Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίζει να μην πιάνω 4G+ λόγω καρτοκινητου;

Στο ίδιο σημείο με ίδιο πάροχο το p20 pro βγάζει + και εμένα σκέτο 4G

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οχι κανένας πάροχος δεν κάνει τέτοια διάκριση απ'οσο ξερω. Υποπτεύομαι ότι δεν βλέπει το κινητό σωστά το ca (carier aggregation). Ίσως και στο νήμα της κάλυψης 4g του παρόχου (wind?) στο εξηγήσουν πιο σωστά...

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν υποστηρίζει 4G+ το lite

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Α πασο δεν το ήξερα...

Link to comment
Share on other sites

Στα τεχνικά του χαρακτηριστικά λέει 2CA LTE-A

Λάθος είναι;

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

εχει φτιαχτει το γκρουπακι xiaomi android one GR στο telegram οποιος θελει ας ερθει να τα λεμε κι εκει .

https://t.me/xiaomiandroidoneGR

Edited by ippossss

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα χθες θήκη rugged armor της Spigen. Παιδιά, μακράν η καλύτερη θήκη που έχω χρησιμοποιήσει ποτέ σε κινητό! Το μεγαλώνει λίγο αλλά είναι πανέμορφη, με καλά υλικά (όχι σκέτη πλαστικουρα) και προσφέρει ασφάλεια!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Ιδού τι σας έλεγα, πατάς να αλλάξεις ring tone και βγάζει αυτό το πράγμα χωρίς να μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Και κατω αν πατησεις που λέει "περισσότερα" δεν βγάζει τίποτα. wtf? :wacko:
Link to comment
Share on other sites

κάτσε μιλάμε μπαίνεις στο ιστορικό κλήσεων πατάς που; εάν πατήσω εγώ στο εικονίδιο της επαφής απλά μπαίνει στα στοιχεία της εκεί που παλιά κάτω κάτω ΕΊΧΕ το ιστορικό κλήσεων της συγκεκριμένης επαφής!

εάν πατήσω (πάλι όσο είμαι στο ιστορικό κλήσεων) πάνω στην κλήση (όχι στο εικονίδιο) στο pop up κάτω κάτω λέει λεπτομέρειες κλήσης. αλλά εκεί πλέον δείχνει ΜΌΝΟ λεπτομέρειες της συγκεκριμένης κλήσης!

 

Από οποιοδήποτε σημείο (Επαφές, Πρόσφατα, Τηλέφωνο) και αν πατήσω πάνω στο εικονίδιο μιας επαφής, μου βγάζει πρώτα τις πληροφορίες για την επαφή και στο τέλος την ενότητα Πρόσφατα με όλες τις πρόσφατες κλήσεις/μηνύματα με αυτήν την επαφή.

 

Να σου βάλω και screenshot;

Link to comment
Share on other sites

αν μπορείς βγάλε μια φώτο! που να δείχνει ότι οι κλήσεις της επαφής που λες είναι και από άλλες μέρες όχι μόνο της ημέρας της τελευταίας κλήσης!

Από οποιοδήποτε σημείο (Επαφές, Πρόσφατα, Τηλέφωνο) και αν πατήσω πάνω στο εικονίδιο μιας επαφής, μου βγάζει πρώτα τις πληροφορίες για την επαφή και στο τέλος την ενότητα Πρόσφατα με όλες τις πρόσφατες κλήσεις/μηνύματα με αυτήν την επαφή.

 

Να σου βάλω και screenshot;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

25.0.220310144 αυτήν την έκδοση εάν δεν είμαστε ρουτ μπορούμε να την βάλουμε παρότι έχουμε την 27... που είναι μεταγενεστερη?

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν μπορείς βγάλε μια φώτο! που να δείχνει ότι οι κλήσεις της επαφής που λες είναι και από άλλες μέρες όχι μόνο της ημέρας της τελευταίας κλήσης!

 

Να κι ένα screen capture..

Link to comment
Share on other sites

Να κι ένα screen capture..

πω πω!οντως και εμενα ετσι ηταν και αλλαξε!αρα επειδη εσυ εχεις παλαιοτερη εφαρμογη "τηλεφωνο" την 25 ΧΧΧ εγω εχω την 27 ΧΧΧ ισως φταιει αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Ιδού τι σας έλεγα, πατάς να αλλάξεις ring tone και βγάζει αυτό το πράγμα χωρίς να μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Και κατω αν πατησεις που λέει "περισσότερα" δεν βγάζει τίποτα. wtf? :wacko:
Θα πας:

Ρυθμίσεις....

Εφαρμογές και ειδοποιήσεις

Θα βρεις την εφαρμογή "διαχείριση αρχείων"

Θα πας κάτω κάτω που λέει "συνθέτες "

Θα το ανοίξεις και εκεί μέσα θα βρεις μια επιλογή "άνοιγμα από προεπιλογή"

Εκεί θα μπεις και θα κάνεις "διαγραφή προεπιλογων".

Μετά από αυτά πήγαινε πάλι να ρυθμίσεις τον ήχο.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

25.0.220310144 αυτήν την έκδοση εάν δεν είμαστε ρουτ μπορούμε να την βάλουμε παρότι έχουμε την 27... που είναι μεταγενεστερη?

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Χωρίς ρουτ δεν μπορείς γιατί λογικά είναι εφαρμογή συστήματος και ακόμα και να βρεις το apk δεν αρκεί μια απλή εγκατάσταση.

Θέλει να δώσεις τα σωστά δικαιώματα.

Η 25 έκδοση είναι συμβατή με pie?

Γιατί εάν δεν είναι τότε ακόμα και ρουτ να είσαι δεν γίνεται.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μου κανει εντυπωση οτι ο φιλος ειναι στην 25 ενω εγω στην 27!και οι 2 ειμαστε με pie!αρα απο την 25 μεχρι την 27 καταφερε η google και εξαφανισε οτι πιο πρακτικο !την ομαδοποιηση κλησεων ανα επαφη οχι ανα ημερα μονο!

τωρα λετε να εχω κανενα software conflict και να εχει φαει κολλημα η δικη μου συσκευη?εκανα απεγκατασταση updates/clear cache στην εφαρμογη "τηλεφωνο"

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

μου κανει εντυπωση οτι ο φιλος ειναι στην 25 ενω εγω στην 27!και οι 2 ειμαστε με pie!αρα απο την 25 μεχρι την 27 καταφερε η google και εξαφανισε οτι πιο πρακτικο !την ομαδοποιηση κλησεων ανα επαφη οχι ανα ημερα μονο!

τωρα λετε να εχω κανενα software conflict και να εχει φαει κολλημα η δικη μου συσκευη?εκανα απεγκατασταση updates/clear cache στην εφαρμογη "τηλεφωνο"

Όχι τι κόλλημα να έχει φάει??

Αφού και το δικό μου με την 27 έτσι όπως λες τα δείχνει.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

α άρα η τελευταία αναβάθμιση αφαίρεσε το ιστορικό κλήσεων ανά επαφή γμτ!

Όχι τι κόλλημα να έχει φάει??

Αφού και το δικό μου με την 27 έτσι όπως λες τα δείχνει.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντόπισα ένα πρόβλημα το οποίο δεν ξέρω ακριβώς πως να το εξηγήσω. Όταν ανοίγω την κάμερα χωρίς να κάνω κάποια λήψη έτσι απλά γυρίζοντας αριστερά δεξιά στην οθόνη εμφανίζονται κάτι μαύρα στιγμιότυπα. Σαν μικρά καρέ σε διάφορα σημεία της οθόνης. Σε κλάσματα αυτό που λέω βέβαια δεν πιάνονται στην φώτο. Δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς. Έχεις παρατηρήσει κάνεις κάτι τέτοιο στην κάμερα; όχι στην φωτογραφία την ίδια αλλά πριν το κλικ. Edited by bizim
Link to comment
Share on other sites

Ισως φανει λιγο χαζο,τι θηκη εχεις,μηπως οπως εφαρμοζει κανει λιγο σκια στην καμερα?
Link to comment
Share on other sites

Ισως φανει λιγο χαζο,τι θηκη εχεις,μηπως οπως εφαρμοζει κανει λιγο σκια στην καμερα?

Όχι όχι δεν είναι η θήκη το πρόβλημα. Αυτό γίνεται μετά την pie. Και στην ουσία δεν είναι σταθερή η εμφάνιση αυτών των μαύρων καρέ αλλά πετάγονται σαν bug για χιλιοστά του δευτερολέπτου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν απο θήκες μέχρι στιγμής είχα αυτήν,

https://microcenter.gr/kinita-xiaomi/gkk-uhkh-xiaomi-mi-a2-lite-360-degrees-full-protection-black-a-red-37673

 

Ωραία υφή στο χέρι, δεν λεκιάζει εύκολα αλλά κάτι δε μου άρεσε, αν και λέει 360 full protection πιστεύω άμα πέσει κάτω θα πάθει ζημιά.

 

Τώρα μου ήρθε απο ebay αυτή

https://www.ebay.com/itm/Antichoc-Bumper-Silicone-Housse-Coque-Pour-iPhone-X-XR-XS-Max-8-7-6-Plus-Samsung/132889959706?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=432189070490&_trksid=p2057872.m2749.l2649

 

Έχω μείνει κατενθουσιασμένος, είναι διάφανη φιμέ, αφήνει να φανεί η ομορφιά του κινητού και στις γωνίες έχει προστασίες με κενό αέρος που δουλεύει σαν αερόσακος,σούστα σε περίπτωση που πέσει κάτω, σου δίνει περισσότερη σιγουριά σε πτώση, καταπληκτική αίσθηση στο χέρι αλλά λερώνει εύκολα και φαίνονται δαχτυλιές.

 

Επόμενη που έχω παραγγείλει αυτή με δαχτυλίδι, για να μπορείς να χειρίζεσαι το κιν με το ένα χέρι στο κρεβάτι και με μαγνήτη για βάση στο αυτοκίνητο. Όταν έρθει θα γράψω εντυπώσεις.

https://www.ebay.com/itm/Hybrid-Magnetic-Hard-Case-Ring-Holder-Cover-For-Xiaomi-Mi-8-SE-A1-A2-Lite-F1/142980522838?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=441948922020&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό υπάρχει η εφαρμογή συστήματος PowerOffAlarm. Γνωρίζει κανείς γιατί είναι? Πάντως το ξυπνητήρι δεν ενεργοποιείτε όταν το κινητό είναι κλειστό. Μήπως είναι για αυτό το λόγο αλλά η εφαρμογή του ξυπνητηριού δεν έχει αυτή τη δυνατότητα και κάποιο άλλο apk το κάνει?
Link to comment
Share on other sites

Εντόπισα ένα πρόβλημα το οποίο δεν ξέρω ακριβώς πως να το εξηγήσω. Όταν ανοίγω την κάμερα χωρίς να κάνω κάποια λήψη έτσι απλά γυρίζοντας αριστερά δεξιά στην οθόνη εμφανίζονται κάτι μαύρα στιγμιότυπα. Σαν μικρά καρέ σε διάφορα σημεία της οθόνης. Σε κλάσματα αυτό που λέω βέβαια δεν πιάνονται στην φώτο. Δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς. Έχεις παρατηρήσει κάνεις κάτι τέτοιο στην κάμερα; όχι στην φωτογραφία την ίδια αλλά πριν το κλικ.

Το κάνει και στο δικό μου καμιά φορά. Από τη στιγμή που δεν δημιουργεί πρόβλημα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ιδού τι σας έλεγα, πατάς να αλλάξεις ring tone και βγάζει αυτό το πράγμα χωρίς να μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Και κατω αν πατησεις που λέει "περισσότερα" δεν βγάζει τίποτα. wtf? :wacko:

Οταν επιλέγεις μέσα από τις ρυθμίσεις αλλαγή ήχου κλήσης πατάς στην συνέχεια την επιλογή "Αρχεία ήχου". Κανονικά πρέπει να σου βγάλει ό,τι έχεις αποθηκευμένο μέσα στο τηλέφωνο. Εμένα πάντως μου τα βγάζει όλα. Τώρα αν θες να επιλέξεις κάποιον από τους προεγκατεστημένους ήχους πάτα "Χρήση αποθηκευτικού χώρου μέσων" .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε εσάς το κεντρικό κουμπί κάνει μονίμως το animation με τις χρωματιστές τέλειες όταν το πατάτε; Γιατί εμένα το κάνει πολύ σπάνια. Πάντα είναι ένα απλό κουμπί και ανά σπάνια διαστήματα και για λίγο αλλά σε μορφή (δύο κύκλοι) και κάνει το animation.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε εσάς το κεντρικό κουμπί κάνει μονίμως το animation με τις χρωματιστές τέλειες όταν το πατάτε; Γιατί εμένα το κάνει πολύ σπάνια. Πάντα είναι ένα απλό κουμπί και ανά σπάνια διαστήματα και για λίγο αλλά σε μορφή (δύο κύκλοι) και κάνει το animation.
Εγώ πάντως δεν κατάλαβα τι εννοείς....

Το πατάς μια φορά και σε γυρίζει στην αρχική σελίδα.

Το κρατάς πατημένο και ανοίγει google.

Χρώματα κτλ δεν έχω δει ποτέ.

Είμαι με nova και όχι με τον δικό του launcher (εάν παίζει κάποιο ρόλο σε αυτό που λες)

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν κατάλαβα τι εννοείς....

Το πατάς μια φορά και σε γυρίζει στην αρχική σελίδα.

Το κρατάς πατημένο και ανοίγει google.

Χρώματα κτλ δεν έχω δει ποτέ.

Είμαι με nova και όχι με τον δικό του launcher (εάν παίζει κάποιο ρόλο σε αυτό που λες)

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από την έκδοση 9 του Android, το home button άλλαξε στα Pixel και Android One τηλέφωνα. Δηλαδή, πλέον δεν είναι απλά ένας κύκλος άλλα δύο (εμφανισιακά εννοώ) και πατώντας το κάνει ένα μικρό animation με χρωματιστές τελείες στα χρώματα της Google. Αυτό είναι by default. Ε, εμένα δεν είναι. Είναι μονίμως σα το παλιό κλασσικό home button χωρίς animation και ανά σπάνια διαστήματα και όποτε γουστάρει το κινητό αλλάζει σε αυτό που περιέγραψα στην αρχή. Και το ίδιο ξαφνικά αλλάζει πάλι.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...