από πάνω "δεν αναγνωρίζεται πρόβλημα αν η ταχύτητα μεταφοράς δεν είναι χαμηλότερη από 10KB/s".

Γι' αυτό, η Ελλάδα θέλει πολύ δρόμο για να πάει μπροστά. Είμασταν από τις πιο ακριβές χώρες του Internet στην προ-DSL εποχή, και παραμένουμε ακόμη και μετά τη νέα αυτή τεχνολογία. Δυστυχώς ο ΟΤΕ προτιμά να... επενδύει στα πρόστιμα της Ε.Ε, παρά σε εγκαταστάσεις, καθώς αυτά του βγαίνουν συνολικά φθηνότερα...

Αντιδογματισμός: http://www.antidogma.gr
Link to comment
Share on other sites

για να ειμαστε ακριβεις το datalink layer του OSI model εχει 2 sublayer:Logical Link Control και Media Access Control. το data link μαζι με το physical σε tcp/ip ειναι ενα και λεγεται network access layer. επισης να συμπληρωσω οτι το OSI model δεν ειναι σε καμμια περιπτωση παρωχημενο και ξεπερασμενο αφου ενας σωστος δικτυας κανει troublshooting χρησιμοποιώντας αυτο το μοντελο.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, οι απαράδεκτες πολιτικές του ΟΤΕ και το γελοίο overbooking ratio προσωπικά δε με χαροποιούν για την αύξηση στις ταχύτητες, για τους λόγους που ακούστηκαν παραπάνω.

 

Δε μπορείς κύριε πΟΤΕ μέχρι τις 11 το βράδυ να μ' έχεις να κατεβάζω με 15KB/s και να νεκρώνεις το HTTP, και ξαφνικά μετά τις 11 το bitTorrent να εκτινάσσεται στα 35. Και να μου λες κι από πάνω "δεν αναγνωρίζεται πρόβλημα αν η ταχύτητα μεταφοράς δεν είναι χαμηλότερη από 10KB/s".

Γι' αυτό, η Ελλάδα θέλει πολύ δρόμο για να πάει μπροστά. Είμασταν από τις πιο ακριβές χώρες του Internet στην προ-DSL εποχή, και παραμένουμε ακόμη και μετά τη νέα αυτή τεχνολογία. Δυστυχώς ο ΟΤΕ προτιμά να... επενδύει στα πρόστιμα της Ε.Ε, παρά σε εγκαταστάσεις, καθώς αυτά του βγαίνουν συνολικά φθηνότερα...

 

Οι Γερμανοί της siemens που έχουν τα dslam να συγχρονίζονται στα 448 και που πήγαν οι "έξυπνοι" του ΟΤΕ να τα "φτιάξουν" με τα γνωστά αποτελέσματα του προηγούμενου Νοεμβρίου, καταλαβαίνουν τον όρο ποιότητα υπηρεσίας.

 

Ο ΟΤΕ και το παρακλάδι του η otenet η οποία έχει βάλει το limiter στα 384 στο 42 υποθέτωντας οτι τόσο θα κατεβάζουμε με 384, θέλοντας με αυτό τον τρόπο να κάνει οτι δεν μπορέσαν να κάνουν οι τεχνικοί του ΟΤΕ δεν δείχνει να το καταλαβαίνει αυτό. Επαναπαύονται στην τωρινή μονοκρατορία τους δείχνοντας να μην αντιλαμβάνονται οτι τον πελάτη τον χάνεις πολύ πριν σε αφήσει.

 

Ωστόσο πιστεύω οτι μια τέτοια αλλαγή όπως διαφαίνεται θα είναι προς την σωστή κατεύθυνση δεδομένου οτι θέτει κάτω όριο στην ταχύτητα το 512. Δηλαδή ωθεί στην διαμόρφωση ανώτερου ελάχιστου αποδεκτού επιπέδου υπηρεσίας. Προτιμώ δηλαδή την κατάργηση του 384 απο την μείωση της υπάρχουσας τιμολογιακής κλίμακας. Εγώ ως καταναλωτής χώρας της ΕΕ αντιλαμβάνομαι οτι υπάρχει όριο στην συμπίεση του κόστους, οπότε αυτό που θέλω είναι περισσότερα = μεγαλύτερη και εγγυημένη ταχύτητα, καλύτερη υποστήριξη, αξιοπιστία. Αυτό νομίζω οτι είναι που μας διαφοροποιεί και στην τελική ευθύνεται για την κατάσταση που επικρατεί σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

7020029, αν ισχύει αυτό, I stand corrected.

 

NaGR, δεκτή η άποψή σου. Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ θα ήμουν υπέρ του να πληρώσω περισσότερα για καλύτερη ποιότητα υπηρεσιών. Αλλά στην περίπτωσή μας, πληρώνουμε πολλά για λίγα. Πήγαν στα 512, μόνο και μόνο επειδή είναι το ελάχιστο όριο που έχει τεθεί από την Ε.Ε.

 

Γι' αυτό αδυνατώ να το δω σαν κίνηση με... αρκετή ορμή η οποία θα μας δώσει τη δυνατότητα να δούμε και ανώτερες ταχύτητες. Με άλλα λόγια, μπορεί η Ε.Ε να τρέχει στα 8192, κι εμείς να παραμένουμε στα 512 (από πλευράς μέσου όρου πάντα), επειδή είναι το ελάχιστο επιτρεπόμενο όριο.

 

Η κίνηση προς τους φοιτητές ήταν καλή, σκέφτομαι να πείσω την αδερφή μου να μείνει μαζί μου, μπας και γλυτώσει το πορτοφόλι μου από τα 150 διμηνιάτικα...

Αντιδογματισμός: http://www.antidogma.gr
Link to comment
Share on other sites

δεν το παιζω εξυπνος απλα λεω αυτο που ξερω!δικτυα μαθαινω και απλα ξερω οτι το OSI μπορει να μην εγινε implemented στα δικτυα και το tcp/ip το ξεπερασε(DoD rules), ομως ειναι η πιο σωστη βαση για να προσεγγισεις ενα δικτυο, να το εξετασεις και να μαθεις πως δουλευει!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν μομφή.

Απλώς θυμάμαι αμυδρά από ένα βιβλίο που έχω (που το έχω τώρα;) πως οι δημιουργοί του προτύπου OSI δεν πρόλαβαν να το παραδώσουν, κι έτσι επιλέχθηκε το TCP/IP.

Αντιδογματισμός: http://www.antidogma.gr
Link to comment
Share on other sites

Ψιτ, csdάκηδες, μπορεί να έχετε γνώσεις αλλά δεν έχετε αντίληψη. Το thread αφορά την αναβάθμιση της 384 σε 512 από τον ΟΤΕ, stick to it.
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται τελικά με το θέμα? Έχει κανένας κανένα νέο?

 

Λένε ότι ο ΟΤΕ κάνει ήδη αναβαθμίσεις σε ορισμένες περιοχές απο 384 σε 512 χωρίς καμία επιπλέον άυξηση του παγίου.

 

Ακόμα ωστόσο δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση και αναμένουμε.

 

Ποιοι το λένε ; Οι παλίκαροι στο adslgr φόρουμ , από όπου και προήλθε αυτό το νέο.

 

Πάντως τέτοια κίνηση χωρίς διαφήμιση..

 

Είμαι λίγο επιφυλακτικός..

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα διάβασα κι εγώ! Τόσος κόσμος υπάρχει(και εδώ και στο adslgr) και δεν υπάρχει ούτε ένας που να έχει κάποιο κονέ στον πΟΤΕ να μάθει τι γίνεται???
Link to comment
Share on other sites

Ο Οτε ναι μεν κανει αναβαθμισεις αλλα εαν διαβασετε πιο προσεκτικα αναφερεται οτι κανει αναβαθμισεις σε πελατες και περιοχες που εχουν προβλημα... :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...