Jump to content

Xiaomi Mi Max 3


ioannina20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβώς αυτό είναι το θέμα, όποιος έχει πάρει κινέζικη έκδοση δεν μπορεί να βάλει την global και το αντίστροφο, γιατί αν κλειδώσει ο bootloader μετά από κάποιο update, πάει το κινητό.... Νομίζω πως αυτό εννοούσε ο φίλος παραπάνω
Όπως έγραψα και πριν, εάν το ξεκλείδωμα του bootloader έχει γίνει από εμάς με το Mi Unlock tool, το brick-άρισμα που γίνεται σε περίπτωση κλειδώματος του bootloader σε global rom είναι αναστρέψιμο, απλώς βάζεις το κινητό σε fastboot mode, ξεκλειδώνεις με το Mi Unlock Tool και το κινητό boot-άρει πάλι κανονικά.

 

αρα τελος οι αγορες για τους αμυητους με flashing tools, bootloader κτλ, απο Gearbest, Banggood ακομα και αν αναφερουν οτι ειναι Global Version?
Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, θα πρέπει να έχεις διαβεβαιώσει από το κατάστημα ότι το κινητό που παίρνεις είναι Global Version και όχι Κινέζικο με περασμένη Global Rom. Οι Global versions έχουν ένα κόκκινο αυτοκόλλητο επάνω στο κουτί που γράφει Global Version, επίσης τα γράμματα επάνω στο κουτί αλλά και στα αυτοκόλλητα/ζελατίνες του κινητού είναι όλα στα αγγλικά, επίσης ο φορτιστής είναι ευρωπαϊκός.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα από honorbuy. Την έκδοση με τα 6gb ram. Άριστο. Rom 9.6.12.0 OEDCNFD. STABLE. Ήρθε με 9.6.11.0 και έκανε αμέσως ενημέρωση. Ο bootloader είναι κλειδωμένος και δεν έχω κανένα πρόβλημα πουθενά.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα από honorbuy. Την έκδοση με τα 6gb ram. Άριστο. Rom 9.6.12.0 OEDCNFD. STABLE. Ήρθε με 9.6.11.0 και έκανε αμέσως ενημέρωση. Ο bootloader είναι κλειδωμένος και δεν έχω κανένα πρόβλημα πουθενά.

 

Καλοδούλευτο και αναμένουμε τις εντυπώσεις σου! :cool:

Πόσες ώρες :D έκανες να παραλάβεις;

9.6.12.0 ε; Εμείς γιατί με 9.6.7.0;

Xiaomi Mi Max3 4/64
Link to comment
Share on other sites

Α μόλις είδα ότι έχω και κλειδωμένο bootloader... Δεν ξέρω καν αν είναι καλό ή κακό αυτό. Αύριο πρωί ας μας δώσει ένα παλικάρι τα φώτα του.
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ από εξωτερικό έχει την 9.6.4.0 σταθερή λέει με ξεκλειδωμένο bootloader... Τι κάνω τώρα παιδιά για να μην μου μπρικάρει μιας και λογικά έχω κι εγώ fake έκδοση... Και είναι εύκολο να περάσω την κινέζικη rom, δεν με πειράζει να έχει μόνο αγγλικά. Εγώ λογικά αναβαθμίσεις δεν θα παίρνω κι αν πάρω θα φοβάμαι μήπως μου μπρικάρει;

Αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει θα ήμουν υποχρεωμένος.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ από εξωτερικό έχει την 9.6.4.0 σταθερή λέει με ξεκλειδωμένο bootloader... Τι κάνω τώρα παιδιά για να μην μου μπρικάρει μιας και λογικά έχω κι εγώ fake έκδοση... Και είναι εύκολο να περάσω την κινέζικη rom, δεν με πειράζει να έχει μόνο αγγλικά. Εγώ λογικά αναβαθμίσεις δεν θα παίρνω κι αν πάρω θα φοβάμαι μήπως μου μπρικάρει;

Αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει θα ήμουν υποχρεωμένος.

 

Επειδή κι εγώ το πήρα από Ελλάδα με τη fake έκδοση το έψαξα και ακολουθησα ένα οδηγό από το xda και περασα την official China rom που έχει μόνο αγγλικά και κινέζικα το οποίο ούτε εμένα με πειράζει που δεν έχει ελληνικά. Όλα δουλεύουν τέλεια. Προσοχή μόνο σε μια παράμετρο του mi flash που λέει clear και clear and lock. Τικαρεις μόνο το clear.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ το πήρα από Ελλάδα με τη fake έκδοση το έψαξα και ακολουθησα ένα οδηγό από το xda και περασα την official China rom που έχει μόνο αγγλικά και κινέζικα το οποίο ούτε εμένα με πειράζει που δεν έχει ελληνικά. Όλα δουλεύουν τέλεια. Προσοχή μόνο σε μια παράμετρο του mi flash που λέει clear και clear and lock. Τικαρεις μόνο το clear.

Ωχ, τώρα μπλέξαμε μόνο με mi flash κάνω ότι κάνω; Δεν έχω ιδέα πως γίνεται; και να ρωτήσω κάτι ακόμη, μέσα στο xda υπάρχει λέει επίσημη global 9.6.6.0 που την περνάς μέσω updater του κινητού μιας και είναι zip αρχείο,να την περάσω ή θα γίνει τούβλο το κινητό;

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, τώρα μπλέξαμε μόνο με mi flash κάνω ότι κάνω; Δεν έχω ιδέα πως γίνεται; και να ρωτήσω κάτι ακόμη, μέσα στο xda υπάρχει λέει επίσημη global 9.6.6.0 που την περνάς μέσω updater του κινητού μιας και είναι zip αρχείο,να την περάσω ή θα γίνει τούβλο το κινητό;

Μην την περάσεις, όσο ο bootloader ειναι ανεπίσημα ξεκλειδωτος ειναι επικίνδυνο οποιοδήποτε flash ή update της global rom. Εάν είναι το αυτόματο update ενεργοποιημένο, απενεργοποιησέ το

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, τσάμπα το πήραμε το κινητό... Όποιος ενδιαφέρεται το δίνω στα 250 ευρώ με τα έξοδα δικά μου (όσο το πήρα δλδ), προσωπικό μήνυμα για πληροφορίες όποιος θέλει να το πάρει. Είναι το μαύρο και είναι με τις ζελατίνες ακόμη, μαζί θήκη και tempered. Θα μείνω με το Max το πρώτο γιατί εδώ δεν βγάζω άκρη. Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Εαν περάσεις την κινέζικη με το MiFlash μετά δεν θα χεις κάτι να φοβασαι, θα παίρνεις ota κανονικά χωρίς φόβο για brick
Link to comment
Share on other sites

Εαν περάσεις την κινέζικη με το MiFlash μετά δεν θα χεις κάτι να φοβασαι, θα παίρνεις ota κανονικά χωρίς φόβο για brick

 

Έχεις κάποιο link με οδηγίες, να κάνω μια προσπάθεια και ότι βγει.

Η κινέζικη έχει Play Store κανονικά;

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο link με οδηγίες, να κάνω μια προσπάθεια και ότι βγει.

Έχει εδώ οδηγίες https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=77620525&postcount=439

 

Κάποια επιπλέον πράγματα που θα πρέπει να προσέξεις που δεν αναφέρονται στον παραπάνω οδηγό:

Το τηλέφωνο θα το συνδέσεις σε USB 2 θύρα, όχι σε USB 3 με μπλε χρώμα.

 

Όταν θα αποσυμπιέσεις την rom στον σκληρό σου, πρόσεξε η διαδρομή που είναι αποσυμπιεσμένη η rom να μην έχει κενά ή ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Στο 7ο βήμα του οδηγού λέει να επιλέξεις "Clean and lock", αυτό είναι απαραίτητο μόνο εάν σκοπεύεις να ξανά περάσεις την global rom αργότερα, εάν σκοπεύεις να μείνεις με την κινέζικη μπορείς να επιλέξεις και το "Clean All" ώστε να μείνει ξεκλείδωτος ο bootloader.

 

Η κινέζικη έχει Play Store κανονικά;
Δεν έχει αλλά είναι υπόθεση 5 λεπτών να το περάσεις.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος οδηγός και για αυτό, για το play store εννοώ Πάνο.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Το γράφει και στον οδηγό που σου έδωσα, το έχει και εδώ σε βίντεο αν θες

Μπορεί μετά την εγκατάσταση του play store να μην λειτουργεί ο συγχρονισμός των επαφών, οπότε μετά την εγκατάσταση ακολουθείς και αυτά τα επιπλέον βήματα που έχω γράψει σε αυτό το post http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7658741#post7658741

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζει κάνεις θέμα με τον αισθητήρα φωτεινότητας; εκεί που είναι φωτεινή η οθόνη γίνεται σκοτεινή και μετά από κάποια δευτερόλεπτα επανέρχεται. Το έχω στην αυτόματη φωτεινότητα
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζει κάνεις θέμα με τον αισθητήρα φωτεινότητας; εκεί που είναι φωτεινή η οθόνη γίνεται σκοτεινή και μετά από κάποια δευτερόλεπτα επανέρχεται. Το έχω στην αυτόματη φωτεινότητα
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνει κάποιος με την 9.6.6 Global Rom ή νεότερη έκδοση προβλήματα στο Wifi και την ισχύ του σήματος; Σε fora του εξωτερικού υπάρχουν τέτοιες φωνές.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ήρθε με την 9.6.6.0 και μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα θέμα ούτε με το wifi, ούτε και με το modem της κινητής.

Μιλάμε φυσικά για την global version, και αγγλικό, δηλαδή με αγγλικό φορτιστή.

 

Αν παρατηρήσω κάτι περίεργο θα το αναφέρω.

 

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει η global version Κίνα στα 232€ με κουπονάκι

Το τσιμπάτε από δω

https://www.facebook.com/Couponoffers-from-China-230722604385877/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...