Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γίνεται τα ονόματα στην οθόνη κλήσης να έχουν μικρότερα γράμματα γιατί το μισό όνομα πολλές φορές εάν είναι και μεγάλο δεν φαίνεται ποιος καλεί

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας και απο μενα εχω το xiaomi mi a2lite οταν εχω εισερχομενη κληση και το εχω στην τσεπη ανοιγει μονο του η απορειπτει την κληση υπαρχει καποια ρυθμιση
Link to comment
Share on other sites

Περί κατανάλωσης της μπαταρίας . Όλες οι συσκευές έξυπνες ή χαζες καταναλώνουν ρεύμα εφόσον λειτουργούν μόνο όταν είναι τελείως κλειστές δεν καταναλώνουν . Αυτές που έχουν μπαταρία φθίνουν ακόμη και κλειστές δηλαδή αν είναι ανοιχτό θα τρώει μπαταρία αν είναι τελείως κλειστές η μπαταρία θα χάνει ρεύμα λόγω εσωτερικής μετακινήσεις ηλεκτρονίων τηλέφωνο που να μην καταναλώνει ρεύμα ηλεκτρικό δεν υπάρχει ούτε πρόκειται να υπάρξει , για περισσότερες πληροφορίες σχετικά Wikipedia ή ο φυσικός του δημοτικού μπορεί να σας εξηγήσει, συγνώμη για το ύφος αλλά διαβάζουμε και λίγο τα απλά πράγματα
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Περί κατανάλωσης της μπαταρίας . Όλες οι συσκευές έξυπνες ή χαζες καταναλώνουν ρεύμα εφόσον λειτουργούν μόνο όταν είναι τελείως κλειστές δεν καταναλώνουν . Αυτές που έχουν μπαταρία φθίνουν ακόμη και κλειστές δηλαδή αν είναι ανοιχτό θα τρώει μπαταρία αν είναι τελείως κλειστές η μπαταρία θα χάνει ρεύμα λόγω εσωτερικής μετακινήσεις ηλεκτρονίων τηλέφωνο που να μην καταναλώνει ρεύμα ηλεκτρικό δεν υπάρχει ούτε πρόκειται να υπάρξει , για περισσότερες πληροφορίες σχετικά Wikipedia ή ο φυσικός του δημοτικού μπορεί να σας εξηγήσει, συγνώμη για το ύφος αλλά διαβάζουμε και λίγο τα απλά πράγματα

 

Φίλε μου, από τη στιγμή που νευρίασες τόσο πολύ με αυτά που γράφουμε θα μπορούσες απλά να μην απαντήσεις. Από τη στιγμή που επέλεξες να απαντήσεις θα πρέπει διατηρήσεις ένας ύφος ευγένειας. Ένα forum είναι που γράφουμε για τα αγαπημένα μας κινητά/θέματα είναι και όχι εξετάσεις να μη ξέρουμε την απάντηση. Από τη στιγμή που εσύ την ήξερες την απάντηση μπορούσες απλά να τη διατυπώσεις για να μάθουμε και εμείς.

Δε χρειάζεται να προσβάλεις κανέναν...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα εχω το xiaomi mi a2lite οταν εχω εισερχομενη κληση και το εχω στην τσεπη ανοιγει μονο του η απορειπτει την κληση υπαρχει καποια ρυθμιση

Δοκίμασε από τις ρυθμίσεις την προφύλαξη οθόνης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

γίνεται τα ονόματα στην οθόνη κλήσης να έχουν μικρότερα γράμματα γιατί το μισό όνομα πολλές φορές εάν είναι και μεγάλο δεν φαίνεται ποιος καλεί

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ρυθμίσεις > προσβασιμότητα>μέγεθος γραμματοσειράς.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ok απλά διαβάζω από κάποιους που πχ την νύχτα με όλα ανοιχτά το αφήνουν πχ 100 %και πέφτει ένα δύο %οοολη νύχτα και βλέπω και μένα που μια φορά δοκίμασα να τα κλείσω όλα πλην των σιμ για τηλέφωνα και πάλι το ίδιο έχασε 7 ώρες νύχτα 7% έχασε πάλι

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι να πουν και αυτοί που έχουν samsung? Το 7% το έχουν στο 5λεπτο. χαχα.

Το α2 lite έχει καλή κατανάλωση γενικά και μπορεί να σου βγάλει άνετα 2 μέρες. Δοκίμασε την επιλογή "προσαρμοστικής μπαταρία" μήπως και δεις κάποια βελτίωση.

Edited by Zerga08
Link to comment
Share on other sites

ok απλά διαβάζω από κάποιους που πχ την νύχτα με όλα ανοιχτά το αφήνουν πχ 100 %και πέφτει ένα δύο %οοολη νύχτα και βλέπω και μένα που μια φορά δοκίμασα να τα κλείσω όλα πλην των σιμ για τηλέφωνα και πάλι το ίδιο έχασε 7 ώρες νύχτα 7% έχασε πάλι

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

39% είχα στις 00:30 που ξάπλωσα και το πρωι στις 8 που σηκώθηκα ειχα 36% και με wifi ανοιχτό.

Υπόψιν στη συσκευή ΔΕΝ έχω 2ο νουμερο το εχω βγάλει όπως και κάρτα μνήμης πλέον.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

39% είχα στις 00:30 που ξάπλωσα και το πρωι στις 8 που σηκώθηκα ειχα 36% και με wifi ανοιχτό.

Υπόψιν στη συσκευή ΔΕΝ έχω 2ο νουμερο το εχω βγάλει όπως και κάρτα μνήμης πλέον.

 

3% κατανάλωση σε 7,5 ώρες είναι πολύ καλά. Too good βασικά...!

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

39% είχα στις 00:30 που ξάπλωσα και το πρωι στις 8 που σηκώθηκα ειχα 36% και με wifi ανοιχτό.

Υπόψιν στη συσκευή ΔΕΝ έχω 2ο νουμερο το εχω βγάλει όπως και κάρτα μνήμης πλέον.

η καρτα μνημης καταναλωνει μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

η καρτα μνημης καταναλωνει μπαταρια?

 

Θεωρητικά, φαντάζομαι ότι ναι, καταναλώνει. Αλλά πιστεύω ότι μπορεί να είναι και μικρότερη του 1%/ώρα η κατανάλωση αυτή....

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

κάτι άλλο, υπάρχει τρόπος, εφαρμογή που να κρύβει το notch και να φαίνονται σε μια ευθεία οι ειδοποιήσεις; αρχίζει και με κουράζει που δεν βλέπω όλα τα εικονίδια...

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κάτι άλλο, υπάρχει τρόπος, εφαρμογή που να κρύβει το notch και να φαίνονται σε μια ευθεία οι ειδοποιήσεις; αρχίζει και με κουράζει που δεν βλέπω όλα τα εικονίδια...

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Υπάρχουν εφαρμογές που κρύβουν το notch όπως η nacho notch αλλά οι περισσότερες από αυτές, εκεί που είναι η ώρα, η μπαταρία κλπ θα σου βάλει μια μαύρη μπάρα. Δηλαδή και πάλι δε θα βλέπεις όλες τις ειδοποιήσεις. Δε ξέρω αν μπορούν αυτές οι εφαρμογές να μεταφέρουν τη μαύρη μπάρα κάτω από το notch για να τα βλέπεις όλα. Ξέρω ότι στις Pixel συσκευές αυτό γίνεται μέσα από τις developer options

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

3% κατανάλωση σε 7,5 ώρες είναι πολύ καλά. Too good βασικά...!

 

θα το τσεκάρω και πάλι γιατί και εμένα λίγο περίεργο μου φαίνεται, αλλα ναι υπάρχουν μερες που λεω θα μας βγάλει κανενα μηνα η μπαταρία και μέρες που λεω λογικα μεχρι το βράδυ με φτάνει με την ίδια κατανάλωση.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

έχω στις επαφές περασμένα τα γενέθλια και αυτά με την σειρά τους ειναι αποθηκευμένα στο ημερολόγιο google. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μου χτυπάει σαν ειδοποίηση για τα γενέθλια; Είναι και για σημαντικούς ανθρώπους όχι μονο γκόμενες κλπ οπότε θα ήθελα να το ξέρω ακόμα και αν δεν εχω ανοίξει την εφαρμογή!

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου συγχρονιζονται αυτοματα οι φωτο στο google photos αν και ειναι ενεργοποιημενος ο συγχρονισμος
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα. σημερα πηγα να κανω δοκιμαστικα ενα βιντεο με καποιες φωτο και εφτιξα και καποια λευκωματα. και απο τοτε μολις ανογω το wifi μου μεταφορτωνει τις φωτογραφιες στο google foto του mail μου πως μπορω να το κλεισω αυτο
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα. σημερα πηγα να κανω δοκιμαστικα ενα βιντεο με καποιες φωτο και εφτιξα και καποια λευκωματα. και απο τοτε μολις ανογω το wifi μου μεταφορτωνει τις φωτογραφιες στο google foto του mail μου πως μπορω να το κλεισω αυτο

 

Θα πας στην εφαρμογή Google photos και θα πατήσεις τις 3 γραμμές πάνω αριστερά. Από εκεί θα μπεις στις ρυθμίσεις και μετά "ρυθμίσεις αντιγράφων ασφαλείας και συγχρονισμός". Από εκεί κανείς ο,τι θέλεις...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

έχω στις επαφές περασμένα τα γενέθλια και αυτά με την σειρά τους ειναι αποθηκευμένα στο ημερολόγιο google. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μου χτυπάει σαν ειδοποίηση για τα γενέθλια; Είναι και για σημαντικούς ανθρώπους όχι μονο γκόμενες κλπ οπότε θα ήθελα να το ξέρω ακόμα και αν δεν εχω ανοίξει την εφαρμογή!

 

Κοίτα, κανονικά είναι από προεπιλογή να ειδοποιεί για γενέθλια. Από τη στιγμή που δε στο κάνει δες τις ρυθμίσεις. Υπάρχει η επιλογή πάντως...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

είπα μια φορά να απενεργοποιησω τους συγχρονισμους (από το μενού λογαριασμοί κάτω κάτω) το βράδυ να δω τι μπαταρία θα χάσει. το πρωί πάλι είχε χάσει το γνωστό 1%ανά ώρα συν ότι και τα email είχαν έρθει και μηνύματα viber, whatsapp! τι σκ@τ@ απενεργοποιηση έγινε των συγχρονισμων;;;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Ψάξτο λίγο καλύτερα να δεις τι τρέχει στο παρασκήνιο. Εμένα όταν είναι ανοιχτό όλη νύχτα καταναλώνει σταθερά 3% μέχρι το πρωί.
Link to comment
Share on other sites

Ψάξτο λίγο καλύτερα να δεις τι τρέχει στο παρασκήνιο. Εμένα όταν είναι ανοιχτό όλη νύχτα καταναλώνει σταθερά 3% μέχρι το πρωί.
πως να ψάξω; χωρίς ρουτ δεν υπάρχει εφαρμογή που να σου λέει αναλυτικά. και στο μενού μπαταρία είναι της πλάκας οι πληροφορίες για την κατανάλωση

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Gsam με adb command για να δεις τις εφαρμογές όλες.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

λογικά θα έχει αναφερθεί πάλι, έχει περάσει κανεις gcam με 9; Με απασχολεί όμως να λειτουργούν όλα (hdr, slow mo κλπ). Δοκίμασα κάτι νυχτερινές λήψεις χτες και απογοητεύτηκα πολύ ιδιαίτερα στην χρωματική πιστότητα (το κοκκινο πχ εβγαινε πορτοκαλί). Κατανοώ για τι κατηγορία κινητού μιλάμε έτσι, δεν περιμένω να βγάζει όπως κινητά με 4ψηφιο κόστος!

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

ειχα βρει αυτον τον τροπο

https://www.googlecameraapp.com/how-to-install-google-camera-for-mi-a2-lite/

 

το εχει δοκιμασει κανεις στη 9?

Link to comment
Share on other sites

μάλλον το Aquamail είναι που μου τρώει μπαταρία στο standby τελικά κοιτάξτε wake locks.έχω 8 email με push μόνο τα inbox τους όχι όλους τους φακέλους βέβαια 7b3db446d987620b38fdebb3b8cd3912.jpg 773840491e642b92f4ac3e6923d86ea5.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

6e435b0636c3fcda505fbb06536984cd.jpg

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

βάλε αυτό, προσωπικά με καλύπτει πλήρως!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.easilydo.mail

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

βάλε αυτό, προσωπικά με καλύπτει πλήρως!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.easilydo.mail

έχει ωραίο widget? θέλω ένα ωραίο Dark η διάφανο καλύτερα που έχει το Aquamail!

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...