Jump to content

[Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μονο αριθμο σου δειχνει οχι ονομα απο τις επαφες.

Προφανώς έχεις κι εσύ το ίδιο Bluetooth.

Σου εμφανίζει πάντα αναγνώριση;

Γιατί εμένα (χθες το πήρα) πότε εμφανίζει και πότε όχι.

Δηλαδή, φαίνεται ότι κάποιος με καλεί αλλά χωρίς αριθμό.

Και το δοκίμασα στους ίδιους αριθμούς (πχ του σπιτιού μου ή 2ο κινητό), τους οποίου άλλοτε αναγνωρίζει και όλλοτε όχι.

Είμαι έτοιμος να πάω στο κατάστημα για να βρω λύση.

Τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Είμαι νέωπας όσον αφορά στα κινητά και θέλω τα φώτα σας.

 

Θα πάρω ένα S100 από το εξωτερικό. Από το site της http://www.qtek.gr, με ΙΜΕΙ τηλεφώνου από Ελλάδα(ενός φίλου μου) κατέβασα το τελευταίο ελληνικό firmware. Θα μπορέσω να flasharw το τηλέφωνο του εξωτερικού με αυτό το firmware ή απαιτείται κάποιου είδους χακεριά;

 

Σας ευχαριστω!

 

Δεν θα μπορέσεις και δεν υπάρχει αντίστοιχη χακιά για το S100...

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε αν μπορουν να αλλαξουν οι γραμματοσρειρες; Εννοω ολο το μενου.
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

είναι ανεξάρτητο από κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή. Απλά δίνει την δυνατότητα στο PC να γράφει SMS-safe-ελληνικά όπως γράφει Αγγλικά ή Ελληνικά. Το Jeyo Mobile Companion απλά αναφέρεται σαν ένα παράδειγμα εφαρμογής που στέλνει SMS μέσω του PC
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορέσεις και δεν υπάρχει αντίστοιχη χακιά για το S100...

 

Σε ευχαριστω για την άμεση απάντηση. Φαντάζομαι πάντως το να τρέξω μια

3rd party εφαρμογή για υποστήριξη ελληνικών, είναι εφικτό αν δεν κάνω λάθος. Π.χ. αυτη την εφαρμογή που αναφέρεται στην πρώτη σελίδα.

 

Επίσης διάβασα αυτό στην 1η σελίδα:

 

Πως μπορώ να έχω Ελληνικό Τ9?

Με την ROM Ace Hellas (που είναι κλειδωμένη) ή βρίσκοντας το cab από την extended Rom της.

 

Οδηγίες για κάτι τέτοιο που βρίσκω; Θυμίζω ότι έχω το ελληνικό firmware στην κατοχή μου...

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχεις κι εσύ το ίδιο Bluetooth.

Σου εμφανίζει πάντα αναγνώριση;

Γιατί εμένα (χθες το πήρα) πότε εμφανίζει και πότε όχι.

Δηλαδή, φαίνεται ότι κάποιος με καλεί αλλά χωρίς αριθμό.

Και το δοκίμασα στους ίδιους αριθμούς (πχ του σπιτιού μου ή 2ο κινητό), τους οποίου άλλοτε αναγνωρίζει και όλλοτε όχι.

Είμαι έτοιμος να πάω στο κατάστημα για να βρω λύση.

Τι λες;

 

Παντα μου εμφανιζει αναγνωριση.Μονο οταν ειναι αποκρυψη δε δειχνει τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες...

Το ξέρω πως πιθανά να έχει ήδη απαντηθεί, αλλά έψαξα αρκετά και δεν μπόρεσα να βρω κάτι...

 

1. Πως μπορώ να αφαιρέσω ή να επαναφέρω το εικονίδιο του BT από την γωνία κάτω δεξια του Today Screen;

2. Πως μπορώ να επιλέξω δύκτιο όταν βρίσκομαι εκτός Ελλάδος;

3. Τις τελευταίες μέρες κανά δυο φορές και ενώ το τηλέφωνο βρίσκετε σε κατάσταση hibernation, πατάω το κουμπάκι του on και δεν ανοίγει. Μόνο με soft reset επανέρεχεται. Γιατί;

 

Tnx...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κάποιος την Big Storage Rom? Σε διάφορα sites έχουν κάποιες οδηγίες, αλλά φοβάμαι να παίξω γιατί έχω ένα VPA Compact και δεν θα μπορέσει κάποια εταιρία να με βοηθήσει αν για παράδειγμα κολλήσει...

Πάντως η ιδέα να έχεις την 2GB SD για Ram/Rom σκίζει...

Λοιπον μορφοποιήσα λίγο την Ελληνική rom της qtek ωστε να γινει BigStorage και πριν λιγο κατάφερα να την περάσω. Το s100 μου δεν αντιμετωπισε κανένα πρόβλημα εκτός του ότι μετα το πέρασμα και το hard reset έκανε αρκετή ώρα (γύρω στα 5 λεπτά) να βγει η γνωστή οθόνη της εγκατάστασης των windows και μετά την πρώτη εκκίνηση στο μενου μου εμφανιζόντουσαν στο μενου άγνωστα προγράμματα τα οποία μετα απο ένα soft reset εξαφανίστηκαν... Η storage αυτή την στιγμή είναι 26,72 ΜΒ. Μετά από αυτό κατάφερα να κάνω το s100 μου να βλέπει την storage card ως my documents και το storage ως program files... To s100 έγινε σημαντικά πιο γρήγορο μια και χρησιμοποιεί μονο 1 mb για αποθήκευση και ολο το υπόλοιπο για ram... To μόνο πρόβλημα που αντιμετοπίζω είναι ότι πολλά προγράμματα (π.χ. pocket word) μου εμφάνιζουν ότι έχω δύο φορές κάποιο αρχείο λόγω του ότι ψάχνουν και στο my documents και στην κάρτα που όμως είναι το ίδιο... Πάντως όποιος θελήσει να το κάνει ας φορτίσει πρώτα την μπαταρία φουλ γιατί ισως να μην πετύχει και χρειαστεί να κάνει δοκιμές ξανά και ξανά!

http://www.estudents.gr/images/links/8831.JPG Το Νο1 φοιτητικό site!!

Πωλείτε JC777 καινούριο για Θεσσαλονίκη 147€: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=217191

Πληροφορίες για JC777 εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=215460

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες...

Το ξέρω πως πιθανά να έχει ήδη απαντηθεί, αλλά έψαξα αρκετά και δεν μπόρεσα να βρω κάτι...

 

1. Πως μπορώ να αφαιρέσω ή να επαναφέρω το εικονίδιο του BT από την γωνία κάτω δεξια του Today Screen;

2. Πως μπορώ να επιλέξω δύκτιο όταν βρίσκομαι εκτός Ελλάδος;

3. Τις τελευταίες μέρες κανά δυο φορές και ενώ το τηλέφωνο βρίσκετε σε κατάσταση hibernation, πατάω το κουμπάκι του on και δεν ανοίγει. Μόνο με soft reset επανέρεχεται. Γιατί;

 

Tnx...

 

Hi...

Any news on the above?

Tnx...

 

Sorry, no GR keyboard...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

έχει δοκιμασει κανενας να βάλει στο s100 to wm2005

γινεται καταρχιν

http://www.galaxy92.gr/photos/funtaksidia/cfiles/plastira1.jpg

Λίμνη Πλαστήρα (Ν. Καρδίτσας)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος ας κάνει attach όλο το HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Shell\Keys γιατί έκανα unistall το buttonmax, αλλά παρέμειναν οι ρυθμίσεις του :mad:

 

 

καλησπερα παιδια

έχει δοκιμασει κανενας να βάλει στο s100 to wm2005

γινεται καταρχιν

Όχι, δε γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος ας κάνει attach όλο το HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Shell\Keys γιατί έκανα unistall το buttonmax, αλλά παρέμειναν οι ρυθμίσεις του :mad:

 

 

 

Όχι, δε γίνεται

 

Ελπίζω να βοήθησα...

 

Με τα παρακάτω κάποιο νέο;

 

1. Πως μπορώ να αφαιρέσω ή να επαναφέρω το εικονίδιο του BT από την γωνία κάτω δεξια του Today Screen;

2. Πως μπορώ να επιλέξω δύκτιο όταν βρίσκομαι εκτός Ελλάδος;

3. Τις τελευταίες μέρες κανά δυο φορές και ενώ το τηλέφωνο βρίσκετε σε κατάσταση hibernation, πατάω το κουμπάκι του on και δεν ανοίγει. Μόνο με soft reset επανέρεχεται. Γιατί;

 

Tnx...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Βοήθησε, thanks :)

 

Για το icon πας HKEY_LOCAL_MACHINE\Services\BTIcon και θέτεις το Keep ίσο με 0

Link to comment
Share on other sites

Άψογος...

 

Προφανώς όταν το κάνω πάλι 1 θα εμφανιστεί ξανά, σωστά;

 

Δεν έχει τύχει σε κάποιον να βγει εκτός Ελλάδος με το S100; Τί συμβαίνει τότε; Πώς γίνεται η επιλογή του δυκτίου;

 

Tnx...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Άψογος...

 

Προφανώς όταν το κάνω πάλι 1 θα εμφανιστεί ξανά, σωστά;

Ε, ναι :p

 

 

Δεν έχει τύχει σε κάποιον να βγει εκτός Ελλάδος με το S100; Τί συμβαίνει τότε; Πώς γίνεται η επιλογή του δυκτίου;

 

Tnx...

Από τα options του intellidialer δε ρυθμίζονται αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι :p

 

 

 

Από τα options του intellidialer δε ρυθμίζονται αυτά;

Ναι, απο εκει κανειαυτοματη ή χειροκινητη αναζητηση και πολλα αλλα που αφορουν το τηλεφωνο.

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακή (!!!) Ace Hellas! Τους πας το s100 μόλις ανοίγουν για αλλαγή όλων των προσόψεων. Στις 4:30μμ σου τηλεφωνούν για να σου πουν ότι δεν έχουν ανταλλακτικά. Να χαρώ οργάνωση! Δεν πειράζει, δεν θα τα αλλάξω, και όταν παλιώσει θα πάρω κάτι που να μην αντιπροσωπεύεται από την εν λόγω εταιρεία!

Το pda-κινητό είναι εργαλείο δουλειάς και τέτοιες εργασίες πρέπει να γίνονται την στιγμή που το πας... Αλλά εδώ δεν ξέρουν αν έχουν ανταλλακτικά. Μπράβο τους !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
η εν λογω αντιπροσωπεια ειναι απλα για κλωτσιες και μπουνιες!!!οι ανθρωποι ειναι εντελως ερασιτεχνες ΜΑΚΡΥΑ απο αυτους
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.08 (PDA; NF32PPC3AR/1.01) NetFront/3.2)

 

paidia,iparxei kapoios tropos ta java programata na mporoun na leitourghsoun me proxy settings; giati me to nonstop gprs ths tim,kai mesw java programatwn empena kanonika sto msn.twra me ta ppc den mporw! iparxei kapoio programa h kati telos pantwn pou na sindeete sto msn me wap gprs gia ppc;(kai mh mou peite to wap site tou msn messenger!) kai thn efarmogh cool camera thn kserete; mporeis na allakseis analish video se 640*480 h kai megapixel akoma!! exw thn 1.06 ekdosh,kai kathe 4 deuterolepta kanei pause epeidh einai trial.spasimo! olo resume prepei na kaneis!

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια ρε παιδιά...

Μέσω GPRS γιατί δεν μπαίνω στο web?

 

Tnx...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θα postαρο εχει ξαναειπωθει αλλα δεν την παλευω αλλο.Εχω το bluetooth της gigabyte για το pc και προσπαθω να λειτουργησω το a/c μεσω bt.Οι οδηγοι του bt αναγνωριστηκαν αυτοματα απο τα xp sp2 αλλα μετα απο εκει το χαος...Διαβασα και κατι post απο κατι παλια forum αλλα και παλι τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...