Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως υπάρχει οδηγός για ροοτ ?
https://www.thecustomdroid.com/root-xiaomi-mi-a2-a2-lite-android-pie-magisk/

 

Εγώ αυτές τις οδηγίες ακολούθησα.

Μετά πέρασα και TWRP....

Σε κάποια φάση είτε στο root είτε στο twrp έκανε factory reset (πάει καιρός όμως και δεν θυμάμαι σε ποια φάση)

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το βράδυ στις 1.30 ήταν στο 68%.λέω άντε να βάλω την εξοικονόμηση μπαταρίας. πόσο θα πέσει; σήμερα στις 10.30πμ ήταν στο 55%.ωραία εξοικονόμηση έκανε. αυτό το πράγμα σε standby να πέφτει σε όλα μου τα κινητά τόσο πολύ η μπαταρία....

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το βράδυ στις 1.30 ήταν στο 68%.λέω άντε να βάλω την εξοικονόμηση μπαταρίας. πόσο θα πέσει; σήμερα στις 10.30πμ ήταν στο 55%.ωραία εξοικονόμηση έκανε. αυτό το πράγμα σε standby να πέφτει σε όλα μου τα κινητά τόσο πολύ η μπαταρία....

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φίλε μου αυτή η κατανάλωση που αναφέρεις σε "εξοικονόμηση ενέργειας" δε μου φαίνεται φυσιολογική. Μήπως έχεις κάποια άλλη κάνει τη ζημιά;;!!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Την εξοικονόμηση που έχω δει στο meizu δεν την έχω δει αλλού, το φορτίζω 100% κοιμάμαι το βράδυ με WiFi ανοιχτό και το πρωί μετά από 8 ώρες είναι ακόμα 100% άντε να πάει 99 κάποιες φορές.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει να κάνει η εξοικόνόμηση με την συσκευή αλλά με της εφαρμογές που τρέχει και έχουμε εγκατεστημένες πχ. το facebook μιά από αυτές στραγγίζει την μπαταρία γιατί ποτέ δεν κλείνει πάντα δουλεύει ασχέτος αν είναι στο προσκήνιο ή στο παρασκήνιο,Πάντως από όσες συσκευές είχα με της ίδιες εφαρμογές η συσκευή μου βγάζει 2 ημέρες με λιώσιμο που δεν το είχα σε άλλες ακόμα και με 4200mah μπαταρία που είχαν έβγαζαν 1 μέρα ,ενεργοποιήστε το adaptive batery και σε λίγες μέρες θα δείτε διαφορά ,πρωσοπικά είναι από της καλύτερες συσκευές σχεδόν σε όλα για τα λεφτά που κοστίζει είναι το απόλυτο ,επείδη την ίδια συσκευή έχει και ο γυίος μου ακόμα και με παιχνίδια φουλ κάτω από 1,5-2 ημέρες δεν πέφτει
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω απενεργοποιήσει το adaptive battery γιατί κάποιοι ανέφεραν ότι ίσως είναι χειρότερα με την μπαταρία! άιντε να το ξανά ενεργόποιησω να δούμε

δεν έχει να κάνει η εξοικόνόμηση με την συσκευή αλλά με της εφαρμογές που τρέχει και έχουμε εγκατεστημένες πχ. το facebook μιά από αυτές στραγγίζει την μπαταρία γιατί ποτέ δεν κλείνει πάντα δουλεύει ασχέτος αν είναι στο προσκήνιο ή στο παρασκήνιο,Πάντως από όσες συσκευές είχα με της ίδιες εφαρμογές η συσκευή μου βγάζει 2 ημέρες με λιώσιμο που δεν το είχα σε άλλες ακόμα και με 4200mah μπαταρία που είχαν έβγαζαν 1 μέρα ,ενεργοποιήστε το adaptive batery και σε λίγες μέρες θα δείτε διαφορά ,πρωσοπικά είναι από της καλύτερες συσκευές σχεδόν σε όλα για τα λεφτά που κοστίζει είναι το απόλυτο ,επείδη την ίδια συσκευή έχει και ο γυίος μου ακόμα και με παιχνίδια φουλ κάτω από 1,5-2 ημέρες δεν πέφτει

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρησιμοποιείται antivirus? χρειάζεται στο Android one?

 

Ό,τι πιο άχρηστο μπορείς να εγκαταστήσεις, πιστεύω...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω με αυτό. Χρειάζεται ένα καλό antivirus για να σου κρατάει το κινητό "καθαρό".

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγώ έχω απενεργοποιήσει το adaptive battery γιατί κάποιοι ανέφεραν ότι ίσως είναι χειρότερα με την μπαταρία! άιντε να το ξανά ενεργόποιησω να δούμε

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χειρότερα δεν νομίζω. Εγώ το έχω μόνιμα ενεργοποιημένο και βγάζω 2-3 μέρες εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρησιμοποιείται antivirus? χρειάζεται στο Android one?
Ότι Χειρότερο Μπορείς ΝΑ Βάλεις στο κινητό σου μακριά.

 

Στάλθηκε από το HMNOTE1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω με αυτό. Χρειάζεται ένα καλό antivirus για να σου κρατάει το κινητό "καθαρό".

 

Ένα antivirus μονο καθαρό δε θα κρατήσει το κινητό! Ίσα ίσα!

Εξάλλου σε ένα Android One κινητό με μηνιαίες αναβαθμίσεις ασφαλείας είσαι καλυμμένος οπότε δε χρειάζεται τέτοιου είδους εφαρμογές.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή? Τι μπορεί να κάνει ένα antivirus που μπορεί να λειτουργήσει εις βάρος της συσκευής?

 

το βασικότερο, κατανάλωση πόρων και μείωση της αυτονομίας φαντάζομαι.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή? Τι μπορεί να κάνει ένα antivirus που μπορεί να λειτουργήσει εις βάρος της συσκευής?

 

Κοίτα, αν δε πιστεύεις εμάς, πίστεψε τα αναρίθμητα άρθρα από τεχνολογικά sites (tech advisor, Android authority, Android pit κλπ.) που όχι απλά εξηγούν γιατί δε χρειάζονται τα antivirus αλλά εξηγούν γιατί βλάπτουν κιόλας τη συσκευή!!!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Το android δε κόλα υιούς αλλά αλλού τύπου κακόβουλο λογισμικό, διαβάζουμε τη δικαιώματα δίνουμε στην κάθε εφαρμογή,πχ.ενα παιχνίδι δεν χρειάζεται να έχει πρόσβαση στην φωτογραφική κάμερα ή στα sms, τώρα τα αντιικά προγράμματα αν βάλουμε βάζουμε από αξιόπιστες εταιρείες και όχι σπασμένα, δεν θα σε προστατεύει πλήρως μιας και ο πιο αδύναμος κρίκος στο θέμα ασφάλειας είναι ο ίδιος σου ο ευατός.Το android δεν είναι Linux μοιάζει έχει πολλά κοινά αλλά δεν είναι
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα suite ώστε να το βάλουμε στον υπολογιστή και να μπορούμε να διαχειριστούμε όλα τα αρχεία από το κινητό; Όπως επαφές μηνύματα κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Μου παρουσιάζει μια δυσλειτουργία. Έχοντας hands free ( samsung όμως), ακούγοντας μουσική από οποιαδήποτε πηγή ήχου, αρκετά συχνά όταν έχω εισερχόμενη κλήση δεν λειτουργούν τα hands free (δηλαδή δεν ακούω τον συνομιλητή ούτε με ακούει) και πρέπει να βγάλω τα hands free για να λειτουργήσει η κλήση. Δεν περνάει η κλήση στα hands δηλαδή. Υπάρχει περίπτωση να φταίει ότι είναι Samsung ? Παίζει κάτι άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα suite ώστε να το βάλουμε στον υπολογιστή και να μπορούμε να διαχειριστούμε όλα τα αρχεία από το κινητό; Όπως επαφές μηνύματα κλπ;

 

κατέβασε το airdroid στο κινητό.

επειτα μπαίνεις στο web.airdroid.com και μπορείς να κάνεις τα πάντα.

Για το πως θα συνδεθείς νομίζω σου δίνει αναλυτικές λειτουργίες.

 

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να ειναι και το κινητό και ο υπολογιστής στο ίδιο δίκτυο.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Μου παρουσιάζει μια δυσλειτουργία. Έχοντας hands free ( samsung όμως), ακούγοντας μουσική από οποιαδήποτε πηγή ήχου, αρκετά συχνά όταν έχω εισερχόμενη κλήση δεν λειτουργούν τα hands free (δηλαδή δεν ακούω τον συνομιλητή ούτε με ακούει) και πρέπει να βγάλω τα hands free για να λειτουργήσει η κλήση. Δεν περνάει η κλήση στα hands δηλαδή. Υπάρχει περίπτωση να φταίει ότι είναι Samsung ? Παίζει κάτι άλλο;

 

Κοίτα, γενικότερα μπορεί να το συναντήσεις αυτό. Δεν κάνουν όλες τις μάρκες αξεσουάρ συμβατές με όλες τις μάρκες κινητών.... Πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα ασυμβατότητας

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν δε πιστεύεις εμάς, πίστεψε τα αναρίθμητα άρθρα από τεχνολογικά sites (tech advisor, Android authority, Android pit κλπ.) που όχι απλά εξηγούν γιατί δε χρειάζονται τα antivirus αλλά εξηγούν γιατί βλάπτουν κιόλας τη συσκευή!!!

 

Δεν το αμφισβητώ. Ρώτησα γιατί πραγματικά δεν είχα κάτι υπόψιν μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το αμφισβητώ. Ρώτησα γιατί πραγματικά δεν είχα κάτι υπόψιν μου.

 

Θα πρέπει βέβαια να δοκιμάσεις το hands free σε άλλο κινητό να δεις αν έχει την ίδια συμπεριφορά και να δοκιμάσεις άλλο hands free στο κινητό....

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

πάντως αυτό να πέφτει η μπαταρία ακόμα και με κλειστά τα πάντα πλην των καρτών σιμ για κλήσεις πχ περίπου 1%ανά ώρα σπίτι μου (γιατί εν κινήσει καταναλωνει πιο πολύ ακόμα και αν δεν το χρησιμοποιώ) με ξεπερνάει. συμβαίνει σε όλα τα κινητά που είχα. από εφαρμογές δεν έχω καν fb, messenger. αλλά πάντα βαζω nova launcher, Aquamail, Tapatalk pro, eweather HD, touch calendar. δηλαδή έχω παρόμοια συμπεριφορά με όλα μου τα κινητά. έτσι είναι και σε όλους σας;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πάντως αυτό να πέφτει η μπαταρία ακόμα και με κλειστά τα πάντα πλην των καρτών σιμ για κλήσεις πχ περίπου 1%ανά ώρα σπίτι μου (γιατί εν κινήσει καταναλωνει πιο πολύ ακόμα και αν δεν το χρησιμοποιώ) με ξεπερνάει. συμβαίνει σε όλα τα κινητά που είχα. από εφαρμογές δεν έχω καν fb, messenger. αλλά πάντα βαζω nova launcher, Aquamail, Tapatalk pro, eweather HD, touch calendar. δηλαδή έχω παρόμοια συμπεριφορά με όλα μου τα κινητά. έτσι είναι και σε όλους σας;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ε smartphone είναι, λογική μου φαίνεται η κατανάλωση του 1%/ώρα...

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Ε smartphone είναι, λογική μου φαίνεται η κατανάλωση του 1%/ώρα...
ok απλά διαβάζω από κάποιους που πχ την νύχτα με όλα ανοιχτά το αφήνουν πχ 100 %και πέφτει ένα δύο %οοολη νύχτα και βλέπω και μένα που μια φορά δοκίμασα να τα κλείσω όλα πλην των σιμ για τηλέφωνα και πάλι το ίδιο έχασε 7 ώρες νύχτα 7% έχασε πάλι

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...