Jump to content

Xiaomi Mi A2 (Mi 6x)


rackal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επισημα δεν ειναι συμβατη η συσκευη.Αλλα κανοντας τη διαδικασια του μηνυματος στην cosmote με συμβατο τηλεφωνο διαβασα οτι γινεται.Στην cosmote φαινεται ενεργοποιημενη η υπηρεσια, απλα πρεπει με καποιο τροπο να γινει η ενεργοποιηση και στη συσκευη. Το *#*#869434#*#* δεν κανει κατι.Γι αυτο ρωταω μηπως κανεις το εχει καταφερει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Επισημα δεν ειναι συμβατη η συσκευη.Αλλα κανοντας τη διαδικασια του μηνυματος στην cosmote με συμβατο τηλεφωνο διαβασα οτι γινεται.Στην cosmote φαινεται ενεργοποιημενη η υπηρεσια, απλα πρεπει με καποιο τροπο να γινει η ενεργοποιηση και στη συσκευη. Το *#*#869434#*#* δεν κανει κατι.Γι αυτο ρωταω μηπως κανεις το εχει καταφερει.

 

Και εγώ έτσι το έκανα και ενεργοποίησα το volte, για το wificalling δεν έχω βρει ούτε εγώ τρόπο.

Ο μόνος τρόπος είναι να κάνεις root και να περάσεις ένα module του magik για να το ενεργοποιήσει,αλλα δυστυχώς εγώ δεν το κάνω γιατί σβυνει τα πάντα στο τηλ το ξεκλείδωμα και βαριέμαι να τα περνάω όλα από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε update 302.4mb!!

 

Το πρώτο που διαπιστώνεις μετά το update είναι τα χρώματα της οθόνης, έγιναν πιο φωτεινά!! Camera2api τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το πρόβλημα με την emmc λύθηκε, ούτε το slow motion. Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε...

 

και τι λύθηκε ??? :lol:

Link to comment
Share on other sites

κανεις δεν γνωριζει τι φτιαχθηκε αν φτιαχθηκε η αν απλως προκειται για το sec patch feb απο τη στιγμη που δεν δινεται κανενα changelog πουθενα

τουλαχιστον οι σοβαρες εταιρειες που δεν κανουν αγγαρεια εχουν ηδη ενα πρωτο changelog αποτυπωμενο στο ota update με συγκεκριμενα πραγματα τι και πως και οχι αοριστιες

Εδω τωρα μπορει να φανταστει ο καθε ενας & εμπειρικα & να δει αν εχει διορθωθει κατι που υπηρχε ως προβλημα στη συσκευη του σε προηγουμενο build...

Πρωτη φορα συνανταω τοση αδιαφορια - ζαμανφουτισμο απο εταιρεια που θεωρειται μια απο τις πιο αναγνωρισμενες παγκοσμια

Εδω δεν καιγεται καρφι της google που προκειται για το δικο της λειτουργικο περα απο την συμπαραγωγη, οποτε γιατι να καιγεται η xiaomi που εχει το δικο της λειτουργικο να σκεφτει & της αποφερει ολα τα κερδη....

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα χθες το κινητό από skroutz.

Είναι με Android 8.1. Δεν μου ήρθε κάποια αναβάθμιση.

Εσείς έχετε πάρει την 9?

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη στο xda μπερδεύτηκα και δεν κατάλαβα, μπορεί κάποιος (αν ξέρει) να μου πει πως γίνεται update αν το τηλ είναι root?

Υπάρχει μήπως τρόπος το update να περαστεί μέσω magisk?

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έφτιαξαν κάποιο bug τι changelog να βάλουν; Η συσκευή είναι παρατημένη από την αρχή. Δεν τους ενδιαφέρει καθόλου.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά δυστυχώς (ή ευτυχώς) αυτό το τηλ μόνο με custom roms γίνεται νορμαλ . η στάση της xiaomi άνευ προηγουμένου .

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Eπειδη στο xda μπερδεύτηκα και δεν κατάλαβα, μπορεί κάποιος (αν ξέρει) να μου πει πως γίνεται update αν το τηλ είναι root?

Υπάρχει μήπως τρόπος το update να περαστεί μέσω magisk?

 

αυτο το διαβασες? ειναι στο thread του lite αλλα η διαδικασια ειναι ακριβως ιδια

https://forum.xda-developers.com/mi-a2-lite/how-to/guide-install-magisk-proper-support-ota-t3836952

υποτιθετε δουλευει με magisk 18.1 και manager 7

σε ενδιαφερουν τα βηματα 12,13,14.

να εχεις ξεκλειδωσει BL και critical

να μην εχεις πηραξει τα system partition απ ευθειας παραμονο μεσω μagisk

δεν το εχω κανει προσωπικα παντως . αν εχεις ξεκλειδωσει οπως σου ειπα παραπανω και να στραβωσει το πραμα περνας οτι θες με fastboot .

παρε back up γιατι αν δεν περναει το update και δε μποταρει , το mi flash βγαζει corupt αμα θες να κρατησεις data και εισαι ρουτ .

 

οριστε και η ιδια διαδικασια στο δικο μας thread

https://forum.xda-developers.com/mi-a2/how-to/unlock-bootloader-n-root-magisk-easy-t3856800

 

επιγραμματικα

οταν ερθει update

1.magisk>uninstall>restore images>μην κανεις επανεκινηση

2. settings>about phone>system update>εγκατασταση ΟΤΑ>μην κανεις επανεκινηση

3.magisk>install>Install to Inactive Slot (After OTA)

4.reboot

Edited by ippossss

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ για την οθόνη. Παρατηρώ καλύτερη διαχείριση τις μπαταρίας. Το έχετε προσέξει κάνεις άλλος;
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα χθες το κινητό από skroutz.

Είναι με Android 8.1. Δεν μου ήρθε κάποια αναβάθμιση.

Εσείς έχετε πάρει την 9?

 

εχει ερθει ενημερωση Φεβρουαριου για τ ην στοκ .

ανδροιδ 9 εχει ερθει απο Νοεμβριο.

εχει πολα κολημενα που δεν κανουν update . σου λεει οτι ειναι εννημερωμενο ενω δεν ειναι .

η περιμενεις , ανουσιο κατα τη γνωμη μου αφου την ιδια μερα περνεουν ολοι στην ελλαδα ενημερωση

η αλλαζεις περιοχη με vpn αλλα θα πρεπει να το κανεις σε καθε οτα

η ξεκλειδωνεις bl - critical και φλασαρεις την fastboot απο το σαιτ της xiamomeme . η δικη μου στοκ ετσι ξεκωλησε βασικα.

η το πας απο κει που το πηρες και τους λες να το βαλουν στον κωλο τους

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δυστυχώς (ή ευτυχώς) αυτό το τηλ μόνο με custom roms γίνεται νορμαλ . η στάση της xiaomi άνευ προηγουμένου .

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

αυτο το διαβασες? ειναι στο thread του lite αλλα η διαδικασια ειναι ακριβως ιδια

https://forum.xda-developers.com/mi-a2-lite/how-to/guide-install-magisk-proper-support-ota-t3836952

υποτιθετε δουλευει με magisk 18.1 και manager 7

σε ενδιαφερουν τα βηματα 12,13,14.

να εχεις ξεκλειδωσει BL και critical

να μην εχεις πηραξει τα system partition απ ευθειας παραμονο μεσω μagisk

δεν το εχω κανει προσωπικα παντως . αν εχεις ξεκλειδωσει οπως σου ειπα παραπανω και να στραβωσει το πραμα περνας οτι θες με fastboot .

παρε back up γιατι αν δεν περναει το update και δε μποταρει , το mi flash βγαζει corupt αμα θες να κρατησεις data και εισαι ρουτ .

 

οριστε και η ιδια διαδικασια στο δικο μας thread

https://forum.xda-developers.com/mi-a2/how-to/unlock-bootloader-n-root-magisk-easy-t3856800

 

επιγραμματικα

οταν ερθει update

1.magisk>uninstall>restore images>μην κανεις επανεκινηση

2. settings>about phone>system update>εγκατασταση ΟΤΑ>μην κανεις επανεκινηση

3.magisk>install>Install to Inactive Slot (After OTA)

4.reboot

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

εχει ερθει ενημερωση Φεβρουαριου για τ ην στοκ .

ανδροιδ 9 εχει ερθει απο Νοεμβριο.

εχει πολα κολημενα που δεν κανουν update . σου λεει οτι ειναι εννημερωμενο ενω δεν ειναι .

η περιμενεις , ανουσιο κατα τη γνωμη μου αφου την ιδια μερα περνεουν ολοι στην ελλαδα ενημερωση

η αλλαζεις περιοχη με vpn αλλα θα πρεπει να το κανεις σε καθε οτα

η ξεκλειδωνεις bl - critical και φλασαρεις την fastboot απο το σαιτ της xiamomeme . η δικη μου στοκ ετσι ξεκωλησε βασικα.

η το πας απο κει που το πηρες και τους λες να το βαλουν στον κωλο τους

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Προς το παρόν θα δοκιμάσω με VPN και βλέπουμε. Ποια περιοχή προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Προς το παρόν θα δοκιμάσω με VPN και βλέπουμε. Ποια περιοχή προτείνεις;

 

Βγάλε σιμ , κλείσε gps

Clear data και cache στις παρακάτω εφαρμογές με την ακόλουθη σειρά

- GOOGLE SERVICES FRAMEWORK

- GOOGLE

- GOOGLE PLAY SERVICES

- FUSED LOCATION

- LOCATION SERVICES

- GOOGLE BACKUP TRANSPORT

Τσεκαρε για update

 

Εγώ από Πολωνία είχα κατεβάσει με express vpn

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε σιμ , κλείσε gps

Clear data και cache στις παρακάτω εφαρμογές με την ακόλουθη σειρά

- GOOGLE SERVICES FRAMEWORK

- GOOGLE

- GOOGLE PLAY SERVICES

- FUSED LOCATION

- LOCATION SERVICES

- GOOGLE BACKUP TRANSPORT

Τσεκαρε για update

 

Εγώ από Πολωνία είχα κατεβάσει με express vpn

 

Πώς τις βρίσκω αυτές τις εφαρμογές;

Είχα συνηθίσει για χρόνια το MIUI......

Link to comment
Share on other sites

Πώς τις βρίσκω αυτές τις εφαρμογές;

Είχα συνηθίσει για χρόνια το MIUI......

 

Βγάλε γλώσσα Αγγλικά για να τις βρεις με τα αγγλικά τους ονόματα

Ρυθμίσεις>σύστημα>γλώσσα

Μετά

Ρυθμίσεις>εφαρμογές>3 παύλες πάνω δεξιά >εμφάνιση συστήματος>

Εμφανίζονται αλφαβητικά

Πατας στην εφαρμογή>αποθηκευτικός χώρος>διαγραφή αποθηκευτικού χώρου

Για την κάθε μια ξεχωριστά

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Πώς τις βρίσκω αυτές τις εφαρμογές;

Είχα συνηθίσει για χρόνια το MIUI......

 

Το βρήκα τελικά. Ευχαριστώ φίλε

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρη διαδικασία για να πάρεις το update....Εγώ θα το αφήσω έτσι λίγο μπας και το βγάλει μόνο του, πράγμα που δεν το πιστεύω,μάλλον κολλημένο είναι και δεν το βγάζει...

Vpn πως αλλάζω;;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...