Jump to content

Poco F1


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα κι απο μένα. Επειδή το έχω ζήσει αρκετές φορές το έργο με τη xiaomi από διάφορα κινητά που είχα κατά καιρούς,έχω παρατηρήσει πως μετά από ενημερώσεις λογισμικού παρουσιάζονται διάφορα μικροθεματάκια τα οποία με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αποκαθίσταναι. Για παράδειγμα εγώ με το τελευταίο update έχω καλύτερη μπαταρία,κανένα θέμα με το gps, αλλά παρατήρησα χειρότερο σήμα κινητής στα ίδια σημεία που ήμουν πρίν. Είμαι σίγουρος πως έχει να κάνει με το πως έχει "κάτσει" η ενημέρωση και στη πρώτη ευκαιρία που θα βρω λίγο χρόνο θα κάνω factory reset. Ετσι εκανα και στο παρελθόν και όποια προβλήματα εμφανιζόντουσαν μετά από updates λυνόντουσαν. Οποιοι από εσάς έχουν χρόνο και διάθεση ας το δοκιμάσουν και κατά πάσα πιθανότητα θα λυθούν τα όποια προβλήματα.
Sent from my Ulefone Power
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.

Βλέποντας και κάνοντας.

Να είστε καλά.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη με προβληματίζει που δεν είναι AMOLED. Στην καθημερινή χρήση είναι αντιληπτό; Όσοι είχατε εμπειρία με AMOLED πριν.
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη με προβληματίζει που δεν είναι AMOLED. Στην καθημερινή χρήση είναι αντιληπτό; Όσοι είχατε εμπειρία με AMOLED πριν.

Προέρχομαι από ΟΡ5.

Σίγουρα δε συγκρίνονται οι δυο οθόνες, αλλά έχω να πω ότι του Poco είναι αξιοπρεπέστατη και το εννοώ.

Δε μου κακοφάνηκε δηλαδή η μετάβαση από το ένα τηλέφωνο στο άλλο.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη με προβληματίζει που δεν είναι AMOLED. Στην καθημερινή χρήση είναι αντιληπτό; Όσοι είχατε εμπειρία με AMOLED πριν.

 

Από S7 edge που είχα η οθόνη του poco μου φαίνεται μέσα στο σπίτι κτλ ποιο ωραία και καθαρή . Ίσως και λογο μεγέθους , γωνίες θέασης πολύ καλές και μόνο κόντρα ήλιο χάνει κάπως αλλά όχι κάτι τραγικό νομίζω .

Να ρωτήσω και γω κανείς το έχει με θήκη που να δουλεύει το smart cover και να ανοιγοκλείνει η οθόνη αυτόματα ? Έχω πάρει μια θήκη και άλλαξα τη σχετική ρύθμιση αλλά τίποτα .

Τώρα : Xiaomi Poco F3 128GB,Nvidia Shield K1,Ipad Air, Ainol Fire, Ipad 3,Xbox Series S,Xbox 360,Wii U ,3DsXL,Psp,Ps2,Ps1,Spectrum 48k,Amiga 1200,Amiga 1200 Tower 040+PPC

Παλιά : Poco F3 128GB, Samsung S7 Edge,Note 4,Note 3,Samsung tab pro 8.4,Samsung S3,Iphone 4,Nexus 7,Samsung Galaxy tab 10.1,Ainol Aurora II,Yinlips YDPG18,Archos 80 G9 250 Gb, Haipad M7

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από One+5 ήρθα και νομίζω για τα λεφτά του (6/128 στα 270) δεν υπάρχει καλύτερο.

Και σε μένα μια χαρά δουλεύει το gps.

Και η οθόνη άψογη για ips.

Οι φωτό με gcam είναι πάρα πολύ καλές και η βραδυνή λήψη με άφησε με ανοιχτό το στόμα για το πόσο καλή ήταν.

Δείτε μια χθεσινή λήψη από το μπαλκόνι του 5ου

https://imgur.com/a/OCjGLU4

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Μια που αναφέρθηκες στην κάμερα, εγώ την κατέβασα από αυτό link κι εγκαταστάθηκε μια χαρα.

https://mega.nz/#!HXZjhSCI!C0zjPjyd4LR-8V34BvYCN2nDlawnWJBPRNmWqj_6mCg

Επειδή είμαι ψιλοάσχετος, θα ήθελα να μου πείτε αν χρειάζεται να πειράξουμε κάτι άλλο στις ρυθμίσεις (BSG MOD settings) για καλύτερα αποτελέσματα.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από One+5 ήρθα και νομίζω για τα λεφτά του (6/128 στα 270) δεν υπάρχει καλύτερο.

Και σε μένα μια χαρά δουλεύει το gps.

Και η οθόνη άψογη για ips.

Οι φωτό με gcam είναι πάρα πολύ καλές και η βραδυνή λήψη με άφησε με ανοιχτό το στόμα για το πόσο καλή ήταν.

Δείτε μια χθεσινή λήψη από το μπαλκόνι του 5ου

https://imgur.com/a/OCjGLU4

 

 

Παρεπιπτώντος, η συγκεκριμένη φωτογραφία είναι αντιδιαφήμιση. Τί το καλό τις βρήκες; Μέσα στο θόρυβο είναι...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από One+5 ήρθα και νομίζω για τα λεφτά του (6/128 στα 270) δεν υπάρχει καλύτερο.

Και σε μένα μια χαρά δουλεύει το gps.

Και η οθόνη άψογη για ips.

Οι φωτό με gcam είναι πάρα πολύ καλές και η βραδυνή λήψη με άφησε με ανοιχτό το στόμα για το πόσο καλή ήταν.

Δείτε μια χθεσινή λήψη από το μπαλκόνι του 5ου

https://imgur.com/a/OCjGLU4

 

απο που την κατέβασες? Όσες έχω βρει, κολλάει το shutter μετά απο 1-2 φωτό

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτώντος, η συγκεκριμένη φωτογραφία είναι αντιδιαφήμιση. Τί το καλό τις βρήκες; Μέσα στο θόρυβο είναι...

Την έβαλα για να δείξω την φωτεινότητα που μπορείς να πάρεις από τον φακο και μονο για αυτο. Ο θόρυβος είναι εμφανής σιγουρα. Αν σκεφτείς ομως ότι ασχολούνται με την gcam pixel3mod για το mi8 (και παίζει και στο poco) καμιά 15αρια μέρες μόνο είναι πάρα πολύ μεγάλη πρόοδος. Και βλέποντας που έχει φτάσει το mod2 τότε πολύ γρήγορα θα έχουμε πολύ καλύτερη ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Και κάτι ακόμα.

Παρατήρησα το εξής πρόβλημα. Όταν έχω τη ρύθμιση τοποθεσίας στην "εξοικονόμηση μπαταρίας" και όχι στην "υψηλή ακρίβεια", το gps δε δουλεύει καθόλου.

Το έχει προσέξει κανείς άλλος αυτό;

Ούτε οι χάρτες δουλεύουν, ούτε ο καιρός συγχρονίζει.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πάντως για τον καιρό έχω την εντύπωση πως αν το έχεις σε ευρωπαικη χώρα δεν αλλάζει πλέον λόγο και καλα για προστασία προσωπικών δεδομένων...Αν βάλεις στην τοποθεσία άλλη χώρα πχ hong kong η ινδία θα σου αλλάζει η τοποθεσία...Τουλάχιστον στο mi8 έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και χθες πάντως που είχα το Mi Mix 2, συγχρόνιζε κανονικά κάθε μια ώρα που του είχα ορίσει.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν, ξέρω ότι μπορεί γίνομαι κουραστικός αλλά νομίζω κατάλαβα τι γίνεται με το gps.

Ότι έχει ένα θεματακι, το έχει.

Πέρα από αυτό όμως, διαπίστωσα ότι το gps κλείνει τελείως όταν επιλέγεις "εξοικονόμηση μπαταρίας" και "μονο συσκευή". Ανοίγει μόνο όταν επιλέξεις "υψηλή ακρίβεια", κάτι το οποίο δε συνέβαινε σε προηγούμενες συσκευές που ειχα. Ότι από τα τρια κι αν επέλεγες, ήταν πάντα ενεργοποιημένο.

Θα μου κάνει τη χάρη κάποιος να το κοιτάξει και στο δικό του κινητό;

Πηγαίνετε "χάρτες" - "ρυθμίσεις" - "ρυθμίσεις τοποθεσίας google" και επιλέξτε "εξοικονόμηση μπαταρίας".

Εν συνεχεία κατεβάστε το notification bar και δείτε αν το εικονίδιο του gps είναι ενεργό ή όχι.

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που λες.

 

Αλλά αυτό είναι το νόημα. Δουλεύει με κεραίες για να βρει την τοποθεσία σου στο περίπου. Για αυτό και το GPS εικονίδιο είναι off.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που λες.

 

Αλλά αυτό είναι το νόημα. Δουλεύει με κεραίες για να βρει την τοποθεσία σου στο περίπου. Για αυτό και το GPS εικονίδιο είναι off.

Μάλιστα. Ίσως εγώ να είχα μάθει διαφορετικά.

Τεσπά, μικρό το κακό.

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη με προβληματίζει που δεν είναι AMOLED. Στην καθημερινή χρήση είναι αντιληπτό; Όσοι είχατε εμπειρία με AMOLED πριν.

 

Εμένα μου κακοφάνηκε στην αρχή, γιατί κακά τα ψέματα όσο καλή κι αν είναι μια ips δεν μπορεί να φτάσει την αντίθεση και τα μαύρα μιας amoled, όμως μετά από λίγες μέρες ούτε το προσέχεις ούτε σε ενοχλεί. Υπ όψιν ότι η amoled είχε παρουσιάσει burn in και φαίνονταν ενοχλητικές γραμμές και σημάδια στην γραμμή ειδοποιήσεων(σύνηθες φαινόμενο για amoled που μένουν αρκετή ώρα με στατικές εικόνες) ενώ οι ips δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Να βαλουμε και AMOLED...και.....και...και μετα να παει η τιμη ενα 200ευρο επανω........ασε μια χαρα ειναι η ips και τα αλλα του οπως ειναι.:rolleyes:

Ρε θα μας τρελανεται εδω μεσα........:lol::lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οτι εγραφα παραπανω....

Everything that's WRONG with the Pocophone F1......και μαλιστα απο GSMARENA...

Τρώνε κράξιμο........ρόμπα έγιναν.....που το βρηκαν το φυτο να κανει κριτικη....:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

270€ διαβαζω για το 128αρι 254€ για το 64αρι... με ποιο κουπονι πέφτει τοσο η τιμη τους;;

 

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-xiaomi-pocophone-f1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά φίλος είναι ανάμεσα σε mi8 και poco. Είδε το mi8 δίπλα με S8+ και στις οθόνες δεν κατάλαβε διαφορά. Του λέω το mi8 έχει καλύτερη οθόνη και κάμερα έχει όμως περιορισμένη μνήμη μόνο 64 στην φθηνή έκδοση και μικρή μπαταρία. Το poco μας βγαίνει 240 με απαλλαγη ΦΠΑ και 310 το mi8 από skroutz. Αξίζουν τα 70 ευρώ παραπάνω για την amoled και την κάμερα? Pocophone από κοντά δεν έχει τη δυνατότητα να δει δεν υπάρχει πουθενά στα μεγάλα καταστήματα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά φίλος είναι ανάμεσα σε mi8 και poco. Είδε το mi8 δίπλα με S8+ και στις οθόνες δεν κατάλαβε διαφορά. Του λέω το mi8 έχει καλύτερη οθόνη και κάμερα έχει όμως περιορισμένη μνήμη μόνο 64 στην φθηνή έκδοση και μικρή μπαταρία. Το poco μας βγαίνει 240 με απαλλαγη ΦΠΑ και 310 το mi8 από skroutz. Αξίζουν τα 70 ευρώ παραπάνω για την amoled και την κάμερα? Pocophone από κοντά δεν έχει τη δυνατότητα να δει δεν υπάρχει πουθενά στα μεγάλα καταστήματα.

Το 8 εχει και καλυτερα υλικα κατασκευης,στα 310 θα το σκεφτομουν για το 8...αλλα οχι απο σκρουτζομαγαζο..ειδικα στην οθονη δεν το συζηταμε....αν και δεν ειναι η καλυτερη σε χρωματα.:)

Edited by kostast1

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Το 8 εχει και καλυτερα υλικα κατασκευης,στα 310 θα το σκεφτομουν για το 8...αλλα οχι απο σκρουτζομαγαζο..ειδικα στην οθονη δεν το συζηταμε....αν και δεν ειναι η καλυτερη σε χρωματα.:)

Πιο ανθεκτικό δεν είναι το poco? Μόνο για οθόνη θα πήγαινε στο mi8. Εγώ του λέω poco για μπαταρία και ανθεκτικοτητα. Μόνο από skroutz βγαίνει 310 380 μείον ΦΠΑ. Το poco του βγαίνει 240 δεν το βρήκαμε Θεσσαλονίκη να τα συγκρίνουμε δίπλα δίπλα με το mi8 και είναι σε διλλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πιο ανθεκτικό δεν είναι το poco? Μόνο για οθόνη θα πήγαινε στο mi8. Εγώ του λέω poco για μπαταρία και ανθεκτικοτητα. Μόνο από skroutz βγαίνει 310 380 μείον ΦΠΑ. Το poco του βγαίνει 240 δεν το βρήκαμε Θεσσαλονίκη να τα συγκρίνουμε δίπλα δίπλα με το mi8 και είναι σε διλλημα.

Ε ναι με αυτο το σκεπτικο ειναι για το poco.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Poco F1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...