Jump to content

Poco F1


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το λοιπόν, με έτρωγε πολύ η 9.1.24 κι έτσι δεν κάθισα στ' αυγά μου.:p

Αποφάσισα να την περάσω παρά τα όσα αρνητικά ακούγονται και για καλή μου τύχη, όλα εξελίχθηκαν ομαλά.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί διαφέρει τόσο πολύ από κινητό σε κινητό η εκάστοτε έκδοση.

Στο δικό μου δουλεύει απίστευτα, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Μου έχει δώσει την αίσθηση (ενδεχομένως και ψευδαίσθηση), ότι το κινητό είναι πιο γρήγορο.

Κανένα απολύτως πρόβλημα με την φωτεινότητα και το βασικότερο, κανένα πρόβλημα με τα gestures τα οποία χρησιμοποιώ κατά κόρον.

Το αντίθετο μάλιστα. Είναι πιο "κοφτή" η συμπεριφορά τους. Πιο αστραπιαία ας πούμε.

Μένει μόνο να τσεκάρω τα της μπαταρίας, αλλά ευελπιστώ ότι κι εκεί μια χαρά θα τα πάμε.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη εγώ μόλις γύρισα στην 9.1.17. Επειδή τα gestures τα λατρεύω και δεν μπορώ χωρίς αυτά, είχα θέμα στην 9.1.24. Παραμένω εδώ μέχρι νεοτέρας. Βέβαια από Xiaomi EU η ROM γιατί επίσημα δεν κυκλοφόρησε.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τζαμάκι εγώ θεωρώ ότι η nillkin είναι κορυφή. Βλέπω ότι έχει 2 στην ελλάδα. Αυτό που καλύπτει τα πάντα Nillkin 3D CP+ Max Full Face Tempered Glass Black και μια άλλη Nillkin H+Pro Tempered Glass που αφήνει εκτός το notch. Το "κακό" με την πρώτη είναι ότι εχει πάχος 0.33mm ενώ η δεύτερη 0.2mm

 

Αν κάποιος τα έχει δοκιμάσει ας μας πει γιατί και εγώ ανάμεσα σε αυτά τα 2 είμαι.

 

Εγώ έχω nilkin cp και εγώ το σκεφτόμουν επειδή είναι 0.33 αλλά τελικά είναι πολύ καλό και πολύ ωραία σαν εμφάνιση!!

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε κάνα λινκ απ τα tempered glass και εδώ Ελλάδα και από ebay αν υπαρχουν
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει δυνατότητα να ενεργοποιήσουμε το caller ID της xiaomi στο poco.?

Στη τελευταία dev δε βλέπω αυτή την επιλογή.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα ούτε το F1 εχει 4g+; Νόμιζα οτι αυτο το θεμα το ειχε μονο το mi 8. Μονο το mix 2s εχει 4g+ τελικά ή εχουν και άλλες xiaomi συσκευές;;

 

Κατι διαβασα οτι στο Mi8 διορθωθηκε με update. Με επιφυλαξη βεβαια μιας και δεν εδωσα τόσο σημασία.

 

Γενικα πάντως στην xiaomi 4g+ έχουν μόνο οι premium συσκευές της.

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν, με έτρωγε πολύ η 9.1.24 κι έτσι δεν κάθισα στ' αυγά μου.:p

 

Αποφάσισα να την περάσω παρά τα όσα αρνητικά ακούγονται και για καλή μου τύχη, όλα εξελίχθηκαν ομαλά.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί διαφέρει τόσο πολύ από κινητό σε κινητό η εκάστοτε έκδοση.

 

Στο δικό μου δουλεύει απίστευτα, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

 

Μου έχει δώσει την αίσθηση (ενδεχομένως και ψευδαίσθηση), ότι το κινητό είναι πιο γρήγορο.

 

Κανένα απολύτως πρόβλημα με την φωτεινότητα και το βασικότερο, κανένα πρόβλημα με τα gestures τα οποία χρησιμοποιώ κατά κόρον.

 

Το αντίθετο μάλιστα. Είναι πιο "κοφτή" η συμπεριφορά τους. Πιο αστραπιαία ας πούμε.

 

Μένει μόνο να τσεκάρω τα της μπαταρίας, αλλά ευελπιστώ ότι κι εκεί μια χαρά θα τα πάμε.

Για εσένα και τους λοιπούς που θέλουν να δοκιμάσουν, βάλτε τις επιλογές αυτές που βρίσκονται στις επιλογές για προγραμματιστές στο 5x αντί του 1χ που είναι by default. Θα δείτε πιο γρήγορο ακόμα τηλέφωνο.9067888b983cdab7875f4984b14d3058.jpg

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για εσένα και τους λοιπούς που θέλουν να δοκιμάσουν, βάλτε τις επιλογές αυτές που βρίσκονται στις επιλογές για προγραμματιστές στο 5x αντί του 1χ που είναι by default. Θα δείτε πιο γρήγορο ακόμα τηλέφωνο.9067888b983cdab7875f4984b14d3058.jpg

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το δοκιμάζεις άφοβα ή έχει συνέπειες αργότερα;

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμάζεις άφοβα ή έχει συνέπειες αργότερα;

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καμία συνέπεια απολύτως.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άφοβα φίλε.

Σε όλα μου τα κινητά κάνω αυτές τις ρυθμίσεις.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Για εσένα και τους λοιπούς που θέλουν να δοκιμάσουν, βάλτε τις επιλογές αυτές που βρίσκονται στις επιλογές για προγραμματιστές στο 5x αντί του 1χ που είναι by default. Θα δείτε πιο γρήγορο ακόμα τηλέφωνο.9067888b983cdab7875f4984b14d3058.jpg

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο .5Χ όχι στο 5Χ, στην εικόνα φαίνεται αλλά το αναφέρεις λάθος.

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Σωστα, όπως στην εικόνα.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μιά ερώτηση, πρόσφατα πήρα το poco και δεν μπορώ να συνδεθώ σε 4G ενω με το προηγούμενο στο ίδιο σημείο δεν ειχα πρόβλημα.Είχα το Mi Note 2 και είμαι με global. Χρειάζεται να κάνω κατι χειροκίνητα στις ρυθμίσεις;
Link to comment
Share on other sites

Ψιλοαπογοητευση η μπαταρία με την 9.1.24 αλλά δε χαλιεμαι. Πιστεύω στην επόμενη να ερθει στα ισια της.

Ενδεικτικά με τις προηγούμενες dev στο 24ωρο από την τελευταία φόρτιση, ήμουν στο 65% με 68%.

Με αυτή την έκδοση είμαι στο 43%.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

αρχιζουν και πληθαίνουν τα ατομα που μου λενε οτι ακούνε την φωνη τους καθώς κανουμε κληση...

 

πως το σταματάμε αυτο ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορω περασω developer rom και αν θελω να ξαναγυρισω σε stable rom? Εχω την global εκδοση. Μιλαω για κλειδωμενο bootloader (και ετσι θελω να μεινει αν γινεται)
Link to comment
Share on other sites

Κανονικοτατα.

Ρίξε μια ματιά στη σελίδα 183 στο ποστ του prince zamouda.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει καλο κινητο το poco αλλα οχι να λεμε οτι η διαφορά του από p20 pro ειναι μονο το nfc.

 

Καμερα, ποιότητα κατασκευής, ποιότητα οθόνης, ήχος, υποστήριξη, δίκτυο 4g+ και αδιαβροχοποίηση ip67 είναι κάποιες διαφορές που μου έρχονται στα γρήγορα στο μυαλό. Τώρα το κατα πόσο είναι σημαντικά για τον καθένα σε σχέση με τα χρήματα είναι προσωπική υπόθεση.

 

Κρύος ιδρώτας σημαίνει Poco...Αυτό έχουν πάθει όλοι οι ανταγωνιστές... Ναι αυτά δεν είναι σημαντικά όταν το κερδίζω σε δύναμη!...Με υπερτιμημένη τιμή το p20 pro

Link to comment
Share on other sites

Κρύος ιδρώτας σημαίνει Poco...Αυτό έχουν πάθει όλοι οι ανταγωνιστές... Ναι αυτά δεν είναι σημαντικά όταν το κερδίζω σε δύναμη!...Με υπερτιμημένη τιμή το p20 pro

 

Για να σου δείξω το point μου θα σου βάλω και ένα ακόμα κινητό στη συζήτηση. Αυτη τη στιγμη έχω ταυτοχρονα το Pocophone (το ξαναπήρα) και το αρκετά φτηνότερο asus zenfone 3 zoom. Μαντεψε πιο τελικά (μάλλον) θα κρατησω... :). Μπορεί να χάνει σε soc το zenfone αλλά διπλα δίπλα σε οθόνη και ήχο χάνει κατά κράτος το poco. Μοιάζει ξεπλυμένη μπροστά του και ο ήχος άδειος. Θα το προσπαθήσω μερικές μέρες αν και μάλλον έχω καλομάθει πλέον. Για να μην μιλήσω για το βίντεο που είναι χαοτικά ανώτερο το zenfone.

 

Οπότε όλα σχετικά είναι. Ο soc ειναι σημαντικός αλλά όχι το μοναδικό πράγμα σε ένα κινητό... ;) Στη τελική πάντα θα υπάρχει ένα φτηνότερο κινητό που θα σε καλύψει εξίσου καλα στη καθημερινή σου χρήση... αν ανοιξουμε την κουβέντα τα πόσα παραπάνω χρήματα είναι πεταμένα εφόσον και φτηνότερα σου κάνουν την δουλεία σου, χάνουμε νο νόημα... Οπότε θα κλείσω γράφοντας ότι είναι ενα πολύ καλό κινητό αλλα μην κατηγορούμε και την "κατσικα του γείτονα" γιατι για κάποιους άλλους μπορεί να είμαστε εμείς ο τράγος :lol:

 

Αυτά από μένα και σταματώ εδώ.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

αρχιζουν και πληθαίνουν τα ατομα που μου λενε οτι ακούνε την φωνη τους καθώς κανουμε κληση...

 

πως το σταματάμε αυτο ρε παιδια?

 

Δεν βλέπω να σταματάει αυτό. Για hardware πρόβλημα το βλέπω. Εγώ ψάχνομαι για νεα συσκευή πάντως έχω μεγάλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Στα κινητά ισχύει ότι ισχύει για χρόνια στους υπολογιστές και παλιότερα στα οικιακά συστήματα ήχου. Το τι είναι σημαντικό είναι καθαρά υποκειμενικό, αλλά όλοι επιθυμούν να αποκτήσουν το "καλύτερο". Θα συμφωνήσω ότι στην συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών ενός κινητού (ιδίως σε ηλικίες 30+), τα χαρακτηριστικά των ναυαρχίδων είναι πρακτικά "άχρηστα", καθώς θα παραμείνουν αχρησιμοποίητα ή θα χρησιμοποιηθούν περιστασιακά επειδή υπάρχουν και όχι επειδή καλύπτουν κάποια ανάγκη του χρήστη.

Για παράδειγμα, αν κοιτάξουμε ο καθένας στον κύκλο του, με δυσκολία θα βρούμε άτομα να χρησιμοποιούν καθημερινά NFC, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άτομα που το χρησιμοποιούν. Συζητάμε για ποιότητα υλικών κατασκευής (γυαλί, πλαστικό, αλουμίνιο), αλλά η συντριπτική πλειοψηφία χρησιμοποιεί θήκη, αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιοι δεν θα χρησιμοποιήσουν το κινητό χωρίς θήκη, οπότε το υλικό παίζει ρόλο για αυτούς.

Οι ναυαρχίδες κατασκευάζονται από τις εταιρείες για να ικανοποιήσουν όχι χρήστες που έχουν πραγματική ανάγκη των ποικίλων χαρακτηριστικών, αλλά χρήστες-καταναλωτές που επιθυμούν να κατέχουν το καλύτερο προϊόν ενός είδους, ως σύμβολο status. Εξ ου και η υπερτιμολόγηση και η διαρκής άνοδος των τιμών των ναυαρχίδων στο πέρασμα των ετών (ποιος φανταζόταν το 2012 ότι η HUAWEI θα κατασκεύαζε συσκευές στα 1000+€). Για να είμαστε βέβαια δίκαιοι, από τα προσδοκώμενα κέρδη των ναυαρχίδων, οι εταιρείες σπρώχνουν λεφτά στα τμήματα έρευνας, για να εξελιχθούν οι τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται τελικά σε όλες τις συσκευές.

Η όλη φάση θυμίζει κάτι μπαρμπάδες τέλη δεκαετίας 80, που αγόραζαν οικιακά ηχοσυστήματα (Nacamichi και δεν συμμαζεύεται) αξίας εκατοντάδων χιλιάδων δραχμών, για να τα έχουν με σεμεδάκι (πάντα στην κορυφή το πικ-απ) σε μία γωνία του σαλονιού και να το ανοίγουν τις Κυριακές. Ή εμένα που ως φοιτητής αγόρασα οθόνη EIZO πληρώνοντας δύο μισθούς, για να σερφάρω, να γράφω εργασίες και να βλέπω DVD.

Θεωρώ ότι η έλευση του Poco F1 (και άλλων συσκευών όπως το Honor Play) ήρθε να καλύψει την περιοχή των νεαρών gamers και όσων θέλουν ένα κινητό με ορίζοντα 3τιας (οπότε επεξεργαστής και ram είναι βασικά στοιχεία επιλογής). Αυτό που έχει αλλάξει το τοπίο την τελευταία διετία, με την εκτόξευση του Instagram, είναι η ανάγκη για κάμερες καλύτερης ποιότητας σε "φτηνές" συσκευές. Δεν είναι τυχαίο ότι πλέον βλέπουμε αξιοπρεπέστατες κάμερες σε mid-radge συσκευές.

Για να το κλείσω, για εμένα οι συγκρίσεις δεν έχουν κανένα νόημα για έναν απλό λόγο. Αν κάποιου του "περισσεύουν" τα λεφτά, 9 στις 10 θα αγοράσει το καλύτερο που μπορεί (είτε πρόκειται για κινητό, είτε για laptop, είτε για παπούτσια), ασχέτως αν το χρειάζεται. Σαφέστατα μία συσκευή 700+€ θα είναι overall πιο πλήρης σε σχέση με μία συσκευή 300€.

Αυτό που θα μπορούσαμε να πούμε για το Poco είναι ότι αποτελεί ένα "πλήρες" πακέτο για τον μέσο προς προχωρημένο χρήστη (κορυφαίος επεξεργαστής, άφθονη ram, αξιοπρεπέστατη κάμερα και οθόνη) σε τιμές (αντιπροσωπείας) μέχρι 350€. Σε κάθε περίπτωση, σε μία σύγκριση που δεν λαμβάνει υπόψιν την τιμή, υστερεί συνολικά από κάθε ναυαρχίδα (Mi8, S9+, P20 Pro, Mate 20, Oneplus 6, ...).

Link to comment
Share on other sites

Στα κινητά ισχύει ότι ισχύει για χρόνια στους υπολογιστές και παλιότερα στα οικιακά συστήματα ήχου. Το τι είναι σημαντικό είναι καθαρά υποκειμενικό, αλλά όλοι επιθυμούν να αποκτήσουν το "καλύτερο". Θα συμφωνήσω ότι στην συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών ενός κινητού (ιδίως σε ηλικίες 30+), τα χαρακτηριστικά των ναυαρχίδων είναι πρακτικά "άχρηστα", καθώς θα παραμείνουν αχρησιμοποίητα ή θα χρησιμοποιηθούν περιστασιακά επειδή υπάρχουν και όχι επειδή καλύπτουν κάποια ανάγκη του χρήστη.

Για παράδειγμα, αν κοιτάξουμε ο καθένας στον κύκλο του, με δυσκολία θα βρούμε άτομα να χρησιμοποιούν καθημερινά NFC, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άτομα που το χρησιμοποιούν. Συζητάμε για ποιότητα υλικών κατασκευής (γυαλί, πλαστικό, αλουμίνιο), αλλά η συντριπτική πλειοψηφία χρησιμοποιεί θήκη, αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιοι δεν θα χρησιμοποιήσουν το κινητό χωρίς θήκη, οπότε το υλικό παίζει ρόλο για αυτούς.

Οι ναυαρχίδες κατασκευάζονται από τις εταιρείες για να ικανοποιήσουν όχι χρήστες που έχουν πραγματική ανάγκη των ποικίλων χαρακτηριστικών, αλλά χρήστες-καταναλωτές που επιθυμούν να κατέχουν το καλύτερο προϊόν ενός είδους, ως σύμβολο status. Εξ ου και η υπερτιμολόγηση και η διαρκής άνοδος των τιμών των ναυαρχίδων στο πέρασμα των ετών (ποιος φανταζόταν το 2012 ότι η HUAWEI θα κατασκεύαζε συσκευές στα 1000+€). Για να είμαστε βέβαια δίκαιοι, από τα προσδοκώμενα κέρδη των ναυαρχίδων, οι εταιρείες σπρώχνουν λεφτά στα τμήματα έρευνας, για να εξελιχθούν οι τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται τελικά σε όλες τις συσκευές.

Η όλη φάση θυμίζει κάτι μπαρμπάδες τέλη δεκαετίας 80, που αγόραζαν οικιακά ηχοσυστήματα (Nacamichi και δεν συμμαζεύεται) αξίας εκατοντάδων χιλιάδων δραχμών, για να τα έχουν με σεμεδάκι (πάντα στην κορυφή το πικ-απ) σε μία γωνία του σαλονιού και να το ανοίγουν τις Κυριακές. Ή εμένα που ως φοιτητής αγόρασα οθόνη EIZO πληρώνοντας δύο μισθούς, για να σερφάρω, να γράφω εργασίες και να βλέπω DVD.

Θεωρώ ότι η έλευση του Poco F1 (και άλλων συσκευών όπως το Honor Play) ήρθε να καλύψει την περιοχή των νεαρών gamers και όσων θέλουν ένα κινητό με ορίζοντα 3τιας (οπότε επεξεργαστής και ram είναι βασικά στοιχεία επιλογής). Αυτό που έχει αλλάξει το τοπίο την τελευταία διετία, με την εκτόξευση του Instagram, είναι η ανάγκη για κάμερες καλύτερης ποιότητας σε "φτηνές" συσκευές. Δεν είναι τυχαίο ότι πλέον βλέπουμε αξιοπρεπέστατες κάμερες σε mid-radge συσκευές.

Για να το κλείσω, για εμένα οι συγκρίσεις δεν έχουν κανένα νόημα για έναν απλό λόγο. Αν κάποιου του "περισσεύουν" τα λεφτά, 9 στις 10 θα αγοράσει το καλύτερο που μπορεί (είτε πρόκειται για κινητό, είτε για laptop, είτε για παπούτσια), ασχέτως αν το χρειάζεται. Σαφέστατα μία συσκευή 700+€ θα είναι overall πιο πλήρης σε σχέση με μία συσκευή 300€.

Αυτό που θα μπορούσαμε να πούμε για το Poco είναι ότι αποτελεί ένα "πλήρες" πακέτο για τον μέσο προς προχωρημένο χρήστη (κορυφαίος επεξεργαστής, άφθονη ram, αξιοπρεπέστατη κάμερα και οθόνη) σε τιμές (αντιπροσωπείας) μέχρι 350€. Σε κάθε περίπτωση, σε μία σύγκριση που δεν λαμβάνει υπόψιν την τιμή, υστερεί συνολικά από κάθε ναυαρχίδα (Mi8, S9+, P20 Pro, Mate 20, Oneplus 6, ...).

 

Πολύ σωστός ο φίλος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μία απορία, βρήκα ένα μεταχειρισμένο Poco από Κωτσόβολο, ο πωλητής λέει ότι έχει και ασφάλεια σπασίματος, πώς μπορώ να το ελέγξω; Η απόδειξη πάνω δεν γράφει κάτι, δεν θα έπρεπε;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Poco F1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...