Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπάρχει σύγκριση Νίκο σε τέτοιες συνθήκες..

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι εννοεις? οτι ειναι πολυ ανωτερο αυτο το Mode? ΙΣως, αλλα γιατι να μην εχουμε και μια με το κλασσικο ή με αυτοματο? Εγω εχω δει απο τον Κωστα με HDR+ πολυ καλες βραδινες που μπορει να μην ειναι τοσο φωτεινες αλλα ισως εχουν καλυτερη λεπτομερεια.

Παρολα αυτα δε θελω να μιλαμε υποθετικα, αν μπορεσεις εσυ ή καποιος να δωσει μερικα δειγματα και να βγαλουμε συμπερασματα εχει καλως. Εγω εκανα ενα πειραμα με το V30 αλλα ηταν πολυ προχειρο και βγηκε κουνημενη, θα ξανα κανω οταν μπορεσω.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ενα mode ακομα ειναι το ns το οποιο το χρησιμοποιεις οποτε βολευει στην εκαστοτε περισταση. Δεν ειναι -δεν ξερουμε αν ειναι- για ολες τις περιστασεις. Mπορει να γινει για το google pixel οπως εγινε το hdr+?? Θα δουμε στο μελλον.

 

Απο κει και περα ενα παιδι-βρεφος (3 ετων και κατω) δεν παιζει να μεινει ακινητο αν θελει να κανει κατι αλλο οσο και να παρακαλας.

Εκει το μονο mode που θελεις ειναι 1/60 , 1/100 κλειστρο σαν ελαχιστο και να παρακαλας να εχει αρκετο φως να βγει καλη η φωτογραφια.

Σε μεγαλυτερο παιδι θα παρεις καποιες ληψεις μιας και ειναι πιο βολικα στο να κατσουν εστω για λιγο...και παντα αναλογα με το τι φως εχεις στο χωρο σου. Αν θες βραδυ μονο την tv ανοιχτη..παιζει να ζητας πολλα.

 

Παντως δεδομενου το τι εχουμε δει να κανει η ns σε σχεση με την auto και την hdr+ το αυτοκινητο μια χαρα εχει βγει δεδομενου οτι κινειται με καμποσα km/h . (και 20 να ειναι ειναι πολλα) , ενα παιδι σε φως σπιτιου νορμαλ θα βγει...δεδομενου οτι αλλιως δεν θα εβγαινε.

Ειχε ποσταριστει συγκεκριμενη εικονα με hdr+ και ns σε παιδι αλλα σβηστηκε εντελως ακυρα απο mod/αδμιν μαζι με ολο το συγκριτικο καποιου.

 

 

υ.γ

pixel binning για οποιον μπορει να ειχε/εχει την απορια ειναι η διαδικασια στην οποια 4 -γειτονικα- πιξελ σχηματιζουν ενα μεγαλο-μεγαλυτερο.

Ετσι οτι χαρακτηριστικα μπορει να εχει ενα pixel μεγεθους πχ 1nm πλεον ειναι σαν να εχει 2nm ..με tradeoff την κατα 4 φορες μικροτερη αναλυση.

Απο την αλλη το εμβαδο του εχει μεγαλωσει 4 φορες και εχει δεχθει 4 φορες περισσοτερο φως (φωτονια) εναντι του αρχικου pixel (σχεδον 4 φορες καλυτερο snr) για αυτο και μπορει να παρουσιασει εικονα 4 φορες πιο φωτεινη.

Softwerika δεν μπορει να γινει. Τουλαχιστον οχι παλιοτερα δεν νομιζω να αλλαξε κατι τελευταια 1-2 χρονια.

Το καλο ειναι οτι αρκετοι sensores εχουν αυτην την δυνατοτητα ..αλλα δεν αξιοποιειται.Τουλαχιστον οχι συχνα.

Link to comment
Share on other sites

@xteacher δεν νομίζω οτι το κάνει ο αισθητήρας στο lg. Τουλάχιστον όταν είχε βγάλει κάτι αντίστοιχο το Op5t, ήταν καθαρά software (μετά βέβαια με interpolation μεγάλωνε την ανάλυση). Άλλωστε οι ίδιοι αισθητήρες ειναι και σε άλλα κινητά αλλά αυτοί δεν έχουν τέτοια δυνατότητα. Γενικά οι αισθητήρες των κινητών (που παράγει κυρίως η sony) από όσο ξέρω δεν έχουν τέτοιες δυνατότητες. Τουλάχιστον σε ανακοινώσεις/παρουσιάσεις τους δεν είδα πουθένα να γράφουν τετοιο feature. Τώρα να μου διέφυγε; Δεν το αποκλείω...

 

Ουσιαστικά η μικρότερη ανάλυση είναι ενα "βαρβαρο" nr. Νομίζω υπήρχε και ένα βιντεάκι στο youtube για το πως γίνεται στο p20 pro (που την νυχτα τραβά 10 mpixels αντι 40) αλλά μιλαγε καθαρά softwarika και οχι απο τον αισθητήρα. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά στους εορτάζοντες και στην ηλιόλουστη Θεσσαλονίκη μας

 

Honor V10

αυτόματο

 

45514382702_21b93cbb8a_c.jpg2018-10-26_01-58-33 by vasilis poun, on Flickr

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Έχω πολλές αλλά θεωρώ ότι αρκούν αυτές που ανέβασα, εννοείται ότι είναι ανώτερο ειδικά σε δύσκολες συνθήκες φωτισμού,η λεπτομέρεια για βράδυ είναι απίστευτη,δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε άλλη εταιρεία αυτή την στιγμή.

Τι εννοεις? οτι ειναι πολυ ανωτερο αυτο το Mode? ΙΣως, αλλα γιατι να μην εχουμε και μια με το κλασσικο ή με αυτοματο? Εγω εχω δει απο τον Κωστα με HDR+ πολυ καλες βραδινες που μπορει να μην ειναι τοσο φωτεινες αλλα ισως εχουν καλυτερη λεπτομερεια.

Παρολα αυτα δε θελω να μιλαμε υποθετικα, αν μπορεσεις εσυ ή καποιος να δωσει μερικα δειγματα και να βγαλουμε συμπερασματα εχει καλως. Εγω εκανα ενα πειραμα με το V30 αλλα ηταν πολυ προχειρο και βγηκε κουνημενη, θα ξανα κανω οταν μπορεσω.

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολλές αλλά θεωρώ ότι αρκούν αυτές που ανέβασα, εννοείται ότι είναι ανώτερο ειδικά σε δύσκολες συνθήκες φωτισμού,η λεπτομέρεια για βράδυ είναι απίστευτη,δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε άλλη εταιρεία αυτή την στιγμή.

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δε διαφωνώ ούτε έχω λόγο να μην σε πιστεύω αλλά το μόνο που ζήτησα είναι μερικά άμεσα συγκριτικά από τη συσκευή σου με αυτή τη λειτουργία και με άλλη, πΧ hdr+. Προσωπικά δεν καλύπτομαι με ένα δείγμα ή ένα συγκριτικό σίγουρα λέει πολλά άλλα λίγα ακόμα θα τα ήθελα. Τίποτα άλλο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πραγματικά τόση διαφορά που κάνει ούτε σύγκριση δεν χρειάζεται. Άλλωστε είχαν μπει συγκριτικά.

 

Δεν λέω να μην μπουνε, αλλά πραγματικά έχει τόσο ανώτερο λόγο λεπτομέριας θορύβου που κάνει μπαμ ακόμα και χωρίς συγκριτικό

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτεί κανείς ότι μιλαμε 30 δευτερόλεπτα έκθεση με τρίποδο το v30, το pixel 2 με night mode έκανε τρομερή δουλειά. Ξέρετε ότι δεν μου αρέσει να υπερβάλλω, αλλά νομίζω ότι είναι με διαφορά οι καλύτερες χερατες φωτογραφίες που έχω δει σε εξτριμ συνθήκες (και μάλιστα μακρινά τοπία... Όχι κοντινά indoor).
Link to comment
Share on other sites

@xteacher δεν νομίζω οτι το κάνει ο αισθητήρας στο lg. Τουλάχιστον όταν είχε βγάλει κάτι αντίστοιχο το Op5t, ήταν καθαρά software (μετά βέβαια με interpolation μεγάλωνε την ανάλυση). Άλλωστε οι ίδιοι αισθητήρες ειναι και σε άλλα κινητά αλλά αυτοί δεν έχουν τέτοια δυνατότητα. Γενικά οι αισθητήρες των κινητών (που παράγει κυρίως η sony) από όσο ξέρω δεν έχουν τέτοιες δυνατότητες. Τουλάχιστον σε ανακοινώσεις/παρουσιάσεις τους δεν είδα πουθένα να γράφουν τετοιο feature. Τώρα να μου διέφυγε; Δεν το αποκλείω...

 

Ουσιαστικά η μικρότερη ανάλυση είναι ενα "βαρβαρο" nr. Νομίζω υπήρχε και ένα βιντεάκι στο youtube για το πως γίνεται στο p20 pro (που την νυχτα τραβά 10 mpixels αντι 40) αλλά μιλαγε καθαρά softwarika και οχι απο τον αισθητήρα. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα.

 

Pixel bining είναι και στο p20 pro και στο lg g7.

Επειδή το pixel binning στα κινητά είναι 2Χ2 (υπάρχουν και άλλα configuration) γι αυτό ο xteacher μίλησε για 4.

Έτσι παίρνουμε 4 φορές μικρότερη ανάλυση στο αποτέλεσμα και γι αυτό το αποτέλεσμα είναι 10 στο pro ή 4 στο lg.

Οι σένσορες συνήθως το υποστηρίζουν.

Το θέμα είναι αν το υποστηρίζουν οι κατασκευαστές, γιατί αυτή η τεχνική είναι σε επίπεδο ISP.

Link to comment
Share on other sites

Pixel bining είναι και στο p20 pro και στο lg g7.

Επειδή το pixel binning στα κινητά είναι 2Χ2 (υπάρχουν και άλλα configuration) γι αυτό ο xteacher μίλησε για 4.

Έτσι παίρνουμε 4 φορές μικρότερη ανάλυση στο αποτέλεσμα και γι αυτό το αποτέλεσμα είναι 10 στο pro ή 4 στο lg.

Οι σένσορες συνήθως το υποστηρίζουν.

Το θέμα είναι αν το υποστηρίζουν οι κατασκευαστές, γιατί αυτή η τεχνική είναι σε επίπεδο ISP.

 

Σωστά. Αν δεις γράφω και για το p20 pro. Το θέμα είναι ότι στο βίντεο που είχα δει για το p20 pro μίλαγε για softwariki μετατροπή. Θα ψάξω να το βρω το απόγευμα/βράδυ που θα είμαι πιο χαλαρός. Δεν αποκλείω βέβαια το να έχω καταλάβει λάθος.

 

Είχα την εντύπωση πάντως ότι οι σενσορες των κινητών δεν το υποστηρίζουν.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτεί κανείς ότι μιλαμε 30 δευτερόλεπτα έκθεση με τρίποδο το v30, το pixel 2 με night mode έκανε τρομερή δουλειά. Ξέρετε ότι δεν μου αρέσει να υπερβάλλω, αλλά νομίζω ότι είναι με διαφορά οι καλύτερες χερατες φωτογραφίες που έχω δει σε εξτριμ συνθήκες (και μάλιστα μακρινά τοπία... Όχι κοντινά indoor).
Δε μας είπε ο φίλος αν είναι χεράτη του pixel

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο χέρι είναι.

Δε μας είπε ο φίλος αν είναι χεράτη του pixel

 

Sent from my C106 using Tapatalk

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε μας είπε ο φίλος αν είναι χεράτη του pixel

 

Sent from my C106 using Tapatalk

 

Με 1/9sec ? Εδώ άλλες που ανέβηκαν ήταν 1/2 χερατες.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Αν δεις γράφω και για το p20 pro. Το θέμα είναι ότι στο βίντεο που είχα δει για το p20 pro μίλαγε για softwariki μετατροπή. Θα ψάξω να το βρω το απόγευμα/βράδυ που θα είμαι πιο χαλαρός. Δεν αποκλείω βέβαια το να έχω καταλάβει λάθος.

 

Είχα την εντύπωση πάντως ότι οι σενσορες των κινητών δεν το υποστηρίζουν.

 

Όπως σου πα είναι θέμα κατασκευαστή και σε χαμηλό επίπεδο (ISP).

Το μοναδικό πράγμα που κάνει το software είναι on/off.

Επειδή η ανάλυση διαιρείται στα 4 οι περισσότεροι κατασκευαστές με 16 megapixels δεν το θεωρούν χρήσιμο, γιατί όταν πέσει στα 4 το αποτέλεσμα είναι ψιλοδράμα.

Κοίτα τώρα τι έχει να γίνει με τους νέους sensors που βγάζει στα 48 megapixels η Sony.

Όποιος βάλει τέτοιο sensor θα το χρησιμοποιήσει.

Εκτός βέβαια αν είναι ηλίθιος :p

Link to comment
Share on other sites

Εκτός βέβαια αν είναι ηλίθιος :p

 

Ναι... Πρώτη φορά θα είναι που θα κάνουν χαζομάρα :lol:

 

@xteacher και Στρατο σας ευχαριστώ. :) Παρόλα αυτά από περιέργεια θα ψάξω να βρω το βίντεο να δω που μπερδεύτηκα

Link to comment
Share on other sites

Ναι... Πρώτη φορά θα είναι που θα κάνουν χαζομάρα :lol:

 

Pixel binning χρησιμοποιεί σε μπροστινή κάμερα η xiaomi με 20mpxl senso σε κάποιο φτηνιάρικο μοντέλο.

Βέβαια είναι λίγο παλιός οπότε το αποτέλεσμα δεν είναι τόσο καλό, αλλά δείχενι ότι όταν υπάρχει η δυνατότητα το εκμεταλλεύονται.

Αυτά για να μη υπεραναλύσουμε άλλο :)

Link to comment
Share on other sites

To συγκριτικο μεταξυ ns και ηδρ+(ή και απλου auto) θα το ηθελα και εγω ..οχι για να διαλεξω ποια ειναι η καλυτερη απλα για να εχω ενα σημειο αναφορας στο τι επικρατουσε απο φως την ωρα της ληψης.

 

Ειναι ακομα νωρις και δεν εχουμε συνηθισει (εγω τουλαχιστον) να καταλαβουμε(-βω) τι επικρατει σε μια "καλοφωτισμενη" εικονα μιας night shot απο google pixel.

 

 

υ.γ

Υποθετω στο video εννοει noise reduction με την εννοια μιας εικονας με περισσοτερη πληροφορια/σημα. Οχι απλα μειωνοντας τον θορυβο οπως κανουμε στο photoshop με sliders κλπ.

Αν το βρεις βαλτο στο thread (για reference) η στειλτο με πμ αν δεν επιτρεπεται..

 

 

btw επειδη ειμαι σε αλλη οθονη το gradient στον ουρανο απο το v30 το βλεπω εδω μονο ή φαινεται γενικα?

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

btw επειδη ειμαι σε αλλη οθονη το gradient στον ουρανο απο το v30 το βλεπω εδω μονο ή φαινεται γενικα?

 

Φαίνεται καθαρά.

Link to comment
Share on other sites

To συγκριτικο μεταξυ ns και ηδρ+(ή και απλου auto) θα το ηθελα και εγω ..οχι για να διαλεξω ποια ειναι η καλυτερη απλα για να εχω ενα σημειο αναφορας στο τι επικρατουσε απο φως την ωρα της ληψης.

 

Ειναι ακομα νωρις και δεν εχουμε συνηθισει (εγω τουλαχιστον) να καταλαβουμε(-βω) τι επικρατει σε μια "καλοφωτισμενη" εικονα μιας night shot απο google pixel.

 

 

υ.γ

Υποθετω στο video εννοει noise reduction με την εννοια μιας εικονας με περισσοτερη πληροφορια/σημα. Οχι απλα μειωνοντας τον θορυβο οπως κανουμε στο photoshop με sliders κλπ.

Αν το βρεις βαλτο στο thread (για reference) η στειλτο με πμ αν δεν επιτρεπεται..

 

 

btw επειδη ειμαι σε αλλη οθονη το gradient στον ουρανο απο το v30 το βλεπω εδω μονο ή φαινεται γενικα?

 

τι ειναι το ns?

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν σκεφτεί κανείς ότι μιλαμε 30 δευτερόλεπτα έκθεση με τρίποδο το v30, το pixel 2 με night mode έκανε τρομερή δουλειά. Ξέρετε ότι δεν μου αρέσει να υπερβάλλω, αλλά νομίζω ότι είναι με διαφορά οι καλύτερες χερατες φωτογραφίες που έχω δει σε εξτριμ συνθήκες (και μάλιστα μακρινά τοπία... Όχι κοντινά indoor).

 

Δε συμφωνω ...η φωτο απο το πιξελ δεν ειναι καλη.

Μπορει να ειναι φωτισμενη αλλα εχει και θορυβο και απωλεια λεπτομερειας.

Εχω βγαλει σε ιδιες συνθηκες με το mi5s με την google camera Πολυ καλυτερες απο αυτην.

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το ns?

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δε συμφωνω ...η φωτο απο το πιξελ δεν ειναι καλη.

Μπορει να ειναι φωτισμενη αλλα εχει και θορυβο και απωλεια λεπτομερειας.

Εχω βγαλει σε ιδιες συνθηκες με το mi5s με την google camera Πολυ καλυτερες απο αυτην.

 

Εννοεί night sight.

 

Μόνο που διαφέρουν 8 stop σε ταχύτητα. Η μία βγήκε χερατη και η άλλη με τρίποδο. Πιστεύω ότι αν είχε βγει του v30 σε 4 sec θα έχανε από το pixel. Με τη διαφορά ότι τα 4 sec θέλουν πάλι τρίποδο.

 

Το ότι είναι ίδιες συνθήκες από που το συμπερανες; Με τόσο exposure λίγο δύσκολο πιστεύω.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Εννοεί night sight.

 

Μόνο που διαφέρουν 8 stop σε ταχύτητα. Η μία βγήκε χερατη και η άλλη με τρίποδο. Πιστεύω ότι αν είχε βγει του v30 σε 4 sec θα έχανε από το pixel. Με τη διαφορά ότι τα 4 sec θέλουν πάλι τρίποδο.

 

Το ότι είναι ίδιες συνθήκες από που το συμπερανες; Με τόσο exposure λίγο δύσκολο πιστεύω.

Ακριβώς αυτό που ήθελα να πω. Ίδιες συνθήκες εννοείται μόνο δίπλα δίπλα τα κινητά και λήψη φωτογραφιών.

 

Sent from my Mate 10 pro

Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Με mi5s και gcam το πιθανότερο είναι ότι θα έβγαζες μια μαυρίλα και τα φώτα από τα σπίτια.

τι ειναι το ns?

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δε συμφωνω ...η φωτο απο το πιξελ δεν ειναι καλη.

Μπορει να ειναι φωτισμενη αλλα εχει και θορυβο και απωλεια λεπτομερειας.

Εχω βγαλει σε ιδιες συνθηκες με το mi5s με την google camera Πολυ καλυτερες απο αυτην.

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...