Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα ένα xiaomi power bank παρατημένο δεν φόρτιζε. Ειχε ένα σιδεράκι λιγότερο. Δηλαδή τρια αντί για τέσσερα. Τώρα το έβαλα φορτίζει! Είναι λογικό; ήμαστε λίγο of topic αλλα αυτό το κινητό με ενδιαφέρει το mi8 οπότε έγραψα εδώ. Ευχαριστώ τον φίλο για την πρόταση

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δυο σημειωσεις σχετικα με το power bank.

-Προσοχή στις ενδείξεις των power banks.Τι θέλω να πω:Τις περισσότερες φορές τα power banks "διαφημίζουν" ότι ειναι χωρητικοτητας πχ 10000mAh, αυτό που όμως δεν λένε είναι ότι αυτό αναφέρεται στην φόρτιση με έξοδο 2A, 5V.Στην πραγματικότητα αυτό που πραγματικά έχει σημασία ειναι ή μέγιστη ισχύς που μπορεί να έχει,η οποία βρίσκεται άν απλά πολαπλασιασουμε το μέγιστο ρεύμα με την τάση που βγάζει (συνήθως 5v).Επειδή όμως το μέγιστο ρεύμα (η ένταση για την ακρίβεια) είναι αυτή που καθορίζει πόσο γρήγορα φορτίζει το κινητό μας ,αρκεί να κοιτάξουμε στο κάτω μέρος τoυ power bank και να δούμε όλους τους πιθανούς συνδιασμούς έντασης ρέυματος και τάσης που βγάζει.Αν παρατηρήσουμε κάθε ζευγάρι έντασης-τάσης βγάζει σταθερό γινόμενο,άρα άν θέλουμε μεγάλη τάση θα έχουμε μικρό ρεύμα και το αντίστροφο.

-Το mi 8 υποστηρίζει το quick charge 4+ .Aν θυμάμαι καλά ο φορτιστης που δίνουν μαζί με το κινητό είναι 18w.Συνεπώς αρκεί να μπορεί να φτάσει το power bank τα επίπεδα της απαιτούμενης ισχύος που περιγράφονται στο λινκ :https://en.wikipedia.org/wiki/Quick_Charge

 

Tα παραπάνω τα γράφω γιατί υπάρχει περίπτωση να έχουμε power banks και μόλις συνδέουμε το κινητό μας να φορτίζει πολύ αργά ή και καθόλου...Οπότε προσοχή στο τι θα επιλέξουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυο σημειωσεις σχετικα με το power bank.

 

-Προσοχή στις ενδείξεις των power banks.Τι θέλω να πω:Τις περισσότερες φορές τα power banks "διαφημίζουν" ότι ειναι χωρητικοτητας πχ 10000mAh, αυτό που όμως δεν λένε είναι ότι αυτό αναφέρεται στην φόρτιση με έξοδο 2A, 5V.Στην πραγματικότητα αυτό που πραγματικά έχει σημασία ειναι ή μέγιστη ισχύς που μπορεί να έχει,η οποία βρίσκεται άν απλά πολαπλασιασουμε το μέγιστο ρεύμα με την τάση που βγάζει (συνήθως 5v).Επειδή όμως το μέγιστο ρεύμα (η ένταση για την ακρίβεια) είναι αυτή που καθορίζει πόσο γρήγορα φορτίζει το κινητό μας ,αρκεί να κοιτάξουμε στο κάτω μέρος τoυ power bank και να δούμε όλους τους πιθανούς συνδιασμούς έντασης ρέυματος και τάσης που βγάζει.Αν παρατηρήσουμε κάθε ζευγάρι έντασης-τάσης βγάζει σταθερό γινόμενο,άρα άν θέλουμε μεγάλη τάση θα έχουμε μικρό ρεύμα και το αντίστροφο.

 

-Το mi 8 υποστηρίζει το quick charge 4+ .Aν θυμάμαι καλά ο φορτιστης που δίνουν μαζί με το κινητό είναι 18w.Συνεπώς αρκεί να μπορεί να φτάσει το power bank τα επίπεδα της απαιτούμενης ισχύος που περιγράφονται στο λινκ :https://en.wikipedia.org/wiki/Quick_Charge

 

 

 

Tα παραπάνω τα γράφω γιατί υπάρχει περίπτωση να έχουμε power banks και μόλις συνδέουμε το κινητό μας να φορτίζει πολύ αργά ή και καθόλου...Οπότε προσοχή στο τι θα επιλέξουμε...

Αυτό με το qc4 το είχα ρωτήσει παλαιότερα αν έχει πάρει καποιος φορτιστή τέτοιο αλλά δεν είχα πάρει απάντηση.ισχυει ο φορτιστής που έρχεται με τη συσκευή ειναι qc3 δηλαδή 18 watt

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το μπλε χρωμα εχει στο κουτι θηκη μπλε η διαφανη;
Διαφανή

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ωραίες οι διάφανες θήκες σιλικόνης όταν είναι καινούργιες αλλά σε μένα τουλάχιστον, μετά από ένα μήνα κιτρινιζουν. εκτός από αυτή που είχε στην συσκευασία δοκίμασα και με μια nilkin που υποτίθεται είναι καλύτερης ποιότητας, αλλά μια απ τα ίδια.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ωραίες οι διάφανες θήκες σιλικόνης όταν είναι καινούργιες αλλά σε μένα τουλάχιστον, μετά από ένα μήνα κιτρινιζουν. εκτός από αυτή που είχε στην συσκευασία δοκίμασα και με μια nilkin που υποτίθεται είναι καλύτερης ποιότητας, αλλά μια απ τα ίδια.
ναι όντως δυστυχώς. γιαυτό και ενώ θα μου άρεσε πχ ένα άσπρο κινητό με inox λεπτομέρεια γύρω γύρω που για να φαίνεται πρέπει να βάλεις διαφανη θήκη επειδή κιτρινίζει δεν λέει. οπότε μόνο μαύρο κινητό μαύρη θήκη και τέλος δυστυχώς

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω, μεταξύ αλλων,, μια τελείως σκληρή διάφανη θήκη (η οποία προφανώς προσφέρει ελάχιστη προστασία σε τυχόν πτώση) και μια "υβριδική" με σκληρή πλάτη (που δεν κιτρινίζει) και TPU πλαίσιο.

Από Κίνα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν τις πλένετε μια φορά ξέρω γω στις 10 μέρες δεν κιτρινίζουν..... από προσωπική εμπειρία

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ωραίες οι διάφανες θήκες σιλικόνης όταν είναι καινούργιες αλλά σε μένα τουλάχιστον, μετά από ένα μήνα κιτρινιζουν. εκτός από αυτή που είχε στην συσκευασία δοκίμασα και με μια nilkin που υποτίθεται είναι καλύτερης ποιότητας, αλλά μια απ τα ίδια.
Αυτή της nilkin έχει πολύ ωραίο κράτημα αλλά με ξενερωσε που η τρύπα για το δαχτυλίδι είναι πολύ μεγαλύτερη από τον αισθητήρα και μου τη σπάει να το βλέπω.μιλαμε για την ίδια ή έχεις άλλη;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά αν τις πλένετε μια φορά ξέρω γω στις 10 μέρες δεν κιτρινίζουν..... από προσωπική εμπειρία

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτή της nilkin έχει πολύ ωραίο κράτημα αλλά με ξενερωσε που η τρύπα για το δαχτυλίδι είναι πολύ μεγαλύτερη από τον αισθητήρα και μου τη σπάει να το βλέπω.μιλαμε για την ίδια ή έχεις άλλη;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για το δαχτυλικο αποτύπωμα εννοώ σόρρυ

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σορυ guys για το spam αλλα ηθελα να πω κατι για τις καμερες,

οχι μονο να μιλαμε για θηκες.......

εχει απογειωθει το κινητο με gcam στις νυχτερινες ληψεις,η διαφορα ειναι εμφανης,για το night sight τα ιδια!

ηθελα να δω ποια εκδοση δουλευετε?

εγω ειχα την beta 20 και τωρα δουλευω του marcelo x8a.

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν τις πλένετε μια φορά ξέρω γω στις 10 μέρες δεν κιτρινίζουν..... από προσωπική εμπειρία

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτή της nilkin έχει πολύ ωραίο κράτημα αλλά με ξενερωσε που η τρύπα για το δαχτυλίδι είναι πολύ μεγαλύτερη από τον αισθητήρα και μου τη σπάει να το βλέπω.μιλαμε για την ίδια ή έχεις άλλη;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για το δαχτυλικο αποτύπωμα εννοώ σόρρυ

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

αυτή ΕΙΧΑ :lol:κιτρίνισε και την πέταξα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το μπλε χρωμα πρεπει να του παει πιο πολυ απ'ολα,ε; Τι λετε;

 

Τι εγινε ρε φίλε την έδωσες πίσω τη μπακατελα το honor 10?

 

Μιας και λέμε για θήκες, εγω μόνο msvii του φοράω, πάρα πολύ καλή προστασία και μηδαμινό πάχος

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε φίλε την έδωσες πίσω τη μπακατελα το honor 10?

 

Μιας και λέμε για θήκες, εγω μόνο msvii του φοράω, πάρα πολύ καλή προστασία και μηδαμινό πάχος

Διάφανη είναι;κάποιο λινκ μήπως έχεις να τη δω φίλε;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά λίγο κράτησε το θαύμα. Είμαι για καινούριο power bank

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σορυ guys για το spam αλλα ηθελα να πω κατι για τις καμερες,

οχι μονο να μιλαμε για θηκες.......

εχει απογειωθει το κινητο με gcam στις νυχτερινες ληψεις,η διαφορα ειναι εμφανης,για το night sight τα ιδια!

ηθελα να δω ποια εκδοση δουλευετε?

εγω ειχα την beta 20 και τωρα δουλευω του marcelo x8a.

Του marcelo την βελτίωσε και άλλο την νυχτερινή και όχι μόνο.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Του marcelo την βελτίωσε και άλλο την νυχτερινή και όχι μόνο.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εγω εχω αυτη F1v9.5_6.2.030 . υπαρχει και καλυτερη? του marcello ποια ειναι?

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αυτη F1v9.5_6.2.030 . υπαρχει και καλυτερη? του marcello ποια ειναι?

 

και αυτη που εχεις ειναι κορυφη αλλα του marcello καλυτερες φωτο το βραδυ και night sight,

βλεπε το παρακατω νημα

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/33821-%CE%95%CE%BA%CE%B4%CF%8C%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%B5%CF%83%CF%84-Google-Camera-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-Xiaomi-Mi-8/?pageNo=111

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αλλάζει και σε σας από μόνη της η ταπετσαρία της οθόνης κλειδώματος;μου έχει σπάσει τα νεύρα κάθε λίγο και λιγάκι

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διάφανη είναι;κάποιο λινκ μήπως έχεις να τη δω φίλε;

Αυτή που φοράω δεν ειναι διάφανη αλλα πραγματικά παρέχει πολύ καλη προστασία, γίνεται ενα με το κινητό

https://www.aliexpress.com/item/32874929193.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.41de5440rWHrjP&algo_pvid=9967f7a0-a643-42f2-ac81-2077f55055af&algo_expid=9967f7a0-a643-42f2-ac81-2077f55055af-1&btsid=7465fa7d-1588-4b26-8bbb-8f5e9405a1d9&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_52

 

Σε διάφανη έχει βγεί αυτή αλλα δεν την έχω χρησιμοποιήσει

https://www.aliexpress.com/item/32932084796.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.41de5440rWHrjP&algo_pvid=9967f7a0-a643-42f2-ac81-2077f55055af&algo_expid=9967f7a0-a643-42f2-ac81-2077f55055af-0&btsid=7465fa7d-1588-4b26-8bbb-8f5e9405a1d9&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_52

 

Ρε παιδιά αλλάζει και σε σας από μόνη της η ταπετσαρία της οθόνης κλειδώματος;μου έχει σπάσει τα νεύρα κάθε λίγο και λιγάκι

Σχετικά με την αλλαγή ταπετσαρίας στο lockscreen, παθαίνω το ίδιο μετα το τελευταίο update, στα καλά καθούμενα μου βάζει τη μανίσια

 

Παίζει Link για τη gcam x8 του marcello? δε το βρίσκω με τίποτα

Edited by manosgagalis
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αλλάζει και σε σας από μόνη της η ταπετσαρία της οθόνης κλειδώματος;μου έχει σπάσει τα νεύρα κάθε λίγο και λιγάκι

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι. Συμβαίνει μετά από την τελευταία αναβάθμιση και σε άλλες συσκευές γνωστών μου, όπως π.χ. σε Note 5 και σε Note 7.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αλλάζει και σε σας από μόνη της η ταπετσαρία της οθόνης κλειδώματος;μου έχει σπάσει τα νεύρα κάθε λίγο και λιγάκι

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Συμβαινει και σε μενα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που φοράω δεν ειναι διάφανη αλλα πραγματικά παρέχει πολύ καλη προστασία, γίνεται ενα με το κινητό

https://www.aliexpress.com/item/32874929193.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.41de5440rWHrjP&algo_pvid=9967f7a0-a643-42f2-ac81-2077f55055af&algo_expid=9967f7a0-a643-42f2-ac81-2077f55055af-1&btsid=7465fa7d-1588-4b26-8bbb-8f5e9405a1d9&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_52

 

Σε διάφανη έχει βγεί αυτή αλλα δεν την έχω χρησιμοποιήσει

https://www.aliexpress.com/item/32932084796.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.41de5440rWHrjP&algo_pvid=9967f7a0-a643-42f2-ac81-2077f55055af&algo_expid=9967f7a0-a643-42f2-ac81-2077f55055af-0&btsid=7465fa7d-1588-4b26-8bbb-8f5e9405a1d9&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_52

 

 

Σχετικά με την αλλαγή ταπετσαρίας στο lockscreen, παθαίνω το ίδιο μετα το τελευταίο update, στα καλά καθούμενα μου βάζει τη μανίσια

 

Παίζει Link για τη gcam x8 του marcello? δε το βρίσκω με τίποτα

 

GCam

 

https://mega.nz/#!kApCkQoB!6kE_GC88-mO5jt4DT-1exE1ZqS57HYRkMwRIHrqAhQs

 

Configs

 

https://mega.nz/#!4UwUwAgA!xmRorMYfoe4XmP_nHatp4EP8f1QArVtKI4MuH2AJuGE

 

[

Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...