Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@georgemv

Ρολόι λειτουργεί η κεραία ακόμα έχει διακοπή ρεύματος, 100% δεν έχει ρεύμα δίπλα από το κτήριο είναι τα φανάρια είναι κλειστά [έγινε και στη γέφυρα ένα ατύχημα είδα ] επίσης αναφέρει όλες τις γύρω οδούς που βρίσκεται η κεραία και στον κεντρικό ολόκληρο. 

Στο CellMapper φαίνεται οδός Πανουργιά αλλά είναι Αγίου Ιωάννου 38 στον κεντρικό. 

Screenshot_20241023_132809_NetMonster.thumb.jpg.697772353c07cdfbe769e020bef5ff10.jpg

Και πιο κατω, έχει ακόμα και Β7 ανοιχτή 

Screenshot_20241023_133229_NetMonster.thumb.jpg.78e2b86b91657b5367f32d52a9e71794.jpg

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, VasilisSam said:

Για Θέρμη ποια είδες? Εγώ βρήκα μόνο για τροποποίηση για αυτή που είναι στα βασιλικά μόνο άλλο χωριό δηλαδή.

Έκανα λάθος. Διάβασα δήμο Θέρμης και νόμιζα ότι είναι περιοχή Βασιλικά είναι μέσα στη Θέρμη. Αλλά απ ο, τι φαίνεται είναι μεγαλύτερος δήμος και πιάνει και άλλες περιοχές τριγύρω. Οπότε σορρυ για την ράδιο αρβύλα, αλλά δώρον αδωρον γιατί είναι τελικά μόνο τροποποίηση, χάρηκα για λίγο, δεν το πρόσεξα. Τόσο καιρό και δεν έχουν βγάλει τίποτα για Θεσσαλονίκη, ενώ με μερικά στρατηγικά σημεία αν έβγαζαν άδειες, θα γινόταν ανάσταση. Κρίμα, η σαπίλα συνεχίζεται λοιπόν.. 

13 ώρες πριν, memoriesradio said:

Για τις κλήσεις 2G only σε τέτοιες περιπτώσεις για να υπάρχει τηλεφωνία το περισσότερο δυνατό χρονικά, όσο υπάρχει power failure.

Επίσης στις στρατηγικές κεραίες, καλό είναι οι μπαταρίες να είναι πάντα στην εντέλεια και να μη περιμένουν να φωτίσει ο ήλιος τα ηλιακά πάνελ για να φορτίσουν. Πετάνε και καμιά γεννήτρια για παν ενδεχόμενο. Πιστεύω στα βουνά τουλάχιστον, έχουν φροντίσει να είναι κομπλέ οι σταθμοί (όλες τους).. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, johnny_htc said:

Επίσης στις στρατηγικές κεραίες, καλό είναι οι μπαταρίες να είναι πάντα στην εντέλεια και να μη περιμένουν να φωτίσει ο ήλιος τα ηλιακά πάνελ για να φορτίσουν. Πετάνε και καμιά γεννήτρια για παν ενδεχόμενο. Πιστεύω στα βουνά τουλάχιστον, έχουν φροντίσει να είναι κομπλέ οι σταθμοί (όλες τους).. 

Υπάρχουν ακόμη "βουνά" που δούλευαν (1994) και δουλεύουν μέχρι και σήμερα, μόνο με diesel 24ώρες...
Και είναι και στρατηγικές θέσεις...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, memoriesradio said:

Υπάρχουν ακόμη "βουνά" που δούλευαν (1994) και δουλεύουν μέχρι και σήμερα, μόνο με diesel 24ώρες...
Και είναι και στρατηγικές θέσεις...

Τ-Ρ-Α-Γ-Ι-Κ-Ο

Τουλάχιστον να είχαν ηλιακά πάνελ και backup γεννήτρια ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, memoriesradio said:

Υπάρχουν ακόμη "βουνά" που δούλευαν (1994) και δουλεύουν μέχρι και σήμερα, μόνο με diesel 24ώρες...
Και είναι και στρατηγικές θέσεις...

Δηλαδή χωρίς καμία σύνδεση στο δίκτυο ρεύματος;

Θυμάσαι από περιέργεια κάποιο παράδειγμα;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, marios239 said:

Δηλαδή χωρίς καμία σύνδεση στο δίκτυο ρεύματος;

Θυμάσαι από περιέργεια κάποιο παράδειγμα;

Ε προσωπικά φαντάζομαι σε τίποτα βουνά της Πίνδου, Πελοπόννησος πιθανότατα κάποιοι ορεινοί όγκοι κλπ. Όπου είναι δύσβατα και απομερα, μακριά από τον πολιτισμό.. 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, marios239 said:

Δηλαδή χωρίς καμία σύνδεση στο δίκτυο ρεύματος;

Θυμάσαι από περιέργεια κάποιο παράδειγμα;

Καμία. Δεν υπάρχει δίκτυο εκεί. Θα ήθελε 847 κολώνες και βάλε για να πάει το δίκτυο εκεί.
Δεν θυμάμαι, ξέρω, και είναι κοντά μου, αλλά δεν μπορώ να το αναφέρω για ευνόητους λόγους...

43 minutes ago, johnny_htc said:

Ε προσωπικά φαντάζομαι σε τίποτα βουνά της Πίνδου, Πελοπόννησος πιθανότατα κάποιοι ορεινοί όγκοι κλπ. Όπου είναι δύσβατα και απομερα, μακριά από τον πολιτισμό.. 

Κάπως έτσι. Αλλά όχι και τόσο απομακρυσμένα... Απλά χωρίς δίκτυο ΔΕΗ.

58 minutes ago, georgemv said:

Τ-Ρ-Α-Γ-Ι-Κ-Ο

Τουλάχιστον να είχαν ηλιακά πάνελ και backup γεννήτρια ΟΚ

Τα ηλιακά τα αποψιλώνουν οι Gipsy Kings. Ούτε βδομάδα δεν θα μείνουν όρθια.
Η συγκεκριμένη περίπτωση (κοντά μου) είναι συνεγκατάσταση, και παίζουν δύο ανεξάρτητες γεννήτριες, μία για την Cosmote και μία για τις ξαδέρφες.
Αυτός που έχει το βενζινάδικο απλά αναρωτιέμαι πως πήρε τα 2 Tesla και το σπίτι στις Μαλδίβες...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, memoriesradio said:

Καμία. Δεν υπάρχει δίκτυο εκεί. Θα ήθελε 847 κολώνες και βάλε για να πάει το δίκτυο εκεί.
Δεν θυμάμαι, ξέρω, και είναι κοντά μου, αλλά δεν μπορώ να το αναφέρω για ευνόητους λόγους...

Κάπως έτσι. Αλλά όχι και τόσο απομακρυσμένα... Απλά χωρίς δίκτυο ΔΕΗ.

Τα ηλιακά τα αποψιλώνουν οι Gipsy Kings. Ούτε βδομάδα δεν θα μείνουν όρθια.
Η συγκεκριμένη περίπτωση (κοντά μου) είναι συνεγκατάσταση, και παίζουν δύο ανεξάρτητες γεννήτριες, μία για την Cosmote και μία για τις ξαδέρφες.
Αυτός που έχει το βενζινάδικο απλά αναρωτιέμαι πως πήρε τα 2 Tesla και το σπίτι στις Μαλδίβες...

Καλά τα ηλιακά θεωρητικά μπορούσαν να τα περιορίσουν σε κλειστό χώρο, περιφραγμενο. Βέβαια θα μου πεις περιορίζεις απόδοση και δεν τους είναι και τίποτα να γίνουν κομάντο.. Όσο για τις 847 κολώνες, μάλλον μόλις ακούν το κόστος εγκατάστασης, πάνε και παραγγέλνουν diesel για μια χρονιά φαίνεται 😂

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, memoriesradio said:

Υπάρχουν ακόμη "βουνά" που δούλευαν (1994) και δουλεύουν μέχρι και σήμερα, μόνο με diesel 24ώρες...
Και είναι και στρατηγικές θέσεις...

Θα αλλάξει αυτό θεωρώ! Έχουν στόχους για το περιβάλλον!

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Chrischal1908 said:

Θα αλλάξει αυτό θεωρώ! Έχουν στόχους για το περιβάλλον!

Περιβάλλον; Ελλάδα; Ρεμάλια; Στόχους;
Κοπριές είμαστε όλοι σε αυτή τη χώρα. Τουρκόγυφτοι που πετάμε ότι βρούμε δεξιά κι αριστερά του δρόμου, λες και δεν υπάρχουν κάδοι. Ο άλλος σήμερα από το μπροστινό αυτοκίνητο πετάει το τσιγάρο από το παράθυρο εν κινήσει και μου έρχεται στο παρπρίζ. Του λέω να προσέχει, γιατί μπορεί τις γόπες που πετάει από το παράθυρο να του τις κάνω στραπόν...

Ξέρεις "πόσους" συμφέρει το πετρέλαιο στην γεννήτρια κάθε βδομάδα; Πολλούς...

Και δεν θέλω μ@λ@κίες για το περιβάλλον, σαν τα λιβάδια με τα θαλάσσια μαρούλια της Ποσειδώνιας και άλλα τέτοια.
Αυτά σε άλλα, πολιτισμένα, κράτη! Εδώ πουτ@ν@ όλα.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε ένας παλιατζής στο αντίθετο ρεύμα, και ενώ ερχόταν μια νταλίκα καταπάνω του, προτίμησε να αλλάξει πορεία και να πέσει πάνω μου. Μικρή ζημιά ευτυχώς, αλλά με αυτά τα μυαλά, ούτε δίκτυα, ούτε επενδύσεις, ούτε πετροδόλαρα από Άραβες και ιστορίες. Τίποτα δεν αλλάζει σε αυτή τη χώρα ,από το καλό στο χειρότερο πάμε.

Φυσικά και εγώ πλήρωσα την ζημιά αυτός εξαφανίστηκε .

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, elkons said:

Πέρασε ένας παλιατζής στο αντίθετο ρεύμα, και ενώ ερχόταν μια νταλίκα καταπάνω του, προτίμησε να αλλάξει πορεία και να πέσει πάνω μου. Μικρή ζημιά ευτυχώς, αλλά με αυτά τα μυαλά, ούτε δίκτυα, ούτε επενδύσεις, ούτε πετροδόλαρα από Άραβες και ιστορίες. Τίποτα δεν αλλάζει σε αυτή τη χώρα ,από το καλό στο χειρότερο πάμε.

Φυσικά και εγώ πλήρωσα την ζημιά αυτός εξαφανίστηκε .

Off topic:την προηγούμενη εβδομάδα μου έπεσε πίσω αριστερά και έγδαρε τον προφυλακτήρα ένας νεαρός που δεν κοιτούσε μπροστά όταν εγώ έκοψα λίγο ταχύτητα επειδή ο μπροστινός μου είχε βγάλει φλας να στρίψει. Που κοιτούσε;;;;Μιλούσε μαζί με την κοπέλα του που είχε συνοδηγό βιντεοκλήση. Ευτυχώς όπως έκανε να με προσπεράσει για να μην μου πέσει πάνω με έγδαρε στην πίσω πλευρά στην μεριά του οδηγού. Κάναμε φιλική δήλωση και επειδή έτυχε να έχουμε την ίδια ασφάλεια χτες εδωσα το αμάξι και σήμερα το πήρα. Η κοπέλα του νεαρού δε(όταν με ακουμπήσε φρέναρε)που δεν φορούσε ζώνη έφτασε στο παρατσακ να χτυπήσει το κεφάλι στο παρμπρίζ 

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν χτύπησε στα καντράν, πάλι καλά...

Την καλησπέρα μου, στη Βιλαρίμπα και στο Βιλαμπάχο, για το όμορφο dislike!

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε το δωρεάν Ίντερνετ του 3ημερου

Μέσα σε σπίτι έχω αυτό  

IMG_6282.png

IMG_6283.png

Στη δεύτερη φωτό το έπιασα στα χέρια κ το σήκωσα ψηλά 

###

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί στις αργίες δώρα κλπ μου βγάζει αυτόν τον σέρβερ. 300χμ μακρυά είμαι. 

Edited by hercoulis
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πρόσβαση στη τοποθεσία γιαυτό βάζει άκυρους σέρβερ 

Link to comment
Share on other sites

Δίνεις πρόσβαση στη τοποθεσία στον Browser που χρησιμοποιείς ή απλά κατεβάζεις την εφαρμογή του speedtest κ επιλέγεις σέρβερ από τον πιο κοντινό 

Στη περίπτωση τη δική μου λέει αυτές τις αποστάσεις. 

Screenshot_20241025_214809_Speedtest.thumb.jpg.2a1e6700846c3d6a3e9dadbf296279b3.jpg

συνήθως επιλέγω τους σέρβερ της Cosmote επειδή δεν τρώνε δεδομένα σε συνδρομητές Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Just now, hercoulis said:

Επανεκκίνηση το τηλ και…

IMG_6285.png

Ψψ ούτε στη Nasa τέτοιες ταχύτητες 😂

Περιοχή ; συνήθως πόση ταχύτητα είχε; RSRQ έχει πολύ;

Link to comment
Share on other sites

Όσο αναφορά τη τοποθεσία για να βρίσκει στο online speedtest τους πιο κοντινούς σέρβερ με την περιοχή, δίνεις πρόσβαση στη τοποθεσία:

1.  Ρυθμίσεις > Απόρρητο > Υπηρεσίες τοποθεσίας.

2. Σιγουρέψου ότι οι Υπηρεσίες τοποθεσίας είναι ενεργοποιημένες.

3. Κάνε κύλιση προς τα κάτω για να βρείτε την εφαρμογή του browser που χρησιμοποιείς [Safari, Chrome κλπ] .

4. Πάτησε την εφαρμογή και ορίστε μια επιλογή:

Ποτέ: Αποτρέπει την πρόσβαση στις πληροφορίες των Υπηρεσιών τοποθεσίας.

Ερώτηση επόμενης φοράς: Αυτό επιτρέπει να επιλέξεις Πάντα κατά τη χρήση της εφαρμογής, Να επιτρέπεται μία φορά ή να μην επιτρέπεται.

Κατά τη χρήση της εφαρμογής: Επιτρέπει την πρόσβαση στις Υπηρεσίες τοποθεσίας μόνο όταν η εφαρμογή ή μία από τις λειτουργίες της είναι ορατή στην οθόνη.

Πάντα: Επιτρέπει την πρόσβαση στην τοποθεσία ακόμα και όταν η εφαρμογή βρίσκεται ενεργή στο  παρασκήνιο.

5 minutes ago, hercoulis said:

IMG_6286.png

Ούτε ινφο δε βγάζει.
πριν είχε αν το άφηνα σε έπιπλο το πολύ 30. 

30mbps;

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

ετσι είναι όταν από max 13gb ανά καρτοκινητό τους πας σε απεριόριστα. 

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη πλειοψηφία που εχει καρτοκινητά στη Cosmote είναι What's Up και έχει πολύ λίγα δεδομένα και όχι πολύ συχνά Mistery tokens ,αυτοί τα θεωρούν δωράρες αλλά μάλλον δεν έχουν δει το CU.

Frog έχει λίγος κόσμος ,αυτό φαίνεται και στο Playstore λέει πόσες λήψεις έχει η κάθε εφαρμογή, είναι ξεκάθαρη η διαφορά πόσοι έχουν Frog πόσοι What's Up .

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τα καρτοκινητά θα τους ρουφηξουν το αίμα. Ξέρει τι κάνει η κοσμοτε, ούτε όρια ούτε τίποτα, απλά με το σταγονόμετρο οι παροχές. Ε ρε vodafoneάρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...