Jump to content

Αντικατάσταση Router Cosmote (ευρυζωνική σύνδεση) με άλλο


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Πρόσφατα ο ΟΤΕ έκανε την γραμμή ευρυζωνική με αποτέλεσμα να πρέπει να βάλω τον Router που αυτός δίνει Speedport w724 για να έχω τηλέφωνο.

Προηγουμένως στην γραμμή είχα ένα κορυφαίο τον ASUS n54 και έκανα την δουλειά μου. Όμως δεν διαθέτει δύο θύρες rj11 αλλά μία η οποία την πιάνει η γραμμή vdsl από τον τοίχο. O router του OTE έχει 1 rj11 για το vdsl και 2 για τηλέφωνο. Πιθανότατα κάνει κάποια άλλη λειτουργία εσωτερικά γιατί με την διακλάδωση απλώς δεν δουλεύει στο ευρυζωνικό και θα μου δούλευε και μένα με τον παλιό router (Asus). Ψάχνοντας βρήκα μία συσκευή η οποία λέγεται VOip Adapter π.χ. Cisco SPA112 η οποία συνδέεται δικτυακά με τον router και μπορείς να κάνεις κλήσεις voip από αναλογικά τηλέφωνα και να δεχτείς κτλ. Το ερώτημα μου είναι αν προμηθευτώ την συσκευή και την στήσω πάνω στο Router μου Asus θα έχω τηλέφωνο μέσω του ευρυζωνικού ΟΤΕ ή θα πρέπει να πληρώνω κάποια άλλη υπηρεσία π.χ. skype; Με λίγα λόγια μπορώ να μην έχω τον router του OTE σε ευρυζωνική τηλεφωνική γραμμή;

Παρακαλώ αν κάποιος έχει τον τρόπο ή κάποιο παράδειγμα ας με καθοδηγήσει. Θα προτιμούσα με τα συγκεκριμένα μηχανήματα που αναφέρω.

Ευχαριστώ

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσεις να έχεις ευρυζωνική σε ιδιόκτητο ρούτερ, πρέπει να ζητήσεις από την τεχνική υποστήριξη τους κωδικούς του vobb.

Εναλλακτικά και πολύ πιο εύκολα μπορείς να χρησιμοποιείς το ρούτερ του ΟΤΕ μόνο για την τηλεφωνία και το ιδιόκτητο για το ίντερνετ.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δύστυχος αν η τηλέφωνια είναι με voip και όχι με pots θα φας στην μάπα την σαπίλα που έχουν, το μόνο που μπορεί να κάνεις είναι το router τους καθαρά σαν modem pass through Και το παλιό asus μέσο Wan θύρας σαν router (αν γίνετε με το σαπακι που δίνουν κιόλας)

Κωδικούς του vobb μην ονειρεύεσαι να τους πάρεις παντός... Το μόνο που παίζει ίσος να σε πάνε από voip σε pots να μπορείς να πάρεις ότι router γουστάρεις

Και την συσκευή που θες και να την πάρεις θέλει το vobb account το οποίο το έχουν encrypted για να μην μπορείς να το βάλεις σε συσκευή αλλού παροχου πχ σε άλλο σπίτι η ακόμη και στο κινιτο σου

 

Συμπέρασμα? Μάλλον θαα μήνες με το σαπακι

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι δεν δινουν κωδικους? Σε αλλο φόρουμ ειχα διαβασει οτι τους δινουν κανονικα και παιζουν σε οποιαδηποτε συσκευή (voip router/adapter ή τηλεφωνο) αρκεί να χρησιμοποιούνται στο χωρο και με τη συνδεση του οτε. Εκτος αν αλλαξε κατι τελευταία.
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι δεν δινουν κωδικους? Σε αλλο φόρουμ ειχα διαβασει οτι τους δινουν κανονικα και παιζουν σε οποιαδηποτε συσκευή (voip router/adapter ή τηλεφωνο) αρκεί να χρησιμοποιούνται στο χωρο και με τη συνδεση του οτε. Εκτος αν αλλαξε κατι τελευταία.
Αν έδιναν θα το έβαζες σε οποιοδήποτε router η κινιτο σε οποιονδήποτε παροχο και αυτό οπός καταλαβαίνεις δεν παίζει

Ρωτα μήπως άλλαξε κάτι...

 

Πχ εγώ έχω voip acces codes από το κέντρο μας στην δουλειά μπορώ να κάνω κλήσεις από κινιτο μου και όχι μόνο οπότε και όπου γουστάρω και να έχω χρεώσεις local

 

Κάνε Πάντος την ερώτηση δεν χάνεις κάτι

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την απάντηση. από χτες προσπαθώ να πάρω και τον ΟΤΕ για τεχνικό να ρωτήσω και ακόμη στο περίμενε είμαι....να με καλέσουν.
Link to comment
Share on other sites

Αν έδιναν θα το έβαζες σε οποιοδήποτε router η κινιτο σε οποιονδήποτε παροχο και αυτό οπός καταλαβαίνεις δεν παίζει

αυτο ειπα οτι συμβαινει,εδιναν τους κωδικους αλλα επαιζε μονο στο τοπικο δικτυο του συνδρομητη,οχι παντου και οχι με οποιοδηποτε παροχο.Αυτο που θελει ο φιλος θεωρητικα γινεται (αν δεν αλλαξε κατι),να χρησιμοποιει αλλες συσκευες αλλα θα δουλευουν αποκλειστικα με την δικη του ip και οχι εκτος του χωρου του,οπως δηλαδη γινεται και τωρα με τον εξοπλισμο που εχει.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειπα οτι συμβαινει,εδιναν τους κωδικους αλλα επαιζε μονο στο τοπικο δικτυο του συνδρομητη,οχι παντου και οχι με οποιοδηποτε παροχο.Αυτο που θελει ο φιλος θεωρητικα γινεται (αν δεν αλλαξε κατι),να χρησιμοποιει αλλες συσκευες αλλα θα δουλευουν αποκλειστικα με την δικη του ip και οχι εκτος του χωρου του,οπως δηλαδη γινεται και τωρα με τον εξοπλισμο που εχει.
Λογικά τότε του βάζουν μια static ip ( καλό αυτό γιατί με σαπίλα που δίνουν....)
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω,απλα επιτρεπει το register της τηλεφωνιας απο την εκάστοτε ip του χρηστη. Αν δει ip αλλου χρήστη ή αλλης εταιρίας μπλοκάρει. Τελος παντων μην το ψαχνουμε θεωρητικα ας δουμε τι θα πουν στον φιλο που θα ρωτησει.
Link to comment
Share on other sites

...περιμένω ακόμα να απαντήσει τεχνικός....μέχρι τότε άλλο παρόμοιο με το κολορουτεράκι τους ...δηλαδή να κάνει την ίδια δουλειά ευρυζωνικά έχει; όπως το speedportW724V; και τι στο καλό μαγικό κάνει σε αυτές τις 2 Phone1 και phone2 και δουλεύει ξέρει κναείς έτσι για την φιλοσοφία του θέματος....μέχρι να απαντήσουν.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια, οποιος μπορει και ξερει, ας βοηθησει κι εμενα.

Πριν λιγους μηνες με περασαν κι εμενα αναγκαστικα, σε voip, και πλεον εχω κι εγω, το γνωστο και μη εξαιρεταιο, speedport router.

Θελω ομως, επειδη ετσι λειτουργω παντα, να εχω μια εφεδρεια απο 'ετοιμοπολεμο' router, αν για οποιονδηποτε λογο τα φτυσει το speedport και ειναι μη εργασιμη μερα/ωρα, πχ το σκ.

Θελω δηλαδη να εχω ενα router που να μπορω αμεσα να το βαλω πανω στη γραμμη, και να παιξει χωρις προβληματα.

Να υποστηριζει και vdsl φυσικα, αν και προς ωρας εχω γραμμη adsl2.

Θελω να μην πρεπει να ασχοληθω με κωδικους κλπ, αλλα να παιξει κατευθειαν, και επειδη ακριβως θα ειναι μονο εφεδρικο router μεχρι να παρω ως αντικατασταση εναν ιδιο/παρομοιο απο cosmote σε περιπτωση βλαβης, γι'αυτο το λογο λοιπον, για το 'just in case', δεν θελω να χαλασω πολλα χρηματα.

Σκεφτομαι, γι'αυτο εδω, που πουλα η ιδια η cosmote

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20304406

Θελει σεταρισματα; Υποστηριζει και vdsl? Ειναι αυτονομο router, δηλαδη παιζει εντελως μονο του, διχως να απαιτει κατι αλλο;

Τι λετε, με καλυπτει για περιπτωση εφεδρειας, ετσι οπως το εθεσα, και ειναι plug-n-play με αυτοματο σεταρισμα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, οποιος μπορει και ξερει, ας βοηθησει κι εμενα.

Πριν λιγους μηνες με περασαν κι εμενα αναγκαστικα, σε voip, και πλεον εχω κι εγω, το γνωστο και μη εξαιρεταιο, speedport router.

Θελω ομως, επειδη ετσι λειτουργω παντα, να εχω μια εφεδρεια απο 'ετοιμοπολεμο' router, αν για οποιονδηποτε λογο τα φτυσει το speedport και ειναι μη εργασιμη μερα/ωρα, πχ το σκ.

Θελω δηλαδη να εχω ενα router που να μπορω αμεσα να το βαλω πανω στη γραμμη, και να παιξει χωρις προβληματα.

Να υποστηριζει και vdsl φυσικα, αν και προς ωρας εχω γραμμη adsl2.

Θελω να μην πρεπει να ασχοληθω με κωδικους κλπ, αλλα να παιξει κατευθειαν, και επειδη ακριβως θα ειναι μονο εφεδρικο router μεχρι να παρω ως αντικατασταση εναν ιδιο/παρομοιο απο cosmote σε περιπτωση βλαβης, γι'αυτο το λογο λοιπον, για το 'just in case', δεν θελω να χαλασω πολλα χρηματα.

Σκεφτομαι, γι'αυτο εδω, που πουλα η ιδια η cosmote

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20304406

Θελει σεταρισματα; Υποστηριζει και vdsl? Ειναι αυτονομο router, δηλαδη παιζει εντελως μονο του, διχως να απαιτει κατι αλλο;

Τι λετε, με καλυπτει για περιπτωση εφεδρειας, ετσι οπως το εθεσα, και ειναι plug-n-play με αυτοματο σεταρισμα;

 

Δεν είναι καν modem αυτό. Δε παίζει μόνο του

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι modem router αλλά σκέτο Modem. θα πρέπει να έχεις και του ΟΤΕ αναγκαστικά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τελικά επικοινώνησα με τον ΟΤΕ...συγνώμη.... Cosmote...και μου είπαν ότι δεν μου δίνουν τα απαραίτητα για την σύνδεση λόγω ασφάλειας και πολιτικής τους. Δυστυχώς πρέπειν να φάω στην μάπα το άχρηστο ρουτεράκι τους σαν modem σκέτο και μετά να βάλω το δικό μου router. Διπλό ρεύμα δηλαδή και σε τυχόν περίπτώσεις κολήματος να ανοιγοκλείνω 2 συσκευές για να δω τι φταίει! OMG COSMOTE έβγαλες και αυτοματισμούς για το σπίτι! με την όλη εμπειρία από τόσα χρόνια που την έχω άχρηστη και στο aftersale και στην υποστήριξη αποδείκνύεται. κρίμα. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες όλους σας.

Link to comment
Share on other sites

Η cosmote, σε ποιους δινει το speedport entry 2i, και σε ποιους το speedport plus?

Και τα δυο δεν διατιθενται, ετσι δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Το plus το δίνουν από 50mbps και πάνω. Το 2i το δίνουν για ADSL & VDSL έως 30mbps

 

Τι πακετα adsl-vdsl υπαρχουν τωρα διαθεσιμα στην cosmote, σε αντιστοιχια με τα router που δινει;

Στην ιστοσελιδα τους δεν καταλαβαινω ξεκαθαρα, ποιο/που ειναι το vdsl!

fiberspeed και κατι τετοιο, και μενει να αναρωτιεμαι τι ειναι adsl και τι vdsl!

Και μεχρι ποιο πακετο vdsl, μπορει ανετα να παιξει το speedport entry 2i!

Link to comment
Share on other sites

Το plus το δίνουν από 50mbps και πάνω. Το 2i το δίνουν για ADSL & VDSL έως 30mbps
Να προσθέσω ότι το plus σε 30mbps vdsl η χρέωση είναι 1,40 κάθε μήνα.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Τι πακετα adsl-vdsl υπαρχουν τωρα διαθεσιμα στην cosmote, σε αντιστοιχια με τα router που δινει;

Στην ιστοσελιδα τους δεν καταλαβαινω ξεκαθαρα, ποιο/που ειναι το vdsl!

fiberspeed και κατι τετοιο, και μενει να αναρωτιεμαι τι ειναι adsl και τι vdsl!

Και μεχρι ποιο πακετο vdsl, μπορει ανετα να παιξει το speedport entry 2i!

 

Νομίζω μέχρι 50 παίζει το 2i. Αλλά στα 50 και πάνω δίνουν και το plus δωρεάν

Link to comment
Share on other sites

24,30 παίρνουν το 2i. 50,100 παίρνουν το Plus (μερικοί στις αρχές του 100 παιρναν το 724), το 200 δεν ξέρω.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

24,30 παίρνουν το 2i. 50,100 παίρνουν το Plus (μερικοί στις αρχές του 100 παιρναν το 724), το 200 δεν ξέρω.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

 

Εξωτερικα η συσκευη, διαφερει η μία απο την άλλη;

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστα. Το 724 βγαίνει μόνο με το σήμα του ΟΤΕ. Τα 2i και Plus δεν έχουν σημαντικές εξωτερικές διαφορές.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Και εγώ VDSL έχω και μου δίνουνε το μικρό Όχι το Plus το κάναμε αυτό ευρυζωνική για να αναγκάστηκα να έχεις το δικό τους modem και όχι να βάλεις το τι modem θέλεις εσύ δικό σου για να μην μπορείς να κλειδώνεις παραπάνω από αυτό που σου δίνουν έξυπνοι και η πιο μαγκιά είναι ότι σου ζητάνε πίσω τον εξοπλισμό Όταν λήξει η σύνδεση και δεν την ανανέωσης πάντως έχω πολλούς έχω δει στις αγγελίες που βάζουνε και τα πουλάνε τα ρούτερ άκια του ΟΤΕ εννοώ θα τους λήξει το συμβόλαιο και κόψουνε την σύνδεση θα του ζητάει πίσω το modem Router και δεν θα το έχουν να το δώσουν και θα το χρεωθούν κιόλας Το λέει και στο συμβόλαιο που το υπογράφεις με πολύ ψιλά γράμματα στους όρους που φυσικά κανένας δεν έχει διαβάσει κατά 90% μην πω 100% γιατί στην Ελλάδα είμαστε Edited by BILLY5
Link to comment
Share on other sites

εδώ κύριοι υποστηρίζει και τηλέφωνο και τα πάντα αλλά είναι λίγο τσιμπημένη τιμή και θα πρέπει από τον ΟΤΕ να πάρεις τους κωδικούς ASUS DSL-AC87VG DUAL-BAND (90IG02M0-BM3H00) Αυτό είναι το μοντέλο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...