Jump to content

Xiaomi Mi A2 (Mi 6x)


rackal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά να σου πω ότι το αγόρασα Ιούνιο με ενημέρωση Νοέ 2018 ζήτησα αντικατάσταση κ Μ το φέρανε μετά από μερικες μερες με Οκτωβρίου 2018. Πάλι τπτ. Έχει το ίδιο η γυναίκα Μ και μια φίλη της και σταθηκαν τυχερές διότι από την πρώτη στιγμή μέχρι και προχθές όλες οι αναβαθμίσεις έρχονται κανονικά. Εγώ εκανα 2 φορές επαναφορά μια στις αρχές Ιουνίου για να παρει την 9.0 και την ενημέρωση Μαίου 2019 και άλλη μια αρχές Ιουλίου για να πάρει του Ιουνίου. Οπότε να σ πω την γνώμη μ όπως είπα κ σε άλλο ποστ παλαιοτέρα θα ξανά κάνω back up και μια επαναφορά τώρα προς τα τέλη του ετους να παρει την τότε τρέχουσα ενημέρωση. Οι περισσότερο σημαντικες ενημερώσεις θεωρώ ότι είναι οι μεγάλες

(επόμενη έκδοση Android). Της ασφαλείας (μηνιαίες) μην σε προβληματίζουν ιδιαίτερα.

Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Κάνω αναβάθμιση κάθε φορά με γιατροσόφια και πατέντες. Δοκίμασε κάποιος που είχε το ίδιο πρόβλημα να αναβαθμίσει μια φορά από fastboot και να μου πει αν στη συνέχεια έπαιρνε τις αναβαθμίσεις κανονικά? Είναι πολύ κουραστικό να κλείνω κάθε φορά services και να καθαρίζω cache και να κάνω εγκατάσταση πρόγραμμα VPN για να κάνω μια αναβάθμιση. Υποτίθεται είναι Android one . Ένας φίλος πήρε το ίδιο τηλέφωνο μετά από εμένα μια αυτός το ίδιο πρόβλημα. Έχει περασμένη ROM 2018 το προηγούμενο λειτουργικό συγκεκριμένα και δεν βρίσκει αναβάθμιση. Τελικά ρε παιδιά μετά από αναβάθμιση από fastboot θα φτιάξει ή όχι?

 

ξεκλειδωσε κ περνα fastboot σε μενα ειχε δουλεψει.πηρα δηλαδη update με το που περασα τη ρομ.αλλα δεν εκατσα μηνα να σου πω αν θα επερνα κ το επομενο update ,μπορει να ξανακολαγε οπως λεει και ο παραπανω φιλος με τα system reset

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το πηρα τελη μαιου και αμεσως το ξεκλειδωσα και περασα με fastboot την 9 pie. Και του ιουνιου και του ιουλιου την ενημερωση τις πηρα αμεσως, δεν ειχα προβλημα. Το ξεκλειδωσα γιατι ειχα διαβασει οτι υπηρχε ενα θεμα με brick σε καποια ota updates και το εκανα για να εγω το κεφαλι μου ησυχο. Αυτα.... γενικα δεν μου εβγαλε ποτε κανενα θεμα ουτε με updates ουτε με κατι αλλο.
Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ μετά την ενημέρωση Ιουλίου, δεν περνάει την πιστοποίηση στο Play Store... Η συσκευή εντελώς stock εννοείται. Εδώ διαβάσει και άλλες αναφορές για το ίδιο θέμα.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ μετά την ενημέρωση Ιουλίου, δεν περνάει την πιστοποίηση στο Play Store... Η συσκευή εντελώς stock εννοείται. Εδώ διαβάσει και άλλες αναφορές για το ίδιο θέμα.
Δοκίμασε διαγραφή προσωρινής μνήμης και διαγραφή αποθηκευτικού χώρου του playstore από τις ρυθμίσεις> εφαρμογες. Κάνε μια επανεκκίνηση και λογικά θα διορθωθεί.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε διαγραφή προσωρινής μνήμης και διαγραφή αποθηκευτικού χώρου του playstore από τις ρυθμίσεις> εφαρμογες. Κάνε μια επανεκκίνηση και λογικά θα διορθωθεί.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ, έφτιαξε :)

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δουλεύει, δοκίμασε ένα soft reset, πάτα παρατεταμένα το power button μέχρι να κάνει επανεκκίνηση και δοκίμασε και ένα clear cache στην εφαρμογή της κάμερας.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μετά την τελευταία αναβάθμιση το κινητό μπρίκαρε. Τι κάνω;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μπαίνει καν σε recovery mode

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μετά την τελευταία αναβάθμιση το κινητό μπρίκαρε. Τι κάνω;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μπαίνει καν σε recovery mode

 

τελευταια εννοεις του ιουλιου? ημαρτον .αν δεν εχεις ξεκλειδωσει bootloader & critical το πας στο μαγαζι που το αγορασες και σου δινουν αλλο . αλλιως μπορεις να ανοιξεις την πλατη και με τεστ πιν να ενεργοποιοησεις edl . αλλα δε νομιζω να θες να ρισκαρεις καποια ζημια σε τηλεφωνο με εγγυηση (φανταζομαι εχεις εγγυηση) . αν απλα εχει επιλεξει oem unlock απο developer options , μπορεις να δοκιμασεις να ξεκλειδωσεις απο fastboot και επητα να περασεις fastboot rom .

Edited by ippossss

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλα ξεφτιλικια η xiaomi.. Απαράδεκτο να δίνουν update που να μην τα τσεκάρουν σωστά.. Ευχόμαστε στον φίλο να ξεμπερδέψει γρήγορα..!! ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ από τους πρώτους που το αγόρασαν.λοιπον η υποβάθμιση Ιουλίου,γιατί περί τέτοιας πρόκειται,εμφάνισε το πρόβλημα με την αλλαγή κατεύθυνσης της οθόνης,πολλές φορές μου κολλάει στην πληκτρολόγηση κειμένου όπως επίσης μου έκανε, για πρώτη φορά , κατά την προσπάθειά μου να ακούσω σταθμό από το e-radio να μην παίζει ο ήχος οπότε και έγινε αναγκαστικά επανεκκίνηση.εμφανιζει πολλές φορές αδυναμία στην έναρξη της κάμερας και υπάρχει εμφανέστατη μειωση στην αυτονομία.πλεον μέσα στο 24 Ώρο χρειάζεται ξανά τον φορτιστή.σημειωτεο ότι δεν παίζω παιχνίδια,έχω στο fb τις lite εκδόσεις και ότι δεν άλλαξα καμία συνήθεια μου.ειχα το Α1,απέκτησα το Α2 μάλλον τελειώνω εδώ με την συγκεκριμένη εταιρεία.συν ότι από την προηγούμενη υποβάθμιση,αυτή του Ιουνίου,δεν υπάρχει καμία βελτίωση στην χειροκίνητη επιλογή φωτογραφιών για νυχτερινή λήψη όπως γινόταν όταν το αγόρασα.

 

Στάλθηκε από το Lenovo K50a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από πρόβλημα στην κατεύθυνση της οθόνης που γράφεις στην αρχή, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο άλλο bug ούτε σε μπαταρία ούτε σε κάμερα ούτε σε κάτι άλλο, η εγώ είμαι τυχερός η εσυ είσαι άτυχος η απλός η xiaomi μας εμπαίζει . Δε ξέρω τι να πω, το μόνο σίγουρο είναι ότι καμία εταιρία δεν είναι τέλεια όσων αφορά τα updates, πάντα κάτι θα φτιάχνεται και κάτι θα χαλάει, το θέμα είναι να χαλάνε λιγότερα πράγματα από όσα φτιάχνονται
Link to comment
Share on other sites

σε όλους τους φίλους που έχουν αγανακτήσει με τα καμώματα της xiaomi στη στοκ ρομ , προτεινω να ξεκλειδώσουν και να βάλουν την aosip ρομ . μπαταριά 2 μέρες , απροβληματιστη εμπειρία και αρκετές εξτρά λειτουργίες . ο updater λειτουργεί κανονικότατα , δε θα χρειαστεί να μπλέξετε δηλαδή με twrp αλλαγές σλοτ κ άλλα περίεργα που ίσως ξενίζουν αλλά απλά θα κάνετε την αναβάθμιση σας, όπως θα κάνατε στην στοκ . 2,3,5 φόρες το μήνα . φιλικα

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

σε όλους τους φίλους που έχουν αγανακτήσει με τα καμώματα της xiaomi στη στοκ ρομ , προτεινω να ξεκλειδώσουν και να βάλουν την aosip ρομ . μπαταριά 2 μέρες , απροβληματιστη εμπειρία και αρκετές εξτρά λειτουργίες . ο updater λειτουργεί κανονικότατα , δε θα χρειαστεί να μπλέξετε δηλαδή με twrp αλλαγές σλοτ κ άλλα περίεργα που ίσως ξενίζουν αλλά απλά θα κάνετε την αναβάθμιση σας, όπως θα κάνατε στην στοκ . 2,3,5 φόρες το μήνα . φιλικα

 

Υπάρχει κάποιο link για την rom που λες ippossss? Γιατι AOSP based νομιζω είναι αρκετές

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο link για την rom που λες ippossss? Γιατι AOSP based νομιζω είναι αρκετές

 

ayth einai k official

jasmine_sprout (Xiaomi Mi A2) AOSiP-9.0-Beta-jasmine_sprout-20190726

https://aosip.dev/

 

telegram group

https://t.me/jasmineaosip

Edited by ippossss

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κουράστηκα με την μαμά xiaomi, θα παλέψω την AOSiP κι ας μην έχω ιδέα πως γίνεται.

 

 

Edit: κανένας αναλυτικός οδηγός σε απλοποιημένη γραφή υπάρχει;

 

ΥΓ: και χωρίς να πρέπει να αδειάσει το τηλέφωνο;

Edited by Asimos_yp
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κουράστηκα με την μαμά xiaomi, θα παλέψω την AOSiP κι ας μην έχω ιδέα πως γίνεται.

 

 

Edit: κανένας αναλυτικός οδηγός σε απλοποιημένη γραφή υπάρχει;

 

ΥΓ: και χωρίς να πρέπει να αδειάσει το τηλέφωνο;

 

Αν δεν έχεις ξεκλειδώσει bootloader και critical όχι πρέπει να γίνει διαγραφή της internet.

Οδηγό έκανα ότι πιο απλό μπορούσα, ελπίζω να σε βολεψει

https://telegra.ph/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-custom-rom-06-18

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ο οδηγός ήταν εξαιρετικά απλός και βοήθησε τα μέγιστα. Αυτή τη στιγμή μπουτάρω στο λειτουργικό. Για οποιαδήποτε απορία θα επανέλθω και ελπίζω να μην έχω πολλές και να εμφανιστώ μόνο για να πω ευχαριστώ.

 

:)

 

 

Edit:

 

και ναι, όλα πήγανε μια χαρά.

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Edited by Asimos_yp
Link to comment
Share on other sites

Δυσκολα θα παρω απαντηση, αλλα ας δοκιμασω:

 

Πως γινεται να μη δημιουργειται account της sim καρτας καθε φορα μετα απο restart? Δε θα ηταν προβλημα αν δεν εμφανιζονταν μαζι και οι επαφες της Cosmote "BEAT BOX, CALLING TUNES" κτλ.

 

Sent from my Mi A2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...