Jump to content

[Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guest lagoudakis
α ετσι ε;:D πες μας οτι το εχεις πεθανει στην σφαλιαρα το κακομοιρο:O σοβαρα τωρα ξαναπερνα την ρομ δεν εχεις να χασεις τιποτα αλλα φοβαμαι οτι απο τις τουμπες επαθε καποια ζημια,τωρα στην ace αν το δουν ταλαιπωρημενο θα βρουν κατα πασα πιθανοτητα πατημα για να το βγαλουν οτι η ζημια εγινε απο κακη χρηση,που μεταξυ μας εγινε
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Lipon ok to ekana auto pou ipes me to album ALLA!

otan tin vazo den piani OLI tin othoni, piani tin mesi ke afini ena leuko perigrama trigiro :@ ithela na ijera ta kolopeda stin microsoft dokimazoun kana programa pou ftiaxnoun prin to dosoun i etsi apla ta rixnoun. USER FRIENDLY JEROUN TI SIMENI?

Link to comment
Share on other sites

Πριν πατήσεις "Ορισμός ως φόντου της αρχικ. οθόνης", κάνε μερικές φορές ζουμ (πάτα μερικές φορές το εικονίδιο με τον μεγενθυντικό φακό και το "+". Μετά πάτα "Ορισμός ως φόντου της αρχικ. οθόνης" και η φωτογραφία σου θα πιάνει όλη την οθόνη. :)
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες έχω φάει πακέτο :cry:

 

Έπεσε νερό στο jam.. στην αρχή δεν άνοιγε καθόλου, μάλλον δούλευε αλλά η οθόνη δεν έδειχνε τίποτα..Τελικά το άφησα ένα βράδυ χωρίς μπαταρίες, καπάκια κλπ, το στέγνωσα..άνοιξε αλλά η οθόνη έχει "ξεφτύσει" είναι όπως όταν βάζεις στα windows 8bit τα χρώματα :blink:. Επίσης δεν έχω πρόβλημα αυτονομίας γιατί η μπαταρία μου είναι μόνιμα στο 100% !!! :wacko: Και όταν το φορτίζω ζεσταίνεται πάρα πολύ όλο... :( Λέτε να σκάσει?

 

Αny ideas? Να το πάω στον Πουλιάδη? Ζεί αυτός? :wacko: Φτιάχνεται λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
φιλε μου θα σε απογοητευσω αλλα δυσκολα θα γλυτωσει,τον πουλιαδη αν τον βρεις δωστον με την μια στην εφορια και στο ΣΔΟΕ,μαλλον βραζιλια ειναι:p εχω παντως ενα τηλεφωνο καποιου που αναλαμβανει επισκευες σε ppc,λενε οτι ειναι καλος,δεν το ξερω προσωπικα παντως,αυριο θα σου στειλω το τηλεφωνο του;)
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα xda ii mini αγορασμένο από ιδιώτη και έκτος εγγύησης. Όλα καλά ώσπου μια μέρα πάτησα το power, άναψε στιγμιαία η οθόνη και έσβησε πάλι.

Του έκανα soft reset, hard reset, έβαλα μπαταρία άλλη, τίποτα αυτό. Ούτε κάνει κάτι στη φόρτιση. Το μόνο που κάνει μερικές φορές όταν πατάω το power, είναι ένας σιγανός θόρυβος σαν κλικ και αναβεί στιγμιαία το LED (πού

σε ειδοποιει για κλήση, bluetooth κτλ) άλλα σε μώβ!

Μπορώ να κάνω κάτι εγώ? Καμμιά ιδέα? Αν όχι πού θα μπορούσα να πάω για service?

Link to comment
Share on other sites

Παρότι έχω ορίσει 4-5 ήχους κλήσης σε συγκεκριμένες αντίστοιχες επαφές (μέσω του προγράμματος "φωτογραφίες επαφών") εξακολουθεί να χτυπάει με τον προεπιλεγμένο ήχο όταν με καλούν τα άτομα αυτά.

Τους ήχους αυτούς (mp3) τους έχω στο Windows/Rings.

Τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Ξέρετε αν θα βγεί η 1.13 από την Ace Hellas;
δυσκολο τα βλεπω να ασχοληθουν με το 100 τωρα μια και εχουν τρεχαματα τωρα με τα win5;)
Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κάποιος την Big Storage Rom? Σε διάφορα sites έχουν κάποιες οδηγίες, αλλά φοβάμαι να παίξω γιατί έχω ένα VPA Compact και δεν θα μπορέσει κάποια εταιρία να με βοηθήσει αν για παράδειγμα κολλήσει...

Πάντως η ιδέα να έχεις την 2GB SD για Ram/Rom σκίζει...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

...Πάντως η ιδέα να έχεις την 2GB SD για Ram/Rom σκίζει...

 

Αυτό κάνει η Big Storage Rom; Αν θυμάμαι (και άν έχω καταλάβει) σωστά η Big Storage Rom είναι μια χακιά στη ROM ώστε να σου δώσει στην τελική γύρω στα 20ΜΒ χώρο στη storage (αντί των περίπου 7ΜΒ που δίνει by default). 2GB RAM/ROM φίλε μου δεν πρόκειται να δεις (...ούτε στα όνειρά σου που λένε).

[samsung Galaxy Tab S2 8"]

[Apple Iphone 6]

Link to comment
Share on other sites

SOS!!!

Μου έπεσε κατά λάθος το κινητό κάτω (από ένα μέτρο ύψος μέγιστο - μπορεί να λέω και πολύ - , δηλαδή όχι τίποτα σημαντικό, μου έχει ξαναπέσει 2 φορές από το ίδιο ύψος), το οποίο πάντα το έχω σε θήκη για να το προστατεύω, και από αυτή τη στιγμή και μετά δεν λειτουργεί. Δεν ανάβει τίποτε, είναι νεκρό.

Δοκίμασα να βάλω/βγάλω την μπαταρία άπειρες φορές, αλλά τίποτα. Δοκίμασα να το φορτίσω (μπας και), μου εμφανίζει ένα βαθύ πορτοκαλί - κόκκινο, καμμία σχέση με το γνωστό πορτοκαλί όταν κάνει recharge.

Δοκίμασα την φόρτιση και με ανοιχτό καπάκι (επίσης μπας και), αλλά και με την μπαταρία εκτός (διότι είχα μια υποψία για την μπαταρία), και πάλι το ίδιο χρώμα λαμπάκι. Με λίγα λόγια, δεν παίρνει ρεύμα από την μπαταρία. Θα δοκιμάσω αύριο με την μπαταρία φίλου (qtek s200 - ελπίζω να κάνει) μπας και φταίει κάτι στην μπαταρία και όχι στο κινητό, αλλά δεν ελπίζω.

Έχει κανείς να προτείνει καμμιά ιδέα?????

 

Υ.Γ. Το κόκκινο μοχλουδάκι (μάλλον υπαίτιο για το soft-reboot όταν ανοίγεις το πίσω καπάκι) το εξέτασα, δεν έχει πρόβλημα, είναι κανονικά στην θέση του.

Υ.Γ.2 HELPPPPPPPPP!!!! Αν έχω παραβλέψει κάτι πείτε το μου τώρα. Όχι τίποτε άλλο, η (έσχατη) λύση για το service είναι αρκετά χρονοβόρα (τόσο για να το πας, όσο και για να το πάρεις αφού το δώσεις..)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνει η Big Storage Rom; Αν θυμάμαι (και άν έχω καταλάβει) σωστά η Big Storage Rom είναι μια χακιά στη ROM ώστε να σου δώσει στην τελική γύρω στα 20ΜΒ χώρο στη storage (αντί των περίπου 7ΜΒ που δίνει by default). 2GB RAM/ROM φίλε μου δεν πρόκειται να δεις (...ούτε στα όνειρά σου που λένε).

 

Αν είναι έτσι τότε δεν λέει, απλά σε κάποιο forum είπαν πως μπορείς να έχεις μεγαλύτερη ποσότητα μνήμης στον φάκελο My Documents...

 

Αργότερα θα κάνω ένα copy & paste αυτό που βρήκα για να μου πείτε την γνώμη σας...

 

Για δείτε εδώ...

hxxp://forum.xda-developers.com/viewtopic.php?t=44448&start=0

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Παρότι έχω ορίσει 4-5 ήχους κλήσης σε συγκεκριμένες αντίστοιχες επαφές (μέσω του προγράμματος "φωτογραφίες επαφών") εξακολουθεί να χτυπάει με τον προεπιλεγμένο ήχο όταν με καλούν τα άτομα αυτά.

Τους ήχους αυτούς (mp3) τους έχω στο Windows/Rings.

Τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι τότε δεν λέει, απλά σε κάποιο forum είπαν πως μπορείς να έχεις μεγαλύτερη ποσότητα μνήμης στον φάκελο My Documents...

 

Αργότερα θα κάνω ένα copy & paste αυτό που βρήκα για να μου πείτε την γνώμη σας...

 

Για δείτε εδώ...

hxxp://forum.xda-developers.com/viewtopic.php?t=44448&start=0

 

26.72 γίνεται το Storage, ιδανικό για να βάλεις όλα τα προγράματα εκεί, και να έχεις ελεύθερη όλη τη ram κ να την κάνεις allocate όπου θέλεις. Υπ'όψιν ότι το Storage είναι εξίσου γρήγορο με τη ram, και δεν έχει τα προβλήματα του να εγκαθιστάς στην SD.

http://img226.imageshack.us/img226/160/storage9la.png

Link to comment
Share on other sites

SOS!!!

Μου έπεσε κατά λάθος το κινητό κάτω (από ένα μέτρο ύψος μέγιστο - μπορεί να λέω και πολύ - , δηλαδή όχι τίποτα σημαντικό, μου έχει ξαναπέσει 2 φορές από το ίδιο ύψος), το οποίο πάντα το έχω σε θήκη για να το προστατεύω, και από αυτή τη στιγμή και μετά δεν λειτουργεί. Δεν ανάβει τίποτε, είναι νεκρό.

Δοκίμασα να βάλω/βγάλω την μπαταρία άπειρες φορές, αλλά τίποτα. Δοκίμασα να το φορτίσω (μπας και), μου εμφανίζει ένα βαθύ πορτοκαλί - κόκκινο, καμμία σχέση με το γνωστό πορτοκαλί όταν κάνει recharge.

Δοκίμασα την φόρτιση και με ανοιχτό καπάκι (επίσης μπας και), αλλά και με την μπαταρία εκτός (διότι είχα μια υποψία για την μπαταρία), και πάλι το ίδιο χρώμα λαμπάκι. Με λίγα λόγια, δεν παίρνει ρεύμα από την μπαταρία. Θα δοκιμάσω αύριο με την μπαταρία φίλου (qtek s200 - ελπίζω να κάνει) μπας και φταίει κάτι στην μπαταρία και όχι στο κινητό, αλλά δεν ελπίζω.

Έχει κανείς να προτείνει καμμιά ιδέα?????

 

Υ.Γ. Το κόκκινο μοχλουδάκι (μάλλον υπαίτιο για το soft-reboot όταν ανοίγεις το πίσω καπάκι) το εξέτασα, δεν έχει πρόβλημα, είναι κανονικά στην θέση του.

Υ.Γ.2 HELPPPPPPPPP!!!! Αν έχω παραβλέψει κάτι πείτε το μου τώρα. Όχι τίποτε άλλο, η (έσχατη) λύση για το service είναι αρκετά χρονοβόρα (τόσο για να το πας, όσο και για να το πάρεις αφού το δώσεις..)

 

Το πήγα χτες στο teleservice (δεν ξέρω αν έπρεπε να το πάω εκεί), γωνία συμβολής Εθνικής Κορίνθου και Εθνικής Λαμίας, και με πέρνουν σήμερα τηλέφωνο και μου είπαν πως έχει πρόβλημα η πλακέτα και θέλει αλλαγή. Κόστος 350 ΕΥΡΩ ΕΛΕΟΣ?????????? :w00t: Εννοείται είπα να μην το επισκευάσουν!!!!

Είναι δυνατόν από ένα τόσο μικρό πέσιμο (λίγο πιο κάτω από την μέση μου) να έπαθε τόση μεγάλη ζημιά??? Και μέσα στην θήκη?? Να έπεφτε από τον 1ο όροφο το καταλαβαίνω. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΖΗΜΙΑΣ.

 

HELP!! Τί να κάνω?? Να το πάω και αλλού? (mda compact είναι το μοντέλο, αγορασμένο από handit.de). Διότι δεν μου φαίνεται και πολύ σώι το ότι έπαθε τέτοιο μεγάλο πρόβλημα η πλακέτα, που να θέλει αντικατάσταση. Ίσως κάποιος έμπειρος από το forum να του έριχνε μια ματιά, πριν προβώ σε οποιαδήποτε ενέργεια? Δεν πρόκειται να ξαναδώσω τόσο χρήμα να αγοράσω καινούριο, να το φυσήξει αεράκι και να διαλυθεί :angry:

HELP! :(

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
γενικα μακρυα απο την τελεσερβις!!!!ειναι για τα μπαζα για να μην πω αλλη κουβεντα:mad: τους ειχα ρωτησει παλια ποσο κανει 1 προσοψη για το s100 και μου ειπαν 45Ε,ρωταω και την ace και μου λενε 28!!!!!μιλαμε για την μπροστινη μονο,δοκιμασε να το στειλεις εξω στην handit
Link to comment
Share on other sites

Γενικά πού αλλού μπορώ να το πάω? Η λύση του handit.de θα είναι μάλλον χρονοβόρα (και.. χρημαβόρα, αφού μόνο τα πηγαινέλα μεταφορικά θα φτάσουν 40 Ευρώ - χώρια τί θα μου πουν πως χρειάζεται), και μάλλον έσχατη λύση.

 

Lagoudakis, ποιο πάνω αναφέρεις κάποιον που αναλαμβάνει επισκευές στα ppc, αν ξέρεις το τηλ του ευχαρίστως να μου το στείλεις σε pm :)

 

Η δεύτερη λύση είναι να ανταλλάξω επιδότηση 277 Ευρώ από vodafone (ίσως και με κάποια πρόσθετα χρήματα) με κάποιο μεταχειρισμένο qtek s100 , μιας και βλέπω πως αρκετοί έχουν βάλει αγγελία στα 300 ευρώ. Αλλά και πάλι δεν θέλω να χρησιμοποιήσω την επιδότηση ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς εάν σε Bluetooth ακουστικό Jabra BT800 είναι δυνατό να εμφανίζεται ως αναγνώριση κλήσης το όνομα που έχω ορίσει στο S-100 για τον αριθμό που με καλεί;

Προς το παρόν μου εμφανίζει μόνο αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Είμαι νέωπας όσον αφορά στα κινητά και θέλω τα φώτα σας.

 

Θα πάρω ένα S100 από το εξωτερικό. Από το site της http://www.qtek.gr, με ΙΜΕΙ τηλεφώνου από Ελλάδα(ενός φίλου μου) κατέβασα το τελευταίο ελληνικό firmware. Θα μπορέσω να flasharw το τηλέφωνο του εξωτερικού με αυτό το firmware ή απαιτείται κάποιου είδους χακεριά;

 

Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς εάν σε Bluetooth ακουστικό Jabra BT800 είναι δυνατό να εμφανίζεται ως αναγνώριση κλήσης το όνομα που έχω ορίσει στο S-100 για τον αριθμό που με καλεί;

Προς το παρόν μου εμφανίζει μόνο αριθμό.

 

Μονο αριθμο σου δειχνει οχι ονομα απο τις επαφες.

Link to comment
Share on other sites

Εάν γράφετε μηνύματα SMS μέσω κάποιας εφαρμογής στο PC (πχ Jeyo Mobile Companion) και θέλετε να έχετε 160 χαρακτήρες με Ελληνικά στα μηνύματα σας δοκιμάστε την παρακάτω εφαρμογή.

 

Είναι νέα έκδοση v1.1. Η προηγούμενη είχε κάποιο μικρό bug αυτή όμως είναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Εάν γράφετε μηνύματα SMS μέσω κάποιας εφαρμογής στο PC (πχ Jeyo Mobile Companion) και θέλετε να έχετε 160 χαρακτήρες με Ελληνικά στα μηνύματα σας δοκιμάστε την παρακάτω εφαρμογή.

 

Είναι νέα έκδοση v1.1. Η προηγούμενη είχε κάποιο μικρό bug αυτή όμως είναι ΟΚ.

 

Επιτέλους ρε φίλε!

Ένα χρόνο το ψάχνω! :D

 

Thanks!!!!:D

:D
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...