Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εμένα περίεργο μου φαίνεται που έβαλαν ois μόνο στον τηλεφακό και όχι στην κύρια κάμερα ή και τις δύο.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ένας με Redmi Note 8T στο νήμα της συσκευής, που είδα πριν λίγο, λέει ότι την άνοιξε και λειτουργεί κανονικά!

 

Αλλο λεω. Λες gcam για όλους... και εγώ ρωταω τι το ιδιαίτερο έχει η συγκεκριμένη gcam? Γιατί αυτή και όχι κάποια άλλη;

 

Και σίγουρα όπως βλέπεις δεν δουλεύει σε όλες τις συσκευές ;) :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Είπα ότι είναι σε beta στάδιο ακόμα. Άκουσα όμως ότι την διορθώνουν για να πάει σε όλες τις συσκευές από Android 9 και επάνω.

Το τι παραπάνω έχει, αν δεν ανοίξει πως να το ξέρουμε!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Είπα ότι είναι σε beta στάδιο ακόμα. Άκουσα όμως ότι την διορθώνουν για να πάει σε όλες τις συσκευές από Android 9 και επάνω.

Το τι παραπάνω έχει, αν δεν ανοίξει πως να το ξέρουμε!

 

Απλά δεν κατάλαβα γιατι τη πρότεινες. Πόσο μάλλον όταν λες ότι είναι για όλες τις συσκευές ενώ εσύ δεν την έχεις καν δοκιμάσει. Εφόσον δεν ξέρεις καν τι κάνει πως την προτείνεις;

 

Αμα παρακολουθήσεις το θέμα gcam βγαίνουν συνεχώς πολλές εναλλακτικές εκδόσεις (εμένα μου χτυπάνε καθημερινα 4-5 ειδοποιήσεις για νέες εκδόσεις) και αμα αρχίσουμε να τις βάζουμε όλες χωρίς καν σχόλιο για το πως τα πάει στη συσκευή μας, πχ πολύ καλύτερη στη τάδε συσκευή (ενδεχομένως και με κάποιο συγκριτικο), νομίζω δεν θα βοηθήσει κανέναν ;) .

 

Αυτό που θέλω να πω είναι μην πέφτουμε στην παγίδα των click baits γιατι αλλιώς θα φάει τρελό σπαμάρισμα το thread. :) Για την ιστορία, επειδή το έγραψες πριν, υπάρχει thread και για gcam http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=462218 :)

 

Edit: Επειδή ξαναδιάβασα τι έγραψα, μην το πάρεις ως κριτική ή επίθεση. Φιλικά λέω πως ίσως θα ήταν καλύτερα μια πρόταση για gcam :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν κατάλαβα γιατι τη πρότεινες. Πόσο μάλλον όταν λες ότι είναι για όλες τις συσκευές ενώ εσύ δεν την έχεις καν δοκιμάσει. Εφόσον δεν ξέρεις καν τι κάνει πως την προτείνεις;

 

Αμα παρακολουθήσεις το θέμα gcam βγαίνουν συνεχώς πολλές εναλλακτικές εκδόσεις (εμένα μου χτυπάνε καθημερινα 4-5 ειδοποιήσεις για νέες εκδόσεις) και αμα αρχίσουμε να τις βάζουμε όλες χωρίς καν σχόλιο για το πως τα πάει στη συσκευή μας, πχ πολύ καλύτερη στη τάδε συσκευή (ενδεχομένως και με κάποιο συγκριτικο), νομίζω δεν θα βοηθήσει κανέναν ;) .

 

Αυτό που θέλω να πω είναι μην πέφτουμε στην παγίδα των click baits γιατι αλλιώς θα φάει τρελό σπαμάρισμα το thread. :) Για την ιστορία, επειδή το έγραψες πριν, υπάρχει thread και για gcam http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=462218 :)

 

Edit: Επειδή ξαναδιάβασα τι έγραψα, μην το πάρεις ως κριτική ή επίθεση. Φιλικά λέω πως ίσως θα ήταν καλύτερα μια πρόταση για gcam :)

Εγώ νόμιζα αυτό είναι για της συσκευές της Google τα Pixel. Δεν λέει πουθενά gcam!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νόμιζα αυτό είναι για της συσκευές της Google τα Pixel. Δεν λέει πουθενά gcam!

 

Μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί πολύ με τη google camera. Gcam λέμε σε συντομια τις google camera και μάλιστα νόημα για συζήτηση έχουν μόνο αυτές που είναι port από τις συσκευές google pixel καθώς οι υπόλοιπες δεν έχουν δυνατότητα hdr+.

 

Αν για παράδειγμα κατέβαζες παλαιότερα αυτή που υπήρχε στο play store (δεν ξέρω αν υπάρχει πια για τρίτες συσκευές) δεν θα είχε τα οφέλη που συζητάμε. Οπότε για αυτό και ο τίτλος που διάβασες αφού στην ουσία βάζεις τη κάμερα του google pixel στο κινητό σου. Στη τελική τι νόημα θα είχε να συζητάμε για ports σε συσκευές της ίδιας της google? Οκ έχουν βγει κάνα δυο customies και για αυτές τελευταία (που δεν εχουν τόσο νόημα) αλλά και πάλι το thread είναι αρκετά παλαιότερο.

 

Anyway, πολύ το αναλύσαμε. Το Point ειναι ότι υπάρχει thread που το έψαχνες :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί πολύ με τη google camera. Gcam λέμε σε συντομια τις google camera και μάλιστα νόημα για συζήτηση έχουν μόνο αυτές που είναι port από τις συσκευές google pixel καθώς οι υπόλοιπες δεν έχουν δυνατότητα hdr+.

 

Αν για παράδειγμα κατέβαζες παλαιότερα αυτή που υπήρχε στο play store (δεν ξέρω αν υπάρχει πια για τρίτες συσκευές) δεν θα είχε τα οφέλη που συζητάμε. Οπότε για αυτό και ο τίτλος που διάβασες αφού στην ουσία βάζεις τη κάμερα του google pixel στο κινητό σου. Στη τελική τι νόημα θα είχε να συζητάμε για ports σε συσκευές της ίδιας της google? Οκ έχουν βγει κάνα δυο customies και για αυτές τελευταία (που δεν εχουν τόσο νόημα) αλλά και πάλι το thread είναι αρκετά παλαιότερο.

 

Anyway, πολύ το αναλύσαμε. Το Point ειναι ότι υπάρχει thread που το έψαχνες :)

Δεν είχα πιο παλιά Android για να ασχοληθώ με gcam. Ξέρω ότι gcam είναι η Google camera!

Επίσης όταν άνοιξες το νήμα για τις gcam (30 Δεκεμβρίου 2017) που είδα, είχα Windows phone! ;)

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

LG G8s με τον υπερευρυγώνιο φακό και gcam

 

49609025907_8a582916bd_z.jpgIMG_20200301_153037_ultrawide-gcam by Andreas L., on Flickr

 

49608275273_3358fb1eb0_z.jpgIMG_20200301_130351_GC6.1_Eszdman-v4 by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο εφέ του ήλιου ανάμεσα στα δέντρα!!!

Που τα βρήκες τα χιόνια; :)

 

Ναι εκεί επικεντρώθηκα και γω όταν την έβγαζα.

 

Και όμως έχει χιόνια. Απλά δεν θα το βρεις εκεί που είναι ο πολύς κόσμος. Θέλει λίγο ανάβαση :)

Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικό stock auto των lg g8s και oneplus 7. (θα ακολουθήσει και με νυχτερινές)

 

Πρώτα g8s.

 

20200303-121110-HDR.jpg

 

IMG-20200303-121149.jpg

 

20200303-121123-HDR.jpg

 

IMG-20200303-121138.jpg

 

20200303-123007-HDR.jpg

 

IMG-20200303-123029.jpg

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα πραγματικά κ οι δύο συσκευές είναι πολύ καλές δώσε κ νυχτερινές να δούμε πως τα πάνε.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να κάνω δεύτερο post στα καπάκια.

 

Ισως βάλω αυριο κανα 2 νυχτερινες που τραβηξα.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω το χθεσινο συγκριτικο LG G8s vs Oneplus 7. Και στις δυο stock auto οι φωτογραφίες χωρίς ταπ.

 

Σε επόμενο post θα ακολουθήσει και ενα τελικό με την gcam στην εξίσωση.

 

Πρώτα του G8s. Για φουλ ανάλυση πατήστε το κουμπι download (θα την ανοιξει απλά σε παράθυρο... δεν τις κατεβάζει)

 

20200303-193237-HDR.jpg

 

IMG-20200303-193429.jpg

 

20200303-193213-HDR.jpg

 

IMG-20200303-193417.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το OnePlus 7 βγάζει τόσο πολύ iso σε σχέση με το LG;

 

Προφανώς έχουν διαφορετική "κλίμακα" σε iso. Γενικα οτι κινητό εχω πιάσει με imx586 βάζει πολύ υψηλότερες τιμές. Εδω το lg είναι το άλλο άκρο. Για αυτό γενικά από το iso και μόνο, αν δεν ξέρεις τη συσκευή, δεν μπορείς να κρίνεις το αν ήταν σκοτεινά ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

LG G8s stock vs Oneplus 7 gcam . (λίγο άδικο συγκριτικό εκ πρώτης αλλά εξηγώ παρακάτω).

 

Στο oneplus 7 χρησιμοποίησα την gcam που εβαζα για βράδυ με πειραγμένο το wavelet (καλό για νυχτερινά τοπία, κακό για πρόσωπα). Στο G8s, στα νυχτερινά τοπία είναι οριακά καλύτερη η στοκ οπότε δεν έχει νόημα να βάλω gcam (τουλάχιστον δεν έχω βρεί/στησει ακόμα κάτι καλό).

 

Πρώτα G8s και μετα Oneplus 7. Για φουλ ανάλυση πατήστε το κουμπι download όπου τα ανοίγει απλά σε νέα καρτελα.

 

20200303-193237-HDR.jpg

 

IMG-20200303-193447.jpg

 

20200303-193213-HDR.jpg

 

IMG-20200303-193452.jpg

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Τόσο καλές φωτογραφίες βγάζει η συσκευή;

Απ' ότι είδα στα τεχνικά χαρακτηριστικά του HTC 10, μέχρι και η μπροστινή κάμερα έχει ois!!!

Θα έπρεπε να το είχαν στάνταρ όλες οι εταιρείες τώρα που είναι στη μόδα οι selfies!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

HTC 10

gcam

49618536213_cf41fc8559_z.jpgIMG_20200302_221032 by vasilis poun, on Flickr

 

Η gcam μπαίνει με root η έτσι απλά;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυνατό το G8s, αν και φαίνεται να έχει καλύτερο DR το OP7.

 

Κάτι σχετικό με τους φακούς ζουμ που διαπίστωσα χθες. Σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, το software παρακάμπτει την χρήση του zoom φακού και απλά χρησιμοποιεί τον κύριο φακό με ψηφιακό ζουμ. Αυτό ασφαλώς το διαπιστώνεις από την προβολή λεπτομερειών της φωτογραφίας που τραβάς (και ασφαλώς και καλύπτοντας και με το δάκτυλο σου τον φακό)

 

Για να το εξαναγκάσεις σε χαμηλό φωτισμό να τραβήξει με τον φακό αυτό κρατάς το πάτημα πάνω στο δεντράκι και σου βγάζει το preview για κάθε φακό. Τότε τον επιλέγεις και τραβάει (τουλάχιστον στα lg έτσι λειτουργεί). Ωστόσο το αποτέλεσμα σε χαμηλό φωτισμό δεν είναι καλό, προφανώς και λόγω διαφραγματος.

 

Sent from my LG V40 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καλές φωτογραφίες βγάζει η συσκευή;

Απ' ότι είδα στα τεχνικά χαρακτηριστικά του HTC 10, μέχρι και η μπροστινή κάμερα έχει ois!!!

Θα έπρεπε να το είχαν στάνταρ όλες οι εταιρείες τώρα που είναι στη μόδα οι selfies!

 

ναι είναι πολυ δυνατό ακόμα και σήμερα.. και ας ειναι συσκευή 4 ετων

 

Η gcam μπαίνει με root η έτσι απλά;

 

απλή εγκατάσταση χωρις ρουτ.. απλά θέλει παλαιότερες εκδόσεις γιατι δεν υποστηρίζει το λογισμικό τις καινούριες

εγω πέρασα του αρνοβα την 5.1.018

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...