Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ και μια ώρα έχω και εγώ λοιπόν στα χέρια μου το Xiaoami mi 8 Pro Transparent Black και είχε μέσα την china stable 9.6.6 αν θυμάμαι καλά και πήρε αμέσως αναβάθμιση ota στο miui 10 στην τελευταία σταθερή 10.0.2.0 !! Το δε ξεκλείδωμα της οθόνης όλα τα λεφτά !! ;);)

 

Θα σου ήταν εύκολο κάποια στιγμή να ανεβάσεις μία φωτογραφία από την πλάτη του;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Υ.Γ. Πάντως στο θέμα τις κάμερας πολύ την πάτησαν, γιατί η Chinese version του κινητου είχε βγει με πολύ καλύτερο software για την κάμερα (με πολλές καλές κριτικές από πολλά site και ανάλογη βαθμολογία στο DXOMARK), από αυτή που τελικά κυκλοφόρησε σε GLOBAL version.

 

 

Που να το πεις αυτό και να σε πιστεψουνε ;

Έχουμε VS κινητών ανάμεσα σε εταιρείες ανάμεσα σε μοντέλα ίδιας εταιρείας.

Τώρα η σαομι το πήγε ένα βήμα πιο πέρα.

Τσάιναταουν VS Global

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Που να το πεις αυτό και να σε πιστεψουνε ;

Έχουμε VS κινητών ανάμεσα σε εταιρείες ανάμεσα σε μοντέλα ίδιας εταιρείας.

Τώρα η σαομι το πήγε ένα βήμα πιο πέρα.

Τσάιναταουν VS Global

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν είναι καλή η κάμερα της global έκδοση που βρίσκουμε Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καλή η κάμερα της global έκδοση που βρίσκουμε Ελλάδα?

 

 

 

Είναι ίδια με αυτή που έχει η China version της συσκευής ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Είναι ίδια με αυτή που έχει η China version της συσκευής ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν γνωρίζω ρωτάω. Θέλουμε να το παραγγείλουμε και ένας λόγος είναι η κορυφαία κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω ρωτάω. Θέλουμε να το παραγγείλουμε και ένας λόγος είναι η κορυφαία κάμερα.

 

 

Το πρόγραμμμα της κάμερας στην China version της συσκευής δινει καλύτερες φωτογραφίες από αυτό της Global version.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμμα της κάμερας στην China version της συσκευής δινει καλύτερες φωτογραφίες από αυτό της Global version.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πρόκειται να αλλάξει αυτό και να έχει και η global ακριβώς ίδια ποιότητα η περνουμε υποδεέστερο προϊόν?

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να αλλάξει αυτό και να έχει και η global ακριβώς ίδια ποιότητα η περνουμε υποδεέστερο προϊόν?

 

Το πόσο έχει κλείσει η ψαλίδα στο software της κάμερας ανάμεσα στις δυο εκδόσεις δεν το ξέρω.

Μόνο κάποιος που έχει την συσκευή με γνώσεις περί φωτογραφίας μπορεί να παίξει και να μας πει.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα οποίος θέλει κουπόνι για αγορά απο geekbuying εχω ενα 20$ έχει ισχύ μέχρι σήμερα το μεσημέρι και για μία αγορά . Π.μ.
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Χτες το είδα live σε ένα public αλλά έχω μια ερωτηση. Υπάρχει κάποιο gesture που να ανοίγει το Google assistant και το Google now με τις κάρτες; Γιατί μονο το Google search κατάφερα να ανοίξω σερνοντας το δαχτυλο απο την μεση της οθόνης και προς τα πάνω. Στις ρυθμίσεις των gestures αναφέρεται για home button το οποίο δεν υπάρχει...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το γύρισα σε τσαϊν βερσιόν κ έχω πάθει πλάκα η κάμερα του κόντραρε άνετα του π20προ που έχω στην κατοχή μ, βέβαια νικητής το π20προ ,κύριος στην λεπτομέρεια.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το γύρισα σε τσαϊν βερσιόν κ έχω πάθει πλάκα η κάμερα του κόντραρε άνετα του π20προ που έχω στην κατοχή μ, βέβαια νικητής το π20προ ,κύριος στην λεπτομέρεια.

 

Εννοείς πως πέρασες την China rom και οχι China version.

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση να κάνω σε global version mi 8 με locked bootloader μπορώ να περάσω την china rom η πρέπει να ξεκλειδώσω και μέσω twpr να το κανω?

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση να κάνω σε global version mi 8 με locked bootloader μπορώ να περάσω την china rom η πρέπει να ξεκλειδώσω και μέσω twpr να το κανω?

 

Ξεκλειδωνεις πρωτα κ μετα περνας china fastboot μεσω mi flash κ εννοειται δεν ξανακλειδωνεις με την china αλλιως το πηρες στο χερι!!

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

Νεος χρηστης Mi8,το πηρα απο ελληνικο καταστημα με τη global version και 2-3 αποριες εχω,...

1.Κραταω τη rom που εχει η βαζω καποια custom ?Και αν ναι ποια κ πως(δεν το εχω ξανακανει).Με ενδιαφερει η σταθεροτητα κ η ταχυτητα

2.Η google cam μπαινει στη rom που εχω κ αν ναι εχει προβληματα ?(ειχα το pocophone k οταν την εβαλα μολις εκανα 3-4 συνεχομενες φωτο κολουσε αρκετα

3.Καποιος οδηγος για hints and tips υπαρχει κ αν ναι που?

4.Κατι αλλο που πρεπει να προσεξω?

Link to comment
Share on other sites

Κανένα καλό τζαμακι που να κάθεται καλά ξέρουμε?
To καλύτερο γυαλί μακράν 47a6ad83b0ea9bb0e984ed7f2f8f0299.jpg

 

Mi 8 Power be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Η Spigen θήκη είναι συμβατή με αυτό το γυαλί?

Από ότι έχω διαβάσει είναι συμβατό με όλες τις θήκες.

Το γυαλί είναι εξαιρετικο!

 

Mi 8 Power be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Νεος χρηστης Mi8,το πηρα απο ελληνικο καταστημα με τη global version και 2-3 αποριες εχω,...

1.Κραταω τη rom που εχει η βαζω καποια custom ?Και αν ναι ποια κ πως(δεν το εχω ξανακανει).Με ενδιαφερει η σταθεροτητα κ η ταχυτητα

2.Η google cam μπαινει στη rom που εχω κ αν ναι εχει προβληματα ?(ειχα το pocophone k οταν την εβαλα μολις εκανα 3-4 συνεχομενες φωτο κολουσε αρκετα

3.Καποιος οδηγος για hints and tips υπαρχει κ αν ναι που?

4.Κατι αλλο που πρεπει να προσεξω?

Να κρατησεις τη συσκευή σου όπως είναι stock, ακόμη δεν την έβγαλες από το κουτί δούλεψε τη και αργότερα έχεις καιρό για οτιδήποτε... Καμία rom δεν μπορεί να λειτουργήσει τόσο σταθερά όσο η εργοστασιακή & έρχονται και updates με διορθώσεις κλπ & το android 9 (αν δεν έχεις συνηθίσει το UI της miui μπορείς απλά να κατεβάσεις το Nova Launcher ή τον RPL 3.9 εδώ : https://github.com/amirzaidi/launcher3/releases - https://github.com/amirzaidi/AIDLBridge/releases/tag/v2

 

Κάμερα διάβασε εδώ : https://forum.xda-developers.com/mi-8/themes/mi-8-google-camera-mod-t3803984

https://www.sundaygadgets.com/downloads/download-google-camera-apk-for-xiaomi-mobiles/

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

https://www.xda-developers.com/google-camera-port-xiaomi-poco-f1-xiaomi-mi-8-se-ee-xiaomi-mi-mix-2s/

(για οτιδήποτε θέλεις,αρχεια,roms,kernels,recoveries κλπ κατεβαζεις μόνο από το XDA ή τον επίσημο ιστότοπο της Xiaomi & μπορείς να ρωτήσεις & να συζητήσεις οτιδήποτε)

XDA Mi8 γενικό νήμα : https://forum.xda-developers.com/mi-8

https://forum.xda-developers.com/mi-8/development#romList (κλικ επάνω σε ότι σε ενδιαφέρει rom/kernel/tools/forums κλπ)

http://en.miui.com/forum-197-1.html

*(στον qsd 845 δεν χρειάζεται root & ξεκλείδωμα BT οπωσδήποτε για την εγκατάσταση της.Καθε κάμερα χρειάζεται δοκιμές & τις κατάλληλες ρυθμίσεις μέχρι να βρούμε που δουλεύει καλύτερα)

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Χτες το είδα live σε ένα public αλλά έχω μια ερωτηση. Υπάρχει κάποιο gesture που να ανοίγει το Google assistant και το Google now με τις κάρτες; Γιατί μονο το Google search κατάφερα να ανοίξω σερνοντας το δαχτυλο απο την μεση της οθόνης και προς τα πάνω. Στις ρυθμίσεις των gestures αναφέρεται για home button το οποίο δεν υπάρχει...

 

Ένα workaround είναι να εγκαταστήσεις τον Nova launcher. Με ένα σμπάρο δύο τρυγόνια: και "νορμάλ" launcher, και "νορμάλ" συμπεριφορά του παρατεταμένου πατήματος του home key.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το γύρισα σε τσαϊν βερσιόν κ έχω πάθει πλάκα η κάμερα του κόντραρε άνετα του π20προ που έχω στην κατοχή μ, βέβαια νικητής το π20προ ,κύριος στην λεπτομέρεια.

Περασα και εγω την κινεζικη αλλα δεν μπορω να βαλω το google play πως το περασες?

Link to comment
Share on other sites

Περασα και εγω την κινεζικη αλλα δεν μπορω να βαλω το google play πως το περασες?

 

Σου στέλνω pm.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...