Jump to content

[Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικά GRPS, WAP, ή κάποιος τρόπος να συνδεθώ με τον έξω κόσμο αν είμαι χρήστης Vodafone Ala Carte, βρέθηκε;
Τουλάχιστον δύο πράγματα είναι άπειρα: Οι αριθμοί Є R και η ΒΛΑΚΕΙΑ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Se ligo kairo tha balw DSL grammh kai thelw me to S100 na mpainw sto internet mesw tou ypologisth kai ths grammhs DSL. Ginete kati tetoio kai pws;

Me kanonikh grammh kserw oti ginete giati to dokimasa.

Den thelw Wi-Fi kai tetoia. Thelw aplws na kanw ananewsh gia ena programmataki pou exw sto s100.

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

πως το εκανες με κανονικη γραμμη; με ΒΤ μοντεμ; η με καρτα; η απαντηση σου ειναι ειτε μεσω ΒΤ με τον υπολογιστη ειτε μεσω ασυρματου δικτυου που το προτιμω.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι χρωστάω και γω μια βοήθεια στο forum έστω και μικρή.

 

θα δώσω μερικές οδηγίες κυρίως σε όσους δεν γνωρίζουν από photoshop και θέλουν να βελτιώσουν τις φωτογραφίες που βγάζουν με το s100.

έχω 2 δήγματα από την κάμερα του κινητού και είναι τα εξής:

photo 1

photo 2

η διαδικασία είναι πολύ απλή και γρηγορη (του πενταλέπτου που λέμε) και μπορεί να την κάνει ο οποιοσδήποτε.

1)ρυθμίζουμε τα levels.

[image ->adjustments->levels]

δοκιμάζουμε λίγο αριστερά λίγο δεξιά μέχρι να πάρουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε .(10 secs)

2)ρυθμίζουμε το white balance.

[image->adjustments->color balance]

εδώ θέλει λίγο παίδεμα αλλα και πάλι με το μάτι όλα είναι εφικτά αρκεί να πειράξουμε και highlights,shadows,midtones (1-2 min)

3)κάνουμε 3 διαδοχικά sharpening .

[filter->sharpen] (5 secs)

αν χρειαστεί κάνουμε και resize.

[image->image size]

δεν νομίζω ότι είναι τόσο αναγκαίο να κάνουμε φιλτράρισμα του noise.

ίσος μονο στις πολύ απογευματινές και βραδινές φωτογραφίες αλλα και πάλι ότι και να το κανεις... κινητό είναι ..you know...

 

αποτελεσμα 1

αποτελεσμα 2

την δεύτερη την πέτυχα αρκετά καλά ,η πρώτη ήθελε λίγο δουλειά ακόμα (μου ξέφυγε λίγο το κόκκινο).

 

 

η κάμερα του s100 εκτος του ότι πάσχει από μυωπία έχει 2 βασικά ελαττώματα. βγάζει ροζ ουρανούς και θολές γωνιές.

αυτά

Link to comment
Share on other sites

Alexkass ti ennoeis me "asyrmato diktyo";

Me thn kanonikh grammh mporeis na mpeis mesw tou PC kai mesw tou montem tou PC. Bebaia h syndesh metaksy PPC kai PC einai me BT.

Exw kai BT Modem alla thelw na to katarghsw, afou tha balw DSL.

 

Rwtaw pali, yparxei tropos na mpw sto internet me to ppc mesw tou pc kai me DSL; Den to exei dokimasei kanenas;

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι χρωστάω και γω μια βοήθεια στο forum έστω και μικρή.

 

θα δώσω μερικές οδηγίες κυρίως σε όσους δεν γνωρίζουν από photoshop και θέλουν να βελτιώσουν τις φωτογραφίες που βγάζουν με το s100.

έχω 2 δήγματα από την κάμερα του κινητού και είναι τα εξής:

photo 1

photo 2

η διαδικασία είναι πολύ απλή και γρηγορη (του πενταλέπτου που λέμε) και μπορεί να την κάνει ο οποιοσδήποτε.

1)ρυθμίζουμε τα levels.

[image ->adjustments->levels]

δοκιμάζουμε λίγο αριστερά λίγο δεξιά μέχρι να πάρουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε .(10 secs)

2)ρυθμίζουμε το white balance.

[image->adjustments->color balance]

εδώ θέλει λίγο παίδεμα αλλα και πάλι με το μάτι όλα είναι εφικτά αρκεί να πειράξουμε και highlights,shadows,midtones (1-2 min)

3)κάνουμε 3 διαδοχικά sharpening .

[filter->sharpen] (5 secs)

αν χρειαστεί κάνουμε και resize.

[image->image size]

δεν νομίζω ότι είναι τόσο αναγκαίο να κάνουμε φιλτράρισμα του noise.

ίσος μονο στις πολύ απογευματινές και βραδινές φωτογραφίες αλλα και πάλι ότι και να το κανεις... κινητό είναι ..you know...

 

αποτελεσμα 1

αποτελεσμα 2

την δεύτερη την πέτυχα αρκετά καλά ,η πρώτη ήθελε λίγο δουλειά ακόμα (μου ξέφυγε λίγο το κόκκινο).

 

 

η κάμερα του s100 εκτος του ότι πάσχει από μυωπία έχει 2 βασικά ελαττώματα. βγάζει ροζ ουρανούς και θολές γωνιές.

αυτά

πολυ ωραιες φωτο βγαζει το s100 νομιζα οτι θα βγαζει σαν το 2020

Link to comment
Share on other sites

εννοω wlan 802.11b

 

Exw wlan 802.11b sto laptop. Pws ginete omws kati tetoio; mporeis na peis liga logia;

To s100 den exei kati tetoio omws. k den exw skopo na agorasw extra kamia karta.

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επαναλαμβάνομαι, αλλά θα παρακαλούσα να αναφέρει κάποιος sites που μπορώ να βρω στη φθηνότερη τιμή το jam σε οποιαδήποτε έκδοση (T,MDA,XDA,S100)

 

Δυστυχώς στο http://www.mobilejoker.de (με 419 Ευρώ) δεν δέχονται πιστωτική.

 

Ποια άλλα καταστήματα υπάρχουν???

 

Αν κάποιος θεωρεί ότι θα κάνει διαφήμιση ας μου στείλει pm

Link to comment
Share on other sites

αν δεν θελεις να πεσεις καρτα τοτε μονο μεσω υπολογιστη και ΒΤ που για μενα ειναι μετρια λυση απο αποψη ταχυτητας.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

μπορεις με csd.

 

μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες;

Τουλάχιστον δύο πράγματα είναι άπειρα: Οι αριθμοί Є R και η ΒΛΑΚΕΙΑ.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση και την επιβεβαίωση ότι οι ρυθμίσεις είναι σωστές!

 

Μπορείς να μας ενημερώσεις την έκδοση της ROM σου;

 

Τώρα που μας κατηγορείς και μας λες ψεύτες θα δείς σε προηγούμενες σελίδες ότι χρήστης του forum τον ενημέρωσαν ότι γνωρίζουν το θέμα.

ROM version: 1.03.00 WWE

ROM date: 11/01/04

Radio version: 1.01.00

Protocol version: 1337.38

ExtROM: 1.01.124 WWE

 

Fysika kai gnorizoun to thema giati apla me tin ROM sas den douleuoun ta MMS! Auto den simainei oti ftaei i Cosmote alla eseis mias kai me tis ROM tis imate kai tis rithmiseis sas ola ta alla paizoun ektos fysika apo to piasokoliko Qtek S100 me tin metafrasi tou eleutheroudaki.

Kai nai goustaro na katigoro karagkiozikes etaireies giati tin exete dei Microsoft eno eiste i teleutaia tripa tis flogeras! Mono kanena "designed by Pinfarina" den kollisate pano sto kinito na to xreosete kai auto. Kai episis eiste oi monoi gkaragkiozides pou kleidonete tis ROM pagkosmios se miaxanakia tis HTC me basi to IMEI. Kai den exo kanena problima pou den exo tin problimatikotati ROM sas me ta apeira orthografika lathi kai ta kakometafrasmena ellinika, apla sas theoro psonares giati nomizete oti kati kanate!

Link to comment
Share on other sites

katsj πες οτι θέλεις, μην υποβιβάζεις όμως το επίπεδο. Δεν είσαι μόνο εσύ και ο murdof στο forum. Μας διαβάζουν εκατοντάδες μάτια... Με αυτό το στυλ χάνεις το δίκιο σου, όποιο έχεις εν τέλει. Να μην επαναληφθούν οι χαρακτηρισμοι plz... Δεν θέλω να αναγκαστώ να επέμβω.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Ok Mythozz exeis dikio alla edo eimaste gia na leme kai ta kala alla kai ta kaka! Kai to na ftaiei i cosmote tin stigmi pou douleuei me alles ROM mou thimizei to anekdoto tou Xristodoulou me to "Na psofisei i katsika tou geitona". Tora oso gia to epipedo einai akribos auto pou armozei stin sigkekrimeni etaireia! Alloste se allous "diapliktismous" mou pote den eftasa TOSOOOOO xamila. Alla pistepse me den to kano etsi xoris logo. Exo poly sobarous logous pou ta exo parei me tin en logo etaireia kai den tha eixa kanena problima na tous ektheso kai edo an mou zitithei kai na eisai sigouros oti an miliso tha protimisoun to xamilo epipedo tou proigoumenou mou minimatos apo auta pou pragmatika exo na po. Kai den eimai o monos pou ta exei parei einai polloi edo mesa pou apla exoun tin diakritikotita na min milane, kati pou den isxiei stin periptosi mou. ;)
Link to comment
Share on other sites

sequent_c, πολύ καλή δουλειά. Έχω και μια ιδέα που μπορεί να βοηθήσει πολλούς απο εδώ. Για όλα αυτά τα βήματα που έκανες, μπορείς να τα κάνεις καταγραφή σε μακροεντολή του φώτοσοπ, και μετά να την ανεβάσεις εδώ...

Έτσι με 1 κλικ θα γίνεται αυτόματα η δουλειά.

ΥΣ: Δεν ξέρω πως ακριβώς γίνεται καταγραφή μακροεντολής, αλλά ξέρω οτι γίνεται. Θα δοκιμάσω κι εγώ με τις φωτό σου...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, βρήκα πως φτιάχνουμε μακροεντολές (ή actions κατα το φωτοσοπ). Πατάμε Windows>actions (ή Alt+F9) και μετά στο παράθυρο που θα ανοίξει πατάμε το δεύτερο εικονίδιο κάτω απο δεξιά, για να καταγράψουμε νέα. Μετά κάνουμε ότι και πρίν δηλαδή shodows, color, sharpening κλπ. με τη σειρά που θέλουμε. Στο τέλος πατάμε το κουμπάκι με το στοπ (το τετραγωνάκι) και η άκτιον είναι έτοιμη.

Έκανα κι εγώ ένα μικρό πείραμα. Σβήστε το .zip απο το τέλος και βάλτε το στον φάκελο \Photoshop CS\Presets\Photoshop Actions

Kανονικά θα πρέπει να δουλέψει επιλέγοντας το set 1 απο το παράθυρο actions και πατώντας το κουμπάκι play.

Αν κάποιος ξέρει περισσότερα ας βοηθήθει ώστε να φτιάξουμε ένα άκτιον που να έχει καλά αποτελέσματα στις περισσότερες σχεδόν φωτογραφίες του S100...

Set 1.atn.zip

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση... Επειδη σκεφτομαι να το παρω (τελικα...), πεστε μου πως ειναι ο connectoras για την φορτηση? Εχω κανει κατασκευη στο αμαξι για να δεινω ρευμα στο PDA2K. Το JAM πως παιρνει ρευμα ? Υπαρχει καποιος μετατροπεας για να μπορει να φορτωνει απο καλωδιο του PDA2K ?
Link to comment
Share on other sites

τελειως διαφορετικο απο του 2020/9090. ειναι καπως παω του v3.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

τελειως διαφορετικο απο του 2020/9090. ειναι καπως παω του v3.

 

Δηλαδη ? Δεν υπαρχει τροπος ?

Link to comment
Share on other sites

ROM version: 1.03.00 WWE

ROM date: 11/01/04

Radio version: 1.01.00

Protocol version: 1337.38

ExtROM: 1.01.124 WWE

 

Ευχαριστώ για τη πληροφορία!

 

H εφαρμογή MMS όπως ξέρεις είναι στην ExtROM.

Εσύ έχεις 1.01.124 ενώ το Qtek 1.03.155...

Μάλλον το λάθος θα δημιουργείται με νεότερη έκδοση....

 

Το ελέγχουμε!

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο, θα ερθει επισημη αναβαθμιση σε 2005 το καλοκαιρι λογικα; ξερεις τιποτα;

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Με το i-mate jam παρατήρησε κανένας το πρόβλημα με τα MMS?

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

με προιόν παροχέα? με vodafone κανένα πρόβλημα.

 

για ράδιο στο 2020 έπαιζαν τα ακουστικά ράδιο της ΜΟΤΟ. λογικά και σε αυτό μιας και έχει το ίδιο βίσμα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...