Jump to content

Meizu 15


kakofonixx
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

larrynic33 το αναφέρω παραπάνω πρέπει να το κεντραρεις το ακουστικό να δεις που το ακούς καλά στην αρχή είναι δύσκολο τώρα δεν έχω πρόβλημα ξέρω να το τοποθετώ σωστά
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το εκανα αλλα δεν ειδα διαφορα μεγαλη δηλαδη το πηγα πανω κατω ο συνομιλητης μου με ακουει πολυ καθαρα δεν ξερω εβαλα το πρωτο update που βγηκε και μηπως φταιει και αυτο
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο.

Ενδιαφέρουσα πρόταση.

Μπορείς να μας πεις πως τα πάει στο βίντεο;

Συγκεκριμένα, κάνει εγγραφή στα 60fps σε 1080;

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και το πρώτο update, πιο πολυ bug fixes αλλά όπως και να έχει είναι καλό να βλέπεις υποστήριξη από τη μαμά εταιρία
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και το πρώτο update, πιο πολυ bug fixes αλλά όπως και να έχει είναι καλό να βλέπεις υποστήριξη από τη μαμά εταιρία

 

 

 

Επειδή είμαι αρκετά ζεστός και με το ποντίκι έτοιμο να το πάρω από εκεί που το αγόρασες και εσύ, μπορείς να μου δώσεις σε παρακαλώ κάποιες επιπλέον πληροφορίες;

Όπως βλέπεις στο avatar μου έχω το honor 8 που σε σχέση με το meizu ίσως να μην είναι κάποια αλματώδης αναβάθμιση αλλά μου αρέσει σχεδιαστικά η 16:9 amoled και το fingerprint μπροστά.

Το λοιπόν το meizu υποστηρίζει μεταφορά αρχείων μέσω WiFi direct;

Έχει led ειδοποιήσεων;

Και τέλος μπορεί να κάνει εγγραφή 1080 στα 60f η μόνο στα 30;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις το παρέλαβα.

Θα επανέλθω σύντομα με λεπτομέρειες για αυτήν την πολύ ενδιαφέρουσα συσκευή.

Άντε γιατί βλέπω πως το τοπικ στερείται κίνησης.

Πάντως οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές και κάτι μου λέει πως το flyme θα γίνει το αγαπημένο μου περιβάλλον χρήσης.

 

 

Επιτέλους ξανά amoled μετά από 5 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρέλαβα.

Θα επανέλθω σύντομα με λεπτομέρειες για αυτήν την πολύ ενδιαφέρουσα συσκευή.

Άντε γιατί βλέπω πως το τοπικ στερείται κίνησης.

Πάντως οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές και κάτι μου λέει πως το flyme θα γίνει το αγαπημένο μου περιβάλλον χρήσης.

 

 

Επιτέλους ξανά amoled μετά από 5 χρόνια

 

Είναι αρκετά ωραίο το Flyme..περιμένουνε εντυπώσεις για όλα! :)

Link to comment
Share on other sites

http://i402.photobucket.com/albums/pp110/cinemusic/My%20phone%20screenshots/125878-v1-meizu-15-mobile-phone-large-1_zpskf5tntat.jpg

 

Τεσσερις μερες με το meizu 15 και παρακάτω οι πρωτες μου εντυπώσεις.

Όπως και ο φιλος στην αρχη του θεματος ετσι και εγω την παραγγελια την εκανα από το επίσημο store της meizu από Ali Express για την global version και ηρθε σε εννεα μερες στην πορτα μου χωρις κανενα αγχος για επιπλεον χρεώσεις τελωνειου.

Η αποστολη ξεκινησε από Κίνα με UPS για Αγγλία και μετα από 6 μερες φορτώθηκε από εκει με dhl για Ελλαδα .

Η αγορα μου αφορουσε την μπλε εκδοση που τελικα ειναι πιο σκουρη από αυτό που δειχνει στις φωτο ,πραγμα που το κανει πιο ταιριαστο με την μπροστινή μαυρη οψη του.

Όπως εχει αναφερθει σε πολλα review η μεταλλική πισω επιφανεια ειναι μαγνητης δακτυλικων αποτυπωμάτων πραγμα που ισως μονο στο λευκο χρωμα δεν θα ηταν τοσο ενοχλητικές .

Προσωπικά χρησιμοποιω διάφανα stickers ώστε να μην γλιστρά η συσκευη και ετσι αποφεύγω και της ενοχλητικές θηκες.

 

Το κινητο θυμίζει σχεδιαστικα το LG G2 και είναι προσγειωμένα ομορφο χωρις να φωναζει για την πρωτοτυπία του αλλα ειναι εύστοχο για αυτά που προσφερει με τα σημερινα δεδομενα.

Καταρχην εχουμε ένα κινητο με μεγεθος σχεδον 5,5’’ που όμως δεν σέρνεται στην μοδα που απαιτεί υπερβολικα μακρόστενες οθονες αφου κρατα το σωστο λογο διαστάσεων 16:9 συνοδευόμενη από μια εξαιρετικη super amoled.

Η οθονη πραγματικα είναι χαρμα χρωματικά και η φωτεινότητα της ειναι κατά πολύ ανωτερη από τo honor 8 που τυχαίνει να εχω.

Ο ηχος της συσκευής με τα στερεφωνικα ηχεια είναι κρύσταλλο και σε ότι εχω ακουσει ως τωρα δεν παρατήρησα παραμορφώσεις και τριγμούς.

Πολύ καλη και η επικοινωνια με την ανοικτή ακροαση αλλα και το ακουστικο γενικοτερα αποδίδει σωστα όπως και το μικρόφωνο.

Με μια μικρη επιπλεον χρεωση μπορεις να παραγγείλεις και τα ακουστικα που μου αρεσαν εξίσου.

Στο πισω μερος η καμερα δυστυχώς ελαφρως προεξέχει από το σωμα της συσκευής και αυτό είναι το μονο αρνητικο σε ότι εχει να κανει με την εξωτερικη εμφάνιση.

Το κινητο αν και εχει μεγαλη οθονη και μπροστινο σκανερ δακτυλικού αποτυπώματος διατηρεί διαστασεις που λογικα βλέπουμε σε κινητα με μικρότερες οθονες.

Αυτό φυσικά το επιτυγχάνει η Meizu τοποθετωντας ισως το πιο μικροσκοπικο σκανερ δακτυλικου αποτυπωματος σε smartphone αφου αυτό δεν ξεπερνα το μέγεθος μιας φακής.

 

Flyme.

Με το που ενεργοποίησα την συσκευη πηρε κιολας την πρωτη αναβάθμιση της 7 έκδοσης που ετσι και αλλιως ετρεχε.

Η γνωριμία μου με το flyme της Meizu σε καποια πράγματα με βρηκε θετικο και σε αλλα παραπονεμενο όπως δυστυχώς γινεται με όλα τα πραγματα.

Το σημαντικο βεβαια είναι πως τρεχει αψογα και αλαγκάριστα αλλα θα ηθελα δυο τρια ακομα πραγματάκια να υπαρχουν ώστε ο launcher του να θεωρείται πιο πληρες.

Συγκεκριμένα θα ηταν χρήσιμη:

  • η απόκρυψη συντομεύσεων εφαρμογών
  • η δυνατότητα περισσότερων σειρων εφαρμογών ( οι τέσσερις σειρες που επιτρέπει είναι πολύ λιγες).
  • …και επιλογές για transition effect .

Τελος θεωρώ μεγαλο φαουλ εν ετη 2018 να μην υπαρχει σωστη επικοινωνία wifi direct.

Στα χαρακτηριστικά του αναφερει πως το υποστηρίζει αλλα το wlan sharing όπως το ονομαζει δεν είναι ακριβως αυτό που θα περιμενα.

Εξακριβωμενα δεν υποστηρίζει nfc και είναι αρκετά θολο για το τι gorilla φορα και αν φορα.

 

Νομιζω πως στην τελευταία μου παράγραφο βρίσκονται τα πιο σημαντικά αρνητικά που εχω εντοπίσει ως τωρα.

Η μπαταριά μετα από καποιες ρυθμίσεις δειχνει να κρατα καλα αλλα για αυτό θα σιγουρευτώ σε μερικες μερες.

Θα βοηθούσε βεβαια και η μετρηση που κανει η συσκευή να δουλευε σωστα ώστε να βλεπω ποσες ωρες ενεργης οθονης εχω με μια φόρτιση.

Προς τα παρον τα στοιχεια που μου δινει είναι λαθος

Για την καμερα θα γραψω προσεχως αφου ακομα δεν προλαβα να ασχοληθώ..

 

Η εμπειρία χρήσης θεωρω πως είναι σε πολύ υψηλο επίπεδο.

Με την απόκρυψη των virual keys και ενεργοποίηση του fingerprint scanner ως βασικού διεκπεραιωτή πλοήγησης, το κινητο εκτος του ότι εκμεταλλεύεται 100% το μεγεθος της οθονης, κανει την χρηση ακομα πιο απολαυστική.

Υπαρχουν αρκετες επιλογές για χρηση με χειρονομίες ενώ και στον scanner μπορούν να δηλωθουν μερικες ενεργειες ακομα.

Η amoled φυσικα δινει την δυνατότητα για Always on display και ενώ θα περίμενε κανεις αυτό να αφαιρούσε την προσθήκη Notification led αυτος ξεπροβάλει κατω από το ακουστικο. ( πολλα συν και για αυτό)

Δυο τρια πραγματάκια που μου αρεσαν επισης είναι η δυνατότητα αλλαγη μεγεθους της γραμματοσειράς όπως και το μεγεθος των συντομεύσεων και η πολύ ευκολη μεταφορα εφαρμογων , μηνυμάτων και ότι άλλο υπαρχει στο προηγούμενο κινητο.

 

Αυτά προς το παρον και τις επομενες μερες θα παραθεσω και καποιες φωτογραφίες .

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την κάμερα.

Μοιραία οι συγκρίσεις μου γίνονται με το κινητο που ειχα ως τωρα και αυτό είναι το Honor 8.

Το συγκεκριμένο κινητο μου προσέφερε ως τωρα πολύ ωραιες φωτογραφίες πειράζοντας βεβαια τις ρυθμίσεις σε isο και χρονου έκθεσης ώστε να εχω καλύτερο αποτέλεσμα σε βραδυνες λήψεις πραγμα που είναι και το πιο δύσκολο για αυτή την κατηγορία κινητών.

Επισης σε βιντεο χαρην της δυνατότητας 1080 στα 60fps η κίνηση του βιντεο ηταν πολύ σταθερή.

Όλα αυτά ως που εβαλα διπλα το Meizu που με εξέπληξε ευχαριστα.

Η σύγκριση ηταν πολύ ευκολη αφου οι διάφορες ηταν μεγαλες τοσο σε φωτογραφία οσο και σε βιντεο.

Σε βιντεο αν και η καμερα του Meizu εχει επιλογη 4Κ και 1080 μονο στα 30fps και όχι στα 60 ,παρολα αυτά η κίνηση του βιντεο και η σταθερότητα ηταν με διαφορά καλυτερη από αυτή του honor.

Για να πω την αμαρτία μου διαβαζοντας τα τεχνικα χαρακτηριστικά και την αναφορά OIS δεν το πίστεψα και φαντάστηκα πως θα πρόκειται για λαθος ,αλλα οι συγκρίσεις που εχω κανει ως τωρα δειχνουν πως είναι εκει και δουλευει.

Παρομοιως καλύτερη αντίθεση και πολύ λιγότερος θόρυβος στα σκοτεινά πλανα και σε βιντεο αλλα και στις φωτογραφιες.

Να μιλησω για το φλας;

Six-LED dual-tone και το εννοεί 100%

Να σημειώσω βεβαια πως στα πιο σκοτεινά πλανα ο θορυβος υπάρχει και αλίμονο αν δεν υπηρχε αλλα μιλάμε για μια συσκευή που με όλα αυτά που προσφέρει κοστίζει λιγοτερο πλεον από 280 ευρω συμπεριλαμβανομένων και των μεταφορικών με dhl

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

 

το καλοκαιρι που περασε ζηλεψα πολλες φορες ακριβα κινητα φιλων (apple, samsung κτλ) για τις τελειες φωτογραφιες που εβγαζαν

και αποφασισα να αγορασω κ εγω ενα με οσο το δυνατον καλυτερη καμερα (με ζουμ, bokeh effect -πορταιτο - κτλ)

εψαξα αρκετα και κατεληξα σε 2 κινητα με μπατζετ υπερβαση για μενα (μαξ 300 ευρω)

το ενα ειναι φυσικα το meizu 15 (γιαυτο και γραφω στο thread αυτο) και το αλλο το xiaomi mi note 3

 

και ενω μεν για το xiaomi υπαρχουν αντικειμενικες μετρησεις στο τοπ σαιτ για αξιολογηση φακων, καμερων, φωτογραφικων κινητων κτλ (https://www.dxomark.com/xiaomi-mi-note-3-exceptional-images-bells-whistles/), αλλα και πληθωρα θετικοτατων σχολιων για την καμερα στο σκρουτζ, δυστυχως για το meizu 15 δεν υπαρχει κατι επισημο ακομη

 

προσωπικα προτιμω φυσικα το meizu λογω διαστασεων, εμφανισης, βαρους κτλ, και θα το πάρω αν εχει ΕΣΤΩ ιδια καμερα με το πολυ καλο xiaomi. αν εχει καποιο απο τα παιδια που το αγορασανε καποια εμπειρια- συγκριση με το xiaomi mi note 3 θα το εκτιμουσα να μας εγραφε τη γνωμη του. ευχαριστω

 

υγ. ο λογος που εχω μαγκωθει για τo κατα τα αλλα πανεμορφο meizu ειναι -περα απο καποια οχι τοσο θετικα σχολια σε σαιτς- οτι σε 2 αλλα κινητα που τεσταραν σε αυτο το σαιτ που παρεθεσα τα αποτελεσματα των τεστ ηταν πολυ καλυτερα για το παλιοτερο μοντελο και οχι για το επομενο (που θεωρητικα ειναι καλυετρο). δειτε ενδεικτικα:

https://www.dxomark.com/meizu-pro-6s-mobile-review-all-in-the-detail/

https://www.dxomark.com/meizu-pro-7-plus-dual-cam-dual-screen-powerhouse/

 

ενω δηλ το πρωτο εχει στα αντικειμενικα τεστ σκορ 85 (αψογο για κινητο αυτων των χρηματων), το αλλο, το πιο νεο κινητο (που σto kimovil το βαθμολογουν με 9,2 στην καμερα) εχει μολις 71

 

γιαυτο φοβαμαι μηπως συμβαινει κατι τετοιο και με το εν λογω meizu 15

 

αυτα και συγγνωμη αν σας κουρασα!!!:)

Link to comment
Share on other sites

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-meizu-pro-6-plus

δες και αυτό 170€ περίπου από banggood

θα βγάλεις φωτογραφίες που δεν τις έχεις ξαναδεί

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές πρώτες που εβγαλα στο πόδι.

Ομολογώ κάπως προχειρες για αυτό ολίγον κουνημένες.

Πάντως δείχνει πως αντιδρά η συσκευή σε συνθήκες χαμηλου φωτισμου.

Να σημειώσω πως σε αυτες πειραχτηκε ISO και χρόνος έκθεσης 194393aa49e0ba9b25b9b3e8596909b5.jpgb8dcc3ea698ac89561205d405ca4b3f6.jpg13139b4ec82762b0c71bba2a43516a3e.jpg4e0a071e5bfd054266232081e901a1f8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και από μπαταρία ως τώρα μια χαρά

Mε Bluetooth σχεδόν όλη μέρα ανοικτό λόγω car android, data κάνα δυο ώρες, Wi-Fi ανοικτό για αρκετές ώρες και με οθόνη on 4 ώρες έμεινε υπόλοιπο 46%144478796768ce62af377fa60786c25b.jpg

 

Σημειωτέον δεν χρησιμοποίησα καμιά από τις επιλογές εξοικονόμησης ενέργειας που έχει η συσκευή.

Το μόνο που έκανα είναι να μην κρατώ ανοικτές κάποιες εφαρμογές που δεν φέρνουν ειδοποιήσεις

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

10% πάντως σε 11 ώρες δεν το λες και λίγο.. Δηλαδή σε μια μέρα χάνει περίπου 20% χωρίς να το έχεις χρησιμοποιήσει καθόλου..
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι χωρίς να κάνει τίποτα.

Υπάρχουν ανοιχτά data η Wi-Fi για να έρχονται ειδοποιήσεις από 4 mail, Skype, Messenger fiber , ανοικτό Bluetooth είναι οι τηλεφωνικές συνομιλίες που γίνονται με σβηστεί οθόνη κτλ.

Γενικά έχω αφήσει 12 εφαρμογές να τρέχουν συνέχεια.

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι χωρίς να κάνει τίποτα.

Υπάρχουν ανοιχτά data η Wi-Fi για να έρχονται ειδοποιήσεις από 4 mail, Skype, Messenger fiber , ανοικτό Bluetooth είναι οι τηλεφωνικές συνομιλίες που γίνονται με σβηστεί οθόνη κτλ.

 

Σωστά δίκιο έχεις. Ήθελα να σε ρωτήσω βασικά αν όλα αυτά είναι ανοιχτά όταν είναι σβηστή η οθόνη αλλά το έγραψα λίγο βιαστικά το προηγούμενο ποστ. Γενικά πάντως φαίνεται να κάνει καλή διαχείριση της μπαταρίας. Το meizu m1 metal που έχω για παράδειγμα και έχει το ίδιο μέγεθος μπαταρίας με αυτό, καταναλώνει σίγουρα περισσότερη μπαταρία.

 

Όσο το βλέπω σε διάφορα βίντεο εντωμεταξύ, τόσο πιο ωραίο μου φαίνεται. Από κοντά ειδικά φαντάζομαι θα είναι ακόμα πιο καλό! Να σε ρωτήσω, όσες μέρες το έχεις, ζεσταίνεται καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση μάλιστα με το honor που έχει ελαφρώς μεγαλύτερη μπαταρία και με μικρότερη μάλιστα οθόνη για να πιάσω 7 και πάνω ώρες σε μια μέρα χρήσης θα έπρεπε να ρίξω την ανάλυση στα 720 και να μειώσω τις ενεργες εφαρμογές με σβηστεί την οθόνη.

Όσον αφορά υπερθέρμανση δεν έχω νιώσει ως τώρα κάτι.

Αυτό βέβαια ίσως να απαιτεί χρήση κάποιου παιχνιδιού που εκεί οι απαιτήσεις είναι μεγαλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι να προβώ προς αγορά για το 15 Lite. Υστερεί βέβαια σε οθόνη, επεξεργαστή και κάμερα, σε σχέση με το 15, αλλά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα. Αυτό που με απασχολεί είναι να μη ζεσταίνεται. Δύο κινητά της meizu που είχα ως τώρα, πάντα ζεσταίνονταν. Δεν εμφάνιζε κάποια ειδοποίηση βέβαια, αλλά δεν ήταν δροσερά στο χέρι κατά την χρήση.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Από κάμερα (που με καίει) αποτι κατάλαβα είστε πολύ ευχαριστημενοι από το μείζου 15! Δυστυχώς μάλλον δεν είχε κάποιος εμπειρία με μείζου pro 6s η με xiaomi mi note 3 για να το συγκρίνουμε... Βασικά με νοιάζει πολύ να κάνει ωραίο bokeh effect (νομίζω η λειτουργία πορτραίτου είναι αυτο;;;;) γιατί βγάζω συνεχώς φωτογραφίες τα μικρά κ με αυτό το εφέ είναι τέλειες! Ευχαριστώ κ πάλι φίλοι!
Link to comment
Share on other sites

φιλε πραγματικα ευχαριστω για την αμεση απαντηση. αυτο ακριβως εννοουσα!!!

 

ωραιοτατο το εφε, σαν να ειναι απο επαγγελματικη μηχανη και χωρις να ειμαι ειδικος, νομιζω για εσωτερικο χωρο δε μπορει να περιμενω κατι καλυτερο. ΑΝ και οταν μπορεσεις να μας εδειχνες και καμια φωτο απο εξωτερικο χωρο (με πορταιτο εννοω) και φως ημερας κανονικα. γιατι φανταζομαι εξω θα ειναι ακομα πιο καθαρη η εικονα εκει που εστιαζεις!

 

ευχαριστω και παλι!!

 

υγ. παρεπιπτοντως, ΩΡΑΙΟ ΣΑΛΟΝΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

υγ. παρεπιπτοντως, ΩΡΑΙΟ ΣΑΛΟΝΙ!!!

Να σαι καλά ( με έκανες να γελάσω)

Αν και δεν το έχω με το συγκεκριμένο εφέ ( δεν το χρησιμοποιώ) σου τράβηξα δύο φωτογραφίες.

 

80e50e5c61d1c2e1fe1db0f938c801c3.jpgf532b029e6db82d307d299b394f0a349.jpg

Link to comment
Share on other sites

και μπαλκοναρα ωραια! :lol::lol::lol:

 

απο τα γυρω γυρω κ το χορτιατη στο βαθος, καπου λαμπρακη σε κοβω ε???:lol::lol: -κ εγω απο θεσσαλονικη-

 

ευχαριστω κ παλι για τις φωτο. το εφε τελειο ως εικονα απο μακρια, ΑΛΛΑ τωρα δεν ξερω αν ειμαι εγω περιεργος αλλα παλι οπως και στις εσωτερικες φωτο δε μπορω να πω οτι εχει καμια τρελη λεπτομερεια η φωτογραφια. ισως παιζει ρολο η αποσταση η δεν ξερω ποσο επηρεαζει το συγκεκριμενο εφε..

 

εσυ προσωπικα θα το ξαναεπαιρνες το κινητο? οπως ξαναειπα ειμαι αναμεσα σε αυτο -που ειναι κουκλακι, μικρο μοντερνο κτλ- και στο xiaomi mi note 3 που λενε ολοι οτι φυσαει σαν καμερα (μια κ επεξεργαστη εχουν ακριβως μα ακριβως τον ιδιο με το μειζου). ΑΛΛΑ το xiaomi ειναι αρκετα μεγαλυτερο σε ολες τις διαστασεις...

 

λεφτα πανω κατω τα ιδια ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...