Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!Κάτοχος του mi 8 και εγώ προερχόμενος από samsung galaxy s8 plus.Ειμαι πολύ ικανοποιημένος με το κινητό έχω όμως ένα θεματακι...οι εφαρμογές όπως ο φυλλομετρητής,το ημερολογιο, διαχείριση αρχείων,mi video,ασφαλεια και η μουσική(βασικά μόνο σε αυτές το κάνει οι υπόλοιπες εφαρμογές ανοίγουν ακαριαία)καθυστερούν να ανοίξουν..μου εμφανίζεται το λογότυπο της εφαρμογής κ μετά μου ανοίγουν...έχω κάνει δύο φορμάτ..φάνηκε την πρώτη φορά πως το πρόβλημα εξαλείφθηκε αλλά τελικά επανεμφανίστηκε.Καμια ιδέα κάνεις;Να φταίει η gcam γι'αυτό;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους!Κάτοχος του mi 8 και εγώ προερχόμενος από samsung galaxy s8 plus.Ειμαι πολύ ικανοποιημένος με το κινητό έχω όμως ένα θεματακι...οι εφαρμογές όπως ο φυλλομετρητής,το ημερολογιο, διαχείριση αρχείων,mi video,ασφαλεια και η μουσική(βασικά μόνο σε αυτές το κάνει οι υπόλοιπες εφαρμογές ανοίγουν ακαριαία)καθυστερούν να ανοίξουν..μου εμφανίζεται το λογότυπο της εφαρμογής κ μετά μου ανοίγουν...έχω κάνει δύο φορμάτ..φάνηκε την πρώτη φορά πως το πρόβλημα εξαλείφθηκε αλλά τελικά επανεμφανίστηκε.Καμια ιδέα κάνεις;Να φταίει η gcam γι'αυτό;

 

Όταν πήρα το κινητό πριν κάνα δίμηνο δεν το έκανε. Λίγο αφού πέρασα miui 10 άρχισε αλλά το έχω δει και σε άλλα xiaomi οπότε δεν ξέρω γιατί το κάνει. Απλά ανοίγει λίγο πιο αργά η εφαρμογή δεν έχω παρατηρήσει κάτι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας επειδη εγραψα και σε αλλα forum και δεν πηρα απαντηση θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με την καμερα του mi 8 για να δω αν εχει προβλημα η αν ειναι το software ετσι.Καταρχην εχω το mi 8 και οταν παω να βγαλω φωτογραφια το βραδυ πριν βγαλω βλεπω οτι σε φωτεινες πηγες ειτε ειναι φεγγαρι ειτε λαμπα ειτε ενα οποιοδηποτε μακρινο φως η φωτα δημιουργειται αντανακλαση ενας μεγαλος κυκλος και πιανει ολη την οθονη και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να φαινεται στην φωτογραφια δηλαδη οπως θα δειτε στις ακρες η φωτο ειναι σκοτεινη.Αυτο το ειναι θεμα συσκευης η καπως ετσι ειναι η καμερα την νυχτα?Με κανει εντυπωση γιατι σε κανενα xiaomi που ειχα δεν το παρατηρησα.Αυτο το εχω παρατηρησει το κανει και με google camera

45291976744_c3a6c5f141_n.jpgIMG_20181123_190332 by Kostas Sifis, on Flickr

 

Μια χαρά είναι η φωτογραφία, δεν έχει θέμα η κάμερά σου. Οι συγκεκριμένες συνθήκες είναι πολύ δύσκολες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπόν παιδιά, έχω και τα 2 κινητά στα χέρια μου, το 1+ μου φαίνεται πιο γρήγορο ενώ στις βραδινές φωτογραφίες σε σχετικά δύσκολες συνθήκες το Night Mode του 1+ βγάζει και καλύτερες φωτογραφίες και γενικέ υπερτερεί σε όλα, για αυτό θεωρώ και είναι πιο ακριβό. To βράδυ το 1+ κάνει bracketing 2 φωτογραφίες και μετά τις "ενοποιεί" βάζοντας τους καλύτερους φωτισμούς από κάθε φωτογραφία. Στο Mi 8 δεν υπάρχει ακόμα αυτή η δυνατότητα. Το πότε θα έρθει (αν θα έρθει) άγνωστο, αν και οι περισσότεροι είναι αισιόδοξοι. Η μπαταρία του Mi 8 με το ζόρι μου βγάζει τη μέρα πάντως, ίσως επειδή ασχολούμαι πολύ μιας και μόλις το πήρα, δεν ξέρω.

 

Τώρα αν αξίζει η διαφορά τιμής, εξαρτάται τι ζητάει κάποιος, στο 1+ πάντως δουλεύουν όλα out of the box ενώ εμείς με το Mi 8 ακόμα περιμένουμε τις αναβαθμίσεις για καλύτερες φωτογραφίες.

Μια εφαρμογή η οποία βελτιώνει σε κάποια σημεία την κάμερα του Mi 8 είναι η open camera. Αν κάποιος έχει μια γνώση χειροκίνητων ρυθμίσεων ενδεχομένως να του φανούν χρήσιμες, ωστόσο οι αλγόριθμοι HDR κάνουν τις φωτογραφίες το βράδυ να φαίνονται πιο ψεύτικες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημερα καλή Κυριακή. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση πιο γενική....καταρχήν έχω διαβάσει όλο το νήμα της συσκευής γιατί δε θέλω να ρωτάω πράγματα που έχουν χιλιοειπωθει. Έχω ένα mi a1 αλλά τον τελευταίο καιρό γλυκοκοιταζω το mi 8 κυρίως λόγω amoled και καλύτερης κάμερας....ωστόσο δεν έχω πλήρη άποψη αν η μετάβαση στη κάμερα του mi 8 θα έχει χαοτική διαφορά από το mi a1 που είμαι τώρα. Δεν είχα την ευκαιρία να το δουλέψω από κάποιον γνωστό μόνο να το δω λίγο σε μεγάλες αλυσίδες όποτε θέλω τη γνώμη σας επ αυτού και γενικά αν η όλη εμπειρία της μεταβασης από τη μια συσκευή στην άλλη θα μου προσφέρει μεγάλες διαφορές..... ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημερα καλή Κυριακή. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση πιο γενική....καταρχήν έχω διαβάσει όλο το νήμα της συσκευής γιατί δε θέλω να ρωτάω πράγματα που έχουν χιλιοειπωθει. Έχω ένα mi a1 αλλά τον τελευταίο καιρό γλυκοκοιταζω το mi 8 κυρίως λόγω amoled και καλύτερης κάμερας....ωστόσο δεν έχω πλήρη άποψη αν η μετάβαση στη κάμερα του mi 8 θα έχει χαοτική διαφορά από το mi a1 που είμαι τώρα. Δεν είχα την ευκαιρία να το δουλέψω από κάποιον γνωστό μόνο να το δω λίγο σε μεγάλες αλυσίδες όποτε θέλω τη γνώμη σας επ αυτού και γενικά αν η όλη εμπειρία της μεταβασης από τη μια συσκευή στην άλλη θα μου προσφέρει μεγάλες διαφορές..... ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εάν πάρεις china version θα εχεις κάμερα επιπέδου p20 pro, με clobal version. μια απλά καλη καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν πάρεις china version θα εχεις κάμερα επιπέδου p20 pro, με clobal version. μια απλά καλη καμερα.
Αυτό το έχω καταλαβει όπως είπα έχω διαβάσει ήδη όλο το νήμα....για global version μιλάω γιατί δε θέλω μπλέξω με φλασαρισματα...η απορία μου έχει να κάνει σε σύγκριση με το mi a1 η τέλος πάντων με κάποια κοντινή του συσκευή (rn5?) Αν θα έχω μεγάλη διαφορά....

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω καταλαβει όπως είπα έχω διαβάσει ήδη όλο το νήμα....για global version μιλάω γιατί δε θέλω μπλέξω με φλασαρισματα...η απορία μου έχει να κάνει σε σύγκριση με το mi a1 η τέλος πάντων με κάποια κοντινή του συσκευή (rn5?) Αν θα έχω μεγάλη διαφορά....

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν θέλεις να είσαι σφαίρα με amoled οθόνάρα είσαι για εδώ,αν θέλεις για βασικά πράγματα και δεν καίγεσαι για ois κάμερα κτλ πας με τα φράγκα που θέλεις να διαθέσεις (rn6-rn5-pocofone κτλ αν θέλεις xiaomi)

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Πώς μπορώ να βάλω κάποιο σκούρο θέμα στο κινητό; Κατέβασα ένα από το φόρουμ αλλά δεν με αφήνει να το ενεργοποιήσω.. αν κάποιος γνωρίζει θα βοηθούσε πολύ! Ευχαριστώ!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Πώς μπορώ να βάλω κάποιο σκούρο θέμα στο κινητό; Κατέβασα ένα από το φόρουμ αλλά δεν με αφήνει να το ενεργοποιήσω.. αν κάποιος γνωρίζει θα βοηθούσε πολύ! Ευχαριστώ!!
Καλησπέρα φίλε μου.

Θα βάλεις περιοχή Ινδία θα κατεβάσεις πιο θέμα θες από το theme store θα το κάνεις εφαρμογή και μετά άμα θες ξαναγύρνα περιοχή Ελλάδα και κάνε και ένα restart.!

Αυτά έχω προς το παρών.

 

The power of Mi8 be with you

e36a5653807c1c8575a3e1632cb3ec55.jpg

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

υπαρχει καμια suite για να συνδεθει το κινητο με bluetooth με το λαπτοπ και δουλευουμε τηλεφωνα μυνηματα??

mi8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είδα αυτό το site http://midsfuvecc.xyz. Έχει μόνο κάποια Xiaomi και έχει το Mi8 και καλά 87% κάτω. Το έχετε ξανασυναντησει αυτό το site?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είδα αυτό το site http://midsfuvecc.xyz. Έχει μόνο κάποια Xiaomi και έχει το Mi8 και καλά 87% κάτω. Το έχετε ξανασυναντησει αυτό το site?
Μακριά....
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μου φάνηκε πολύ περίεργο που είχε τόσο χαμηλή τιμή γιαυτό είπα πρώτα να πάρω καμία γνώμη
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είδα αυτό το site http://midsfuvecc.xyz. Έχει μόνο κάποια Xiaomi και έχει το Mi8 και καλά 87% κάτω. Το έχετε ξανασυναντησει αυτό το site?

 

Μονό να διαβάσεις τους όρους πληρωμής και αποστολής θα καταλάβεις για τι ΛΑΜΟΓΙΑ πρόκειται....χωρια που δεν θα σου μείνει άντερο από τα γέλια.... Καλά που τους πέτυχες αυτούς;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.

Θα βάλεις περιοχή Ινδία θα κατεβάσεις πιο θέμα θες από το theme store θα το κάνεις εφαρμογή και μετά άμα θες ξαναγύρνα περιοχή Ελλάδα και κάνε και ένα restart.!

Αυτά έχω προς το παρών.

 

The power of Mi8 be with you

e36a5653807c1c8575a3e1632cb3ec55.jpg

 

Καλησπερα.

Δεν εχω xiaomi, αν και κοιταω προς την μερια του Μι8.

Την περιοχη πως την αλλαζεις και απο που? Εχουν και οι αλλες εταιριες αυτην την δυνατοτητα?

Απλα αν ξερει κανεις!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Την περιοχη πως την αλλαζεις και απο που? Εχουν και οι αλλες εταιριες αυτην την δυνατοτητα?

 

Ποια περιοχή; :confused:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό λέει ότι υποστηρίζει quick change 4.0 αλλά έρχεται με φορτιστή 3.0. Γιατί αυτό; Δεν εννοώ γιατί το κάνει αυτό η xiaomi, αλλά γιατί δεν υπάρχει ο φορτιστής quick change 4.0? Αν δεν κάνω λάθος έχουν περάσει σχεδόν 2 χρόνια από τότε που ανακοινώθηκε πρώτη φορά.. Ψάχνω στο ίντερνετ αλλά δεν βρίσκω αναφορές για το θέμα. Υπάρχει πρόβλημα στην υλοποίηση τελικά; Θα είχαμε πολύ καλύτερους χρόνους φόρτισης ή όλα είναι μάρκετινγκ;
Link to comment
Share on other sites

Ποια περιοχή; :confused:

 

Αυτο που λενε πιο πανω, Ινδια Χονκ Κονγκ κλπ. (πχ βαλε περιοχη Ινδια και κατεβασε θεματα)!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το κινητό λέει ότι υποστηρίζει quick change 4.0 αλλά έρχεται με φορτιστή 3.0. Γιατί αυτό; Δεν εννοώ γιατί το κάνει αυτό η xiaomi, αλλά γιατί δεν υπάρχει ο φορτιστής quick change 4.0? Αν δεν κάνω λάθος έχουν περάσει σχεδόν 2 χρόνια από τότε που ανακοινώθηκε πρώτη φορά.. Ψάχνω στο ίντερνετ αλλά δεν βρίσκω αναφορές για το θέμα. Υπάρχει πρόβλημα στην υλοποίηση τελικά; Θα είχαμε πολύ καλύτερους χρόνους φόρτισης ή όλα είναι μάρκετινγκ;

 

Και με τον QC3.0 μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου και το προσωπικά το προτιμώ για να μην πιέζεται στα όριά της η μπαταρία κατά τη φόρτιση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω ότι κανείς μια χαρά τη δουλειά σου, απλά δεν έχουμε μάθει νέα όσον αφορά αυτή τη τεχνολογία (qc4). Κουβέντα κάνουμε..
Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλη ιδεα να δωσω το Galaxy S8 για το mi 8 64gb;

Δεν εχω κανενα παραπονο απο το Samsung περα του μακροστενου σχηματος,αλλα με τρωει η αλλαγη συσκευης,και επειδη σκυλοβαρεθηκα συνεχεια Samsung.

Με ενδιαφερει να εχω καλυτερη μπαταρια,κι οχι προβληματα και bugs σε καθημερινη χρηση.

Καμερα να ειναι ακαλη κι ας μην ειναι καλυτερη απο του S8.

Δεν εχω ξαναπαει σε Xiaomi και ψιλοκολωνω...

Δεν εχω λεφτα για πολλα παραπανω κι αυτος ειναι ο λογος που κοιταω το συγκεκριμενο.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλη ιδεα να δωσω το Galaxy S8 για το mi 8 64gb;

Δεν εχω κανενα παραπονο απο το Samsung περα του μακροστενου σχηματος,αλλα με τρωει η αλλαγη συσκευης,και επειδη σκυλοβαρεθηκα συνεχεια Samsung.

Με ενδιαφερει να εχω καλυτερη μπαταρια,κι οχι προβληματα και bugs σε καθημερινη χρηση.

Καμερα να ειναι ακαλη κι ας μην ειναι καλυτερη απο του S8.

Δεν εχω ξαναπαει σε Xiaomi και ψιλοκολωνω...

Δεν εχω λεφτα για πολλα παραπανω κι αυτος ειναι ο λογος που κοιταω το συγκεκριμενο.

ένας φίλος μου έχει το s8 και δοκιμάζοντας το δικό μου mi8, μου είπε β ότι το mi8 είναι καλύτερο σε κάμερες μπαταρία και αισθητά πιο γρήγορο από το s8. άρα δεν θα το μετανιώσεις.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είδα αυτό το site http://midsfuvecc.xyz. Έχει μόνο κάποια Xiaomi και έχει το Mi8 και καλά 87% κάτω. Το έχετε ξανασυναντησει αυτό το site?

 

Στη καλυτερη περιπτωση να σου στειλουν ενα αυτοκολλητο απο το κινητο που θα διαλεξεις :lol:

Link to comment
Share on other sites

Στη καλυτερη περιπτωση να σου στειλουν ενα αυτοκολλητο απο το κινητο που θα διαλεξεις :lol:
Χαχαχαχχαχα κλάμα!!!!

 

The power of Mi8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...