Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την εχω δοκιμάσει εγώ. Δεν είναι τίποτα δυσκολο να την βάλεις δεν θελει κάν χρήση υπολογιστή. Άπλα να ξέρεις οτι θα χάσεις τα δεδομένα σου.

ποια ακριβως ειναι η διαδικασια;

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το κινητό κάνει πανεύκολα γρατζουνιές στην οθόνη. Μπήκε θήκη με τζάμι μπροστά που δείχνει την ώρα και έκανε μερικές γρατζουνιές πολύ βαθιές. Το gorilla glass 5 είναι για πέταμα. Όπως και το 4. 3 βδομαδων κινητών και έκανε γρατσουνιές τόσο εύκολα. Τραγικη ποιότητα γυαλιού. Δεν το έχω εγώ απλά το δουλευω τον τελευταίο καιρό. Μετά το απίστευτο gorilla glass 3 το χάος πραγματικά.
Link to comment
Share on other sites

ποια ακριβως ειναι η διαδικασια;

 

Δεν έχω τώρα πρόσβαση στα αρχεία να σου πω ακριβώς αλλά χρειάζεσαι:

 

1. Μια Dev έκδοση παλιότερη που να είναι βασισμένη σε Android Oreo 8. Αυτή την Φλασαρεις από το κινητό μέσω του updater. (Εκεί που πας να ελέγξεις για αναβαθμίσεις, πάνω δεξιά έχει 3 τελιτσες, πατάς και έχει επιλογή πακέτου απ' όπου και επιλέγεις το αρχείο με την ρομ.)

 

Να ξέρεις ότι θα σου πει ότι αν προχωρησεις θα χάσεις τα δεδομένα σου.

 

2. Την τελευταία Dev ρομ βασισμένη σε Android 9. Κανείς ακριβώς την ίδια διαδικασία, πας πάλι στο updater και επιλέγεις το αντίστοιχο αρχείο πάλι. Τώρα δεν θα σου χάσει τα δεδομένα.

 

Γενικά δεν αφήνει να πας από stable σε dev που δεν είναι βασισμένη σε ίδια έκδοση Android. Γι αυτό και πρέπει να κάνεις το 1ο βημα.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό κάνει πανεύκολα γρατζουνιές στην οθόνη. Μπήκε θήκη με τζάμι μπροστά που δείχνει την ώρα και έκανε μερικές γρατζουνιές πολύ βαθιές. Το gorilla glass 5 είναι για πέταμα. Όπως και το 4. 3 βδομαδων κινητών και έκανε γρατσουνιές τόσο εύκολα. Τραγικη ποιότητα γυαλιού. Δεν το έχω εγώ απλά το δουλευω τον τελευταίο καιρό. Μετά το απίστευτο gorilla glass 3 το χάος πραγματικά.

 

και σε μενα, εκανα γρατσουνιά, επιφανειακη,, Δεν ξερω πως εγινε.

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα, εκανα γρατσουνιά, επιφανειακη,, Δεν ξερω πως εγινε.

Τα ίδια και εδώ. Κανουν πάρα πολύ εύκολα γρατζουνιές τα νέα κινητά μετά το GG 4. Σαν ψεύτικα είναι. Δηλαδή από τι μια περνεις και καλά ποιότητα γυαλί καλύτερο gorilla και τελικά καταλήγεις να έχεις ένα κινητό που δεν μπορείς να το δουλέψεις όπως θες μην κάνει καμία γρατζουνιά στην οθόνη. Εσκεμμένα θεωρώ ότι γίνεται αυτό από τις εταιρείες ώστε να έχουν δουλειά τα service και να βγάζουν παραπάνω χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος με One Plus 6 άφησε το κινητό χωρίς τζαμακι για 2 βδομάδες και απέκτησε πάνω από 6 επιφανειακές γρατσουνιές. Εγώ προσωπικά για αυτόν ακριβώς τον λόγο, για γρατσουνιές που δεν έχεις πραγματικά ιδέα απο που προήλθαν, δεν έχω αφήσει την συσκευή ούτε μέρα χωρίς τζαμάκι. Άντε οι επιφανειακές δεν φαίνονται, που είναι οι συνηθέστερες, αλλά καινούργια συσκευή σου χαλάει την ψυχολογία.
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα? Κάνει γρατζουνιές? Δε συνηθίζω να περνάω tempered glass. Το mi6 το χω 10 μήνες χωρίς και δεν έχει τίποτα η οθόνη. Από βδομάδα μου ρχεται το 8.Να πάρω και τζάμι?

 

Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα? Κάνει γρατζουνιές? Δε συνηθίζω να περνάω tempered glass. Το mi6 το χω 10 μήνες χωρίς και δεν έχει τίποτα η οθόνη. Από βδομάδα μου ρχεται το 8.Να πάρω και τζάμι?

 

Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βάλε σίγουρα ναι

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλος με One Plus 6 άφησε το κινητό χωρίς τζαμακι για 2 βδομάδες και απέκτησε πάνω από 6 επιφανειακές γρατσουνιές. Εγώ προσωπικά για αυτόν ακριβώς τον λόγο, για γρατσουνιές που δεν έχεις πραγματικά ιδέα απο που προήλθαν, δεν έχω αφήσει την συσκευή ούτε μέρα χωρίς τζαμάκι. Άντε οι επιφανειακές δεν φαίνονται, που είναι οι συνηθέστερες, αλλά καινούργια συσκευή σου χαλάει την ψυχολογία.

Gorilla glass 3 5 χρόνια χωρίς τζαμακι και δεν έχει γρατζουνιά και έχει συρθεί σε άσφαλτο χώμα τσιμέντο. Δεν ξέρω τι κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Τραγικά πράγματα. Οι γρατζουνιές που βλέπετε κάτω στη μέση και τέρμα κάτω είναι βαθιές κάτω από το tempered glass. Φαίνονται από χιλιόμετρα. 3 βδομαδων κινητό δεν έχει πέσει ποτέ και έκανε για πλάκα βαθιές γρατζουνιές. Σε 2 3 μήνες θα είναι για πέταμα η οθόνη. Ποιότητα οθόνης από τα lidl σε ανθεκτικότητα τι να πω κρίμα. Από την άλλη έχω το note 3 δίπλα ποτέ δεν έβαλα tempered glass ποτέ δεν έβαλα θήκη στην οθόνη έχει συρθεί σε άσφαλτο και γενικά κλειδιά χώμα παντού και δεν έχει σημαδάκι είναι καινούργια η οθόνη. Δηλαδή οκ.

 

7190bc23374efa54725cfbe70c876db4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τραγικά πράγματα. Οι γρατζουνιές που βλέπετε κάτω στη μέση και τέρμα κάτω είναι βαθιές κάτω από το tempered glass. Φαίνονται από χιλιόμετρα. 3 βδομαδων κινητό δεν έχει πέσει ποτέ και έκανε για πλάκα βαθιές γρατζουνιές. Σε 2 3 μήνες θα είναι για πέταμα η οθόνη. Ποιότητα οθόνης από τα lidl σε ανθεκτικότητα τι να πω κρίμα. Από την άλλη έχω το note 3 δίπλα ποτέ δεν έβαλα tempered glass ποτέ δεν έβαλα θήκη στην οθόνη έχει συρθεί σε άσφαλτο και γενικά κλειδιά χώμα παντού και δεν έχει σημαδάκι είναι καινούργια η οθόνη. Δηλαδή οκ.

 

7190bc23374efa54725cfbe70c876db4.jpg

Από μόνες τους έγιναν οι γραντζουνιες;

 

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από μόνες τους έγιναν οι γραντζουνιες;

 

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από μόνες τους το κινητό φοράει τη θήκη που βλέπετε 1 βδομάδα. Να πήρε κάνα πετραδάκι? Δεν ξέρω πάντως το υλικό πρέπει να είναι αρκετά ψεύτικο. Να πάρω να ξυσω το note πάνω σε πέτρες δεν θα κάνει τέτοιες γρατζουνιές στην οθόνη. Η gorilla μας δουλευει μιας και ότι κινητό με gorilla glass 4 και πάνω κάνουν γρατζουνιές και σπάνε για πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει βγει απ ότι διάβασα η pie Για το κινητό μας. Αυτή τη στιγμή φοράω 10.0.3.0. Μπορούμε να την κατεβάσουμε μάξι να την! Περάσουμε από το updater?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει βγει απ ότι διάβασα η pie Για το κινητό μας. Αυτή τη στιγμή φοράω 10.0.3.0. Μπορούμε να την κατεβάσουμε μάξι να την! Περάσουμε από το updater?
Δεν περνάει προς το παρών σε όσους έχουν την 10.0.3.0.

Μόνο όσοι έχουν την 10.0.2.0...

Ειδωμεν...

 

The power of Mi8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ που έχω το Mi 8 pro πως γίνεται τελευταία αναβάθμιση να ειναι η 10.0.1.0.; Και εσείς με το Mi 8 να έχετε την 10.0.2.0. Που είναι και ποιο παλιό
Link to comment
Share on other sites

Ένα λεπτό με τις γρατζουνιες. Οκ δεν είναι σαν το gorilla glass 3 αλλά όχι ότι γίνονται από μόνες τους...! 3 εβδομάδες το είχα χωρίς τζαμί μέχρι να έρθει δεν έχει γρατζουνιά. 2 εβδομάδες τώρα έπεσε το κινητό και το τζαμακι nillkin που έσπασε πάνω αριστερά και πάλι από κάτω καμία γρατζουνιά! Απολύτως! Άλλο κινητό έχεις; Μήπως δεν θυμάσαι κάτι καλά; Επαναλαμβάνω ότι συμφωνώ ότι ΊΣΩΣ τα παλιότερα να ήταν καλύτερα, αλλά γρατζουνιες από μόνο του, έχεις πάρει ελαττωματικό μοντέλο και καλύτερα να το αλλάξεις
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Ένα λεπτό με τις γρατζουνιες. Οκ δεν είναι σαν το gorilla glass 3 αλλά όχι ότι γίνονται από μόνες τους...! 3 εβδομάδες το είχα χωρίς τζαμί μέχρι να έρθει δεν έχει γρατζουνιά. 2 εβδομάδες τώρα έπεσε το κινητό και το τζαμακι nillkin που έσπασε πάνω αριστερά και πάλι από κάτω καμία γρατζουνιά! Απολύτως! Άλλο κινητό έχεις; Μήπως δεν θυμάσαι κάτι καλά; Επαναλαμβάνω ότι συμφωνώ ότι ΊΣΩΣ τα παλιότερα να ήταν καλύτερα, αλλά γρατζουνιες από μόνο του, έχεις πάρει ελαττωματικό μοντέλο και καλύτερα να το αλλάξεις

Δεν ξέρω τι έγινε. Η θήκη που βλέπετε στη φωτογραφία πολύ πιθανώς να πήρες τίποτα ανάμεσα με την οθόνη και να έγιναν? Το κινητό δεν είναι δικό μου προφανώς αλλά το δουλευω αρκετά όπως και μερικά ακόμα. Πολύ ευχαριστημένος ο κάτοχος αλλά σπάστηκε με τις γρατζουνιές. Αγορασμένο από ελληνικό κατάστημα δυσκολα θα το αλλάξει με νέο.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μήπως είσαστε λίγο υπερβολικοί με τις γρατζουνιές? το έχω δυόμιση μήνες χωρίς tempered glass και δεν έχει καμία γρατζουνιά. είχα αγοράσει ένα στις αρχές αλλά άφηνε δαχτυλιές και το πέταξα. αύριο θα παραλάβω ένα spigen και ελπίζω να παραμένει καθαρό αλλιώς θα πάει στα σκουπίδια και αυτό! Edited by dimikord
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω χωρις γυαλακι και τιποτα.

Μηπως φταινε οι θηκες που βαζετε παιδια.

Ειδικα αυτες οι φτηνες που κλεινουν μπροστα ειναι για πεταμα.

Αν φοβαστε για πτωσεις και θελετε προστασια μην κανετε τσιγκουνιες.Μονο επωνυμες και βαλτε και γυαλακι παλι επωνυμο.

Ο johnnyman νομιζω ειπε για ενα καλο γυαλακι.

Εγω παλι με την θηκη που ειχε μεσα το κινητο ειμαι και χωρις γυαλακι,αλλα οκ εγω παντα ετσι ειμαι με τα κινητα μου.Προσεχω βεβαια αρκετα.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Εδω και μερικές μέρες είναι στα χέρια μου το mi 8 global 128gb... Θα μπορούσε κάποιος που έχει το κινητό περισσότερο καιρό να μου πει αν είναι νορμαλ το battery usage που βλέπω; Μου φαίνεται λίγο, αλλά από την άλλη ίσως φταίει που συνήθισα τόσα χρόνια με το redmi note 4 (που πραγματικά φόρτιζα μια φορά κάθε 3 μέρες :rolleyes:)

 

Screenshots εδω: https://drive.google.com/open?id=1viONOPiN9nKR4j9DMvcdxxr6mnJxvB7R

 

Φοράει την 10.1.1.0 (global stable android pie), δεν εχω ανοικτό το always on display, έχω ανοικτό double tap το wake και σαν χρήση ειναι κυριως browsing/ mail ktl (κανενα παιχνιδι, αντε λιγο youtube)

 

Δυστηχως βλέπω ότι μέσα στην νύχτα μπορεί να παει από 100% -> 90%. Πόσο περίπου πέφτει σε εσας η μπαταρία το βράδυ;

Link to comment
Share on other sites

Κοίταγα στο forum και είδα ότι όταν ήρθε το update σε miui 10 κάποιοι πήραν update στην 10.0.2.0. Εγώ αμα θυμάμαι καλά είχα την 10.0.1.0 και λίγο αργότερα πήρα την 10.0.3.0. Δεν ξέρω γιατί κάποιοι είμαστε στην 10.0.3.0 αλλά άμα περάσω την 10.0.2.0 και μετά την 10.1.1.0 θα μπορώ να πάρω κανονικά μετά ενημέρωσεις μέσω ota;
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε εκεί που είσαι γιατί 10.11 έχει αρκετά θέματα

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε εκεί που είσαι γιατί 10.11 έχει αρκετά θέματα

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Την δοκίμασες φίλε μου?

 

The power of Mi8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω 10.1.1 με android pie δεν εχω παρατηρησει κατι, εκτός από την μπαταρία που εγραψα παραπανω (που ίσως ειναι νορμαλ δλδ...)
Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω 10.1.1 με android pie δεν εχω παρατηρησει κατι, εκτός από την μπαταρία που εγραψα παραπανω (που ίσως ειναι νορμαλ δλδ...)
έχεις ενεργοποιήσει κ volte, vowifi που γινόταν μόνο στην beta φιλε μου?

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...