Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν εχει ρε αφου το εγραψε.

 

Εγραψε κι αυτο ομως: "Η AOD πλέον έχει ρύθμιση να είναι ανοιχτή μόνο για κάποια δευτερόλεπτα με το που ακουμπάμε την κλειστή οθόνη. "

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους τους έκοψε τους μπεντοβλακες κορεατες:lol::p

Είναι κάτι που εδω και 2-3 χρόνια το ήθελα να λειτουργει ετσι η AOD

Σωστά Άλεξ...

Εγω που δε μπορώ χωρίς AOD τη θεωρώ τη καλύτερη επιλογή έτσι ώστε και να την έχω, να είναι λίγο πιο διακριτικές οι ειδοποιήσεις αλλά και να μην ανησυχώ για μπαταρία.

 

Εγραψε κι αυτο ομως: "Η AOD πλέον έχει ρύθμιση να είναι ανοιχτή μόνο για κάποια δευτερόλεπτα με το που ακουμπάμε την κλειστή οθόνη. "

Μιλάω μόνο για την AOD, όχι για ξεκλείδωμα οθόνης. Με το που ακουμπάς την μαύρη οθόνη ανοίγει η AOD για 30 δέυτερα. Δε ξεκλειδώνει η οθόνη με double tap.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ενώ είναι σβηστή η οθόνη, χτυπάς απαλά το δάχτυλο και εμφανίζεται η aod για 30 δευτερόλεπτα.

 

Δεν εχει ρε αφου το εγραψε.

Λογικα θα βαλουν lift up phone and wake.

 

Αυτο ομως ειναι ισοδυναμο!

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ομως ειναι ισοδυναμο!

Ρε ειναι ιδιο πραγμα να ξυπνάει η οθονη με το εμφανίζεται η AOD??

Θα μας τρελανεις τωρα:lol::D

 

Το lift up phone and wake ειναι άλλο πραγμα,προσωπικά δεν το θελω καθόλου να ξυπνάει οθονη με το παραμικρό.(το εχουν και οι κινεζοι και δεν κανω χρηση του-double tap και ελέγχω απόλυτα τι θελω να κάνω )

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε ειναι ιδιο πραγμα να ξυπναει η οθονη με το εμγανιζεται η AOD??

Θα μας τρελανεις τωρα:lol::D

 

Το lift up phone and wake ειναι αλλο πραγμα,προσωπικα δεν το θελω καθολου να ξυνπαει οθονη με το παραμικρο.(το εχουν και οι κινεζοι και δεν κανω χρηση του-double tap και ελεγχω απολυτα τι θελω να κανω)

 

Ε ναι αφου στην aod εχεις τα παντα απο ειδοποιησεις!

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αφου στην aod εχεις τα παντα απο ειδοποιησεις!

Ναι αλλα εγω θελω να υπαρχει διαχωρισμός πότε θα θελω να βλεπω AOD με το πότε να ξυπνάει η οθόνη και μπαινω lock screen για να διαβάσω μια ειδοποίηση η απαντήσω¨:wink:

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αν γράψει ο knox που το δείχνει;

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB3-850M μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Σαν σούμα τα εξής με την Pie.

 

Στα θετικά

 

1. Βελτιωμένη AOD με λειτουργία ambient display για 30 δευτερόλεπτα(πολύ καλύτερο από τα 3-4 σε oneplus)

2.Native dark theme.

3.Λογικα θα προσθέσει gesture για ξυπνημα οθονη(lift up and wake)

4.θα προσθέσει native gesture navigation

 

Στα αρνητικά

 

1.Substratum theme μονο με root

2.ηχογράφηση κλήσεων μόνο με root.(εξαιρουνται οι συσκευές που το εχουν native υποστήριξη συνήθως στους Κινέζους το ενσωμνατωνουν παντα με κινεζική rom)

3.Τα δωρεάν θέματα σε Sammy store μόνο δοκιμή με 14 ήμερες χρήση

4. Κατάργηση baterry saver mode σε location(λύνεται με third party app και adb εντολή)

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σαν σούμα τα εξής με την Pie.

 

Στα θετικά

 

1. Βελτιωμένη AOD με λειτουργία ambient display για 30 δευτερόλεπτα(πολύ καλύτερο από τα 3-4 σε oneplus)

2.Native dark theme.

3.Λογικα θα προσθέσει gesture για ξυπνημα οθονη(lift up and wake)

4.θα προσθέσει native gesture navigation

 

Στα αρνητικά

 

1.Substratum theme μονο με root

2.ηχογράφηση κλήσεων μόνο με root.

3.Τα δωρεάν θέματα σε Sammy store μόνο δοκιμή με 14 ήμερες χρήση

4. Κατάργηση baterry saver mode σε location(λύνεται με third party app και adb εντολή)

Στα θετικά, στο 4, έχει ήδη nature gesture navigation.

 

Έχει επιλογές:

Α. Κρατάς όπως είναι τη navigation bar.

B. Αφήνεις 3 μικρές γραμμές που κάνουν τη δουλειά back-recent-home.

Γ. Εξαφανίζεις εντελώς τη navigation bar και χρησιμοποιείς κανονικά τις 3 αυτές επιλογές.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

4. Κατάργηση baterry saver mode σε location(λύνεται με third party app και adb εντολή)

 

Αυτο το αρνητικο με ενοχλει κι εμενα αρκετα...

Αρα σε Pie εχει και πλοηγηση με χειρονομιες εκτος απο τα κλασσικα home, back, recent apps;

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης....

Η ώρα στη status bar έχει πάει τέρμα αριστερά.

Για όσους χρησιμοποιούν μικρό ζούμ οθόνης, όπως εγώ, το μικρό ζουμ στην pie είναι κάπως μεγαλύτερο.

Αυτό λύνεται με τη ρύθμιση στις επιλογές προγραμματιστή "ελάχιστο πλάτος" όπου βάζουμε τη τιμή "457".

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Σαν σούμα τα εξής με την Pie.

 

 

4. Κατάργηση baterry saver mode σε location(λύνεται με third party app και adb εντολή)

 

Για δώσε λεπτομερείες

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε λεπτομερείες

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rascarlo.quick.settings.tiles

https://play.google.com/store/apps/details?id=it.simonesestito.ntiles

 

Και τα 2 δοκίμασα σε Pie (και σε custom rom 5Τ και official Pie σε 6Τ) και δούλευαν άψογα και προσφεταν battery saver mode στα location.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=466804&page=220

post 3293 και επόμενες 1-2 σελίδες εξίσου

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης....

Η ώρα στη status bar έχει πάει τέρμα αριστερά.

Για όσους χρησιμοποιούν μικρό ζούμ οθόνης, όπως εγώ, το μικρό ζουμ στην pie είναι κάπως μεγαλύτερο.

Αυτό λύνεται με τη ρύθμιση στις επιλογές προγραμματιστή "ελάχιστο πλάτος" όπου βάζουμε τη τιμή "457".

Τώρα το ανακαλύψατε εσείς ότι στην 9 η ώρα είναι αριστερή; ΛΟΛ

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το ανακαλύψατε εσείς ότι στην 9 η ώρα είναι αριστερή; ΛΟΛ

Αργύρη, άντε πήγαινέ στο νήμα του Pixel που τα ξέρετε αυτά απο τον Αύγουστο! Εμείς εδώ τώρα ανακαλύπτουμε τον τροχό!!!:happy:

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αργύρη, άντε πήγαινέ στο νήμα του Pixel που τα ξέρετε αυτά απο τον Αύγουστο! Εμείς εδώ τώρα ανακαλύπτουμε τον τροχό!!!:happy:
Μαρτιος 2018

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το ανακαλύψατε εσείς ότι στην 9 η ώρα είναι αριστερή; ΛΟΛ

 

Χαααααααα, πραγματι οι "μη εχοντες" pixel phone ανακαλυπτουμε την Αμερικη μερικες δεκαετιες μετα τον Κολομβο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Χαααααααα, πραγματι οι "μη εχοντες" pixel phone ανακαλυπτουμε την Αμερικη μερικες δεκαετιες μετα τον Κολομβο :lol:

 

Ε ναι βρε γιατι η τοποθετηση της ωρας στα αριστερα ειναι τεραστιο ινοβέισιο! :lol:

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δοκίμασε κανείς τη beta pie ή θα πειραματιστώ μόνος;;;

 

Για όποιον θέλει να δοκιμάσει, οδηγίες εδω:

https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-9/how-to/galaxy-note-9-android-9-pie-beta-t3870521

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Καμία ευθύνη δε φέρω αν το κινητό σας brickάρει. Θα ήταν προτιμότερο οι πιο έμπειροι χρήστες να ασχοληθούν.

 

Τη περνάω τώρα και ενημερώνω.

 

Ηλια την εχω δει κι εγω απο προχθες, αλλα βαριεμαι το στησιμο ξανα απο την αρχη, για αυτο δεν τη φλασαρα.

Ειναι κανονικα multi CSC?

Τι βλεπεις? αυτονομια στα ιδια επιπεδα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ε ναι βρε γιατι η τοποθετηση της ωρας στα αριστερα ειναι τεραστιο ινοβέισιο! :lol:

 

Η τοποθετηση της ωρας δεν ειναι, αλλα η one hand friendly χρηση, τα gestures (που υποκαθιστουμε με "της πλακας εφαρμογες" απο το playstore) κλπ κλπ ειναι Σωτηρη ;)

Αστα, οποιος δεν εχει προσχωρησει στο αρμα της Google, παιζει με καθρεφτακια οσαν Ιθαγενης :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ηλια την εχω δει κι εγω απο προχθες, αλλα βαριεμαι το στησιμο ξανα απο την αρχη, για αυτο δεν τη φλασαρα.

Ειναι κανονικα multi CSC?

Τι βλεπεις? αυτονομια στα ιδια επιπεδα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Η τοποθετηση της ωρας δεν ειναι, αλλα η one hand friendly χρηση, τα gestures (που υποκαθιστουμε με "της πλακας εφαρμογες" απο το playstore) κλπ κλπ ειναι Σωτηρη ;)

Αστα, οποιος δεν εχει προσχωρησει στο αρμα της Google, παιζει με καθρεφτακια οσαν Ιθαγενης :lol:

 

Εγω στην ωρα αναφερθηκα γιατι για αυτη εγινε νυξη...

Τα υπολοιπα που αναφερεις δυστυχως ή ευτυχως δεν αποτελουν innovation made by Google. Την προλαβαν αλλοι, Βαγγελη!

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Ηλια την εχω δει κι εγω απο προχθες, αλλα βαριεμαι το στησιμο ξανα απο την αρχη, για αυτο δεν τη φλασαρα.

Ειναι κανονικα multi CSC?

Τι βλεπεις? αυτονομια στα ιδια επιπεδα?

Είναι multi csc. Πολλοί τη πέρασαν χωρίς full wipe, αλλά σε μένα έκανε κάτι νερά και το επανέφερα.

Δε μπορώ ακόμα να καταλάβω για τη μπαταρία, ότι και να πω μπορεί να μην είναι αλήθεια.

 

Η αλήθεια είναι πως, ενώ είναι πολύ πιο καθαρό πλέον το UI, προσπαθώ να το συνηθίσω. Είναι τα περισσότερα σε διαφορετικές μεριές και με διαφορετικά ονόματα στις ρυθμίσεις...Πάντως απο smoothness δε βλέπω να υπολείπεται παρότι beta. Ούτε έχω αντιμετωπίσει κάποια δυσλειτουργία στη χρήση που κάνω εγώ τώρα.

Το Samsung Pay λένε δε λειτουργεί, κλάιν δηλαδή, και τα θέματα που δε σε αφήνουν να κατεβάσεις.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην ωρα αναφερθηκα γιατι για αυτη εγινε νυξη...

Τα υπολοιπα που αναφερεις δυστυχως ή ευτυχως δεν αποτελουν innovation made by Google. Την προλαβαν αλλοι, Βαγγελη!

 

Ποιοι, η μηλια?

Ε καλα, μπορω να σου βρω δεκαδες ακομα νεωτερισμους του λογισμικου που η ιδια εχει αντιγραψει απο τη Google. Για την ακριβεια η android pie ειναι 200 χρονια μπροστα σε λειτουργικοτητα απο το ios, αλλα αυτη ειναι αλλη μεγαλη κουβεντα... ;)

Εκτος αν εννοεις καμια miui, αλλα κι εκει συζητιεται το θεμα. Κατι χανεις , κατι κερδιζεις σε ενα vendor shell. Το μαμα (google pixel) os ειναι παντα ανωτερο σε τετοια θεματα...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Ποιοι, η μηλια?

Ε καλα, μπορω να σου βρω δεκαδες ακομα νεωτερισμους του λογισμικου που η ιδια εχει αντιγραψει απο τη Google. Για την ακριβεια η android pie ειναι 200 χρονια μπροστα σε λειτουργικοτητα απο το ios, αλλα αυτη ειναι αλλη μεγαλη κουβεντα... ;)

Εκτος αν εννοεις καμια miui, αλλα κι εκει συζητιεται το θεμα. Κατι χανεις , κατι κερδιζεις σε ενα vendor shell. Το μαμα (google pixel) os ειναι παντα ανωτερο σε τετοια θεματα...

 

Για το θεμα με τα gestures υπηρχαν απο την εποχη του webos, αν θυμαμαι καλα και μετα με το meego του Νοκια Ν9. Προσφατως Apple, OnePlus και Xiaomi προλαβαν την Google και το Pixel στο θεμα των Gestures.

Προσωπικα αν ηθελα κατι κοντα σε στοκ andoid θα πηγαινα καρφι σε ΟΡ και οχι σε Pixel με καθαρο android.

Γνωριζεις οτι ειμαι χρηστης ταυτοχρονα και iOS και Android.

Tο καθενα εχει τα καλα και τα ασχημα του, τα ζυγιζεις συμφωνα με τις αναγκες σου και πραττεις αναλογα! Αλλα ας μην το παμε σε τετοιες συγκρισεις!

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Eδώ ένα βίντεο με μια μικρή γεύση του android pie στη συσκευή μας.

 

https://www.dropbox.com/s/0pr25gvtqviy3db/20181206_162434.mp4?dl=0

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...