Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά International Version και Global version είναι το ίδιο?
international έχει αγγλικά και κινέζικα.global έχει όλες τις γλώσσες και ελληνικά.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι αν πάρετε την κινεζική έκδοση και ζητήσετε από το κατάστημα να μην πειράξουν το κινητό δηλαδή να μην ξεκλειδώσουν το Bootloader δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Αμα υπαρχει καποιος που εχει το mi8 σε μπλε μπορει να μου πει αν αξιζει το συγκεκριμένο χρώμα;. Ειμαι σε μεγαλο δίλημμα αναμεσα σε μαυρο η μπλε και δεν ξέρω τι χρώμα να πάρω
Link to comment
Share on other sites

Αμα υπαρχει καποιος που εχει το mi8 σε μπλε μπορει να μου πει αν αξιζει το συγκεκριμένο χρώμα;. Ειμαι σε μεγαλο δίλημμα αναμεσα σε μαυρο η μπλε και δεν ξέρω τι χρώμα να πάρω

 

Δεν έχω, αλλά επειδή προβληματίζομαι και εγώ, σκέφτηκα το εξής: Και οι δύο εκδοχές μπροστά είναι μαύρες. Μπορείς λοιπόν πχ να πάρεις το μαύρο και μια μπλε θήκη και να το έχεις και μπλε :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω, αλλά επειδή προβληματίζομαι και εγώ, σκέφτηκα το εξής: Και οι δύο εκδοχές μπροστά είναι μαύρες. Μπορείς λοιπόν πχ να πάρεις το μαύρο και μια μπλε θήκη και να το έχεις και μπλε :)

 

Αυτη ειναι μια πολυ καλή ιδεα φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει διαφορά στο banggood αν πληρώσω απευθείας με κάρτα ή με paypal;

τεράστια, στην πρώτη περιπτωση βάζεις μπελάδες σε περίπτωση ΄΄στραβής΄΄ - παράδοσης - κινέζικης εγγυήσης, ενώ μέσω paypal τα πράγματα είναι πολύ πιο ομαλά

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Χθες μου ήρθε ειδοποίση πως υπάρχει αναβάθμιση σε 9.6. Πάτησα το κουμπί update*μετά από λίγο αλλά αντί να αρχίσει να κατεβάζει έκανα ξανά αναζήτηση νέας έκδοσης και από τότε μου βγάζει ότι δεν υπάρχει νεότερη-είμαι ακόμα με την 9.5.13.

Μπορεί να την έχουν αποσύρει.

Παιδιά International Version και Global version είναι το ίδιο?

international έχει αγγλικά και κινέζικα.global έχει όλες τις γλώσσες και ελληνικά.

Προσέξτε γιατί συνήθως όταν λένε international (έχει και ελληνικά) οι Κινέζοι εννοούν ρομ. Και την έχουν περάσει αυτοί αφου έχουν ξεκλειδώσει τον bootloader. Global ζητάμε και να το γράφει πάνω και το κουτί.

Νομίζω ότι αν πάρετε την κινεζική έκδοση και ζητήσετε από το κατάστημα να μην πειράξουν το κινητό δηλαδή να μην ξεκλειδώσουν το Bootloader δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κινέζικη έκδοση παίρνουμε όταν θέλουμε να πειράξουμε τη συσκευή μας. Πχ θέλουμε να περάσουμε custom rom κτλ.

Όταν δε θέλουμε να μπλέξουμε με τέτοια πάμε σε global version συσκευή η οποία προορίζεται για τη διεθνή αγορά (πλην της Κίνας)

Link to comment
Share on other sites

:(325€ International Version βλέπω :blink::D

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_009462476039.html?wid=1349303&lkid=12607150

Ανθρωπας είμαι ποσο να αντέξω αναμένοντας MEIZU 16

 

edit: μόλις ανέβασαν την τιμή στα 409 :(

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

Τι να ενοχλεί; Αφού έχεις απόλυτο δίκιο. :cool:

Και εγώ για να διαβάσω χαρακτηριστικά και κρητικές του κινητού μπαίνω...και βλέπω συνέχεια ερωτήσεις που έχουν να κάνουν με την αγορά της συσκευής. Απλά επειδή ξέρω 3-5 πράγματα, απαντάω.

Καλά θα ήταν να ξεχωρίσουν τα νήματα. Το είπαμε και πιό πίσω αλλά...

 

παιδια και εγω την ιδια γνωμη εχω . βοηθεια για θεματα του κινητου θελουμε να διαβασουμε οχι κωδικους πωλησης :(

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα παιδια. Αναμενω κι εγω mi 8 128gb μπλε. Θα ηθελα να ρωτησω αν ερχονται notifications πανω στο notch, η πρεπει να κατεβασεις τη μπαρα για να δεις. Τουλαχιστον αυτο βλεπω στα γνωστα μαγαζια που το ειδα απο κοντα. Το μονο που δειχνει αριστερα ειναι η ωρα, και δεξια μπαταρια, wifi και sim. Το ξερω εχω συνηθισει απο samsung s5, αλλα ακομα και στα huawei, πανω στο notch δειχνει bluetooth,Nfc, αυτο στη κυριολεξια δε δειχνει τιποτα για NFC. Πρεπει να μπεις στο μενου να δεις. Και κατι αλλο, στο aod φαινονται ειδοποιησεις απο αλλες εφαρμογες, τυπου facebook whatsup viber εικονιδιο? Το ξερω οτι κοιταζω λεπτομερειες, αλλα με samsung ειχαμε και χρωμα στο led, παταγες την οθονη τα εβλεπες ολα. Εδω ειναι λες και οι εταιριες θελουν να κανουν εξοικονομηση, και μιλαμε για κοστος ουτε 1 λεπτο. Αν καποιος το εχει ψαξει το θεμα, ας ανεβασει και κανα screenshot απο περιεργεια να δω πως ειναι οταν ερχεται μια ειδοποιηση. Ευχαριστω

 

και με αφορμη και το παραπανω , εχω και εγω την ιδια ερωτηση απορια ... δεν μπορει καποιος να μας την λυσει :confused:

Link to comment
Share on other sites

Στο μόνο που μπορώ να σε βοηθήσω είναι ότι πάνω αριστερά δείχνει μόνο ώρα κ δεξιά μπαταρία σήμα κ wifi ή δεδομένα αναλόγως που είσαι συνδεδεμένος. Οπότε για ειδοποιήσεις πρέπει να κατεβάσεις τη μπάρα. Για το aod δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω γιατί δε το χρησιμοποιώ ενώ για το led μόνο ένα χρώμα έχει.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εάν σου έρθει μια ειδοποίηση ένα μήνυμα viber κλπ και δεν το δεις εκείνη την ώρα αναβοσβήνει μόνο το λαμπάκι και επάνω στην μπάρα δεν έχει κανένα εικονίδιο?? :blink:

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά πάνω δε θα σου δείξει τπτ... Θα το καταλάβεις από το led ότι κάτι κάποια ειδοποίηση έχει έρθει. Νομίζω είναι θέμα συνήθειας αυτό. Στην αρχή κ εγώ ζοριστικα αλλά πλέον το συνήθισα κ δε μου κακοφαινεται. Edited by DjHoya
Link to comment
Share on other sites

Συνηθεια ειναι. Αλλωστε αν ειναι κλειδωμενο στο βγαζει στην αρχικη οθονη το μηνυμα...

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε κάνεις την Developer 8.8.30?

Εγώ τώρα την κατεβάζω.. Την είχα πριν καμιά βδομάδα στο mix2 που έδωσα.

http://en.miui.com/download-346.html

Edited by filzazas
Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εάν σου έρθει μια ειδοποίηση ένα μήνυμα viber κλπ και δεν το δεις εκείνη την ώρα αναβοσβήνει μόνο το λαμπάκι και επάνω στην μπάρα δεν έχει κανένα εικονίδιο?? :blink:

 

Ακριβώς έτσι. Αναβοσβήνει μόνο το λαμπάκι (και εκείνο μόνο αν το έχεις ενεργοποιήσει). Στην μπάρα ειδοποιήσεων δεν φαίνεται κανένα εικονίδιο καμίας εφαρμογής (παρά μόνο αυτές που αναφέρθηκαν παραπάνω) παρά μόνο αν την κατεβάσεις. Η AOD υποστηρίζει μόνο συγκεκριμένες εφαρμογές. Πχ το viber δεν το υποστηρίζει αλλά υποστηρίζει το what app. Γενικά με τις ειδοποιήσεις υπάρχει θέμα.

Edited by kax
Link to comment
Share on other sites

:(325€ International Version βλέπω :blink::D

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_009462476039.html?wid=1349303&lkid=12607150

Ανθρωπας είμαι ποσο να αντέξω αναμένοντας MEIZU 16

 

edit: μόλις ανέβασαν την τιμή στα 409 :(

 

Συνονόματε αυτό που κοιτάς δεν είναι το global version.

Για θέματα διαθεσιμότητας προσφορών κτλ γράφουμε πλέον εδώ. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=470493

Υπάρχουν λίγα κομμάτια σε μπλέ χρώμα και είναι και global version.

Το έχω ανεβάσει δίπλα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πάντως εφαρμογές που κάνουν αυτή τη δουλειά αλλά δεν ξέρω την επίπτωση στην μπαταρία. Χρησιμοποιούσα επί εποχή Galaxy S2.
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εάν σου έρθει μια ειδοποίηση ένα μήνυμα viber κλπ και δεν το δεις εκείνη την ώρα αναβοσβήνει μόνο το λαμπάκι και επάνω στην μπάρα δεν έχει κανένα εικονίδιο?? :blink:

 

Πήγαινε Ρυθμίσεις - Ειδοποιήσεις & γραμμή κατάστασης - Ειδοποιήσεις εφαρμογών βρες αυτές που θέλεις και ενεργοποίησε τις Ειδοποιήσεις οθόνης κλειδώματος.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου βγαζει οτι δεν ειναι συμβατη η εφαρμοφη του netflix και δεν μπορω να το εγκαταστησω, (global, αν παιζει ρολο), σε εσας?

 

Μια χαρά παίζει σε μένα...πριν λίγο το έκανα εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Προχθές μου ήρθε αυτό το μικρό update

Επίσης να πω πως η μπαταρία έχει στρώσει για τα καλά τουλάχιστον με Wi-Fi βλέπω μια χαρά χρόνους SOT

Σχεδόν 3 μισή ώρες οθόνη με περίπου 70% υπόλοιπο μπαταρίας δε το λες άσχημα...

Ελληνική συσκευή απ την infoqest d1e6047cd49d68c6c2e8cd5e6bea8b22.jpg9285acb12bca2fdab2475882fae033ed.jpg28c6cf3373f9c57a2c1679c89b782358.jpg77c2014010cb5e0563c44f7a4f5691c4.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Προχθές μου ήρθε αυτό το μικρό update

Επίσης να πω πως η μπαταρία έχει στρώσει για τα καλά τουλάχιστον με Wi-Fi βλέπω μια χαρά χρόνους SOT

Σχεδόν 3 μισή ώρες οθόνη με περίπου 70% υπόλοιπο μπαταρίας δε το λες άσχημα...

Ελληνική συσκευή απ την infoqest d1e6047cd49d68c6c2e8cd5e6bea8b22.jpg9285acb12bca2fdab2475882fae033ed.jpg28c6cf3373f9c57a2c1679c89b782358.jpg77c2014010cb5e0563c44f7a4f5691c4.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εξαιρετικό!!!Τι χρήση κάνεις περίπου?Όλα ανοιχτά?

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα εχθές 2 φορές στο live chat του banggood για να ρωτήσω αν η global version είναι όντως global ή η chinese με global rom και επειδή δεν ήξεραν να μου απαντήσουν, μου άνοιξαν ticket με τον πωλητή και μου απάντησαν τώρα με mail ο ένας ότι είναι η global version και ο άλλος ότι είναι με global rom και ότι δεν υπάρχει το κόκκινο αυτοκόλλητο στο κουτί που γράφει global version.
Link to comment
Share on other sites

Νομζω ότι η Bangood πουλαει και τα 2 μοντελα : GLOBAL version & τα πειραγμενα china version.

Στα Q & A του του GLOBAL version το αναφερει ότι έχει locked bootloader και ότι είναι global version, ενω στο china item γραφει για unlocked, που σημαινει ότι είναι πειραγμένο από αυτούς.

 

Με αυτούς βέβαια δεν είναι να είσαι απόλυτα σίγουρος, ότι το GLOBAL version είναι to GLOBAL edition , σαν αυτό που έρχεται στην Ελλάδα.

Εκτός αν το γράφει απέξω το κουτί GLOBAL edition.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...