Jump to content

Meizu 16X, SD710


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βλέπω δεν προχωρά το κινητό,και πως θα μπορούσε με τέτοια μπαταριά(-ραδιο,sd card).

Τέλος πάντων επειδή εγώ ενδιαφέρομαι για την amoled και θα κάνω υποχωρήσεις.Φιλε intheend από εδώ με DHL και δεν έχουμε θέμα,έτσι δεν είναι?

https://www.aliexpress.com/item/Official-Global-Version-Meizu-16-6GB-64GB-Snapdragon-710-Octa-Core-6-inch-2160x1080P-Front-20MP/32933860061.html?spm=a2g01.11927233.1000009.2.4892ZHnXZHnXWk

Για να προχωρήσει το κινητό θέλει και άλλα πράγματα. Για παράδειγμα μόνο στο aliexpress το βρίσκεις, δεν ακολούθησε και επιθετικότερη τιμολογιακή πολιτική η MEIZU...

Η αλήθεια ειναι και ότι αυτή η κατηγορία είναι προβληματική, μόνο συσκευές note της xiaomi τραβάνε στην χώρα μας.

Περίμενα πάντως και εγώ μεγαλύτερη απήχηση από συμφορουμίτες...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να προχωρήσει το κινητό θέλει και άλλα πράγματα. Για παράδειγμα μόνο στο aliexpress το βρίσκεις, δεν ακολούθησε και επιθετικότερη τιμολογιακή πολιτική η MEIZU...

Η αλήθεια ειναι και ότι αυτή η κατηγορία είναι προβληματική, μόνο συσκευές note της xiaomi τραβάνε στην χώρα μας.

Περίμενα πάντως και εγώ μεγαλύτερη απήχηση από συμφορουμίτες...

 

Μα εάν δεν υπάρχει θέμα με το aliexpress και dhl στα 220ε που πάει τώρα είναι μια χαρά.Απλά να μας γράψουν οι φίλοι που έχουν πάρει από εκεί εαν κάποιος είχε θέμα με τελωνείο.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι καλύτερο λέτε, αυτό ή το Meizu X8? Στην ίδια τιμή παίζουν πάνω κάτω.

 

Με παρόμοια μπαταριά και ips οθόνη + την χειρότερη κάμερα + το 19/9,για έμενα δεν υπάρχει σύγκριση.... .εδώ:

https://www.kimovil.com/el/sygkrish/meizu-16x,meizu-meizu-x8-global

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι καλύτερο λέτε, αυτό ή το Meizu X8? Στην ίδια τιμή παίζουν πάνω κάτω.

Αν δεν σε νοιάζει η κάμερα και ανιχνευτής δακτυλικού αποτυπώματος που δεν είναι κάτω από την οθόνη του 16Χ πάρε Meizu X8

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορούν να συγκριθούν τα 2 κινητά από την στιγμή που η amoled οθόνη του 16x θα αξίζει 130+ και του x8 καμιά 30.
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
καλησπερα.κατοχος του κιν εδω και 2 μερες απο σποντα ξερει κανεις πως μπορουμε να περασουμε dark mode?ειδα ενα βιντεακι αλλα τζιφος δεν μπαινει καταφερα να περασω gcam με εξαιρετικα αποτελεσματα.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.κατοχος του κιν εδω και 2 μερες απο σποντα ξερει κανεις πως μπορουμε να περασουμε dark mode?ειδα ενα βιντεακι αλλα τζιφος δεν μπαινει καταφερα να περασω gcam με εξαιρετικα αποτελεσματα.

Γιατί τοποθέτησες google cam δεν ήταν καλή η απόδοση της εφαρμογής της κάμερας;

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα και η δικη του καμερα μονο η σελφι δεν μου αρεσε φαινεταιπολυ ασπρο το προσωπο με την gcam μου αρεσε περισσοτερο.
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα και η δικη του καμερα μονο η σελφι δεν μου αρεσε φαινεταιπολυ ασπρο το προσωπο με την gcam μου αρεσε περισσοτερο.

Μιας και είσαι από τους ελάχιστους που έχεις το κινητό. Αν σου ειναι εύκολο πες δύο τρεις κουβέντες για το κινητό.

Από software του OS τι λεει, υποστηρίζεται από την εταιρία;

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια για το meizou 16th πηγαινα και την πατησα απο αγγελια στο ινσομνια που ελεγε meizou 16 ενω επρεπε να ελεγε meizou 16x τελος παντων για δευτερο το πηρα κυριως γιατι ειμαι φαν τις meizou υποστηριξη δεν εχει οπως και η htc κανενα update μπηκα στο site τιποτα απο την μερα που βγηκε μονο η xiaomi αξιζει πλεον σε μεσαια κινητα οπου εχει συχνα update σιγουρα στα + του κινητου amoled οθονη ηχος και δακτυλικο αποτυπωμα εντος τις οθονης ενα κινητο μεσαιας κατηγοριας μετρια μπαταρια βγαζει μερα αν το ζορισεις οχι προσωπικα δεν αξιζει κατα την γνωμη μου πας xiaomi που στην μεσαια κατηγορια ειναι κορυφη πιο αξιολογα κινητα και καλυτερη μεταπωλητικη αξια
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φιλε διαβάσαμε και κατι για το κινητό,το σκέφτομαι καιρό άλλα κολλάω στην μπαταριά,η meizu καταστρέφει τα κινητά της με αυτές τις μπαταρίες.

Εαν είχε λίγο μεγαλύτερη μπαταριά θα έκανα τα στραβά μάτια για λειτουργικό και update.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

ετσι και ειχε το sd 845 που ειναι και η διαφορα απο το 16th η μπαταρια θα εφευγε νερο οπως τα samsung σε αυτη την κατηγορια πας xiaomi μονοδρομος φιλε εγω μολις εδωσα το mate 20 pro και θα παω σε κατι πιο οικονομικο γιατι τωρα εχω κατι αλλες αναγκες να καλυψω xiaomi redmi note 7 και αν ερχοταν ελλαδα το pro θα επαιρνα αυτο αλλα δεν....

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παντως η μπαταρια δεν ειναι τοσο τραγικη αλλα σιγουρα δεν την λες και βαρβατη οτι κοιμασαι ησυχος οπως με τα xiaomi

Link to comment
Share on other sites

Ο 845 θα τα πηγαινε ακομα καλυτερα στη μπαταρια απο τον 710.

Οπως και να χει,δυστυχως η software υποστηριξη ποναει σε αυτα τα κινητα.

Το σκεφτομουν αλλα τελικα εχω παραγγειλει ενα MI9SE που βγαινει σχεδον στα ιδια λεφτα,αλλα εχει την εγγυημενη υποστηριξη της xiaomi.

Αν και αυτη εχει αρχισει να κανει νερα τωρα τελευταια...

Link to comment
Share on other sites

Ο 845 θα τα πηγαινε ακομα καλυτερα στη μπαταρια απο τον 710.

Δεν νομίζω ότι ειναι έτσι τα πράγματα, το εντελώς ανάποδο. ο 710 έχει μικρότερη κατανάλωση από τον 845...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα και τα δύο (έχασα το 16x και το αντικατέστησα με το 16th), σίγουρα ο 845 από τον 710 δεν είναι χειρότερος στην αυτονομία, ίσως και καλύτερος σε βαριά χρήση.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα και τα δύο (έχασα το 16x και το αντικατέστησα με το 16th), σίγουρα ο 845 από τον 710 δεν είναι χειρότερος στην αυτονομία, ίσως και καλύτερος σε βαριά χρήση.

Οι δυο cpu είναι στα 10nm αρα πρέπει να έχουν παρόμοια κατανάλωση,απλά σε πιο απαιτητικές διεργασίες ο 845 δουλεύει πιο χαλαρά και ίσως έχει μια ελάχιστη διαφορά.

Άλλα τώρα που σε βρήκαμε πες μας έχει διάφορες σε ήχο,οθόνη κτλ(έχει και το 16x διπλά ηχεία?)? βλέπω οτι έχουν 100 ευρώ διαφορά αξίζει?

Edited by aristidis540
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Το 16x δεν έχει δίπλα ηχεία, δηλαδή δεν παίζει το ακουστικό σαν ηχείο. Το 16th δεν έχει επιλογή για νυκτερινή κάμερα, αλλά βγαίνει αυτόματα με ενεργοποιημενο AI. Έχουν διαφορά στην ταχύτητα, αλλά δεν είναι κάτι τραγικό για απλή χρήση. Επίσης το 16th έχει αλουμίνιο περιμετρικά, με τα υπέρ του και κατά του. Άλλες διαφορές δεν θυμάμαι.
Link to comment
Share on other sites

Το 16x δεν έχει δίπλα ηχεία, δηλαδή δεν παίζει το ακουστικό σαν ηχείο. Το 16th δεν έχει επιλογή για νυκτερινή κάμερα, αλλά βγαίνει αυτόματα με ενεργοποιημενο AI. Έχουν διαφορά στην ταχύτητα, αλλά δεν είναι κάτι τραγικό για απλή χρήση. Επίσης το 16th έχει αλουμίνιο περιμετρικά, με τα υπέρ του και κατά του. Άλλες διαφορές δεν θυμάμαι.
φιλε μου στο gsmarena λεει για στερεο ηχο η αληθεια ειναι επειδη εχω το κινητο ακουγεται πολυ δυνατα βαζω το αυτι μου και στο πανω ακουστικο δεν μπορω να καταλαβω αν λειτουργει σαν δευτερο ηχειο ενα περιεργο πραγμα.εγω σκεφτομαι να το δωσω και να παρω το meizou 16th και επειδη ακουω μουσικη εχει και ενα τσιπ που παιζει ακομα καλυτερα.μπαταρια το δικο μου παντως την μερα την βγαζει οχι ανετα αλλα οκ
Link to comment
Share on other sites

Έτσι νόμιζα και εγώ, αλλά μόλις πήρα το 16th κατάλαβα αμέσως την διαφορά. Ήταν πραγματικά ευχάριστη έκπληξη γιατί ακούω μουσική.

Το αλουμίνιο περιμετρικά, προσωπικά δεν μου αρέσει και η διαφορά στην ταχύτητα, για μένα δεν αξίζει τα 100€.

Είναι η δεύτερη συσκευή Android για μένα

( είχα ένα Le TV le pro 3 για ένα χρόνο σαν δεύτερη συσκευή) και έχω πλέον το lumia 950xl σαν δεύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι νόμιζα και εγώ, αλλά μόλις πήρα το 16th κατάλαβα αμέσως την διαφορά. Ήταν πραγματικά ευχάριστη έκπληξη γιατί ακούω μουσική.

Το αλουμίνιο περιμετρικά, προσωπικά δεν μου αρέσει και η διαφορά στην ταχύτητα, για μένα δεν αξίζει τα 100€.

Είναι η δεύτερη συσκευή Android για μένα

( είχα ένα Le TV le pro 3 για ένα χρόνο σαν δεύτερη συσκευή) και έχω πλέον το lumia 950xl σαν δεύτερη.

 

εγω ελεγα οτι αξιζει λογω στερεο ηχειων καλυτερο επεξεργαστη η μπαταρια και οι ανυπαρκτες αναβαθμισεις με προβληματιζουν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Καλησπερα παιδια!Αγορασα και γω εχθες το κινητο.Προσπαθω να του κανω αναβαθμιση στο flyme 8 android 10 της κινεζικης rom αλλα δεν γινεται.Κατεβαζω το update.zip και παταω να κανει εγκατασταση.Ξεκιναει την διαδικασια αλλα δεν την συνεχιζει και κανει reboot.Καμια βοηθεια??Ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...